RoadToSyracuse.com, a site of the New York State Sportswriters Association   
Support the NYSSWA via PayPal
 
  

Schedules and results:
2016 results for ranked teams, Week 3 (Sept. 15-18)


Class AA

 1. Pittsford-5                       2-1    Lost to Victor, 42-15
 2. Canisius-MMA                      3-0    Def. Aquinas Inst., 33-20
 3. Archbishop Stepinac-CHS           2-0    Def. Iona Prep, 42-34
 4. New Rochelle-1                    3-0    Def. Scarsdale, 34-0
 5. Longwood-11                       2-0    Def. Ward Melville, 35-19
 6. Farmingdale-8                     2-0    Def. Oceanside, 42-7
 7. Erasmus Hall-PSAL                 2-0    Def. New Utrecht, 27-20
 8. Victor-5                          3-0    Def. Pittsford, 42-15
 9. Lancaster-6                       3-0    Def. Frontier, 56-17
10. Syracuse CBA-3                    2-0    Def. Henninger, 42-6
11. Troy-2                            3-0    Def. LaSalle Institute, 54-0
12. East Islip-11                     2-0    Def. Eastport-SM, 28-14
13. Poly Prep-AIS                     1-1    Lost to Christ the King, 17-13
14. Williamsville North-6             3-0    Def. Niagara-Wheatfield, 28-21
15. Shaker-2                          3-0    Def. Colonie, 44-0
16. Liverpool-3                       2-1    Lost to Cicero-N Syracuse, 34-0
17. St. Anthony-CHS                   0-1    Def. Chaminade, 48-29
18. Aquinas Institute-5               1-2    Lost to Canisius, 33-20
19. Middletown-9                      2-1    Lost to Newburgh FA, 50-25
20. Half Hollow Hills West-11         1-1    Lost to N. Babylon, 43-15
21. Curtis-PSAL                       2-0    Def. Susan Wagner, 42-8
22. West Islip-11                     2-0    Def. Newfield, 41-14
23. Orchard Park-6                    2-1    Def. Jamestown, 41-8
24. Monroe-Woodbury-9                 3-0    Def. Pine Bush, 20-6
25. Ward Melville-11                  1-1    Lost to Longwood, 35-19

Class A

 1. Sayville-11                       2-0    Def. Kings Park, 58-14
 2. Rye-1                             3-0    Def. Lourdes, 42-18
 3. Garden City-8                     2-0    Def. Manhasset, 59-0
 4. Somers-1                          2-1    Lost to Yorktown, 34-13
 5. Shoreham-Wading River-11          1-1    Lost to Babylon, 27-21
 6. Canandaigua-5                     3-0    Def. Spencerport, 32-14
 7. Whitesboro-3                      3-0    Def. Watertown, 42-0
 8. Burnt Hills-Ballston Lake-2       3-0    Def. Gloversville, 35-0
 9. Yorktown-1                        3-0    Def. Somers, 34-13
10. Vestal-4                          3-0    Def. Horseheads, 23-20
11. Christ the King-CHS               2-0    Def. Poly Prep, 17-13
12. Bennett-6                         3-0    Def. Iroquois, 56-26
13. Fordham Prep-CHS                  1-1    Lost to Holy Trin-C, 45-38
14. Wantagh-8                         2-0    Def. Lynbrook, 31-0
15. Harry Truman-PSAL                 2-0    Def. Mott Haven, 1-0, forfeit
16. Saugerties-9                      3-0    Def. Port Jervis, 33-8
17. Carey-8                           1-1    Lost to Elmont, 48-34
18. Starpoint-6                       3-0    Def. Grand Island, 36-19
19. Spencerport-5                     2-1    Lost to Canandgua, 32-14
20. East Syracuse-Minoa-3             3-0    Def. Cortland, 34-6
21. Amsterdam-2                       1-2    Lost to Queensbury, 40-0
22. Lawrence-8                        2-0    Def. Levittown Div., 48-22
23. Greece Athena-5                   3-0    Def. Eastridge, 24-10
24. Carthage-3                        2-1    Lost to C. Square, 38-10
25. Queensbury-2                      3-0    Def. Amsterdam, 40-0

Class B

 1. Chenango Forks-4                  3-0    Def. Waverly, 48-14
 2. Westlake-1                        3-0    Def. Valhalla, 21-17
 3. Cazenovia-3                       2-1    Lost to Not Dame-3, 28-27
 4. Cheektowaga-6                     3-0    Def. Newfane, 39-6
 5. Maine-Endwell-4                   3-0    Def. Owego, 30-7
 6. Seaford-8                         2-0    Def. East Rockaway, 47-7
 7. Glens Falls-2                     3-0    Def. Johnstown, 55-7
 8. Babylon-11                        2-0    Def. Shoreham-WR, 27-21
 9. Batavia-5                         3-0    Def. University Prep, 30-26
10. Alden-6                           2-1    Lost to Medina/Lyn, 42-28
11. Locust Valley-8                   1-1    Lost to Malverne, 16-14
12. Livonia-5                         3-0    Def. Wayland-Cohocton, 56-6
13. Liberty-9                         3-0    Def. Ellenville, 47-7
14. Ravena-Coeymans-Selkirk-2         1-2    Lost to Hudson, 21-6
15. University Prep-5                 2-1    Lost to Batavia, 30-26
16. James O'Neill-9                   3-0    Def. Pine Plains/Rhin, 49-7
17. Windsor-4                         3-0    Def. Dryden, 71-17
18. Chittenango-3                     3-0    Def. Westhill, 8-3
19. Medina/Lyndonville-6              3-0    Def. Alden, 42-28
20. Skaneateles-3                     2-1    Lost to Homer, 22-15

