RoadToSyracuse.com, a site of the New York State Sportswriters Association   
Support the NYSSWA via PayPal
 
  

Schedules and results:
2015 ranked teams schedule/results, Week 9 (Oct. 30-Nov. 1)


Class AA

 1. (tie) Archbishop Stepinac-CHS                8-0   Def. Chaminade, 41-7
 1. (tie) Aquinas Institute-5                    7-0   Hilton*
 3. Canisius-MMA                                 7-2   Lost Cath. Prep PA, 21-17
 4. Shaker-2                                     9-0   Def. Guilderland, 41-10*
 5. Tottenville-PSAL                             9-0   Def. Canarsie, 33-6
 6. New Rochelle-1                               9-0   Def. Scarsdale, 33-7*
 7. Monroe-Woodbury-9                            8-0   Def. Minisnk Vly, 27-20 OT^
 8. Lindenhurst-11                               8-0   Def. Sachem East, 36-14
 9. Saratoga Springs-2                           9-0   Def. Shenendehowa, 35-7*
10. Grand Street-PSAL                            9-0   Def. Thom, Jefferson, 64-0
11. Victor-5                                     8-0   Rush-Henrietta*
12. Orchard Park-6                               8-1   Def. Niagara Falls, 35-14*
13. Syracuse CBA-3                               8-1   Def. Utica Proctor, 38-14*
14. John Jay (East Fishkill)-1                   8-1   Def. Clarkstown No., 21-7*
15. Elmira-4                                     9-0   Def. Horseheads, 52-16*
16. Farmingdale-8                                8-0   Def. Freeport, 45-27
17. Newfield-11                                  8-0   Def. Smithtown West, 66-10
18. St. Anthony-CHS                              6-2   Lost to Card. Hayes, 32-25
19. Liverpool-3                                  8-1   Def. Baldwinsville, 43-23*
20. Newburgh Free Academy-9                      7-2   Def. Valley, 40-20*
21. Longwood-11                                  7-1   Def. Commack, 42-0
22. Oceanside-8                                  8-0   Def. Massapequa, 28-27
23. Rush-Henrietta-5                             5-3   Victor*
24. Abraham Lincoln-PSAL                         7-2   Def. Midwood, 35-14
25. Pittsford-5                                  7-1   Season completed
26. East Islip-11                                7-1   Def. Comsewogue, 35-21
27. South Shore-PSAL                             9-0   Def. Brooklyn Tech, 48-16
28. Hilton-5                                     7-1   Aquinas Institute*
29. Valley-9                                     6-2   Lost to Newburgh, 40-20*
30. Guilderland-2                                7-2   Lost to Shaker, 41-10*

Class A

 1. Maine-Endwell-4                              9-0   Def. Union-Endicott, 28-8*
 2. Burnt Hills-Ballston Lake-2                  8-1   Lost to Amsterdam, 37-7*
 3. Rye-1                                        9-0   Def. Yorktown, 15-14*
 4. Sayville-11                                  8-0   Def. Amityvlle, 49-20
 5. Troy-2                                       9-0   Def. Queensbury, 42-36*
 6. South Park-6                                 8-1   Def. Iroquois, 40-14*
 7. Garden City-8                                8-0   Def. Mepham, 35-14
 8. Plainedge-8                                  8-0   Def. Floral Park, 35-0
 9. Shoreham-Wading River-11                     8-0   Def. Ctr. Moriches, 42-13
10. McKee/SI Tech-PSAL                           9-0   Def. Petrides, 36-6
11. West Seneca East-6                           8-1   Def. Williamsvlle No. 47-15*
12. Williamsville North-6                        7-2   Lost to W Senca E, 47-15*
13. Cornwall-9                                   8-1   Def. New Paltz, 56-7*
14. East Syracuse-Minoa-3                        8-1   Def. Fulton, 34-16*
15. Eastchester-1                                8-1   Lost to Lourdes, 27-19*
16. Greece Athena-5                              6-3   Lost to Canandaigua, 28-21*
17. Brockport-5                                  8-1   Def. Greece Arcadia, 16-7*
18. Whitesboro-3                                 8-1   Def. Indian River, 33-8*
19. Christ the King-CHS                          7-0   Kellenberg
20. Eastport-South Manor-11                      7-1   Lost to Kings Park, 28-0
21. Queensbury-2                                 6-3   Lost to Troy, 42-36*
22. Our Lady of Lourdes-1                        7-2   Def. Eastchester, 27-19*
23. Indian River-3                               6-3   Lost to Whitesboro, 33-8*
24. Canandaigua-5                                7-2   Def. Greece Athena, 28-21*
25. Yorktown-1                                   6-3   Lost to Rye, 15-14*

Class B

 1. Cazenovia-3                                  9-0   Def. Chittenango, 47-6*
 2. Cheektowaga-6                                9-0   Def. Springville, 50-22*
 3. Marlboro-9                                   7-0   Def. Burke Catholic, 41-28*
 4. Schuylerville-2                              9-0   Def. Schalmont, 42-0*
 5. Locust Valley-8                              8-0   Def. East Rockaway, 41-7
 6. Ravena-Coey-Selkirk-2                        8-1   Lost to Glens Falls, 21-0*
 7. Nanuet-1                                     9-0   Def. Putnam Valley, 22-15*
 8. Batavia-5                                    9-0   Def. Hornell, 43-7*
 9. Alden-6                                      8-1   Lost to Burgard, 14-0*
10. Schalmont-2                                  7-2   Lost to Schuylervlle, 42-0*
11. Eagle Academy II-PSAL                        8-0   KIPP College Prep
12. Springville-6                                8-1   Lost to Cheektwga, 50-22*
13. Livonia-5                                    8-1   Def. Penn Yan, 70-60*
14. Glens Falls-2                                8-1   Def. Ravena-C-S, 21-0*
15. Homer-3                                      7-2   Lost to V-V-S, 17-10*
16. Malone-10                                    9-0   Def. Massena, 35-8
17. Frederick Douglass-PSAL                      8-0   Alfred E. Smith
18. Owego-4                                      6-3   Lost to Waverly, 15-13*
19. Chittenango-3                                6-3   Lost to Cazenovia, 47-6*
20. James O'Neill-9                              7-1   Def. Spackenkill, 42-40*
21. Seaford-8                                    7-1   Def. Island Trees, 48-6
22. Westlake-1                                   7-2   Def. Albertus Magnus, 28-0*
23. Hornell-5                                    6-3   Lost to Batavia, 43-7*
24. Clarke-8                                     6-2   Def. Roslyn, 50-20
25. Vernon-Verona-Sherrill-3                     7-2   Def. Homer, 17-10*

