RoadToSyracuse.com, a site of the New York State Sportswriters Association   
Support the NYSSWA via PayPal
 
  

Schedules and results: 2013 season
Schedule for ranked teams: Week 9 (Oct. 31 - Nov. 2)


Class AA
 1. Aquinas Institute-5                8-0      #24 Pittsford*
 2. Syracuse CBA-3                     8-0      Liverpool*
 3. Farmingdale-8                      7-0      East Meadow
 4. Abraham Lincoln-PSAL               8-0      Boys & Girls
 5. St. Anthony's-CHS                  7-1      Fordham Prep
 6. Jamestown-6                        8-0      Kenmore West*
 7. Roy C. Ketcham-1                   7-1      #19 North Rockland*
 8. Fayetteville-Manlius-3             8-0      Henninger*
 9. Monroe-Woodbury-9                  8-0      Washingtonville*
10. Canisius-MMA                       6-2      #18 St. Joseph's
11. Chaminade-CHS                      7-1      Xavier
12. Erasmus Hall-PSAL                  7-1      Brooklyn Tech
13. Newburgh Free Academy-9            7-1      Warwick*
14. Commack-11                         7-0      Northport
15. John Jay (East Fishkill)-1         7-1      White Plains*
16. Albany CBA-2                       7-1      Guilderland*
17. Oceanside-8                        6-1      Hempstead
18. St. Joseph's-MMA                   6-2      #10 Canisius
19. North Rockland-1                   6-2      #7 Roy C. Ketcham*
20. Elmira-4                           8-0      DNP
21. Shaker-2                           7-1      Saratoga Springs*
22. Connetquot-11                      6-1      Ward Melville
23. Tottenville-PSAL                   6-2      Fort Hamilton
24. Pittsford-5                        6-2      #1 Aquinas Institute*
25. (tie) Riverhead-11                 6-1      Newfield
    (tie) Rush-Henrietta-5             6-2      Hilton*

Class A
 1. Sweet Home-6                       8-0      #25 West Seneca East*
 2. Queensbury-2                       8-0      Amsterdam*
 3. Carey-8                            7-0      MacArthur
 4. Cornwall-9                         7-1      Port Jervis*
 5. Burnt Hills-Ballston Lake-2        7-1      #24 Troy*
 6. Lawrence-8                         6-1      #19 Bethpage
 7. Rye-1                              8-0      #25 Tappan Zee*
 8. South Shore-PSAL                   8-0      Lafayette
 9. Miller Place-11                    7-0      Harborfields
10. Poly Prep-AIS                      7-1      DNP
11. Somers-1                           7-1      Ossining*
12. Eastridge-5                        7-1      Wilson*
13. Islip-11                           6-1      Huntington
14. Indian River-3                     7-1      Jamesville-DeWitt*
15. East Syracuse Minoa-3              7-1      #22 Carthage*
16. Garden City-8                      6-1      Elmont
17. Grand Island-6                     7-1      Williamsville North*
18. McKee S.I. Tech-PSAL               8-0      Petrides
19. Bethpage-8                         6-1      #6 Lawrence
20. Brockport-5                        7-1      Victor*
21. Plainedge-8                        6-1      Glen Cove
22. Carthage-3                         7-1      #15 East Syracuse Minoa*
23. St. Francis Prep-CHSFL             7-1      Bishop Ford
24. Troy-2                             6-2      #5 Burnt Hills-Ballston Lake*
25. (tie) Tappan Zee-1                 7-1      #7 Rye*
    (tie) West Seneca East-6           7-1      #1 Sweet Home*

Class B
 1. Maine-Endwell-4                    8-0      Owego*
 2. Marlboro-9                         8-0      Red Hook*
 3. Alden-6                            8-0      #9 Burgard*
 4. Cazenovia-3                        8-0      Marcellus*
 5. Schalmont-2                        8-0      Ravena-Coeymans-Selkirk*
 6. Roosevelt-8                        7-0      Locust Valley
 7. Homer-3                            8-0      #11 Oneida*
 8. Hackley-AIS                        7-0      Suffern
 9. Burgard-6                          7-1      #3 Alden*
10. Newark-5                           7-1      #13 Geneva*
11. Oneida-3                           7-1      #7 Homer*
12. Pleasantville-1                    7-1      #15 Our Lady of Lourdes*
13. Geneva-5                           7-1      #10 Newark*
14. Livonia-5                          7-1      Wayne*
15. Our Lady of Lourdes-1              6-2      #12 Pleasantville*
16. Broadalbin-Perth-2                 7-1      #20 Cohoes*
17. Peru-7                             6-1      Beekmantown*
18. Seaford-8                          5-2      Mineola
19. Depew-6                            6-2      Eden*
20. Cohoes-2                           6-2      #16 Broadalbin-Perth*

