RoadToSyracuse.com, a site of the New York State Sportswriters Association   
Support the NYSSWA via PayPal
 
  

Schedules and results:
2016 results for ranked teams, Week 12 (Nov. 17-20)


Class AA

 1. Victor-5                             12-0    Def. Syracuse CBA, 42-13
 2. New Rochelle-1                       10-1    Lost to Troy, 20-14
 3. Farmingdale-8                        10-1    Lost to Freeport, 53-28
 4. Syracuse CBA-3                       10-1    Lost to Victor, 42-13
 5. Troy-2                               12-0    Def. New Rochelle, 20-14
 6. Curtis-PSAL                          10-0    Def. Midwood, 48-12
 7. Lancaster-6                          10-1    Season completed
 8. West Islip-11                        10-1    Lost to HHH West, 38-20
 9. Pittsford-5                           8-2    Season completed
10. Erasmus Hall-PSAL                     9-1    Def. John F. Kennedy, 38-8
11. William Floyd-11                     10-1    Def. Ward Melville, 28-21
12. Freeport-8                           10-1    Def. Farmingdale, 53-28
13. Archbishop Stepinac-CHS               8-3    Lost to Card. Hayes, 41-39
14. Cicero-North Syracuse-3               9-1    Season completed
15. Shaker-2                              8-2    Season completed
16. Canisius-MMA                          9-2    Def. St. Francis, 31-20
17. East Islip-11                         9-2    Def. Sayville, 42-35
18. Half Hollow Hills West-11             9-2    Def. West Islip, 38-20
19. Newburgh Free Academy-9               7-3    Season completed
20. Bellport-11                           8-2    Season completed
21. Guilderland-2                         8-1    Season completed
22. Monroe-Woodbury-9                     8-2    Season completed
23. Lindenhurst-11                        9-1    Season completed
24. Monsignor Farrell-CHS                 7-3    Season completed
25. Fairport-5                            7-2    Season completed
26. Scarsdale-1                           7-3    Season completed
27. Albany CBA-2                          7-2    Season completed
28. Arlington-1                           8-1    Season completed
29. Abraham Lincoln-PSAL                  8-3    Def. Tottenville, 32-14
30. Tottenville-PSAL                      6-4    Lost to A. Lincoln, 32-14

Class A

 1. Sayville-11                          10-1    Lost to East Islip, 42-35
 2. Garden City-8                        11-0    Def. Carey, 42-14
 3. Whitesboro-3                         11-1    Lost to Gr. Athena, 41-21
 4. Greece Athena-5                      12-0    Def. Whitesboro, 41-21
 5. Wantagh-8                            11-0    Def. Roosevelt, 13-0
 6. Somers-1                             11-1    Def. Burnt Hills-BL, 48-24
 7. Burnt Hills-Ballston Lake-2          10-2    Lost to Somers, 48-24
 8. Roosevelt-8                           9-2    Lost to Wantagh, 13-0
 9. Cornwall-9                            8-3    Season completed
10. Yorktown-1                            9-1    Season completed
11. Buffalo Bennett-6                     8-3    Season completed
12. McKee/Staten Island Tech-PSAL         9-1    Def. James Madison, 50-6
13. Brewster-1                            8-1    Season completed
14. Lehman-PSAL                           9-1    Def. Thomas Jefferson, 51-0
15. Westhampton Beach-11                  8-2    Season completed
16. Harry S. Truman-PSAL                  9-1    Def. Sheepshead Bay, 40-12
17. Starpoint-6                           9-1    Season completed
18. Brighton-5                            8-2    Season completed
19. Holy Trinity-CHS                      9-2    Lost to Iona Prep, 35-14
20. Averill Park-2                        8-2    Season completed
21. Indian River-3                        7-3    Season completed
22. Iona Prep-CHS                         8-3    Def. Holy Trinity, 35-14
23. East Syracuse-Minoa-3                 8-1    Season completed
24. Queensbury-2                          8-1    Season completed
25. (tie) Christ the King-CHS             7-2    Season completed
25. (tie) Carey-8                         8-3    Lost to Garden City, 42-14