Class C

 1. Chenango Forks-4                             8-1   Def. Dryden, 49-0*
 2. Buffalo Bennett-6                            8-1   Def. Lackawanna, 56-7*
 3. Dobbs Ferry-1                                7-0   Def. Woodlands, 35-0*
 4. Greenwich-2                                  9-0   Def. Stillwater, 40-0*
 5. Bath-5                                       9-0   Def. LeRoy, 44-0*
 6. East Rochester/Gananda-5                     9-0   Def. Lyons/Sodus, 41-8*
 7. Liberty-9                                    9-0   Def. Sullivan West, 56-0*
 8. Newark Valley-4                              8-1   Def. Wat. Glen/OM, 54-25*
 9. Utica Notre Dame-3                           8-1   Def. General Brown, 41-22*
10. Cleveland Hill-6                             7-2   Lost to Maple Gr/CL, 28-20*
11. Maple Grove/Chautauqua Lake-6                8-1   Def. Cleveland Hill, 28-20
12. Millbrook-9                                  8-1   Def. Chester, 48-44*
13. Canastota-3                                  8-1   Def. Holland Patent, 26-7*
14. Chester-9                                    6-3   Lost to Millbrook, 48-44*
15. Hoosic Valley-2                              7-2   Def. Mechanicville, 14-13*
16. Holland Patent-3                             6-3   Lost to Canastota, 26-7*
17. Thousand Islands-3                           6-2   Season completed
18. Watkins Glen/Odessa-Montour-4                7-2   Lost to Newark Vly 54-25*
19. General Brown-3                              7-2   Lost to Notre Dame, 41-22*
20. Lackawanna-6                                 6-3   Lost to Bennett, 56-7*
21. Mechanicville-2                              6-3   Lost to Hoosic Vly, 14-13*
22. Lyons/Sodus-5                                6-3   Lost to E. Roch/Gananda, 41-8*
23. Fonda-Fultonville-2                          7-1   Def. Lansingburgh, 35-14
24. East Rockaway-8                              5-3   Lost to Locust Vly, 41-7
25. Stillwater-2                                 6-3   Lost to Greenwich, 40-0*

Class D

 1. Avon-5                                       8-1   Lost to Clyde-Sav. 35-6*
 2. Red Jacket-5                                 8-1   Lost to Kearney, 44-28*
 3. Franklinville/Ellicottville-6                7-1   Def. Cattaraugus-LV, 27-0*
 4. Deposit/Hancock-4                            9-0   Def. Moravia, 46-14*
 5. Tioga-4                                      8-1   Def. Walton, 47-22*
 6. Moriah-7                                     8-1   Lost to Ticonderoga, 6-0 OT*
 7. Whitehall-2                                  8-0   Def. Warrensburg, 41-14*
 8. Walton-4                                     7-2   Lost to Tioga, 47-22*
 9. Clyde-Savannah-5                             8-1   Def. Avon, 35-6*
10. Ticonderoga-7                                8-1   Def. Moriah, 6-0 OT*
11. Sandy Creek-3                                7-2   Def. Onondaga, 22-8*
12. Cambridge-2                                  8-1   Def. Canajoharie, 34-12*
13. Bishop Kearney-5                             7-2   Def. Red Jacket, 44-28*
14. Onondaga-3                                   6-3   Lost to Sandy Crk, 22-8*
15. Harpursville/Afton-4                         7-2   Def, Bainbr.-Guilford, 48-14

*-Playoffs


  

more schedules & results
The 2018 season:

  • Week 1 (Aug. 30-Sept. 2) Results
  • Week 2 (Sept. 6-9) Results
  • Week 3 (Sept. 13-16) Results
  • Week 4 (Sept. 20-23) Results
  • Week 5 (Sept. 27-30) Results
  • Week 6 (Oct. 4-7) Results
  • Week 7 (Oct. 11-14) Results
  • Week 8 (Oct. 18-17) Results
  • Week 9 (Oct. 25-28) Results
  • Week 10 (Nov. 1-4) Results
  • Week 11 (Nov. 8-11) Results


  • search

    roadtosyracuse.com toolbox


    help us
    Pay Pal Want to help keep a good thing going? As a frequent visitor to this site, you know it is a leading source of news on high school sports across New York. You can help NewYorkSportswriters.org and its related sites by chipping in via PayPal or credit card.

    nysswa blog
    [ More blog entries ]
      
      
      
    HOME | 2013 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. | Terms of service (updated July 25, 2009) | Privacy policy (updated July 25, 2009)
    RoadToSyracuse.com is produced and maintained by Abbott Trento Online Media, Rochester, N.Y. | Refer questions or comments via e-mail.

    Be sure to visit NewYorkSportswriters.org (General sports)    |    RoadToGlensFalls.com (Boys basketball)    |    RoadToTroy.com (Girls basketball)    |    TenManRide.com (Boys lacrosse)