RoadToSyracuse.com, a site of the New York State Sportswriters Association   
Support the NYSSWA via PayPal
 
  

Schedules and results:
2017 New York football ranked teams schedule, Oct. 19-22


Class AA

 1. Troy-2                                8-0   Def. CBA (Albany), 25-7*
 2. Lancaster-6                           8-0   Def. Hutch-Tech, 35-0*
 3. Erasmus Hall-PSAL                     7-0   Def. Tottenville, 41-20
 4. New Rochelle-1                        8-0   Def. Clarkstown North, 49-20*
 5. Oceanside-8                           7-0   Def. Long Beach, 42-14
 6. Cicero-North Syracuse-3               8-0   Def. CBA (Syracuse), 63-7*
 7. Aquinas Institute-5                   7-1   Def. Hilton, 48-14*
 8. Lindenhurst-11                        7-0   Def. Sachem North, 34-7
 9. Pittsford-5                           7-1   Def. Churchville-Chili, 27-7*
10. Victor-5                              7-1   Def. Rochester Edison, 49-6*
11. St. Anthony's-CHS                     6-1   Def. Chaminade, 28-3
12. Cardinal Hayes-CHS                    5-1   Def. Monsignor Farrell, 34-7
13. William Floyd-11                      6-1   Def. Sachem East, 35-7
14. Massapequa-8                          6-1   Def. Uniondale, 42-7
15. Tottenville-PSAL                      6-1   Lost to Erasmus Hall, 41-20
16. Canisius-MMAA                         6-2   Def. St. Francis, 38-9
17. Williamsville North-6                 8-0   Def. Buffalo Bennett, 35-6*
18. Monroe-Woodbury-9                     7-1   Def. Valley Central, 38-7*
19. Archbishop Stepinac-CHS               6-1   Def. Christ the King, 28-7
20. Saratoga Springs-2                    8-0   Def. Bethlehem, 34-13*
21. West Islip-11                         6-1   Lost to HHH East, 13-7
22. Baldwinsville-3                       7-1   Def. Fayetteville-Manlius, 24-17*
23. Webster Schroeder-5                   6-2   Lost to McQuaid, 20-7*
24. Curtis-PSAL                           6-1   Def. Grand Street Campus, 35-0
25. Shaker-2                              7-1   Def. Guilderland, 27-16*
26. Arlington-1                           7-1   Def. North Rockland, 39-27*
27. Newburgh Free Academy-9               6-2   Def. Washingtonville, 41-0*
28. Freeport-8                            5-2   Def. East Meadow, 34-6
29. Carmel-1                              6-2   Lost to Clarkstown South, 34-13*
30. North Babylon-11                      6-1   Def. Newfield, 33-10

Class A

 1. Garden City-8                         7-0   Def. Valley Stream Central, 42-7
 2. Yorktown-1                            8-0   Def. Tappan Zee, 42-10*
 3. Cornwall-9                            7-0   DNP
 4. Burnt Hills-Ballston Lake-2           8-0   Def. Gloversville, 48-15
 5. West Seneca West-6                    8-0   Def. Sweet Home, 59-24*
 6. Irondequoit-5                         8-0   Def. Greece Athena, 35-21*
 7. Indian River-3                        7-1   Lost to Whitesboro, 41-20
 8. Lehman Campus-PSAL                    7-0   Def. James Madison, 28-16
 9. Buffalo South Park-6                  8-0   Def. Williamsville East, 6-0*
10. Westhampton-11                        7-0   Def. Sayville, 23-8
11. John Jay Cross River-1                7-1   Lost to Somers, 21-3*
12. Mepham-8                              6-1   Lost to Elmont, 48-28
13. Lawrence-8                            6-1   Def. Lynbrook, 28-7
14. Grand Island-6                        6-2   Lost to W. Seneca East, 28-14*
15. Averill Park-2                        7-1   Def. Green Tech, 47-0
16. Our Lady of Lourdes-1                 7-1   Def. Harrison, 49-28*
17. Wantagh-8                             6-1   Def. Valley Stream North, 34-13
18. Kellenberg-CHS                        7-0   Def. Holy Cross, 42-25
19. Starpoint-6                           6-2   Lost to Iroquois, 34-21*
20. Fordham Prep-CHS                      6-1   Def. Holy Trinity, 38-6
21. Brockport-5                           6-2   Def. Brighton, 24-21*
22. Rochester Wilson-5                    7-1   Def. Eastridge, 33-22*
23. Somers-1                              6-2   Def. John Jay (CR), 21-3*
24. Roosevelt-8                           5-2   Def. Floral Park, 33-7
25. West Babylon-11                       5-1   DNP


