RoadToSyracuse.com, a site of the New York State Sportswriters Association   
Support the NYSSWA via PayPal
 
  

Schedules and results:
2017 New York football ranked teams schedule, Oct. 13-15


Class AA

 1. Troy-2                            7-0   Def. Colonie, 48-3
 2. Lancaster-6                       7-0   Def. Depew, 43-7
 3, Erasmus Hall-PSAL                 6-0   Def. Abraham Lincoln, 39-6
 4. New Rochelle-1                    7-0   Def. Roy C. Ketcham, 48-6*
 5. William Floyd-11                  5-1   Lost to Lindenhurst, 21-7
 6. Canisius-MMAA                     5-2   Lost to Aquinas, 31-7
 7. Oceanside-8                       6-0   Def. Baldwin, 43-13
 8. Cicero-North Syracuse-3           7-0   Def. Utica Proctor, 53-14
 9. Archbishop Stepinac-CHS           5-1   Lost to Cardinal Hayes, 47-21
10. Pittsford-5                       6-1   Def. Churchville-Chili, 14-6
11. Lindenhurst-11                    6-0   Def. William Floyd, 21-7
12. Victor-5                          6-1   Def. Webster Thomas, 31-0
13. Aquinas Institute-5               6-1   Def. Canisius, 31-7
14. St. Anthony-CHS                   5-1   Def. Christ the King, 41-13
15. Massapequa-8                      5-1   Def. Farmingdale, 55-21
16. Tottenville-PSAL                  6-0   Def. Port Richmond, 56-12
17. Williamsville North-6             7-0   Def. Niagara-Wheatfield, 49-12
18. Monroe-Woodbury-9                 6-1   Def. Pine Bush, 29-27
19. Farmingdale-8                     4-2   Lost to Massapequa, 55-21
20. Saratoga Springs-2                7-0   Def. LaSalle Institute, 40-7
21. West Islip-11                     6-0   Def. Bay Shore, 28-7
22. Baldwinsville-3                   6-1   Def. Syracuse Nottingham, 49-24
23. Abraham Lincoln-PSAL              5-1   Lost to Erasmus Hall, 39-6
24. Webster Schroeder-5               6-1   Def. Fairport, 28-7
25. Curtis-PSAL                       5-1   Def. Susan Wagner, 44-19
26. Shaker-2                          6-1   Def. Columbia, 41-0
27. Arlington-1                       6-1   Def. Ossining, 52-13*
28. Cardinal Hayes-CHS                4-1   Def. Archbishop Stepinac, 47-21
29. Centereach-11                     5-1   Lost to North Babylon, 28-20
30. Newburgh Free Academy-9           5-2   Def. Middletown, 41-0

Class A

 1. Garden City-8                     6-0   Def. Carey, 38-0
 2. Yorktown-1                        7-0   Def. Lakeland, 42-0*
 3. Wantagh-8                         5-1   Lost to Lawrence, 43-15
 4. Cornwall-9                        7-0   Def. Port Jervis, 31-7
 5. Burnt Hills-Ballston Lake-2       7-0   Def. Green Tech, 64-14
 6. West Seneca West-6                7-0   Def. West Seneca East, 35-28
 7. Irondequoit-5                     7-0   Def. Greece Arcadia, 34-7
 8. Indian River-3                    7-0   Def. Jamesville-DeWitt, 6-0
 9. Lehman Campus-PSAL                6-0   Def. Bayside, 12-9
10. Buffalo South Park-6              7-0   Def. Lake Shore, 50-6
11. Westhampton-11                    6-0   Def. Comsewogue, 49-13
12. John Jay Cross River-1            7-0   Def. Eastchester, 35-7*
13. Mepham-8                          6-0   Def. Bellmore JFK, 42-14
14. Grand Island-6                    6-1   Def. Williamsville East, 24-7
15. Averill Park-2                    6-1   Def. Mohonasen, 35-0
16. Our Lady of Lourdes-1             6-1   Def. Brewster, 28-7*
17. Lawrence-8                        5-1   Def. Wantagh, 43-15
18. Sayville-11                       5-1   Def. Kings Park, 42-14
19. Kellenberg-CHS                    6-0   Def. St. Joseph Sea, 31-6
20. Carey-8                           4-2   Lost to Garden City, 38-0
21. Rochester Wilson-5                6-1   Lost to McQuaid, 10-8
22. Starpoint-6                       6-1   Def. Lockport, 18-12
23. Vestal-4                          5-2   Lost to Binghamtn, 41-15
24. Fordham Prep-CHS                  5-1   Def.Moore Catholic, 42-30
25. Brockport-5                       5-2   Def. Gr. Olympia/Odyssey, 56-0


