RoadToSyracuse.com, a site of the New York State Sportswriters Association   
Support the NYSSWA via PayPal
 
  

Schedules and results:
2016 schedule, Week 10 (Nov. 3-6)


SECTION 1

Class AA Championship
New Rochelle 41, Scarsdale 13
Class A Championship
Somers 42, Yorktown 6
Class B Championship
Pleasantville 28, Westlake 21
Class C Championship
Dobbs Ferry 21, Woodlands 14
Class D Championship
Haldane 26, Tuckahoe 6
Regular Season
Pawling 28, Roscoe/Downsville/Living. Manor 7

Crossover Games
Nanuet 20, Pearl River 14 (OT)
Our Lady of Lourdes 42, Amsterdam 28
Port Chester 23. Mamaroneck 0
Ramapo 24, Peekskill 8

SECTION 2

Class AA Championship
Troy 33, Shaker 21
Class A Championship
Burnt Hills-Ballston Lake 24, Averill Park 6
Class B Championship
Glens Falls 62, Hudson 12
Class C Championship
Greenwich 27, Mechanicville 7
Class D Championship
Cambridge 48, Whitehall 0

Crossover Games
Coxsackie-Athens 47, Ichabod Crane 14
Gloversville 9, Johnstown 7
Our Lady of Lourdes 42, Amsterdam 28
Ravena-Coeymans-Selkirk 39, Lansingburgh 8
Schenectady 26, Mohonasen 20 (OT)
Schuylerville 41, South Glens Falls 14

SECTION 3

Class AA Championship
Christian Bros. Acad. 27, Cicero-N. Syracuse 14
Class A Championship
Whitesboro 17, Indian River 7
Class B Championship (at Carrier Dome)
Cazenovia 31, Homer 7
Class C Championship
Lowville 22, General Brown 6
Class D Championship
Onondaga 34, Dolgeville 14

NFF Championship
Port Byron/Union Springs 22, Hannibal 6

SECTION 4

Class AA Championship
Binghamton 36, Elmira 28 (OT)
Class A Championship 
Union-Endicott 16, Vestal 12
Class B Championship
Chenango Forks 32, Windsor 13
Class C Championship
Newark Valley 48, Spencer-VE/Candor 12
Class D Championship
Sidney 36, Unatego/Franklin 21

Crossover Games
Chenango Valley 34, Johnson City 14
Waverly 44, Tioga 24

SECTION 5

Class AA Championship
Victor 23, Pittsford 7
Class A Championship
Greece Athena 35, Brighton 14
Class B Championship
Batavia 40, Hornell 21
Class C Championship
Bishop Kearney 36, East Rochester/Gananda 34
Class D Championship
Alexander 19, Clyde-Savannah 6

SECTION 6

Class AA Championship
Lancaster 27, Orchard Park 7
Class A Championship
Bennett 28, Starpoint 13
Class B Championship
Dunkirk 46, Cheektowaga 35
Class C Championship
Cleveland Hill 52, Southwestern 21
Class D Championship
Maple Grove 33, Franklinville/Ellicottville 6

Monsignor Martin Quarterfinals
Bishop Timon-St. Jude 12, Cardinal O'Hara 0
St. Joseph's 33, St. Mary's 6

SECTION 7/10

Class B Playoff
Peru 38, Potsdam 12
Class C Playoff
Ogdensburg Free Academy 41, Saranac Lake 28
Class D Playoff
Ticonderoga 43, Tupper Lake 0

SECTION 8

League 1 Quarterfinals
Baldwin 35, East Meadow 8
Farmingdale 56, Valley Stream Central 6
Freeport 56, Uniondale 23
Massapequa 31, Oceanside 28
League 2 Quarterfinals
Carey 43, Bellmore Kennedy 0
Elmont 28, Mepham 23
Garden City 42, Calhoun 7
Long Beach 34, MacArthur 14
League 3 Quarterfinals
Bethpage 23, Plainedge 7
Lawrence 41, Valley Stream North 14
Roosevelt 41, South Side 9
Wantagh 48, Floral Park 0
League 4 Quarterfinals
Carle Place/Wheatley 42, East Rockaway 12
Locust Valley 21, Clarke 0
North Shore 38, Malverne 34
Seaford 33, Cold Spring Harbor 7

SECTION 9

Class AA Championship
Newburgh Free Acad. 17, Monroe-Woodbury 14
Class A Championship
Cornwall 31, Goshen 0
Class B Championship
New Paltz 33, Marlboro 17
Class C Championship
Burke Catholic 31, Millbrook 12