	
ADVERTISEMENT

Class B 1. Glens Falls-2 8-0 Def. Ravena-Coey.-Selkirk, 51-14* 2. Chenango Forks-4 8-0 Def. Chenango Valley, 53-7* 3. Homer-3 8-0 Def. Mexico, 42-18* 4. Hornell-5 8-0 Def. Newark, 44-0* 5. Cazenovia-3 8-0 Def. Westhill, 61-18* 6. Babylon-11 7-0 Def. Shoreham-Wading River, 29-26 7. Marlboro-9 7-0 DNP 8. Schuylerville-2 7-1 Def. Cobleskill-Rich'ville, 49-21* 9. Pleasantville-1 7-1 Def. Blind Brook, 35-6* 10. Cheektowaga-6 7-1 Def. Depew, 49-0* 11. Cold Spring Harbor-8 7-0 Def. Malverne, 17-0 12. Maryvale-6 7-1 Def. Newfane, 18-15* 13. Locust Valley-8 6-2 Lost to Carle Place, 14-7 14. Westlake-1 7-1 Def. Bronxville, 52-13* 15. New Paltz-9 7-1 Def. Rondout Valley, 50-27* 16. Gouverneur-10 8-0 Def. Saranac, 36-7 17. Geneva-5 6-2 Lost to Honeoye Falls-Lima, 27-13* 18. Vernon-Verona-Sherrill-3 7-1 Def. Chittenango, 27-0* 19. Livonia-5 7-1 Def. Waterloo, 61-12* 20. Ardsley-1 6-2 Def. Edgemont, 42-13* 21. Lackawanna-6 7-1 Def. Pioneer, 32-0* 22. Albion-6 6-2 Lost to Dunkirk, 25-7* 23. Batavia-5 6-2 Def. Wayne, 36-28* 24. Marcellus-3 7-1 Def. Utica Notre Dame, 43-30* 25. (tie) Fieldston-AIS 6-1 Def. Kimberley (NJ), 35-13 25. (tie) Susquehanna Valley-4 6-2 Def. Owego, 21-7* Class C 1. Newark Valley-4 8-0 Def. Spencer-VE/Candor, 42-14 2. General Brown-3 8-0 Def. Southern Hills, 41-26* 3. Canastota-3 8-0 Def. Thousand Islands, 14-7* 4. Cleveland Hill-6 7-1 Def. Allegany-Limestone, 60-10* 5. Burke Catholic-9 6-1 DNP 6. LeRoy-5 7-1 Def. Letchworth/Warsaw, 7-0* 7. East Rochester/Gananda-5 7-1 Def. Mynderse, 42-13* 8. Skaneateles-3 7-1 Def. Little Falls, 48-6* 9. Albertus Magnus-1 7-1 Def. Cardinal Spellman, 38-6 10. Holy Trinity-2 7-1 Def. Voorheesville, 42-0* 11. Stillwater-2 7-1 Def. Tamarac, 56-7* 12. Bath-5 6-2 Def. Marcus Whitman, 36-14* 13. Mechanicville-2 6-2 Lost to Chatham, 49-14* 14. Ogdensburg Free Academy-10 7-1 Def. Plattsburgh, 45-14 15. Dobbs Ferry-1 6-2 Def. Red Hook, 35-7 16. Thousand Islands-3 6-2 Lost to Canastota, 14-7* 17. Chester-9 6-2 Def. Roscoe, 42-12* 18. Southwestern-6 6-2 Def. Akron, 28-20* 19. Penn Yan-5 5-3 Lost to Cal-Mum/B-B, 27-18* 20. Marcus Whitman-5 5-3 Lost to Bath, 36-14*