Class C
 1. Hoosick Falls-2                    8-0      #13 Fonda-Fultonville*
 2. Babylon-11                         7-0      East Hampton/Bridgehampton
 3. Chenango Forks-4                   7-1      Lansing*
 4. Potsdam-10                         8-0      #19 Ogdensburg Free Academy*
 5. LeRoy-5                            7-1      #11 East Rochester/Gananda*
 6. Cleveland Hill-6                   8-0      Lackawanna*
 7. Chatham-2                          8-0      Corinth*
 8. Rye Neck-1                         8-0      #18 Woodlands*
 9. Fredonia-6                         8-0      Akron*
10. Millbrook-9                        8-0      James O'Neill*
11. East Rochester/Gananda-5           7-1      #5 LeRoy*
12. Immaculate Heart-3                 8-0      Thousand Islands/Alex Bay/LaFarg*
13. Fonda-Fultonville-2                7-1      #1 Hoosick Falls*
14. General Brown-3                    7-1      Utica Notre Dame*
15. Bronxville-1                       6-2      DNP
16. Burke Catholic-9                   7-1      Liberty*
17. Wayland-Cohocton-5                 7-1      Wellsville*
18. Woodlands-1                        6-2      #8 Rye Neck*
19. Ogdensburg Free Acad.-10           7-1      #4 Potsdam*
20. Dobbs Ferry-1                      6-2      DNP

Class D
 1. Randolph-6                         8-0      Ellicottville/West Valley*
 2. Tioga-4                            8-0      #20 Spencer-Van Etten*
 3. Chester-9                          6-1      Pine Plains*
 4. Maple Grove/Chaut. Lake-6          6-1      Portville*
 5. Cambridge-2                        8-0      Salem*
 6. Greenwich-2                        7-1      #7 Rensselaer*
 7. Rensselaer-2                       7-1      #6 Greenwich*
 8. Westmoreland-3                     7-1      #12 Herkimer*
 9. Caledonia-Mumford-5                7-1      #16 Red Jacket*
10. Sandy Creek-3                      7-1      #15 Dolgeville*
11. Unatego-4                          7-1      #14 Elmira Notre Dame*
12. Herkimer-3                         7-1      #8 Westmoreland*
13. Clyde-Savannah-5                   7-1      Alexander*
14. Notre Dame-4                       7-1      #11 Unatego*
15. Dolgeville-3                       7-1      #10 Sandy Creek*
16. Red Jacket-5                       7-1      #9 Caledonia-Mumford*
17. Weedsport-3                        7-1      DNP
18. Bishop Kearney-5                   6-2      DNP
19. Ticonderoga-7                      6-2      Moriah*
20. Spencer-VanEtten-4                 6-2      #2 Tioga*

*-Sectional games

  

more schedules & results
The 2019 season:

  • Week 1 (Sept. 6-8) Full schedule | Results
  • Week 2 (Sept. 13-15) Full schedule | Results
  • Week 3 (Sept. 20-22) Full schedule | Results | Ranked teams
  • Week 4 (Sept. 27-29) Full schedule | Results | Ranked teams
  • Week 5 (Oct. 4-6) Full schedule | Results | Ranked teams
  • Week 6 (Oct. 11-13) Full schedule | Results | Ranked teams
  • Week 7 (Oct. 18-20) Full schedule | Results | Ranked teams
  • Week 8 (Oct. 25-27) Full schedule | Results | Ranked teams
  • Week 9 (Nov. 1-3) Full schedule | Results | Ranked teams
  • Week 10 (Nov. 8-10) Full schedule | Results | Ranked teams
  • Week 11 (Nov. 15-17) Results
  • Week 12 (Nov. 22-24) Full schedule| Results | Ranked teams


  • search

    roadtosyracuse.com toolbox


    help us
    Pay Pal Want to help keep a good thing going? As a frequent visitor to this site, you know it is a leading source of news on high school sports across New York. You can help NewYorkSportswriters.org and its related sites by chipping in via PayPal or credit card.

    nysswa blog
    [ More blog entries ]
      
      
      
    HOME | 2013 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. | Terms of service (updated July 25, 2009) | Privacy policy (updated July 25, 2009)
    RoadToSyracuse.com is produced and maintained by Abbott Trento Online Media, Rochester, N.Y. | Refer questions or comments via e-mail.

    Be sure to visit NewYorkSportswriters.org (General sports)    |    RoadToGlensFalls.com (Boys basketball)    |    RoadToTroy.com (Girls basketball)    |    TenManRide.com (Boys lacrosse)