RoadToSyracuse.com, a site of the New York State Sportswriters Association   
Support the NYSSWA via PayPal
 
  

Schedules and results: 2010 pre-season scrimmages
   In the course of compiling some other information for the site, I've pieced together details below for some of the varsity football scrimmages scheduled ahead of the 2010 season openers.

   Please feel free to send me an e-mail if you have the details on any of the many scrimmages not yet listed. I'll continue updating the page from time to time this summer.

Scrimmages scheduled for Saturday, Aug. 28, 2010

        
Host Others Time Source
Albany Academy Rensselaer, Voorheesville 10:30 a.m. Times Union
Albany CBA Schalmont 10 a.m.Section 2 committee
AlexanderAkron, Avon, Warsaw 9:30 a.m. Section 5 committee
AmherstBuffalo Hutch-Tech, Kenmore East, West Seneca West 5 p.m. The Buffalo News
Amsterdam Schenectady 10 a.m. Times Union
Auburn Baldwinsville 10 a.m.Section 3 site
Bainbridge-Guilford Sherburne-Earlville 9 a.m.  
Ballston Spa Bishop Maginn 10 a.m. The Post-Star
BarkerNewfane, Niagara Catholic, Royalton-Hartland10 a.m.Section 5 committee
Bethlehem Averill Park, Colonie 9 a.m. Times Union
BinghamtonOneonta, Waltom   
Bishop Gibbons Catholic Central 1 p.m. Times Union
Bolivar-RichburgAllegany-Limestone, Portville 9 a.m.Section 5 committee
Brighton Honeoye Falls-Lima, Palmyra-Macedon, Wayne 9 a.m. Monroe/Wayne schedules
Brocton Pine Valley 9:30 a.m. The Buffalo News
Buffalo All-High Stadium Buffalo East, Grover Cleveland, Niagara Falls 9 a.m. The Buffalo News
Buffalo RiversideBishop Timon-St. Jude, Buffalo McKinley, Maple Grove TBA The Buffalo News
Caledonia-MumfordBatavia Notre Dame, Canisteo-Greenwood, Oakfield-Alabama 9 a.m. Section 5 committee
CamdenMexico 10 a.m. Section 3 site
Canajoharie Cooperstown, Dolgeville, Herkimer 9:30 a.m. Times Union
CanisiusOrchard Park11 a.m. The Buffalo News
CarthageFulton 10 a.m. Section 3 site
Cato-MeridianPhoenix 10 a.m.
Cazenovia Adirondack 9 a.m.  
Central SquareSyracuse Corcoran10 a.m. 
Chautauqua LakeCassadaga Valley, Clymer, Forestville 10 a.m. The Buffalo News
Chenango ForksDelhi, Oxford, Vestal 10 a.m. 
Cicero-North Syracuse Syracuse Corcoran, Syracuse Henninger10 a.m.Section 3 site
Cleveland HillCardinal O'Hara 8 a.m. The Buffalo News
Clinton Utica Notre Dame2 p.m.  
Cobleskill-Richmondville Chatham, Mohonasen, Unatego 10 a.m. Section 2 committee
Cohoes Johnstown 9:30 a.m. Times Union
Columbia Albany, Saugerties, South Glens Falls 10 a.m. The Post-Star
CorinthMechanicville, Taconic Hills, Whitehall 9 a.m. The Post-Star
Cortland (@ SUNY) Westhill 10 a.m. Section 3 site
Depew Niagara-Wheatfield 10 a.m. The Buffalo News
Dunkirk Erie (Pa.) East, Silver Creek TBA The Buffalo News
East Syracuse-Minoa Whitesboro 10 a.m.  
ElbaC.G. Finney, Buffalo Nichols 9 a.m. Section 5 committee
Falconer Frewsburg, Panama, Sherman 9 a.m. The Buffalo News
Frankfort-Schuyler Mohawk, Mount Markham 9 a.m.  
Gates Chili Canandaigua, Churchville-Chili, Fairport 10 a.m. Monroe/Wayne schedules
Gouverneur General Brown 9 a.m.  
Granville Cambridge, Greenwich, Ticonderoga 10 a.m. The Post-Star
Greece ArcadiaBrockport, Greece Athena, Rochester East 9 a.m.Monroe/Wayne schedules
Greece OlympiaHilton, McQuaid, Rochester Marshall 9 a.m.Monroe/Wayne schedules
Guilderland Burnt Hills-Ballston Lake, Kingston, Queensbury 10 a.m. The Post-Star
HamburgFredonia, Jamestown, Springville 10 a.m. The Buffalo News
Hannibal A-P-W 10 a.m.  
Holland PatentOriskany, Sauquoit Valley 10 a.m. 
Hornell Olean 10 a.m. The Buffalo News
Hudson FallsBeekmantown, Coxsackie-Athens 10 a.m. The Post-Star
Ichabod CraneCairo-Durham, Hoosic Valley TBA Section 2 committee
Jamesville-DeWittIndian River10 a.m. Section 3 site
Lake George Moriah, Stillwater, Warrensburg 7 p.m. The Post-Star
LetchworthGeneseo, Marcus Whitman, Wayland-Cohocton  Section 5 committee
Little Falls West Canada Valley 10 a.m. Times Union
Liverpool Utica Proctor10 a.m.Section 3 site
Lockport Grand Island, North Tonawanda, St. Francis, Sweet Home, Williamsville South 9 a.m. The Buffalo News
LowvilleBeaver River, Ilion, South Jefferson, South Lewis 9 a.m. 
Maine-EndwellSidney, Windsor   
MarcellusCanastota, ITC, V-V-S 6 p.m.  
MaryvaleBuffalo South Park, Eden, St. Mary's 10 a.m.The Buffalo News
MexicoCamden 10 a.m.  
New Hartford Oneida 10 a.m.  
Newburgh Free AcademyTroy 3:30 p.m.  
Ogdensburg Free Academy Malone Franklin, Watertown Immaculate Heart 11 a.m.
OneidaNew Hartford 10 a.m.
Owego Tioga   
PembrokeBuffalo JFK, Buffalo Lafayette, Perry 9 a.m.Section 5 committee
PittsfordAquinas, Rochester Edison, Rochester Wilson, Spencerport, Webster Thomas 9 a.m. Monroe/Wayne schedules
Pulaski Port Byron 10 a.m.  
Ravena-Coeymans-Selkirk Gloversville, LaSalle, Lansingburgh, Peru, Watervliet10 a.m. Section 2 committee
Rush-HenriettaIrondequoit 9 a.m. Monroe/Wayne schedules
St. Joseph's Erie (Pa.) Cathedral Prep 11 a.m. The Buffalo News
Salem Fort Edward, Tamarac 10 a.m. The Post-Star
Sandy CreekAlexandria Bay 10 a.m.
Saratoga SpringsGlens Falls, Hudson, Niskayuna 9:30 a.m. The Post-Star
SchuylervilleBroadalbin-Perth, Burr & Burton (Vt.), Fonda, Hoosick Falls 6 p.m. The Post-Star
Shaker Scotia-Glenville10 a.m. Times Union
ShenendehowaUnion-EndicottNoonTimes Union
Sherburne-Earlville Bainbridge-Guilford, Morrisville-Eaton 9:30 a.m.
Skaneateles Bishop Ludden 9 a.m.  
SolvayChittenango, Indian River, Jamesville-DeWitt 9:30 a.m.
Southwestern Randolph 10 a.m. The Buffalo News
Syracuse Fowler (at Corcoran)Rome Free Academy10 a.m.Section 3 site
Syracuse HenningerCicero-North Syracuse 10 a.m.
Syracuse NottinghamFayetteville-Manlius 10 a.m. $nbsp;
Tully Seton Catholic 10 a.m.
Victor LeRoy, Livonia, Rochester Franklin10 a.m.Section 5 committee
Watertown Oswego 10 a.m. Section 3 site
Waterville LaFayette, Westmoreland 9 a.m.  
Webster SchroederLancaster10 a.m.Monroe/Wayne schedules
Weedsport Jordan-Elbridge, Mynderse 10 a.m.  
West GeneseeSyracuse CBA10 a.m.Section 3 site
West Seneca EastCheektowaga, Lewiston-Porter, Tonawanda 10 a.m. The Buffalo News
Wellsville Dansville, Pioneer, Salamanca 10 a.m. The Buffalo News
Scrimmages scheduled for Thursday, Sept. 2, 2010