	
ADVERTISEMENT

Class B 1. Glens Falls-2 7-0 Def. Hudson Falls, 44-0 2. Chenango Forks-4 7-0 Def. Susquehanna Valley, 21-0 3. Homer-3 7-0 Def. Skaneateles, 28-21 4. Hornell-5 7-0 Def. Wayland-Cohocton, 54-14 5. Cazenovia-3 7-0 Def. Camden, 39-21 6. Babylon-11 6-0 Def. Center Moriches, 46-14 7. New Paltz-9 6-1 Lost to Marlboro, 21-7 8. Maryvale-6 6-1 Lost to Cheektowaga, 28-21 9. Schuylerville-2 6-1 Def. Amsterdam, 57-10 10. Pleasantville-1 6-1 Def. Bronxville, 31-6 11. Marlboro-9 7-0 Def. New Paltz, 21-7 12. Cheektowaga-6 6-1 Def. Maryvale, 28-21 13. Dunkirk-6 6-1 Lost to Fredonia/WB, 15-8 14. Cold Spring Harbor-8 6-0 Def. Clarke, 26-7 15. Locust Valley-8 5-1 Def. Seaford, 14-0 16. Westlake-1 6-1 Def. Ardsley, 21-14 17, Ardsley-1 5-2 Lost to Westlake, 21-14 18. Gouverneur-10 7-0 Def. Canton, 56-24 19. Susquehanna Valley-4 5-2 Lost to Chenango Forks, 21-0 20. Seaford-8 4-2 Lost to Locust Valley, 14-0 21. Geneva-5 6-1 Def. Midlakes, 45-12 22. Vernon-Verona-Sherrill-3 6-1 Def. New Hartford, 34-10 23. Livonia-5 6-1 Def. Bath, 36-0 24. Albion-6 6-1 Def. Medina/Lyndonville, 51-22 25. (tie) Lackawanna-6 6-1 Def. Roy-Hart/Barker, 46-0 25. (tie) Batavia-5 5-2 Def. St. Mary's, 69-20 Class C 1. Newark Valley-4 7-0 Def. Sidney, 49-28 2. General Brown-3 7-0 Def. Holland Patent, 54-21 3. Canastota-3 7-0 Def. Clinton, 52-0 4. Cleveland Hill-6 6-1 Def. Cheektowaa JFK 52-6 5. Burke Catholic-9 6-1 Def. Chester, 28-24 6. Skaneateles-3 6-1 Lost to Homer, 28-21 7. LeRoy-5 6-1 Def. Letchworth/Warsaw, 20-6 8. East Rochester/Gananda-5 6-1 Def. Penn Yan, 34-14 9. Bath-5 5-2 Lost to Livonia, 36-0 10. Albertus Magnus-1 6-1 Def. Woodlands, 18-6 11. Holy Trinity-2 6-1 Def. Fonda-Fultonville, 48-0 12. Stillwater-2 6-1 Def. Lake George/Hadley-Luz., 40-16 13. Mechanicville-2 6-1 Def. Hoosick Falls, 16-14 14. Ogdensburg Free Academy-10 6-1 Def. Tupper Lake, 53-0 15. Dobbs Ferry-1 5-2 Def. Rye Neck, 34-6 16. Chester-9 5-2 Lost to Burke Catholic, 28-24 17. Voorheesville-2 5-2 Lost to Chatham, 28-6 18. Thousand Islands-3 6-1 Def. Lowville, 42-14 19. Penn Yan-5 5-2 Lost to E. Rochester-Gananda, 34-14 20. Port Jefferson-11 3-3 Lost to John Glenn, 45-8

