RoadToSyracuse.com, a site of the New York State Sportswriters Association   
Support the NYSSWA via PayPal
 
  

Schedules and results:
2017 New York football ranked teams schedule, Sept. 26-Oct. 1


Class AA

 1. Troy-2                          5-0    Def. Schenectady, 55-0
 2. Lancaster-6                     5-0    Def. Niagara-Wheatfield 61-38
 3. Erasmus Hall-PSAL               4-0    Def. Fort Hamilton 40-8
 4. New Rochelle-1                  5-0    Def. Mount Vernon 35-0
 5. William Floyd-11                4-0    DNP
 6. Canisius-MMAA                   4-1    Def. Cardinal O'Hara, 35-14
 7. Oceanside-8                     4-0    Def. Uniondale, 44-24
 8. Cicero-North Syracuse-3         5-0    Def. Nottingham, 49-6
 9. Archbishop Stepinac-CHS         4-0    Def. Chaminade, 34-7
10. Pittsford-5                     4-1    Def. Hilton, 43-13
11. Newburgh Free Academy-9         4-1    Def. Warwick/Seward, 28-0
12. Lindenhurst-11                  4-0    Def. Connetquot, 45-12
13. Victor-5                        4-1    Def. Web. Schroeder, 13-7
14. Baldwinsville-3                 5-0    Def. Auburn, 31-14
15. Shaker-2                        5-0    Def. Colonie, 40-30
16. Cardinal Hayes-CHS              3-0    Def. St. Peter's, 50-14
17. Aquinas Institute-5             4-1    Def. Ursuline (OH), 38-26
18. Jamestown-6                     4-1    Lost to Wmsville N, 34-13
19. Massapequa-8                    3-1    Def. Hempstead, 42-20
20. St. Anthony-CHS                 3-1    Def. Msgr Farrell, 35-13
21. Clarkstown North-1              5-0    Def. White Plains, 42-7
22. Tottenville-PSAL                4-0    Def. Susan Wagner 35-0
23. Freeport-8                      3-1    Def. Baldwin, 34-0
24. Warwick/Seward-9                4-1    Lost to Newbrgh FA, 28-0
25. Farmingdale-8                   3-1    Def. Syosset, 33-0


	
ADVERTISEMENT

Class A 1. Garden City-8 4-0 Def. Elmont, 45-7 2. Yorktown-1 5-0 Def. Peekskill, 60-13 3. Wantagh-8 4-0 Def. Roosevelt, 22-12 4. Cornwall-9 5-0 Def. Hyde Park FDR, 54-6 5. Burnt Hills-Ballston Lake-2 5-0 Def. So Glens Falls, 48-15 6. Starpoint-6 4-1 Lost to Grand Island, 33-7 7. Our Lady of Lourdes-1 5-0 Def. Tappen Zee, 7-3 8. Carey-8 3-1 Lost to Mepham, 42-27 9. West Seneca West-6 4-0 Def. Lackawanna, 35-8 10. Irondequoit-5 5-0 Def. Brockport, 14-7 11. Indian River-3 5-0 Def. Fayette-Manlius, 40-35 12. Lehman Campus-PSAL 4-0 Def. Lafayette, 39-0 13. Union-Endicott-4 5-0 Def. Horseheads, 33-12 14. Queensbury-2 3-2 Lost to Glens Falls, 10-6 15. Buffalo South Park-6 5-0 Def. Iroquois, 36-28 16. Somers-1 3-2 Lost to John Jay (CR), 21-7 17. Westhampton-11 4-0 Def. East Islip, 42-19 18. Fordham Prep-CHS 4-0 Def. Mt St. Michael, 35-28 19. John Jay Cross River-1 5-0 Def. Somers, 21-7 20. West Babylon-11 3-1 Lost to Islip, 20-0 21. Canandaigua-5 4-1 Def. Rochester East/WOI, 40-26 22. Plainedge-8 4-0 Def. Floral Park, 49-21 23. Lawrence-8 3-1 Def. Levittown Division, 27-0 24. Sayville-11 3-1 Def. Bellport, 13-6 25. Kellenberg-CHS 4-0 Def. Xavier, 27-7 Class B 1. Glens Falls-2 5-0 Def. Queensbury, 10-6 2. Chenango Forks-4 5-0 Def. Waverly, 48-6 3. Pleasantville-1 4-1 Lost to Valhalla, 21-20 4. Homer-3 5-0 Def. Chittenango, 35-14 5. Hornell-5 5-0 Def. Avon, 53-12 6. Schuylerville-2 5-0 Def. Broadalbn-Perth, 49-10 7. Cazenovia-3 5-0 Def. New Hartford, 39-19 8. Seaford-8 3-1 Lost to Cold Spg Har, 21-7 9. Babylon-11 4-0 Def. Miller Place, 28-14 10. New Paltz-9 5-0 Def. Red Hook, 48-6 11. Maryvale-6 5-0 Def. E Aurora/Holland, 67-6 12. Batavia-5 4-1 Def. Kearney/Roch. Prep, 47-0 13. Marlboro-9 5-0 Def. Rondout Valley, 56-12 14. Cheektowaga-6 4-1 Def. Burgard/MST, 13-6 15. Dunkirk-6 5-0 Def. Southwestern, 34-28 16. Locust Valley-8 3-1 Def. Malverne, 14-12 17. Lackawanna-6 4-1 Lost to W. Seneca West, 35-8 18. Westlake-1 4-1 Def. Nanuet, 40-21 19. Ardsley-1 4-1 Def. Putnam Valley, 31-6 20. Gouverneur-10 5-0 Def. Tupper Lake, 54-0 21. Susquehanna Valley-4 4-1 Def. Owego, 29-22 22. Riverdale Country Day-AIS 3-0 Def. Kimberley (NJ), 29-20 23. Albion-6 5-0 Def. Olean, 25-14 24. Norwich-4 4-1 Def. Chenango Vly, 48-13 25. Vernon-Verona-Sherrill-3 4-1 Def. Central Valley, 26-0

