RoadToSyracuse.com, a site of the New York State Sportswriters Association   
Support the NYSSWA via PayPal
 
  

Schedules and results:
2015 schedule, Week 9 (Oct. 29-Nov. 1)


SECTION 1   

Class AA Semifinals
John Jay (EF) 21, Clarkstown North 7
New Rochelle 33, Scarsdale 7   

Class A Semifinals
Our Lady of Lourdes 27, Eastchester 19
Rye 15, Yorktown 14   

Class B Semifinals
Nanuet 22, Putnam Valley 15
Westlake 28, Albertus Magnus 0   

Class C Championship
Dobbs Ferry 35, Woodlands 0   

Class D Championship
Tuckahoe 24, Haldane 12
Hudson River League Championship
Gorton 12, Saunders 6

Regular Season
Roscoe/Downsville/Liv. Manor 28, Pawling 20

Crossover Games
Ardsley 41, Bronxville 7
Arlington 19, Clarkstown South 6
Carmel 24, Mahopac 6
Edgemont 26, Blind Brook 19 (OT)
Harrison 45, Byram Hills 33
Hendrick Hudson 24, Somers 22
John Jay (CR) 28, Brewster 26
Mamaroneck 34, Port Chester 14
Nyack 34, Ramapo 6
Ossining 54, Peekskill 6
Pearl River 27, Tappan Zee 20
Pleasantville 42, Briarcliff/A. Hamilton 0
Riverside 20, Lincoln 14
Roy C. Ketcham 39. Fox Lane 8
Rye Neck 1, Early College 0 (forfeit)
Suffern 34, North Rockland 13
Valhalla 35, Yonkers Montessori 15
White Plains 38, Spring Valley 31

SECTION 2   

Class AA Semifinals
Saratoga Springs 35, Shenendehowa 7
Shaker 41, Guilderland 10   

Class A Semifinals
Amsterdam 37, Burnt Hills-Ballston Lake 7
Troy 42, Queensbury 36   

Class B Semifinals
Glens Falls 21, Ravena-Coeymans-Selkirk 0
Schuylerville 42, Schalmont 0   

Class C Semifinals
Greenwich 40, Stillwater 0
Hoosic Valley 14, Mechanicville 13   

Class D Semifinals
Cambridge 34, Canajoharie 12
Whitehall 41, Warrensburg 14

Crossover Games
Albany 39, Mohonasen 20
Averill Park 21, Scotia-Glenville 6
Ballston Spa 41, Schenectady 12
Broadalbin-Perth 32, Cohoes 7
Chatham 21, Hudson 19
Christian Brothers Academy 14, Bethlehem 0
Colonie 34, Niskayuna 13
Columbia 49, South Glens Falls 28
Coxsackie-Athens 34, Voorheesville 8
Fonda-Fultonville 35, Lansingburgh 14
Holy Trinity 41, Granville 18
Hoosick Falls 33, Rensselaer 18
Hudson Falls 33, Corinth 29
Ichabod Crane 28, Taconic Hills 19
Johnstown 20, Gloversville 0
Lake George/HL 36, Schoburg/BKW 6
LaSalle Institute 34, Green Tech 22
Tamarac 35, Bishop Maginn 16
Watervliet 29, Cobleskill-Richmondville 14

SECTION 3   

Class AA Semifinals
Christian Brothers Academy 38, Utica Proctor 14
Liverpool 43, Baldwinsville 23   

Class A Semifinals
East Syracuse-Minoa 34, Fulton 16
Whitesboro 33, Indian River 8   

Class B Semifinals
Cazenovia 47, Chittenango 6
Vernon-Verona-Sherrill 17, Homer 10   

Class C Semifinals 
Canastota 26, Holland Patent 7
Notre Dame 41, General Brown 22   

Class D Semifinals
Sandy Creek 22, Onondaga 8
West Canada Valley 28, Dolgeville 8

NFF Semifinals
Altmar-Parsh-Wllmstwn 41, Sauquoit Valley 22
Tully 21, Beaver River 17

Crossover Games
Central Square 46, Henninger 35
Clinton 27, Waterville 14
Greene 35, Marcellus 7
Oneida 38, Fowler 12
Rome Free Academy 31, Cicero-No. Syracuse 14

SECTION 4   

Class AA Semifinals
Binghamton 41, Corning 18
Elmira 52, Horseheads 16   

Class A Semifinals
Johnson City 29, Vestal 6
Maine-Endwell 28, Union-Endicott 8   

Class B Semifinals
Chenango Valley 27, Susquehanna Valley 0
Waverly 15, Owego 13   

Class C Semifinals
Chenango Forks 49, Dryden 0
Newark Valley 54, Watkins Glen/OM 25   

Class D Semifinals
Deposit/Hancock 46, Moravia 14
Tioga 47, Walton 22

Crossover Games
Greene 35, Marcellus 7
Groton 46, Elmira Heights 8
Harpursville/Afton 48, Bainbridge-Guilford 14 
Ithaca 18, Norwich 15
Oxford 34, Unatego/Franklin 12
Unadilla Valley 28, Oneonta 22
Windsor 52, Sidney 28

