RoadToSyracuse.com, a site of the New York State Sportswriters Association   
Support the NYSSWA via PayPal
 
  

Schedules and results:
2017 New York football schedule, Sept. 7-9


SECTION 1

9/8	Ardsley at Valhalla
9/8	Carmel at Horace Greeley
9/8	John Jay East Fishkill at Roy C. Ketcham
9/8	Lakeland at Nyack
9/8	Mamaroneck at Suffern
9/8	Nanuet at Pleasantville
9/8	Ossining at Fox Lane
9/8	Ramapo at Clarkstown North
9/8	Sleepy Hollow at Tappan Zee
9/8	Somers at Rye
9/8	Yorktown at Walter Panas
9/9	Arlington at Mahopac
9/9	Beacon at Poughkeepsie
9/9	Brewster at John Jay Cross River
9/9	Briarcliff at Blind Brook
9/9	Cambridge (2) vs. Albertus Magnus
9/9	Clarkstown South at New Rochelle
9/9	Dobbs Ferry at Tuckahoe
9/9	Dover/Webutuck (9) at Pawling
9/9	Edgemont at Bronxville
9/9	Gorton at Saunders
9/9	Harrison at Byram Hills
9/9	Hendrick Hudson at Peekskill
9/9	Irvington at Croton-Harmon
9/9	Lincoln at Eastchester
9/9	Our Lady of Lourdes at Pearl River
9/9	Palisade Prep at Port Washington (8)
9/9	Pelham at Riverside
9/9	Pine Plains/Rhinebeck (9) at Rye Neck
9/9	Port Chester at Spring Valley
9/9	Roosevelt at E
9/9	Scarsdale at North Rockland
9/9	Westlake at Putnam Valley 
9/9	White Plains at Mount Vernon 
9/9	Woodlands at Haldane
9/9	Yonkers Montessori at Hastings

SECTION 2

Helderberg Valley = Duanesburg, Berne-Knox-Westerlo
Holy Trinity = Catholic Central, Bishop Gibbons

9/8	Amsterdam at Mohonasen
9/8	Bethlehem at Shaker
9/8	Broadalbin-Perth at Lansingburgh
9/8	Cairo-Durham at Chatham
9/8	Christian Brothers Academy at Ballston Spa
9/8	Columbia at LaSalle Institute
9/8	Gloversville at Averill Park
9/8	Holy Trinity at Mechanicville
9/8	Hoosick Falls at Corinth
9/8	Hudson at Schuylerville
9/8	Hudson Falls at Cobleskill-Richmond
9/8	Johnstown at Ichabod Crane
9/8	Lake George/Hadley-Luzerne at Fonda-Fultonville
9/8	Niskayuna at Albany
9/8	Ravena-Coeymans-Selkirk at South Glens Falls
9/8	Rensselaer at Greenwich
9/8	Schenectady at Colonie
9/8	Scotia-Glenville at Burnt Hills-Ballston Lake
9/8	Shenendehowa at Saratoga Springs
9/8	Stillwater at Taconic Hills
9/8	Troy at Guilderland
9/9	Cambridge vs. Albertus Magnus (1)
9/9	Canajoharie/Fort Plain at Helderberg Valley
9/9	Fort Edward/Argyle at Salem
9/9	Hoosic Valley at Whitehall
9/9	Queensbury at Green Tech
9/9	Schalmont at Glens Falls
9/9	Voorheesville at Tamarac
9/9	Warrensburg/Bolton at Granville
9/9	Watervliet at Coxsackie-Athen

SECTION 3

Southern Hills = LaFayette, Tully

9/8	Auburn at Jamesville-DeWitt
9/8	Camden at Mexico
9/8	Canastota at Sherburne-Earlville
9/8	Carthage at Fowler
9/8	Cato-Meridian at Immaculate Heart Central/Sackets Harbor
9/8	Chittenango at Westhill
9/8	Cicero-No. Syracuse at Horseheads (4)
9/8	Corcoran at Central Square
9/8	Cortland at Homer
9/8	Dolgeville at Mount Markham
9/8	East Syracuse-Minoa at Fulton
9/8	Elmira (4) at Baldwinsville
9/8	Frankfort-Schuyler at Herkimer
9/8	General Brown at Altmar-Parish-Williamstown
9/8	Henninger at Fayetteville-Manlius
9/8	Jordan-Elbridge at Hannibal
9/8	Liverpool at Union-Endicott (4)
9/8	Notre Dame at Central Valley
9/8	Nottingham at Vestal (4)
9/8	Oneida at New Hartford
9/8	Onondaga at Weedsport
9/8	Oswego at Whitesboro
9/8	Port Byron/Union Springs at Skaneateles
9/8	Sandy Creek at Waterville
9/8	Sauquoit Valley at Bishop Ludden
9/8	Sherburne-Earlville at Canastota
9/8	Solvay at Marcellus
9/8	Southern Hills at Phoenix
9/8	Syracuse Tech at Thousand Islands
9/8	Watertown at Indian River
9/8	West Genesee at Christian Brothers Academy
9/9	Adirondack at Holland Patent
9/9	Clinton at West Canada Valley
9/9	Lowville at Little Falls
9/9	Morrisville-Eaton/Hamilton at Beaver River
9/9	Rome Free Academy at Utica Proctor
9/9	Vernon-Verona-Sherrill at Cazenovia
9/9	Westmoreland at Oriskany

