RoadToSyracuse.com, a site of the New York State Sportswriters Association   
Support the NYSSWA via PayPal
 
  

Schedules and results: 2009 pre-season scrimmages
   In the course of compiling some other information for the site, I've pieced together details below for some of the varsity football scrimmages scheduled ahead of the 2009 season openers

   Please feel free to send me an e-mail if you have the details on any of the many scrimmages not yet listed. I'll continue updating the page from time to time this summer.

Scrimmages scheduled for Saturday, Aug. 29, 2009

Host
Other participants
Time     
Source of info
Albany Academy
Rensselaer, Voorheesville
10 a.m.
Syracuse.com forum
Albion
Batavia
9 a.m.
Democrat and Chronicle
Amherst
Kenmore East, Lake Shore, West Seneca West
6 p.m.
Amsterdam
Schenectady
Sect2
Baldwinsville
Auburn
10 a.m.
Post-Standard
Ballston Spa
Bishop Maginn
10 a.m.
Post-Star
Binghamton
Norwich, Oneonta, Walton
10 a.m.
WBNG-TV
Brighton
Honeoye Falls-Lima, Palmyra-Macedon, Wayne
9 a.m.
schedules online.org
Brockport
Greece Arcadia
9:15 a.m.
schedules online.org
Burnt Hills-Ballston Lake
Shaker
Sect2
Canandaigua
Gates Chili
10 a.m.
Democrat and Chronicle
Canisius (@ Stransky Complex)
Cheektowaga, West Seneca East
10 a.m.
Carthage
Mexico
10 a.m.
Post-Standard
Cassadaga Valley
Clymer, Maple Grove
Cattaraugus/ Little Valley
East Aurora, Gowanda
9:30 a.m.
Central Square
Fayetteville-Manlius
10 a.m.
Post-Standard
Chenango Forks
Delhi, Oxford, Vestal
10 a.m.
WBNG-TV
Clarence
Buffalo Burgard, Kenmore West, Starpoint, Williamsville North
9 a.m.
Cleveland Hill
Cardinal O'Hara
8 a.m.
Cobleskill-Richmondville
Chatham, Cooperstown, Unatego
Sect2
Columbia
Albany, Saugerties, South Glens Falls
10 a.m.
Post-Star
Corinth
Mechanicville, Whitehall
10 a.m.
Post-Star
Cortland
Camden
10 a.m.
Post-Standard
East Rochester
Bishop Kearney, Geneseo, Holley, Newark
9:15 a.m.
schedules online.org
Elba/Byron-Bergen
C.G. Finney, Newfane
10 a.m.
Fairport
Churchville-Chili
10 a.m.
schedules online.org
Fort Edward
Saratoga Catholic, Seton Catholic/Northern Adirondack, Tamarac
10 a.m.
Post-Star
Geneva
Midlakes
9 a.m.
HighSchool Sports.net
Gloversville
LaSalle Institute, Peru, Ravena-Coeymans-Selkirk, Watervliet
Sect2
Granville
Cambridge, Greenwich, Hoosic Valley, Ticonderoga
10 a.m.
Post-Star
Greece Athena
Rochester East
10 a.m.
schedules online.org
Greece Olympia
Hilton, Niagara Falls, Rochester Marshall, Spencerport
10 a.m.
schedules online.org
Herkimer
Canajohaie
10 a.m.
Sect2
Hudson Falls
Beekmantown, Coxsackie-Athens
10 a.m.
Post-Star
Indian River
Jamesville-DeWitt
10 a.m.
Post-Standard
Iroquois
Frontier, Lackawanna
5 p.m.
Jamestown
Hamburg
10 a.m.
Johnstown
Bishop Gibbons, Broadalbin-Perth, Fonda-Fultonville, Schuylerville, Scotia
5 p.m.
Post-Star
Lake George
Moriah, Stillwater, Warrensburg
7 p.m.
Post-Star
Lansingburgh
Burke Catholic, Guilderland, Queensbury
10 a.m.
Post-Star
Lockport
Buffalo East, St. Francis, Sweet Home
9 a.m.
Medina
Alden, Lewiston-Porter, Wilson
9:30 a.m.
Newburgh Free Academy
Troy
Sect2
New Hartford
Syracuse Nottingham
10 a.m.
Post-Standard
Niskayuna
Averill Park, Bethlehem, Colonie
Sect2
North Tonawanda
Buffalo Riverside, Grand Island
10 a.m.
Olean
Hornell
9 a.m.
HighSchool Sports.net
Orchard Park
St. Joe's
10 a.m.
Oswego
Fulton
10 a.m.
Post-Standard
Owego
Newark Valley, Tioga, Whitney Point
10 a.m.
WBNG-TV
Penfield
McQuaid
1:30 p.m.
Democrat and Chronicle
Penn Yan
Dundee, Elmira Southside, Trumansburg
9 a.m.
Pittsford (@ Mendon)
Aquinas, Edison, Webster Thomas, Rochester Wilson
9:30 a.m.
Democrat and Chronicle
Randolph
Jamestown Southwestern
10 a.m.
HighSchool Sports.net
Rome Free Academy
Syracuse Henninger
10 a.m.
Post-Standard
Rush-Henrietta
Irondequoit
9 a.m.
schedules online.org
Salem
Cairo-Durham, Hoosick Falls
9 a.m.
Post-Star
Saratoga Springs
Glens Falls, Hudson, Albany CBA
9:30 a.m.
Post-Star
Schalmont
Cohoes, Mohonasen
Sect2
Syracuse CBA
West Genesee
10 a.m.
Post-Standard
Syracuse Corcoran
Cicero-North Syracuse
10 a.m.
Post-Standard
Union-Endicott
Shenendehowa
Noon
Sect2
Utica Proctor
Liverpool
10 a.m.
Post-Standard
Victor
Franklin, LeRoy, Livonia
10 a.m.
schedules online.net
Warsaw
Alexander
9:30 a.m.
HighSchool Sports.net
Watertown
Syracuse Fowler
10 a.m.
Post-Standard
Waverly
Candor, Ithaca
10 a.m.
WBNG-TV
Webster Schroeder
Lancaster
9:30 a.m.
schedules online.org
Whitesboro
East Syracuse-Minoa
10 a.m.
Post-Standard
Williamsville East
Depew, Niagara-Wheatfield
Williamsville South
Eden, Grover Cleveland, Maryvale
10 a.m.
  

