RoadToSyracuse.com, a site of the New York State Sportswriters Association   
Support the NYSSWA via PayPal
 
  

Schedules and results:
2017 New York football schedule, Oct. 13-15


SECTION 1

10/14	Albertus Magnus at Woodlands
10/14	Blind Brook at Hastings
10/14	Croton-Harmon at Yonk Montessori
10/14	Dobbs Ferry at Rye Neck
10/14	Fort Edward/Argyle (2) at Pawling
10/14	Gorton at Yonkers
10/14	Millbrook (9) at Haldane
10/14	Nanuet at Edgemont
10/14	Pelham at Palisade Preparatory
10/14	Pleasantville at Bronxville
10/14	Port Washington (8) at Saunders
10/14	Putnam Valley at Briarcliff
10/14	Roosevelt at Riverside
10/14	Valhalla at Irvington
10/14	Westlake at Ardsley
OPEN	Tuckahoe

SECTION 2

Helderberg Valley = Duanesburg, Berne-Knox-Westerlo
Holy Trinity = Catholic Central, Bishop Gibbons

10/13	Albany at Guilderland
10/13	Averill Park at Mohonasen
10/13	Broadalbin-Perth at Johnstown
10/13	Canajoharie/Fort Plain at Rensselaer
10/13	Christian Brothers Academy at Shenendehowa
10/13	Colonie at Troy
10/13	Corinth at Watervliet
10/13	Holy Trinity at Fonda-Fultonvilleville
10/13	Hoosic Valley at Warrensburg/Bolton
10/13	Lake George/Hadley-Luz at Stillwater
10/13	Lansingburgh at Cobleskill-Richmond
10/13	Mechanicville at Hoosick Falls
10/13	Niskayuna at Ballston Spa
10/13	Queensbury at South Glens Falls
10/13	Ravena-Coey-Selk at Ichabod Crane
10/13	Salem at Greenwich
10/13	Saratoga Springs at LaSalle Institute
10/13	Schalmont at Hudson
10/13	Schenectady at Bethlehem
10/13	Schuylerville at Amsterdam
10/13	Scotia-Glenville at Gloversville
10/13	Shaker at Columbia
10/13	Voorheesville at Chatham
10/13	Whitehall at Granville
10/14	Burnt Hills-Ballston Lake at Green Tech
10/14	Cairo-Durham at Coxsackie-Athens
10/14	Fort Edward/Argyle at Pawling (1)
10/14	Glens Falls at Hudson Falls
10/14	Helderberg Valley at Cambridge
10/14	Taconic Hills at Tamarac

SECTION 3

Southern Hills = LaFayette, Tully

10/13	Auburn at Liverpool
10/13	Beaver River at Herkimer
10/13	Cato-Meridian at Port Byron/US
10/13	Cazenovia at Camden
10/13	Central Valley at Mexico
10/13	Chittenango at Solvay
10/13	Corcoran at Christian Brothers Academy
10/13	East Syracuse-Minoa at Oswego
10/13	Fayetteville-Manlius at Rome Free Academy
10/13	Indian River at Jamesville-DeWitt
10/13	Jordan-Elbridge at Weedsport
10/13	Little Falls at Sherburne-Earlville
10/13	Marcellus at Westhill
10/13	New York Mills at South Lewis
10/13	Notre Dame at Oneida
10/13	Nottingham at Baldwinsville
10/13	Onondaga at Bishop Ludden
10/13	Phoenix at South Jefferson
10/13	Pulaski at Altmar-Parish-Williamstown
10/13	Sandy Creek at Immaculate Heart Central/Sackets Harbor
10/13	Skaneateles at Homer
10/13	Syracuse Tech at Cortland
10/13	Thousand Islands at Lowville
10/13	Watertown at Carthage
10/13	West Geneseee at Henninger
10/13	Whitesboro at Fowler
10/14	Canastota at Clinton
10/14	Cicero-North Syracuse at Utica Proctor
10/14	Cooperstown at Bishop Grimes
10/14	Frankfort-Schuuyler at Adirondack
10/14	General Brown at Holland Patent
10/14	Hannibal at Southern Hills
10/14	Mount Markham at Oriskany
10/14	New Hartford at Vernon-Verona-Sherrill
10/14	Sauquoit Valley at Morrisville-Eaton/Hamilton
10/14	Waterville at Westmoreland
10/14	West Canada Valley at Dolgeville