Class B

 1. Chenango Forks-4                     12-0    Def. Dunkirk, 41-8
 2. Babylon-11                           10-1    Lost to Shore-WR, 36-21
 3. Seaford-8                            11-0    Def. Carle Place/Wh, 20-0
 4. Glens Falls-2                        12-0    Def. Pleasantville, 49-14
 5. Pleasantville-1                      11-1    Lost to Glens Falls, 49-14
 6. Dunkirk-6                             9-3    Lost to Chen Forks, 41-8
 7. Batavia-5                            10-1    Season completed
 8. Hackley-AIS                           7-0    Season completed
 9. Cheektowaga-6                         9-1    Season completed
10. Westlake-1                            8-2    Season completed
11. Cazenovia-3                           9-2    Season completed
12. Hudson-2                              9-1    Season completed
13. Frederick Douglass-PSAL              10-0    Def. Far Rockaway, 33-0
14. Hornell-5                             9-1    Season completed
15. Eagle Academy III-PSAL               10-0    Def. Adlai Stevenson, 29-0
16. New Paltz-9                           8-2    Season completed
17. Rye Country Day-AIS                   7-2    Season completed
18. Olean-6                               8-1    Season completed
19. Carle Place/Wheatley-8                8-3    Lost to Seaford, 20-0
20. Homer-3                               8-2    Season completed
21. Marlboro-9                            7-3    Season completed
22. James O'Neill-9                       6-2    Season completed
23. Mexico-3                              7-2    Season completed
24. Livonia-5                             7-2    Season completed
25. Windsor-4                             7-3    Season completed

Class C

 1. Newark Valley-4                      12-0    Def. Bishop Kearney, 34-14
 2. Bishop Kearney-5                     11-1    Lost to Newark Val., 34-14
 3. Cleveland Hill-6                      9-2    Season completed
 4. Ogdensburg Free-10                   10-2    Def. Burke Catholic, 35-28
 5. Greenwich-2                           8-3    Season completed
 6. East Rochester/Gananda-5              9-1    Season completed
 7. Burke Catholic-9                      8-4    Lost to Ogdensburg, 35-28
 8. Lowville-3                            9-2    Season completed
 9. Dobbs Ferry-1                         7-3    Season completed
10. General Brown-3                       9-1    Season completed
11. Southwestern-6                        8-2    Season completed
12. Bath-5                                6-3    Season completed
13. Hoosic Valley-2                       7-2    Season completed
14. Woodlands-1                           6-3    Season completed
15. Canastota-3                           8-1    Season completed
16. Mechanicville-2                       7-3    Season completed
17. Voorheesville-2                       7-2    Season completed
18. Saranac Lake-7                        7-3    Season completed
19. Stillwater-2                          7-2    Season completed
20. Gouverneur-10                         7-1    Season completed

Class D

 1. Maple Grove-6                        12-0    Def. Sidney, 56-20
 2. Cambridge-2                          12-0    Def. Haldane, 61-6
 3. Sidney-4                              8-4    Lost to Maple Grove, 56-20
 4. Onondaga-3                           10-1    Season completed
 5. Alexander-5                          10-1    Season completed
 6. Ticonderoga-7                         9-2    Season completed
 7. Clyde-Savannah-5                      8-2    Season completed
 8. Dolgeville-3                          8-2    Season completed
 9. Unatego/Franklin-4                    8-2    Season completed
10. Groton-4                              8-1    Season completed
11. Red Jacket-5                          7-2    Season completed
12. Franklinville/Ellicottville-6         7-3    Season completed
13. Frankfort-Schuyler-3                  7-2    Season completed
14. Silver Creek/Forestville-6            7-2    Season completed
15. Harpursville/Afton-4                  7-2    Season completed
16. Whitehall-2                           7-3    Season completed
17. Sandy Creek-3                         6-3    Season completed
18. West Canada Valley-3                  6-2    Season completed
19. Bolivar-Richburg-5                    6-3    Season completed
20. Greene-4                              6-3    Season completed

  

more schedules & results
The 2017 season:

  • Week 1 (Aug. 31-Sept. 3): All results
  • Week 2 (Sept. 7-10): All results
  • Week 3 (Sept. 14-17): All results
  • Week 4 (Sept. 21-24): All results | Ranked teams
  • Week 5 (Sept. 28-Oct. 1): All results | Ranked teams
  • Week 6 (Oct. 5-8): All results | Ranked teams
  • Week 7 (Oct. 12-15): All results | Ranked teams
  • Week 8 (Oct. 19-22): All results | Ranked teams
  • Week 9 (Oct. 26-29): All results | Ranked teams
  • Week 11 (Nov. 9-12): Full schedule | Ranked teams
  • Week 12 (Nov. 16-19): Full schedule | Ranked teams


  • search

    roadtosyracuse.com toolbox
    Share |


    help us
    Pay Pal Want to help keep a good thing going? As a frequent visitor to this site, you know it is a leading source of all the latest news and info on high school sports across New York. You can help NewYorkSportswriters.org and its related sites to continue operating by chipping in via PayPal.

    nysswa blog
    [ More blog entries ]
      
      
      
    HOME | 2013 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. | Terms of service (updated July 25, 2009) | Privacy policy (updated July 25, 2009)
    RoadToSyracuse.com is produced and maintained by Abbott Trento Online Media, Rochester, N.Y. | Refer questions or comments via e-mail.

    Be sure to visit NewYorkSportswriters.org (General sports)    |    RoadToGlensFalls.com (Boys basketball)    |    RoadToTroy.com (Girls basketball)    |    TenManRide.com (Boys lacrosse)