ADVERTISEMENT

Class C 1. Newark Valley-4 5-0 Def. Whitney Point, 58-24 2. East Rochester/Gananda-5 4-1 Lost to Wayne, 11-6 3. General Brown-3 5-0 Def. Thousand Isl, 41-7 4. Stillwater-2 4-1 Lost to Holy Trinity, 49-6 5. Canastota-3 5-0 Def. Beaver River, 47-7 6. Mechanicville-2 5-0 Def. Corinth, 25-7 7, LeRoy-5 5-0 Def. Batavia Notre Dame, 48-0 8. Cleveland Hill-6 4-1 Def. Akron, 42-6 9. Burke Catholic-9 4-1 Def. Tri-Valley, 58-14 10. Skaneateles-3 5-0 Def. Altmar-Parsh-Will, 41-6 11. Albertus Magnus-1 4-1 Def. Dobbs Ferry, 33-23 12. Bath-5 4-1 Def. Cuba-Rushford, 46-7 13. Holy Trinity-2 4-1 Def. Stillwater, 49-6 14. Penn Yan-5 5-0 Def. Waterloo, 46-20 15. Dobbs Ferry-1 3-2 Lost to Albertus Magnus, 33-23 16. Marcus Whitman-5 4-1 Lost to Clyde-Savannah, 34-8 17. Southwestern-6 3-2 Lost to Dunkirk, 34-28 18. Thousand Islands-3 4-1 Lost to General Brown, 41-7 19. Lansing-4 4-1 Def. Spencer-VE/Candor, 7-6 20. Falconer/Cassadaga Valley-6 4-1 Lost to Silver Ck/For'ville, 13-7 Class D 1. Cambridge-2 4-1 Lost to Greenwich, 43-38 2. Sidney-4 5-0 Def. Oxford/Gilb.-Mt. Upton, 44-7 3. Clyde-Savannah-5 5-0 Def. Marcus Whitman, 34-8 4. Greenwich-2 5-0 Def. Cambridge, 43-38 5. Alexander-5 5-0 Def. Canisteo-Greenwood, 36-12 6. Dolgeville-3 5-0 Def. Immaculate Heart/SH, 64-16 7. Ticonderoga-7 5-0 Def. Moriah, 20-16 8. Franklinville/Ellicottville-6 5-0 Def. Cheektowaga JFK, 45-6 9. Bishop Ludden-3 5-0 Def. Cato-Meridian, 46-28 10. Moriah-7 4-1 Lost Ticonderoga, 20-16 11. Maple Grove-6 4-1 Def. Clymer/Sherman/Panama, 28-14 12. Canisteo-Greenwood-5 4-1 Lost to Alexander, 36-12 13. Onondaga-3 5-0 Def. Herkimer, 46-0 14. Deposit/Hancock-4 4-1 Def. Delhi, 34-13 15. Tioga-4 3-1 Def. Groton, 41-6 16. Canajoharie/Fort Plain-2 5-0 Def. Whitehall, 32-0 17. Clymer/Sherman/Panama-6 4-1 Lost to Maple Grove, 28-14 18. Cuba-Rushford-5 3-2 Lost to Bath, 46-7 19. Tuckahoe-1 4-1 Def. Haldane, 22-12 20. Notre Dame-4 4-0 Def. Newfield, 34-0

  

more schedules & results
The 2017 season:

  • Week 1 (Aug. 31-Sept. 3): All results
  • Week 2 (Sept. 7-10): All results
  • Week 3 (Sept. 14-17): All results
  • Week 4 (Sept. 21-24): All results | Ranked teams
  • Week 5 (Sept. 28-Oct. 1): All results | Ranked teams
  • Week 6 (Oct. 5-8): All results | Ranked teams
  • Week 7 (Oct. 12-15): All results | Ranked teams
  • Week 8 (Oct. 19-22): All results | Ranked teams
  • Week 9 (Oct. 26-29): All results | Ranked teams
  • Week 11 (Nov. 9-12): Full schedule | Ranked teams
  • Week 12 (Nov. 16-19): Full schedule | Ranked teams


  • search

    roadtosyracuse.com toolbox
    Share |


    help us
    Pay Pal Want to help keep a good thing going? As a frequent visitor to this site, you know it is a leading source of all the latest news and info on high school sports across New York. You can help NewYorkSportswriters.org and its related sites to continue operating by chipping in via PayPal.

    nysswa blog
    [ More blog entries ]
      
      
      
    HOME | 2013 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. | Terms of service (updated July 25, 2009) | Privacy policy (updated July 25, 2009)
    RoadToSyracuse.com is produced and maintained by Abbott Trento Online Media, Rochester, N.Y. | Refer questions or comments via e-mail.

    Be sure to visit NewYorkSportswriters.org (General sports)    |    RoadToGlensFalls.com (Boys basketball)    |    RoadToTroy.com (Girls basketball)    |    TenManRide.com (Boys lacrosse)