SECTION 4

10/13	Chenango Valley at Waverly
10/13	Groton at Notre Dame
10/13	Johnson City at Union-Endicott
10/13	Lansing at Watkins Glen/Odessa-Montour
10/13	Maine-Endwell at Owego
10/13	Norwich at Windsor
10/13	Oneonta at Spencer-Van Etten/Candor
10/13	Vestal at Binghamton
10/14	Bainbridge-Guilford at Deposit/Hancock
10/14	Corning at Elmira
10/14	Dryden at Whitney Point
10/14	Greene at Seton Catholic
10/14	Ithaca at Horseheads
10/14	Newfield at Thomas Edison
10/14	Oxford/GMU at Harpursville/Afton
10/14	Sidney at Newark Valley
10/14	Susquehanna Valley at Chenango Forks
10/14	Tioga at Moravia
10/14	Unadilla Valley at Walton
10/14	Unatego/Franklin at Delhi/Charlotte Valley

SECTION 5

Pittsford = Mendon & Sutherland
Leadership Academy = Leadership Academy, Vanguard & NE Douglass

10/13	Avon at Caledonia-Mumford/Byron-Bergen
10/13	Bath at Livonia
10/13	Canisius at Aquinas Institute
10/13	Canisteo-Greenwd at Bolivar-Richburg
10/13	Dundee at Marcus Whitman
10/13	Gates Chili at Penfield
10/13	Greece Olympia/Odyssey at Brockport
10/13	Letchworth/Warsaw at LeRoy
10/13	Lyons at Clyde-Savannah
10/13	McQuaid Jesuit vs. Wilson/Early College
10/13	Nichols (M) at Mynderse
10/13	Oakfield-Alabama/Elba at Alexander
10/13	Palmyra-Macedon at Wayne
10/13	Penn Yan at East Rochester/Gananda
10/13	Perry/Mount Morris at Geneseo
10/13	Spencerport at Brighton
10/13	St. Mary's (M) at Batavia
10/13	University Prep vs. St. Joseph's (M)
10/13	Waterloo at Newark
10/13	Wayland-Cohocton at Hornell
10/13	Webster Thomas at Victor
10/13	Wellsville at Dansville
10/13	York/Pavilion at Cuba-Rushford
10/14	Attica at Notre Dame
10/14	Bishop Kearney/Rochester Prep vs. Finney/Northstar
10/14	Churchville-Chili at Pittsford
10/14	East/World of Inquiry vs. Leadership Academy
10/14	Eastridge at Canandaigua
10/14	Hilton at Rush-Henrietta
10/14	Honeoye Falls-Lima at Greece Athena
10/14	Irondequoit at Greece Arcadia
10/14	Midlakes at Geneva
10/14	Monroe/School Without Walls at Edison/SOTA
10/14	Pembroke at Holley
10/14	Red Jacket at South Seneca/Romulus/Trumansburg
10/14	Webster Schroeder at Fairport

SECTION 6

Bennett = Olmsted, Middle Early College, East, Lafayette, 
Riverside, Alternative
Hutch-Tech = Hutch-Tech, Emerson, I-Prep, Performing Arts, 
City Honors, daVinci

10/13	Akron at Eden/North Collins
10/13	Alden at Iroquois
10/13	Burgard/Math Science Technology at Pioneer
10/13	Cassadaga Valley/Falconer at Southwestern
10/13	Chautauqua Lake at Frewsburg
10/13	Cheektowaga at Maryvale
10/13	Clarence at Hutch-Tech
10/13	Clymer/Sherman/Panama at Franklinville/Ellicottville/West Valley
10/13	East Aurora/Holland at Lewiston-Porter
10/13	Fredonia/Westfield/Broctn at Dunkirk
10/13	Hamburg at Frontier
10/13	Jamestown at Orchard Park
10/13	Lackawanna at Royalton-Hartland/Barker
10/13	Lake Shore at South Park
10/13	Lancaster at Depew
10/13	McKinley at Amherst
10/13	Medina/Lyndonville at Albion
10/13	Newfane at Wilson
10/13	Niagara Falls at Bennett
10/13	Olean at Springville
10/13	Portville at Maple Grove
10/13	Randolph at Cattaraugus-Little Valley
10/13	Salamanca at Gowanda/Pine Valley
10/13	Silver Creek/Forestville at Allegany-Limestone
10/13	Sweet Home at Williamsville South
10/13	Tonawanda at North Tonawanda
10/13	West Seneca East at West Seneca West
10/13	Williamsville East at Williamsville North
10/14	John F. Kennedy at Cleveland Hill
10/14	Kenmore East at Kenmore West
10/14	Niagara Falls at Bennett
10/14	Starpoint at Lockport
10/14	Williamsville North at Niagara-Wheatfield