Host Others Time Source
Clarkstown NorthRamapo, Spring Valley, Tappan Zee   Section1recruiting.com
Hendrick Hudson Beacon, Croton-Harmon, Hastings, Somers JFK 7 p.m. Section1recruiting.com
LakelandBrewster, Briarcliff, Sleepy Hollow, Yonkets Lincoln 7 p.m.Section1recruiting.com
OssiningFox Lane, Horace Greeley, Lincoln Hall. Suffern, Yonkers 5 p.m.Section1recruiting.com
Rye NeckHaldane, Irvington, Tuckahoe4 p.m.Section1recruiting.com
White PlainsR.C. Ketcham  Section1recruiting.com
Scrimmages scheduled for Friday, Sept. 3, 2010

Host Others Time Source
Walter PanasPutnam Valley7 p.m. Section1recruiting.com
PoughkeepsiePoughkeepsie Lourdes9:30 a.m.Section1recruiting.com
Scrimmages scheduled for Saturday, Sept. 4, 2010

Host Others Time Source
Bronxville Woodlands, Xavier, Yonkers Roosevelt 10 a.m.Section1recruiting.com
OssiningBriarcliff Section1recruiting.com
St. Anthony's Dewitt Clinton, Mount St. Michael, New Rochelle 9 a.m.  
White PlainsClarkstown North, Truman   Section1recruiting.com
SuffernFieldston, Nanuet, Spring Valley  Section1recruiting.com
  

more schedules & results
The 2014 season:

    Week 1 (Sept. 5-7): All results
    Week 2 (Sept. 11-14): All results
    Week 3 (Sept. 18-21): All results | Ranked teams
    Week 4 (Sept. 25-28): All results | Ranked teams
    Week 5 (Oct. 2-5): All results
    Week 6 (Oct. 9-12): All results
    Week 7 (Oct. 16-19): Schedule | Ranked teams

  • Week 8 (Oct. 23-26): Schedule
  • Week 9 (Oct. 30-Nov. 2): Schedule
  • Week 10 (Nov. 7-9): Schedule


  • search

    roadtosyracuse.com toolbox
    Share |


    help us
    Pay Pal Want to help keep a good thing going? As a frequent visitor to this site, you know it is a leading source of all the latest news and info on high school sports across New York. You can help NewYorkSportswriters.org and its related sites to continue operating by chipping in via PayPal.

    nysswa blog
    [ More blog entries ]
      
      
      
    HOME | 2013 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. | Terms of service (updated July 25, 2009) | Privacy policy (updated July 25, 2009)
    RoadToSyracuse.com is produced and maintained by Abbott Trento Online Media, Rochester, N.Y. | Refer questions or comments via e-mail.

    Be sure to visit NewYorkSportswriters.org (General sports)    |    RoadToGlensFalls.com (Boys basketball)    |    RoadToTroy.com (Girls basketball)    |    TenManRide.com (Boys lacrosse)