SECTION 4

9/8	Corning at Binghamton
9/8	Delhi/Charlotte Valley at Tioga
9/8	Deposit/Hancock at Sidney
9/8	Elmira at Baldwinsville (3)
9/8	Greene at Groton
9/8	Horseheads at Cicero-North Syracuse (3)
9/8	Johnson City at Ithaca
9/8	Liverpool (3) at Union-Endicott
9/8	Newfield at Oxford/Gilbertsville-Mount Upton
9/8	Norwich at Waverly
9/8	Nottingham (3) at Vestal
9/8	Oneonta at Unatego/Franklin
9/8	Seton Catholic at Bainbridge-Guilford
9/8	Susquehanna Valley at Maine-Endwell
9/9	Dryden at Newark Valley
9/9	Harpursville/Afton at Walton
9/9	Notre Dame at Moravia
9/9	Owego at Chenango Forks
9/9	Spencer-Van Etten/Candor at Watkins Glen/Odessa-Montour
9/9	Unadilla Valley at Thomas Edison
9/9	Whitney Point at Lansing
9/9	Windsor at Chenango Valley

SECTION 5

Pittsford = Mendon & Sutherland
Leadership Academy = Leadership Academy, Vanguard & NE Douglass

9/8	Alexander at Pembroke
9/8	Avon at Wellsville
9/8	Bath at Dansville
9/8	Brockport at Eastridge
9/8	Canisteo-Greenwood at Geneseo
9/8	Churchville-Chili at Webster Schroeder
9/8	Cuba-Rushford at Perry/Mount Morris
9/8	Dundee at Clyde-Savannah
9/8	East Rochester/Gananda at Midlakes
9/8	Fairport at Hilton
9/8	Finney/Northstar at Marcus Whitman
9/8	Geneva at Newark
9/8	LeRoy at Wayland-Cohocton
9/8	Letchworth/Warsaw at Caledonia-Mumford/Byron-Bergen
9/8	Livonia at Hornell
9/8	Penn Yan at Wayne
9/8	Pittsford at Webster Thomas
9/8	Red Jacket at Lyons
9/8	Rush-Henrietta at Penfield
9/8	Spencerport at Canandaigua
9/8	University Prep at St. Francis (M)
9/8	Victor at Gates Chili
9/8	Waterloo at Palmyra-Macedon
9/8	York/Pavilion at Bolivar-Richburg
9/9	Aquinas Institute at Batavia
9/9	Attica at Holley
9/9	Greece Athena at Greece Olympia/Odyssey
9/9	Honeoye Falls-Lima at Greece Arcadia
9/9	Irondequoit at Brighton
9/9	Leadership Academy at Edison/SOTA
9/9	McQuaid Jesuit at East/World of Inquiry
9/9	Mynderse at South Seneca/Romulus/Trumansburg
9/9	Oakfield-Alabama/Elba at Notre Dame
9/9	Wilson/Early College vs. Monroe/School Without Walls
OPEN	Bishop Kearney/Rochester Prep

SECTION 6

Bennett = Olmsted, Middle Early College, East, Lafayette, 
Riverside, Alternative
Hutch-Tech = Hutch-Tech, Emerson, I-Prep, Performing Arts, 
City Honors, daVinci

