RoadToSyracuse.com, a site of the New York State Sportswriters Association   
Support the NYSSWA via PayPal
 
  

Schedules and results:
2015 schedule for ranked teams, Week 10 (Nov. 8-11)


Class AA

 1. (tie) Arch. Stepinac-CHS                9-0   Def. Chaminade 50-3^
 1. (tie) Aquinas Institute-5              10-0   Def. 18 Rush-Henrietta, 17-14*
 3. Shaker-2                                9-1   Lost to Saratoga, 19-14*
 4. Tottenville-PSAL                       10-0   Def. Erasmus Hall 21-0
 5. New Rochelle-1                         10-0   Def. John Jay (EF), 44-25*
 6. Canisius-MMA                            7-2   Open
 7. Monroe-Woodbury-9                       8-1   Lost to Newbrgh FA, 23-0*
 8. Lindenhurst-11                          9-0   Def. Brentwood, 31-6^
 9. Saratoga Springs-2                     10-0   Def. Shaker, 19-14*
10. Grand Street-PSAL                      10-0   Def. New Utrecht 41-0
11. Orchard Park-6                          9-1   Def. Kenmore West, 34-20*
12. Syracuse CBA-3                          8-2   Lost to Liverpool, 35-9*
13. John Jay (East Fishkill)-1              8-2   Lost to New Rochl, 44-25*
14. Elmira-4                               10-0   Def. Binghamton, 64-50*
15. Farmingdale-8                           9-0   Def. Freeport, 49-28^
16. Newfield-11                             9-0   Def. Deer Park, 54-6^
17. Liverpool-3                             9-1   Def. Syracuse CBA, 35-9*
18. Rush-Henrietta-5                        6-4   Lost to Aquinas, 17-14*
19. Newburgh Free Academy-9                 8-2   Def. Monroe-Wdbry, 23-0*
20. Longwood-11                             8-1   Def. William Floyd, 34-0^
21. Oceanside-8                             9-0   Def. Uniondale, 26-7^
22. Victor-5                                8-1   Season complete
23. South Shore-PSAL                       10-0   Def. Curtis 35-14
24. Abraham Lincoln-PSAL                    8-2   Def. Flushing, 20-0
25. Pittsford-5                             7-1   Season complete
26. East Islip-11                           8-1   Def. Harborfields, 42-14^
27. Cardinal Hayes-CHS                      7-2   Def. Holy Cross, 31-14^
28. Kenmore West-6                          8-2   Lost to Orchrd Pk, 34-20*
29. St. Anthony's-CHS                       7-2   Def. Iona Prep, 45-25^
30. Hilton-5                                7-2   Season complete

Class A

 1. Maine-Endwell-4                        10-0   Def. Johnson City, 40-16*
 2. Rye-1                                   9-1   Lost to Lourdes, 14-7*
 3. Sayville-11                             9-0   Def. Rocky Point, 56-14^
 4. Troy-2                                  9-1   Lost to Amsterdm, 49-35*
 5. South Park-6                            9-1   Def. West Senca E., 54-30*
 6. Garden City-8                           9-0   Def. Long Beach, 24-7^
 7. Plainedge-8                             9-0   Def. Lynbrook, 57-21^
 8. Shoreham-Wading River-11                9-0   Def. McGann-Mercy, 41-7^
 9. McKee/SI Tech-PSAL                     10-0   Def. Chris. Columbus, 28-14
10. West Seneca East-6                      8-2   Lost to South Park, 54-30*
11. Cornwall-9                              9-1   Def. Port Jervis, 42-28*
12. East Syracuse-Minoa-3                   8-2   Lost to Whitesbro, 30-12*
13. Brockport-5                             9-1   Def. Canandaigua, 28-7*
14. Amsterdam-2                             7-3   Def. Troy, 49-35*
15. Whitesboro-3                            9-1   Def. E. Syra-Minoa, 30-12*
16. Christ the King-CHS                     9-0   Def. St. Francis Prep, 60-20^
17. Our Lady of Lourdes-1                   8-2   Def. Rye, 14-7*
18. Canandaigua-5                           7-3   Lost to Brockport, 28-7*
19. Burnt Hills-Ballston Lake-2             8-1   Season complete
20. Eastchester-1                           8-1   Season complete
21. Xavier-CHS                              8-1   Def. Kellenberg, 20-14^
22. Greece Athena-5                         6-3   Season complete
23. Williamsville North-6                   7-2   Season complete
24. Queensbury-2                            6-3   Season complete
25. Yorktown-1                              6-3   Season complete