SECTION 5   

Class AA Semifinals
11/1	Aquinas vs. Hilton 
11/1	Victor vs. Rush-Henrietta    

Class A Semifinals
Brockport 16, Greece Arcadia 7
Canandaigua 28, Greece Athena 21   

Class B Semifinals
Batavia 43, Hornell 7
Livonia 70, Penn Yan 60   

Class C Semifinals
Bath 44, LeRoy 0
E. Rochester/Gananda 41, Lyons/Sodus 8   

Class D Semifinals
Bishop Kearney 44, Red Jacket 28
Clyde-Savannah 35, Avon 6

Connors & Ferris Bowl Games
Alexander 36, C.G. Finney/Northstar 6
Brighton 31, University Prep 22
Holley 36, Mynderse 6
McQuaid Jesuit 20, Webster Schroeder 8
Pembroke 30, Bolivar-Richburg 6
Wayne 33, Dansville 22

Crossover Game
Gates Chili 49, East 20

SECTION 6   

Class AA Semifinals
Kenmore West 44, Lancaster 21
Orchard Park 35, Niagara Falls 14   

Class Semifinals
South Park 40, Iroquois 14
West Seneca East 47, Williamsville North 15   

Class B Semifinals
Burgard 14, Alden 0
Cheektowaga 50, Springville 22   

Class C Semifinals
Bennett 56, Lackawanna 7
Maple Grove/Chaut. Lake 28, Cleveland Hill 20   

Class D Semifinals
Franklinville/Ellicott/WV 27, Cattaraugus-LV 0
Frewsburg 28, Westfield/Brocton 7

Chuck Funke Memorial Classic Bowls
Jamestown 31, Clarence 29
John F. Kennedy 20, Akron 14
Maryvale 34, Pioneer 20
Niagara-Wheatfield 50, McKinley 20

Matchup Game
Williamsville South 34, Hamburg 14

Monsignor Martin Association
Cathedral Prep (PA) 21, Canisius 17
McDowell (PA) 44, St. Joseph's 14
St. Francis 41, Bishop Timon-St. Jude 12
St. Mary's 12, Cardinal O'Hara 6 (OT)

SECTION 7   

Class B Championship
Beekmantown 47, Peru 13   

Class C Championship
AuSable Valley 20, Saranac Lake 14   

Class D Championship
Ticonderoga 6, Moriah 0 (OT)

SECTION 8

Baldwin 28, Hempstead 19
Bethpage 32, Lynbrook 14
Carey 35, Calhoun 14
Carle Place/Wheatley 48, Great Neck South 14
Clarke 50, Roslyn 20
Cold Spring Harbor 27, Great Neck North 7
East Meadow 51, Plainview Kennedy 13
Farmingdale 45, Freeport 27
Friends Academy 20, Mineola 14
Garden City 35, Mepham 14
Glen Cove 50, Division 19
Herricks 43, Port Washington 0
Hewlett 31, South Side 7
Lawrence 36, Valley Stream North 7
Locust Valley 41, East Rockaway 7
MacArthur 49, Elmont 20
Manhasset 30, Bellmore Kennedy 28
New Hyde Park 21, Long Beach 20
North Shore 42, Roosevelt 31
Oceanside 28, Massapequa 27
Plainedge 35, Floral Park 0
Seaford 48, Island Trees 6
Syosset 35, Uniondale 13
Valley Stream Central 21, Hicksville 15
Valley Stream South 28, Oyster Bay 14
Wantagh 40, Sewanhaka 27
West Hempstead 48, Malverne 14
Westbury 26, Jericho 20

SECTION 9   

Class AA Semifinals
Monroe-Woodbury 27, Minisink Valley 20 (2OT)
Newburgh Free Academy 40, Valley 20   

Class A Semifinals
Cornwall 56, New Paltz 7
Port Jervis 28, Goshen 7   

Class B Semifinals
James O'Neill 42, Spackenkill 40
Marlboro 41, Burke Catholic 28   

Class C Semifinals
Liberty 56, Sullivan West 0
Millbrook 48, Chester 44

Regular Season
Roscoe/Downsville/Liv. Manor 28, Pawling 20

Crossover Games
Ellenville 20, Tri Valley 8
Highland 31, Monticello 28
Kingston 47. Poughkeepsie 14
Middletown 37, Warwick 17
Rondout Valley 56, Pine Plains/Rhinebeck 0
Saugerties 35, Red Hook 28
Wallkill 18, F.D. Roosevelt 13
Washingtonville 7, Pine Bush 6 (2OT)