more schedules & results
The 2014 season:

  • Week 1 (Sept. 4-7): All results
  • Week 2 (Sept. 11-14): All results
  • Week 3 (Sept. 18-21): All results | Ranked results
  • Week 4 (Sept. 25-28): All results | Ranked results
  • Week 5 (Oct. 2-5): All results | Ranked results
  • Week 6 (Oct. 9-12): All results | Ranked results
  • Week 7 (Oct. 16-19): All results | Ranked results
  • Week 8 (Oct. 23-26): All results | Ranked results
  • Week 9 (Oct. 30-Nov. 2): All results | Playoffs | Ranked results
  • Week 10 (Nov. 7-9): Schedule | Playoff schedule | Ranked teams schedule
  • Week 11 (Nov. 14-16): All results | Playoff schedule | Ranked results


  • search

    roadtosyracuse.com toolbox
    Share |


    help us
    Pay Pal Want to help keep a good thing going? As a frequent visitor to this site, you know it is a leading source of all the latest news and info on high school sports across New York. You can help NewYorkSportswriters.org and its related sites to continue operating by chipping in via PayPal.

    nysswa blog
    [ More blog entries ]
      
      
      
    HOME | 2013 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. | Terms of service (updated July 25, 2009) | Privacy policy (updated July 25, 2009)
    RoadToSyracuse.com is produced and maintained by Abbott Trento Online Media, Rochester, N.Y. | Refer questions or comments via e-mail.

    Be sure to visit NewYorkSportswriters.org (General sports)    |    RoadToGlensFalls.com (Boys basketball)    |    RoadToTroy.com (Girls basketball)    |    TenManRide.com (Boys lacrosse)