RoadToSyracuse.com, a site of the New York State Sportswriters Association   
Support the NYSSWA via PayPal
 
  

Schedules and results: 2013 season
Week 11 (Nov. 15-17)


NYSPHSAA

Class AA Quarterfinals
Aquinas Institute 48, Jamestown 34
Monroe-Woodbury 38, CBA (Albany) 25
Elmira 24, CBA (Syracuse) 18

Class A Quarterfinals
Union-Endicott 43, Carthage 7
Cornwall 34, Somers 7
Williamsville North 23, Eastridge 20
Queensbury 42, Massena 0

Class B Quarterfinals
Schalmont 60, Beekmantown 6
Maine-Endwell 35, Cazenovia 34
Depew 29, Geneva 9
Marlboro 23, Pleasantville 14

Class C Quarterfinals
Hoosick Falls 27, Ogdensburg Free Academy 6
Rye Neck 47, Burke Catholic 6
Chenango Forks 35, General Brown 18
Cleveland Hill 46, Wayland-Cohocton 20

Class D Quarterfinals
Moriah 34, Cambridge 32
Randolph 49, Red Jacket 0
Tioga 43, Herkimer 13
Chester 26, Tuckahoe 21

SECTION 6

Monsignor Martin Association Semifinals
Canisius 30, Bishop Timon-St. Jude 0
St. Joseph's 38, St. Francis 12

SECTION 8

Conference I Semifinals
Farmingdale 28, Syosset 21
Massapequa 28, Oceanside 20

Conference II Semifinals
Carey 48, MacArthur 13
Garden City 14, Wantagh 12

Conference III Semifinals
Plainedge 41, Floral Park 16
Lawrence 45, Glen Cove 26

Conference IV Semifinals
Roosevelt 49, Valley Stream North 0
Seaford 10, West Hempstead 0

SECTION 11

Division I Semifinals
Sachem North 14, Connetquot 13
William Floyd 28, Commack 14

Division II Semifinals
East Islip 22, Smithtown West 16 (OT)
Riverhead 34, Newfield 20

Division III Semifinals
Huntington 41, Bellport 12
Sayville 35, Miller Place 27

Division IV Semifinals
John Glenn 21, Mount Sinai 14
Babylon 42, Shoreham-Wading River 13

PSAL

City Division Quarterfinals
Tottenville 34, Boys & Girls 12
Erasmus Hall 38, John F. Kennedy 6
Flushing 14, New Dorp 12
Abraham Lincoln 39, New Utrecht 8

Bowl Division Semifinals
McKee/Staten Island Tech 28, Bayside 14
South Shore 20, William E. Grady 17 (OT)

Cup Division Semifinals
Evander Childs 35, Alfred E. Smith 8
George Washington 34, East Harlem 30

CHS

Class AAA Semifinals
St. Anthony's 35, Archbishop Stepinac 14
Chaminade 24, Holy Cross 12

Class AA Semifinals
Cardinal Hayes 31, Holy Trinity 21
Mount St. Michael 28, St. Peter's 27

Class A Championship
St. John the Baptist 51, Xaverian 14

Crossover Games
Bishop Ford 52, St. Joseph by the Sea 42
Iona Prep 36, Fordham Prep 7
Kellenberg 36, Xavier 33
Monsignor Farrell 34, St. Francis Prep 32



  

more schedules & results
The 2019 season:

  • Week 1 (Sept. 6-8) Full schedule | Results
  • Week 2 (Sept. 13-15) Full schedule | Results
  • Week 3 (Sept. 20-22) Full schedule | Results | Ranked teams
  • Week 4 (Sept. 27-29) Full schedule | Results | Ranked teams
  • Week 4 (Sept. 27-29) Full schedule
  • Week 5 (Oct. 4-6) Full schedule
  • Week 6 (Oct. 11-13) Full schedule
  • Week 7 (Oct. 18-20) Full schedule
  • Week 8 (Oct. 25-27) Full schedule
  • Week 9 (Nov. 1-3) Full schedule
  • Week 10 (Nov. 8-10) Full schedule


  • search

    roadtosyracuse.com toolbox


    help us
    Pay Pal Want to help keep a good thing going? As a frequent visitor to this site, you know it is a leading source of news on high school sports across New York. You can help NewYorkSportswriters.org and its related sites by chipping in via PayPal or credit card.

    nysswa blog
    [ More blog entries ]
      
      
      
    HOME | 2013 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. | Terms of service (updated July 25, 2009) | Privacy policy (updated July 25, 2009)
    RoadToSyracuse.com is produced and maintained by Abbott Trento Online Media, Rochester, N.Y. | Refer questions or comments via e-mail.

    Be sure to visit NewYorkSportswriters.org (General sports)    |    RoadToGlensFalls.com (Boys basketball)    |    RoadToTroy.com (Girls basketball)    |    TenManRide.com (Boys lacrosse)