ADVERTISEMENT

Class D 1. Sidney-4 6-1 Lost to Newark Valley, 49-28 2. Clyde-Savannah-5 7-0 Def. Lyons/Sodus, 51-12 3. Greenwich-2 7-0 Def. Cohoes, 61-0 4. Alexander-5 7-0 Def. Oakfield-Alabama/Elba, 54-6 5. Cambridge-2 6-1 Def. Helderberg Valley, 63-3 6. Dolgeville-3 7-0 Def. West Canada Valley, 58-24 7. Ticonderoga-7 7-0 Def. Peru, 55-33 8. Franklinville/Ellicottville-6 7-0 Def. Clymer/Sherman/Panama, 28-6 9. Bishop Ludden-3 7-0 Def. Onondaga, 12-6 10. Maple Grove-6 6-1 Def. Portville, 47-0 11. Onondaga-3 6-1 Lost to Bishop Ludden, 12-6 12. Moriah-7 6-1 Def. AuSable Valley, 41-0 13. Tioga-4 5-1 Def. Moravia, 51-16 14. Canisteo-Greenwood-5 6-1 Def. Bolivar-Richburg, 37-6 15. Red Jacket-5 6-1 Def. S. Seneca/Romulus/T'burg, 38-15 16. Clymer/Sherman/Panama-6 5-2 Lost to Frank'ville/Ell'ville, 28-6 17. Unatego/Franklin-4 6-1 Def. Delhi, 25-7 18. Warrensburg/Bolton-2 6-1 Def. Hoosic Valley, 20-14 19. Mount Markham-3 6-1 Def. Altmar-Parrish-Will., 30-14 20. Bainbridge-Guilford-4 5-2 Lost to Deposit/Hancock, 29-3 * -- playoff game

  

more schedules & results
The 2017 season:

  • Week 1 (Aug. 31-Sept. 3): All results
  • Week 2 (Sept. 7-10): All results
  • Week 3 (Sept. 14-17): All results
  • Week 4 (Sept. 21-24): All results | Ranked teams
  • Week 5 (Sept. 28-Oct. 1): All results | Ranked teams
  • Week 6 (Oct. 5-8): All results | Ranked teams
  • Week 7 (Oct. 12-15): All results | Ranked teams
  • Week 8 (Oct. 19-22): All results | Ranked teams
  • Week 9 (Oct. 26-29): All results | Ranked teams
  • Week 11 (Nov. 9-12): Full schedule | Ranked teams
  • Week 12 (Nov. 16-19): Full schedule | Ranked teams


  • search

    roadtosyracuse.com toolbox
    Share |


    help us
    Pay Pal Want to help keep a good thing going? As a frequent visitor to this site, you know it is a leading source of all the latest news and info on high school sports across New York. You can help NewYorkSportswriters.org and its related sites to continue operating by chipping in via PayPal.

    nysswa blog
    [ More blog entries ]
      
      
      
    HOME | 2013 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. | Terms of service (updated July 25, 2009) | Privacy policy (updated July 25, 2009)
    RoadToSyracuse.com is produced and maintained by Abbott Trento Online Media, Rochester, N.Y. | Refer questions or comments via e-mail.

    Be sure to visit NewYorkSportswriters.org (General sports)    |    RoadToGlensFalls.com (Boys basketball)    |    RoadToTroy.com (Girls basketball)    |    TenManRide.com (Boys lacrosse)