9/7	Amherst at South Park
9/7	Royalton-Hartland/Barker at Alden
9/8	Albion at Depew
9/8	Chautauqua Lake at Randolph
9/8	Cleveland Hill at Wilson
9/8	Clymer/Sherman/Panama at Cattaraugus-Little Valley
9/8	Dunkirk at Springville
9/8	Eden/North Collins at Lackawanna
9/8	Franklinville/Ellicottville/West Valley at Frewsburg
9/8	Fredonia/Westfield/Brocton at Olean
9/8	Frontier at Bennett
9/8	Hamburg at Iroquois
9/8	John F. Kennedy at Akron
9/8	Lake Shore at West Seneca East
9/8	Maple Grove at Salamanca
9/8	Medina/Lyndonville at Tonawanda
9/8	Niagara Falls at Clarence
9/8	Niagara-Wheatfield at Orchard Park
9/8	North Tonawanda at Grand Island
9/8	Pioneer at Maryvale
9/8	Portville at Allegany-Limestone
9/8	Southwestern at Silver Creek/Forestville
9/8	Sweet Home at Cheektowaga
9/8	West Seneca West at McKinley
9/8	Williamsville East at Williamsville North
9/8	Williamsville South at Kenmore East
9/9	East Aurora/Holland at Burgard/Math Science Technology
9/9	Gowanda/Pine Valley at Cassadaga Valley/Falcon
9/9	Jamestown at Hutch-Tech
9/9	Lancaster at Lockport
9/9	Lewiston-Porter at Newfane
9/9	Starpoint at Kenmore West

MONSIGNOR MARTIN ASSOCIATION

9/8	Bishop Timon-St. Jude at Toledo Catholic (OH)
9/8	Canisius at Bishop McDevitt (PA)
9/8	University Prep (5) at St. Francis
9/9	Cardinal O'Hara at St. Joseph's
9/9	Nichols at St. Mary's

SECTION 7

9/8	AuSable Valley at Ticonderoga
9/8	Moriah at Plattsburgh
9/9	Beekmantown at Peru
9/9	Saranac at Saranac Lake/Lake Placid

SECTION 8

9/9	Baldwin at East Meadow
9/9	Calhoun at Jericho
9/9	Carle Place/Wheatley at Seaford
9/9	Clarke at Malverne
9/9	Cold Spring Harbor at East Rockaway
9/9	Elmont at New Hyde Park
9/9	Farmingdale at Herricks
9/9	Floral Park at Lawrence
9/9	Freeport at Syosset
9/9	Friends Academy at Island Trees
9/9	Hewlett at Glen Cove
9/9	Long Beach at Hempstead
9/9	Lynbrook at Bethpage
9/9	MacArthur at Mepham
9/9	Manhasset at Great Neck District
9/9	Mineola at Valley Stream South
9/9	North Shore at Locust Valley
9/9	Oceanside at Massapequa
9/9	Palisade Prep (1) at Port Washington
9/9	Plainedge at Roslyn
9/9	Roosevelt at Valley Stream North
9/9	Sewanhaka at Bellmore Kennedy
9/9	South Side at Garden City
9/9	Uniondale at Plainview Kennedy
9/9	Valley Stream Central at Carey
9/9	Wantagh at Division
9/9	West Hempstead at Oyster Bay
9/9	Westbury at Hicksville

SECTION 9

Roscoe = Roscoe, Sullivan West, Livingston Manor, Downsville

9/8	Chester at Ellenville
9/8	Kingston at Middletown
9/8	Marlboro at Highland
9/8	Monroe-Woodbry at Washingtonville
9/8	Monticello at Wallkill
9/8	Newburgh Free Academy at Minisink Valley
9/8	Port Jervis at F.D. Roosevelt
9/8	Red Hook at O'Neill
9/8	Spackenkill at New Paltz
9/8	Valley Central at Pine Bush
9/9	Cornwall at Saugerties
9/9	Dover at Pawling (1)
9/9	Millbrook at Burke Catholic
9/9	Pine Plains/Rhinebeck at Rye Neck (1)
9/9	Rondout Valley at Liberty
9/9	Roscoe at Eldred
9/9	Tri Valley at Onteora
9/9	Warwick/Seward at Goshen

SECTION 10

Canton = Canton, Edwards-Knox, Lisbon, Hermon-DeKalb
Ogdensburg Free Academy = Ogdensburg Free Academy, Heuvelton (?), 
Morristown (?), Hammond (?)