SECTION 10   

Class C Championship
Gouverneur 31, St. Lawrence 6

Crossover Game
Malone 35, Massena 8

SECTION 11

Babylon 36, Southampton/Ross 0
Bayport-Blue Point 47, Port Jefferson 22
Brentwood 21. Patchogue-Medford 20
Connetquot 21, Northport 17
Deer Park 20, Centereach 13
East Islip 35, Comsewogue 21
Half Hollow Hills East 28, West Babylon 24
Half Hollow Hills West 35, West Islip 7
Hampton Bays 42, Wyandanch 20
Harborfields 28, Hauppauge 27
Huntington 43, Copiague 16
Islip 14, Rocky Point 7
John Glenn 21, Mount Sinai 14
Kings Park 28, Eastport-South Manor 0
Lindenhurst 36, Sachem East 14
Longwood 42, Commack 0
McGann-Mercy 21, Greenpt/South/Matt 0
Newfield 66, Smithtown West 10
North Babylon 52, Bellport 21
Riverhead 42, Smithtown East 0
Sachem North 28, Bay Shore 21
Sayville 49, Amityville 20
Shoreham-Wading River 42, Center Moriches 13
Walt Whitman 33, Central Islip 32
Ward Melville 33, William Floyd 13
Westhampton 42, Miller Place 41

PSAL

Abraham Lincoln 35, Midwood 14
Bayside 18, Franklin K. Lane 0
Benjamin Cardozo 41, Information Technology 0
Campus Magnet 22, Flushing 14
Christopher Columbus 24, Samuel Tilden 16
Curtis 22, Susan Wagner 20
DeWitt Clinton 30, John F. Kennedy 26
Eagle Academy III 22, Far Rockaway 12
East Harlem 24, Adlai Stevenson 0
Erasmus Hall 28, Boys & Girls 0
Evander Childs 48, Stuyvesant 6
Fort Hamilton 20, New Utrecht 0
Frederick Douglass 34, Alfred E. Smith 6
George Washington 42, Mott Haven 13
Grand Street 64, Thomas Jefferson 0
Harry S. Truman 16, Herbert Lehman 6
Jamaica 26, John Adams 14
James Madison 32, Franklin D. Roosevelt 30
Lafayette 40, Automotive 20
McKee/Staten Island Tech 36, Petrides 6
Port Richmond 33, New Dorp 0
Sheepshead Bay 22, William Grady 16
South Shore 48, Brooklyn Tech 16
Springfield Gardens 20, Beach Channel/CV 14
Tottenville 33, Canarsie 6
William C. Bryant 28, Long Island City 14
11/1	Eagle Academy II at KIPP College Prep

NYCHSFL

Archbishop Stepinac 41, Chaminade 7
Cardinal Hayes 32, St. Anthony's 25
Fordham Prep 35, St. Dominic 12
Hackley 27, Cardinal Spellman 0
Monsignor Farrell 38, Holy Cross 14
St. John the Baptist 48. St. Francis Prep 6
St. Joseph by the Sea 40, Mount St. Michael 26
St. Peter's 32, Iona Prep 8
Xaverian 40, Kennedy Catholic 0
Xavier 14, Holy Trinity 7
11/1	Kellenberg at Christ the King

AIS

Friendship Collegiate (DC) 19, Poly Prep 16
Hackley 27, Cardinal Spellman 0
Hamden Hall (CT), Fieldston 7
Horace Mann 34, Dalton 19
Riverdale CD 28, Long Island Lutheran 7
St. Luke's (CT) 36, Rye Country Day 35

  

more schedules & results
The 2017 season:

  • Week 1 (Aug. 31-Sept. 3): All results
  • Week 2 (Sept. 7-10): All results
  • Week 3 (Sept. 14-17): Full schedule
  • Week 4 (Sept. 21-24): Full schedule | Ranked teams
  • Week 5 (Sept. 28-Oct. 1): Full schedule
  • Week 6 (Oct. 5-8): Full schedule
  • Week 7 (Oct. 12-15): Full schedule
  • Week 8 (Oct. 19-22): Full schedule
  • Week 9 (Oct. 26-29): Full schedule
  • Week 10 (Nov. 2-4): Full schedule
  • Week 11 (Nov. 9-11): Full schedule


  • search

    roadtosyracuse.com toolbox
    Share |


    help us
    Pay Pal Want to help keep a good thing going? As a frequent visitor to this site, you know it is a leading source of all the latest news and info on high school sports across New York. You can help NewYorkSportswriters.org and its related sites to continue operating by chipping in via PayPal.

    nysswa blog
    [ More blog entries ]
      
      
      
    HOME | 2013 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. | Terms of service (updated July 25, 2009) | Privacy policy (updated July 25, 2009)
    RoadToSyracuse.com is produced and maintained by Abbott Trento Online Media, Rochester, N.Y. | Refer questions or comments via e-mail.

    Be sure to visit NewYorkSportswriters.org (General sports)    |    RoadToGlensFalls.com (Boys basketball)    |    RoadToTroy.com (Girls basketball)    |    TenManRide.com (Boys lacrosse)