Regular Season
Pawling 28, Roscoe/Downsville/Living. Manor 7

SECTION 11

Conference 1 Quarterfinals
Lindenhurst 21, Sachem North 9
Longwood 28, Northport 7
Ward Melville 14, Connetquot 0
William Floyd 49, Bay Shore 12
Conference 2 Quarterfinals
Bellport 34, Huntington 14
Half Hollow Hills West 35, Newfield 27
North Babylon 38, Centereach 0
West Islip 45, Smithtown East 14
Conference 3 Quarterfinals
East Islip 31, Comsewogue 15
Rocky Point 34, Kings Park 14
Sayville 42, West Babylon 0
Westhampton 55, Harborfields 13
Conference 4 Quarterfinals
Babylon 44, Wyandanch 0
John Glenn 21, Mount Sinai 6
Miller Place 42, Port Jefferson 12
Shoreham-Wading River 35, Hampton Bays 7

PSAL

Abraham Lincoln 43, Brooklyn Tech 0
Adlai Stevenson 38, Evander Childs 0
Bayside 39, John Adams 0
Boys & Girls 42, Canarsie 14
Christopher Columbus 12, Mott Haven 6
Curtis 48, New Dorp 20
Eagle Academy II 28, Springfield Gardens 6
Eagle Academy III 40, Far Rockaway 0
East Harlem 42, KIPP College Prep 28
Erasmus Hall 56, Fort Hamilton 20
Flushing 40, Campus Magnet 14
Franklin K. Lane 22, Long Island City 18
Frederick Douglass 14, Alfred E. Smith 12 (OT)
George Washington 36, Stuyvesant 20
Information Tech. 16, Benjamin Cardozo 14
Jamaica 42, Beach Channel 20
John F. Kennedy 32, Dewitt Clinton 8
Lafayette 38, William E. Grady 8
Lehman 29, Harry Truman 12
McKee/Staten Island Tech 40, Petrides 12
New Utrecht 30, Franklin D. Roosevelt 0
Sheepshead Bay 12, Tilden 6
South Shore 24, Midwood 20
Susan Wagner 30, Port Richmond 6
Thomas Jefferson 18, James Madison 14
Tottenville 7, Grand Street Campus 6
William C. Bryant 36, Automotive 8

NYCHSFL

Class AAA Quarterfinals
Archbishop Stepinac 44, Chaminade 21
Cardinal Hayes 46, St. Peter's 24
Monsignor Farrell 31, Holy Cross 13
Class AA Quarterfinals
Holy Trinity 36, Kellenberg 29
Iona Prep 41, Fordham Prep 0
St. John the Baptist 45, St. Joseph by the Sea 31
Xavier 28, Christ the King 27

Crossover Game
Mount St. Michael 31, St. Francis Prep 8

NYSAIS

HVAL Championship
Dalton 28, Horace Mann 26

Regular Season
King-Low Heywood-Thomas (CT) 20, Rye CD 19
Riverdale Country Day 16, Fieldston 14


  

more schedules & results
The 2017 season:

  • Week 1 (Aug. 31-Sept. 3): Full schedule
  • Week 2 (Sept. 7-10): Full schedule
  • Week 3 (Sept. 14-17): Full schedule
  • Week 4 (Sept. 21-24): Full schedule
  • Week 5 (Sept. 28-Oct. 1): Full schedule
  • Week 6 (Oct. 5-8): Full schedule
  • Week 7 (Oct. 12-15): Full schedule
  • Week 8 (Oct. 19-22): Full schedule
  • Week 9 (Oct. 26-29): Full schedule
  • Week 10 (Nov. 2-4): Full schedule
  • Week 11 (Nov. 9-11): Full schedule


  • search

    roadtosyracuse.com toolbox
    Share |


    help us
    Pay Pal Want to help keep a good thing going? As a frequent visitor to this site, you know it is a leading source of all the latest news and info on high school sports across New York. You can help NewYorkSportswriters.org and its related sites to continue operating by chipping in via PayPal.

    nysswa blog
    [ More blog entries ]
      
      
      
    HOME | 2013 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. | Terms of service (updated July 25, 2009) | Privacy policy (updated July 25, 2009)
    RoadToSyracuse.com is produced and maintained by Abbott Trento Online Media, Rochester, N.Y. | Refer questions or comments via e-mail.

    Be sure to visit NewYorkSportswriters.org (General sports)    |    RoadToGlensFalls.com (Boys basketball)    |    RoadToTroy.com (Girls basketball)    |    TenManRide.com (Boys lacrosse)