9/8	St. Lawr/PH/BM at Tupper Lk/Newc
9/8	Potsdam/MW/NN at Massena
9/9	Gouverneur/Harrisville at Malone
9/9	Ogdensburg Free Academy at Canton

SECTION 11

9/8	Bellport at Westhampton
9/8	Mercy at Southampton/Pierson/Ross
9/8	Northport at Longwood
9/8	Port Jefferson at Miller Place
9/8	Riverhead at Deer Park
9/9	Babylon at Amityville
9/9	Brentwood at Walt Whitman
9/9	Center Moriches at Wyandanch
9/9	Commack at Central Islip
9/9	Comsewogue at Half Hollow Hills West
9/9	Copiague at Smithtown East
9/9	East Hampton/Bridgehampton at Hauppauge
9/9	East Islip at West Babylon
9/9	Eastport-South Manor at Islip
9/9	Greenport/Southampton/Mattituck at Hampton Bays
9/9	Half Hollow Hills East at Bay Shore
9/9	Kings Park at Harborfields
9/9	Lindenhurst at Sachem East
9/9	Mount Sinai at John Glenn
9/9	North Babylon at Huntington
9/9	Newfield at Centereach
9/9	Rocky Point at Sayville
9/9	Shoreham-Wading River at Bayport-Blue Point
9/9	William Floyd at Sachem North
9/9	West Islip at Smithtown West
9/9	Ward Melville at Connetquot

PSAL

9/8	Port Richmond at Midwood
9/8	Susan Wagner at Abraham Lincoln
9/8	Thomas Jefferson at Stuyvesant
9/9	Brooklyn Tech at Campus Magnet
9/9	Canarsie at Fort Hamilton
9/9	Curtis at Erasmus Hall
9/9	Dewitt Clinton at New Utrecht
9/9	Eagle Academy II at Lehman
9/9	Franklin Roosevelt at Christopher Columbus
9/9	Frederick Douglass at Eagle Academy III
9/9	George Washington at Beach Channel
9/9	Harry S. Truman at Flushing
9/9	John Adams at Frank J. Macchiarola
9/9	John F. Kennedy at South Shore
9/9	Lafayette at Jamaica
9/9	McKee/Staten Island Tech at James Madison
9/9	New Dorp at Boys & Girls
9/9	Petrides at Springfield Gardens
9/9	Tilden at Bayside
9/9	Tottenville at Grand Street

NYCHSFL

9/8	Fordham Prep at St. Joseph by the Sea
9/8	Msgr. Farrell at Providence LaSalle (RI)
9/8	Nazareth at Kennedy Catholic
9/8	Xaverian at Hackley (I)
9/9	Archbishop Stepinac at St. Peter's
9/9	Bishop Hendrickson (RI) at Iona Prep
9/9	Chaminade at Poly Prep (I)
9/9	Kellenberg at Mount St. Michael
9/9	St. Anthony's at Delbarton (NJ)
9/9	St. Dominic at Cardinal Spellman 
9/9	St. John the Baptist at Xavier
9/10	Holy Trinity at St. Francis Prep
9/10	Moore Catholic at Holy Cross
OPEN	Cardinal Hayes, Christ the King

NYSAIS

9/8	Xaverian (C) at Hackley
9/9	Chaminade (C) at Poly Prep
9/9	Hopkins (CT) at Fieldston
9/9	Riverdale CD at Horace Mann
OPEN	Dalton, Harvey, Long Island Lutheran


  

more schedules & results
The 2017 season:

  • Week 1 (Aug. 31-Sept. 3): Full schedule
  • Week 2 (Sept. 7-10): Full schedule
  • Week 3 (Sept. 14-17): Full schedule
  • Week 4 (Sept. 21-24): Full schedule
  • Week 5 (Sept. 28-Oct. 1): Full schedule
  • Week 6 (Oct. 5-8): Full schedule
  • Week 7 (Oct. 12-15): Full schedule
  • Week 8 (Oct. 19-22): Full schedule
  • Week 9 (Oct. 26-29): Full schedule
  • Week 10 (Nov. 2-4): Full schedule
  • Week 11 (Nov. 9-11): Full schedule


  • search

    roadtosyracuse.com toolbox
    Share |


    help us
    Pay Pal Want to help keep a good thing going? As a frequent visitor to this site, you know it is a leading source of all the latest news and info on high school sports across New York. You can help NewYorkSportswriters.org and its related sites to continue operating by chipping in via PayPal.

    nysswa blog
    [ More blog entries ]
      
      
      
    HOME | 2013 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. | Terms of service (updated July 25, 2009) | Privacy policy (updated July 25, 2009)
    RoadToSyracuse.com is produced and maintained by Abbott Trento Online Media, Rochester, N.Y. | Refer questions or comments via e-mail.

    Be sure to visit NewYorkSportswriters.org (General sports)    |    RoadToGlensFalls.com (Boys basketball)    |    RoadToTroy.com (Girls basketball)    |    TenManRide.com (Boys lacrosse)