Class B

 1. Cazenovia-3                            10-0   Def. V-V-S, 42-6*
 2. Cheektowaga-6                          10-0   Def. Burgard, 25-22*
 3. Marlboro-9                              9-0   Def. James O'Neill, 41-0*
 4. Schuylerville-2                        10-0   Def. Glens Falls, 14-7*
 5. Locust Valley-8                         8-0   Def. Malverne, 47-0^
 6. Nanuet-1                                9-1   Lost to Westlake, 6-0*
 7. Batavia-5                              10-0   Def. Livonia 52-20*
 8. Eagle Academy II-PSAL                   9-0   William C. Bryant
 9. Glens Falls-2                           8-2   Lost to Schuylerville, 14-7*
10. Livonia-5                               8-2   Lost to Batavia, 52-20*
11. Ravena-Coey.-Selkirk-2                  8-1   Season complete
12. Buffalo Burgard-6                       6-4   Lost to Cheektwga, 25-22*
13. Seaford-8                               8-1   Def. Friends Academy, 47-6^
14. Alden-6                                 8-1   Season complete
15. Schalmont-2                             8-1   Season complete
16. Malone-10                              10-0   Def. Beekmantown, 34-21*
17. Vernon-Verona-Sherrill-3                7-3   Lost to Cazenovia, 42-6*
18. Frederick Douglass-PSAL                10-0   Def. Adlai Stevenson, 26-20
19. James O'Neill-9                         7-2   Lost to Marlboro, 41-0*
20. Springville-6                           8-1   Season complete
21. Waverly-4                               8-2   Def. Chenango Valley, 48-6*
22. Westlake-1                              8-2   Def. Nanuet, 6-0*
23. Homer-3                                 7-2   Season complete
24. W.T. Clarke-8                           7-2   Def. Carle Place/Wh, 43-6^
25. Chittenango-3                           6-3   Season complete

Class C

 1. Chenango Forks-4                        9-1   Def. Newark Valley, 42-15*
 2. Buffalo Bennett-6                       8-2   Lost to MG/CL, 29-28 OT*
 3. Dobbs Ferry-1                           7-0   Open
 4. Greenwich-2                            10-0   Def. Hoosic Valley, 49-14*
 5. Bath-5                                 10-0   Def. E. Roch/Gan, 40-30*
 6. East Rochester/Gananda-5                9-1   Lost to Bath, 40-30*
 7. Liberty-9                              10-0   Def. Millbrook, 21-0*
 8. Newark Valley-4                         8-2   Lost to Chen. Fks, 42-15*
 9. Notre Dame-3                            9-1   Def. Canastota, 69-32*
10. Maple Grove/Chaut. Lake-6               9-1   Def. Bennett, 29-28 (OT)*
11. Millbrook-9                             8-2   Lost to Liberty, 21-0*
12. Canastota-3                             8-2   Lost to Notre Dame, 69-32*
13. Hoosic Valley-2                         7-3   Lost to Greenwich, 49-14*
14. Cleveland Hill-6                        7-2   Season complete
15. Chester-9                               6-3   Season complete
16. Holland Patent-3                        6-3   Season complete
17. Thousand Islands-3                      6-2   Season complete
18. Fonda-Fultonville-2                     7-1   Season complete
19. Watkins Glen/OM-4                       7-2   Season complete
20. General Brown-3                         7-2   Season complete
21. Mechanicville-2                         6-3   Season complete
22. Gouverneur-10                           7-3   Def. AuSable Valley, 24-0*
23. Lackawanna-6                            6-3   Season complete
24. Lyons/Sodus-5                           6-3   Season complete
25. Stillwater-2                            6-3   Season complete

Class D

 1. Franklinville/Ellicottville/WV-6        8-1   Def. Frewsburg, 34-7*
 2. Deposit/Hancock-4                       9-1   Lost to Tioga, 53-26*
 3. Tioga-4                                 9-1   Def. Deposit/Hanck, 53-26*
 4. Bishop Kearney-5                        8-2   Def. Clyde-Savannh, 46-21*
 5. Clyde-Savannah-5                        8-2   Lost to B. Kearney, 46-21*
 6. Whitehall-2                             9-0   Def. Cambridge, 10-3*
 7. Ticonderoga-7                           9-1   Def. Tupper Lake, 50-0*
 8. Red Jacket-5                            8-1   Season complete
 9. Avon-5                                  8-1   Season complete
10. Sandy Creek-3                           8-2   Def. W. Canada Vly, 32-12*
11. Moriah-7                                8-1   Season complete
12. Walton-4                                7-2   Season complete
13. Cambridge-2                             8-2   Lost to Whitehall, 10-3*
14. West Canada Valley-3                    7-3   Lost to Sandy Crk, 32-12*
15. Harpursville/Afton-4                    7-2   Season complete

*-Sectional/regional final; 
^-Sectional quarterfinal

  

more schedules & results
The 2018 season:

  • Week 1 (Aug. 30-Sept. 2) Results
  • Week 2 (Sept. 6-9) Results
  • Week 3 (Sept. 13-16) Results
  • Week 4 (Sept. 20-23) Results
  • Week 5 (Sept. 27-30) Results
  • Week 6 (Oct. 4-7) Results
  • Week 7 (Oct. 11-14) Results
  • Week 8 (Oct. 18-17) Results
  • Week 9 (Oct. 25-28) Results
  • Week 10 (Nov. 1-4) Results
  • Week 11 (Nov. 8-11) Results


  • search

    roadtosyracuse.com toolbox


    help us
    Pay Pal Want to help keep a good thing going? As a frequent visitor to this site, you know it is a leading source of news on high school sports across New York. You can help NewYorkSportswriters.org and its related sites by chipping in via PayPal or credit card.

    nysswa blog
    [ More blog entries ]
      
      
      
    HOME | 2013 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. | Terms of service (updated July 25, 2009) | Privacy policy (updated July 25, 2009)
    RoadToSyracuse.com is produced and maintained by Abbott Trento Online Media, Rochester, N.Y. | Refer questions or comments via e-mail.

    Be sure to visit NewYorkSportswriters.org (General sports)    |    RoadToGlensFalls.com (Boys basketball)    |    RoadToTroy.com (Girls basketball)    |    TenManRide.com (Boys lacrosse)