Class C

 1. Bath-5                            2-1    Lost to Hornell, 22-20
 2. General Brown-3                   3-0    Def. Lowville, 28-6
 3. Newark Valley-4                   3-0    Def. Oneonta, 46-12
 4. Hoosic Valley-2                   3-0    Def. Corinth, 49-24
 5. Canastota-3                       3-0    Def. LaFayette/F-P, 66-6
 6. John F. Kennedy-6                 3-0    Def. Tonawanda, 44-16
 7. Greenwich-2                       3-0    Def. Fonda-Fultnville, 46-13
 8. Gouverneur-10                     3-0    Def. St. Lawrence, 39-19
 9. Woodlands-1                       1-1    Lost to Hackley, 41-12
10. Candor/Spencer-V-E-4              3-0    Def. Watkins Glen/OM, 39-26
11. Mechanicville-2                   3-0    Def. Holy Trinity-2, 21-10
12. East Rochester/Gananda-5          3-0    Def. Wayne, 32-27
13. Ogdensburg Free Academy-10        3-0    Def. Malone, 48-0
14. Cleveland Hill-6                  2-1    Def. Southwestern, 44-3
15. Saranac Lake-7                    3-0    Def. Peru, 21-7

Class D

 1. Maple Grove-6                     3-0    Def. Clymer/Sher/Pan, 37-6
 2. Red Jacket-5                      3-0    Def. Attica, 30-27
 3. Franklinville/Ellicottville-6     3-0    Def. Frewsburg, 32-21
 4. West Canada Valley-3              2-1    Lost to Frank-Sch, 24-20
 5. Greene-4                          3-0    Def. Oxford, 31-6
 6. Avon-5                            2-1    Lost to Cuba-Rushford, 45-42
 7. Tuckahoe-1                        1-1    Lost to Fieldston, 41-18
 8. Clyde-Savannah-5                  3-0    Def. Mynderse, 41-12
 9. Dolgeville-3                      3-0    Def. Mount Markham, 52-28
10. Ticonderoga-7                     3-0    Def. Saranac, 27-0
11. Harpursville/Afton-4              3-0    Def. Seton Catholic-4, 73-32
12. Cambridge-2                       3-0    Def. Warrensburg/Bol, 63-6
13. Lyons-5                           3-0    Def. Dundee, 47-18
14. Groton-4                          3-0    Def. Notre Dame-4, 32-14
15. Canajoharie-2                     3-0    Def. Helderberg Vly, 47-218


  

more schedules & results
The 2016 season:

  • Week 1 (Sept. 1-4): All results
  • Week 2 (Sept. 8-11): All results
  • Week 3 (Sept. 15-18): All results | Ranked teams
  • Week 4 (Sept. 22-25): All results | Ranked teams
  • Week 5 (Sept. 29-Oct. 2): All results | Ranked teams
  • Week 6 (Oct. 6-9): All results | Ranked teams
  • Week 7 (Oct. 13-16): All results | Ranked teams
  • Week 8 (Oct. 20-23): All results | Ranked teams
  • Week 9 (Oct. 27-30): All results | Ranked teams
  • Week 10 (Nov. 4-6): All results | Ranked teams
  • Week 11 (Nov. 11-13): All results | Ranked teams
  • Week 12 (Nov. 17-20): All results | Ranked teams
  • Week 13 (Nov. 24-27): Schedule


  • search

    roadtosyracuse.com toolbox
    Share |


    help us
    Pay Pal Want to help keep a good thing going? As a frequent visitor to this site, you know it is a leading source of all the latest news and info on high school sports across New York. You can help NewYorkSportswriters.org and its related sites to continue operating by chipping in via PayPal.

    nysswa blog
    [ More blog entries ]
      
      
      
    HOME | 2013 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. | Terms of service (updated July 25, 2009) | Privacy policy (updated July 25, 2009)
    RoadToSyracuse.com is produced and maintained by Abbott Trento Online Media, Rochester, N.Y. | Refer questions or comments via e-mail.

    Be sure to visit NewYorkSportswriters.org (General sports)    |    RoadToGlensFalls.com (Boys basketball)    |    RoadToTroy.com (Girls basketball)    |    TenManRide.com (Boys lacrosse)