MONSIGNOR MARTIN ASSOCIATION

10/13	Bishop Timon-St. Jude at Cathedral Prep (PA)
10/13	Canisius at Aquinas Institute (5)
10/13	Nichols at Mynderse (5)
10/13	St. Joseph's at University Prep (5)
10/14	St. Francis at Cardinal O'Hara
10/14	St. Mary's at Batavia (5)

SECTION 7

10/13	Moriah at AuSable Valley
10/13	Peru at Ticonderoga
10/14	Beekmantown at Saranac
10/14	Plattsburgh at Saranac Lake/Lake Placid

SECTION 8

10/14	Baldwin at Oceanside
10/14	Bellmore Kennedy at Mepham
10/14	Carey at Garden City
10/14	Carle Place/Wheatley at Mineola
10/14	Cold Spring Harbor at Clarke
10/14	East Meadow at Syosset
10/14	East Rockaway at West Hempstead
10/14	Elmont at MacArthur
10/14	Glen Cove at Floral Park
10/14	Great Neck District at Jericho
10/14	Hempstead at Freeport
10/14	Herricks at Hicksville
10/14	Hewlett at Roosevelt
10/14	Island Trees at Oyster Bay
10/14	Locust Valley at Seaford
10/14	Lynbrook at Valley Stream North
10/14	Massapequa at Farmingdale
10/14	New Hyde Park at Calhoun
10/14	North Shore at Friends Academy
10/14	Plainedge at Division
10/14	Port Washington at Saunders (1)
10/14	Roslyn at Bethpage
10/14	South Side at Sewanhaka
10/14	Uniondale at Long Beach
10/14	Valley Stream Central at Manhasset
10/14	Valley Stream South at Malverne
10/14	Wantagh at Lawrence
10/14	Westbury at Plainview Kennedy

SECTION 9

Roscoe = Roscoe, Sullivan West, Livingston Manor, Downsville

10/13	Burke Catholic at Chester
10/13	Cornwall at Port Jervis
10/13	Dover at Pine Plains/Rhinebeck
10/13	Kingston at F.D. Roosevelt
10/13	Liberty at Highland
10/13	Marlboro at New Paltz
10/13	Monroe-Woodbury at Pine Bush
10/13	Newburgh Free Acad. at Middletown
10/13	Saugerties at Wallkill
10/13	Spackenkill at O'Neill
10/13	Warwick/Seward at Valley Central
10/13	Washingtonville at Minisink Valley
10/14	Eldred at Tuckahoe (1)
10/14	Ellenville at Onteora
10/14	Millbrook at Haldane (1)
10/14	Monticello at Goshen
10/14	Rondout Valley at Red Hook
10/14	Roscoe at Tri Valley

SECTION 10

Canton = Canton, Edwards-Knox, Lisbon, Hermon-DeKalb
Ogdensburg Free Academy = Ogdensburg Free Academy, 
Heuvelton (?), Morristown (?), Hammond (?)

10/13	St. Lawr/PH/NN at Potsdam/MW/NN
10/13	Tupper Lake/Newc at Ogdensburg FA
10/14	Gouverneur/Harr at Canton
10/14	Massena at Malone

SECTION 11

10/13	Amityville at Greenport/Southold/Mattituck
10/13	Commack at Patchogue-Medford
10/13	Comsewogue at Westhampton
10/13	Connetquot at Longwood
10/13	Hampton Bays at Mercy
10/14	Bayport-Blue Point at Mount Sinai
10/14	Central Islip at Sachem East
10/14	Center Moriches at Babylon
10/14	Copiague at Riverhead
10/14	Centereach at North Babylon
10/14	East Islip at Half Hollow Hills West
10/14	Eastport-South Manor at Rocky Point
10/14	Harborfields at East Hampton/Bridgehampton
10/14	Half Hollow Hills East at Deer Park
10/14	Huntington at Newfield
10/14	Islip at Hauppauge
10/14	Lindenhurst at William Floyd
10/14	Port Jefferson at John Glenn
10/14	Sachem North at Northport
10/14	Sayville at Kings Park
10/14	Smithtown West at Smithtown East
10/14	Shoreham-Wading River at Miller Place 
10/14	West Babylon at Bellport
10/14	West Islip at Bay Shore
10/14	Wyandanch at Southamptn/Pierpont/Ross

