RoadToSyracuse.com, a site of the New York State Sportswriters Association   
Support the NYSSWA via PayPal
 
  

Schedules and results:
2016 schedule, Week 11 (Nov. 10-13)


NYSPHSAA

Class AA Quarterfinals
Syracuse CBA 40, Binghamton 14
Troy 50, Newburgh Free Academy 27
Victor 33, Lancaster 27

Class A Quarterfinals
Burnt Hills-Ballston Lake 57, Massena 10
Greece Athena 41, Bennett 12
Somers 28, Cornwall 7
Whitesboro 45, Union-Endicott 18

Class B Quarterfinals
Chenango Forks 35, Cazenovia 13
Dunkirk 50, Batavia 48 (OT)
Glens Falls 48, Peru 19
Pleasantville 56, New Paltz 20

Class C Quarterfinals
Bishop Kearney 40, Cleveland Hill 38
Burke Catholic 21, Dobbs Ferry 20
Newark Valley 34, Lowville 0
Ogdensburg Free Academy 30, Greenwich 27

Class D Quarterfinals
Cambridge 55, Ticonderoga 28
Haldane 14, Roscoe/Downsville/Living. Manor 6
Maple Grove 28, Alexander 0
Sidney 42, Onondaga 36 (OT)

LONG ISLAND

SECTION 8

Conference 1 Semifinals
Farmingdale 56, Massapequa 0
Freeport 26, Baldwin 21

Conference 2 Semifinals
Carey 33, Elmont 24
Garden City 36, Long Beach 8

Conference 3 Semifinals
Roosevelt 28. Lawrence 14
Wantagh 28, Bethpage 0

Conference 4 Semifinals
Carle Place/Wheatley 37, North Shore 22
Seaford 28, Locust Valley 14

SECTION 11

Division 1 Semifinals
Ward Melville 27, Lindenhurst 10
William Floyd 28, Longwood 0

Division 2 Semifinals
Half Hollow Hills West 55, North Babylon 34
West Islip 17, Bellport 14

Division 3 Semifinals
East Islip 39, Westhampton 29
Sayville 42, Rocky Point 8

Division 4 Semifinals
Babylon 14, John Glenn 7
Shoreham-Wading River 49, Miller Place 6

NYCHSFL

Class AAA Semifinals
Archbishop Stepinac 20, Monsignor Farrell 10
Cardinal Hayes 49, St. Anthony's 35

Class AA Semifinals
Holy Trinity 28, St. John the Baptist 7
Iona Prep 28, Xavier 0

Class A Semifinals
Cardinal Spellman 28, Xaverian 20
Moore Catholic 36, Kennedy Catholic 23

MONSIGNOR MARTIN ASSOC.

Semifinals
Canisius 42, Bishop Timon-St. Jude 14
St. Francis 26, St. Joseph's 14

PSAL

City Division First Round
Abraham Lincoln 43, Boys & Girls 22
Grand Street Campus 27, New Dorp 0
John F. Kennedy 40, Fort Hamilton 20
Midwood 34, Susan Wagner 16

Bowl Division First Round
James Madison 18, Eagle Academy II 14
Sheepshead Bay 14, Tilden 6
Springfield Gardens 28, Jamaica 22 (OT)
Thomas Jefferson 36, George Washington 0

Regular Season
Adlai Stevenson 36, Far Rockaway 28
Alfred E. Smith 40, William C. Bryant 22
Eagle Academy III 42, Evander Childs 0
East Harlem 34, Franklin K. Lane 18
Frederick Douglass 32, Automotive 0
KIPP College Prep 14, Benjamin Cardozo 12
Long Island City 42, Information Technology 28

NYSAIS

Rye Country Day 35, Kingswood-Oxford (CT) 0


  

more schedules & results
The 2018 season:

  • Week 1 (Aug. 30-Sept. 2) Results
  • Week 2 (Sept. 6-9) Results
  • Week 3 (Sept. 13-16) Results
  • Week 4 (Sept. 20-23) Results
  • Week 5 (Sept. 27-30) Results
  • Week 6 (Oct. 4-7) Results
  • Week 7 (Oct. 11-14) Results
  • Week 8 (Oct. 18-17) Results
  • Week 9 (Oct. 25-28) Results
  • Week 10 (Nov. 1-4) Results
  • Week 11 (Nov. 8-11) Results
  • Week 12 (Nov. 15-18) Results
  • Week 13 (Nov. 22-24) Schedule


  • search

    roadtosyracuse.com toolbox


    help us
    Pay Pal Want to help keep a good thing going? As a frequent visitor to this site, you know it is a leading source of news on high school sports across New York. You can help NewYorkSportswriters.org and its related sites by chipping in via PayPal or credit card.

    nysswa blog
    [ More blog entries ]
      
      
      
    HOME | 2013 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. | Terms of service (updated July 25, 2009) | Privacy policy (updated July 25, 2009)
    RoadToSyracuse.com is produced and maintained by Abbott Trento Online Media, Rochester, N.Y. | Refer questions or comments via e-mail.

    Be sure to visit NewYorkSportswriters.org (General sports)    |    RoadToGlensFalls.com (Boys basketball)    |    RoadToTroy.com (Girls basketball)    |    TenManRide.com (Boys lacrosse)