ADVERTISEMENT

Class D 1. Clyde-Savannah-5 8-0 Def. Perry/Mount Morris, 63-21* 2. Greenwich-2 8-0 Def. Helderberg Valley, 53-0 3. Alexander-5 8-0 Def. Finney/Northstar, 42-22* 4. Sidney-4 7-1 Def. Bainbridge-Guilford, 40-32* 5. Cambridge-2 7-1 Def. Granville, 62-6 6. Dolgeville-3 8-0 Def. Sandy Creek, 62-26* 7. Ticonderoga-7 8-0 Def. Niskayuna, 39-20 8. Franklinville/Ellicottville-6 8-0 Def. Portville, 54-13* 9. Bishop Ludden-3 8-0 Def. Waterville, 49-21* 10. Maple Grove-6 7-1 Def. Randolph/Frewsburgh, 40-21* 11. Moriah-7 7-1 Def. Whitehall, 51-0 12. Onondaga-3 7-1 Def. Beaver River, 52-6* 13. Tioga-4 6-1 Def. Elmira Notre Dame, 33-14* 14. Canisteo-Greenwood-5 6-2 Lost to Pembroke, 54-28* 15. Red Jacket-5 7-1 Def. Cuba-Rushford, 54-33* 16. Unatego/Franklin-4 6-2 Lost to Harpur./Afton, 19-13* 17. Warrensburg/Bolton-2 7-1 Def. Cohoes, 44-6 18. Mount Markham-3 6-2 Lost to Sauquoit Valley, 12-6* 19. Deposit/Hancock-4 5-3 Lost to Greene, 21-14* 20. Clymer/Sherman/Panama-6 6-2 Def. Cattaraugus/LV, 54-6* * -- playoff game

  

more schedules & results
The 2017 season:

  • Week 1 (Aug. 31-Sept. 3): All results
  • Week 2 (Sept. 7-10): All results
  • Week 3 (Sept. 14-17): All results
  • Week 4 (Sept. 21-24): All results | Ranked teams
  • Week 5 (Sept. 28-Oct. 1): All results | Ranked teams
  • Week 6 (Oct. 5-8): All results | Ranked teams
  • Week 7 (Oct. 12-15): All results | Ranked teams
  • Week 8 (Oct. 19-22): All results | Ranked teams
  • Week 9 (Oct. 26-29): All results | Ranked teams
  • Week 11 (Nov. 9-12): Full schedule | Ranked teams
  • Week 12 (Nov. 16-19): Full schedule | Ranked teams


  • search

    roadtosyracuse.com toolbox
    Share |


    help us
    Pay Pal Want to help keep a good thing going? As a frequent visitor to this site, you know it is a leading source of all the latest news and info on high school sports across New York. You can help NewYorkSportswriters.org and its related sites to continue operating by chipping in via PayPal.

    nysswa blog
    [ More blog entries ]
      
      
      
    HOME | 2013 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. | Terms of service (updated July 25, 2009) | Privacy policy (updated July 25, 2009)
    RoadToSyracuse.com is produced and maintained by Abbott Trento Online Media, Rochester, N.Y. | Refer questions or comments via e-mail.

    Be sure to visit NewYorkSportswriters.org (General sports)    |    RoadToGlensFalls.com (Boys basketball)    |    RoadToTroy.com (Girls basketball)    |    TenManRide.com (Boys lacrosse)