PSAL

10/13	Brooklyn Tech at Midwood
10/13	Eagle Academy III at Stuyvesant
10/13	Erasmus Hall at Abraham Lincoln
10/13	Franklin K. Lane at Mott Haven
10/13	Port Richmond at Tottenville
10/14	Adlai Stevenson at Evander Childs
10/14	Automotive at Long Island City
10/14	Beach Channel at Petrides
10/14	Benjamin Cardozo at East Harlem Pride
10/14	Boys & Girls at Dewitt Clinton
10/14	Canarsie at Flushing
10/14	Eagle Academy II at George Washington
10/14	Far Rockaway at KIPP College Prep
10/14	Franklin Roosevelt at McKee/Staten Island Tech
10/14	Frederick Douglass at John Adams
10/14	Grand Street Campus at South Shore
10/14	Harry S. Truman at Campus Magnet
10/14	Information Tech at William C. Bryant
10/14	Jamaica at Frank J. Macchiarola
10/14	James Madison at Chris Columbus
10/14	John F. Kennedy at Fort Hamilton
10/14	Lehman at Bayside
10/14	New Dorp at New Utrecht
10/14	Springfield Gardens at Thomas Jefferson
10/14	Susan Wagner at Curtis
10/14	Tilden at Lafayette
10/14	Wiliam E. Grady at Alfred E. Smith

NYCHSFL

10/13	Christ the King at St. Anthony's
10/13	Xaverian at St. Dominic
10/14	Cardinal Hayes at Archbishop Stepinac
10/14	Kellenberg at St. Joseph by the Sea
10/14	Kennedy Catholic at Out of Door (FL)
10/14	Monsignor Farrell at Iona Prep
10/14	Moore Catholic at Fordham Prep
10/14	Nazareth vs. Cardinal Spellman
10/14	St. John the Baptist at Holy Trinity
10/15	Holy Cross at Xavier
10/15	Mount St. Michael at St. Francis Prep
10/15	St. Peter's at Chaminade

NYSAIS

10/14	Capital Prep (CT) at Rye Country Day
10/14	Fieldston at Riverdale Country Day
10/14	Hackley at Morristown Beard (NJ)
OPEN	Dalton, Harvey, Horace Mann, Long Island Lutheran, Poly Prep


  

more schedules & results
The 2017 season:

  • Week 1 (Aug. 31-Sept. 3): Full schedule
  • Week 2 (Sept. 7-10): Full schedule
  • Week 3 (Sept. 14-17): Full schedule
  • Week 4 (Sept. 21-24): Full schedule
  • Week 5 (Sept. 28-Oct. 1): Full schedule
  • Week 6 (Oct. 5-8): Full schedule
  • Week 7 (Oct. 12-15): Full schedule
  • Week 8 (Oct. 19-22): Full schedule
  • Week 9 (Oct. 26-29): Full schedule
  • Week 10 (Nov. 2-4): Full schedule
  • Week 11 (Nov. 9-11): Full schedule


  • search

    roadtosyracuse.com toolbox
    Share |


    help us
    Pay Pal Want to help keep a good thing going? As a frequent visitor to this site, you know it is a leading source of all the latest news and info on high school sports across New York. You can help NewYorkSportswriters.org and its related sites to continue operating by chipping in via PayPal.

    nysswa blog
    [ More blog entries ]
      
      
      
    HOME | 2013 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. | Terms of service (updated July 25, 2009) | Privacy policy (updated July 25, 2009)
    RoadToSyracuse.com is produced and maintained by Abbott Trento Online Media, Rochester, N.Y. | Refer questions or comments via e-mail.

    Be sure to visit NewYorkSportswriters.org (General sports)    |    RoadToGlensFalls.com (Boys basketball)    |    RoadToTroy.com (Girls basketball)    |    TenManRide.com (Boys lacrosse)