RoadToSyracuse.com, a site of the New York State Sportswriters Association   
Support the NYSSWA via PayPal
 
  

Schedules and results:
2017 New York football schedule, Oct. 19-22


SECTION 1

Class AA Quarterfinals
Arlington 39, North Rockland 27
Clarkstown South 34, Carmel 13
John Jay (EF) 28, Scarsdale 0
New Rochelle 49, Clarkstown North 20

Class A Quarterfinals
Our Lady at Lourdes 49, Harrison 28
Rye 26, Walter Panas 7
Somers 21, John Jay (CR) 3
Yorktown 42, Tappan Zee 10

Class B Quarterfinals
Ardsley 42, Edgemont 13
Pleasantville 35, Blind Brook 6
Valhalla 31, Putnam Valley 6
Westlake 52, Bronxville 13

Hudson River League Semifinals
Gorton 38, Saunders 20
Port Washington 28, Riverside 0

Regular Season
Albertus Magnus 38, Cardinal Spellman 6
Haldane 30, Pawling 14
Pelham 1, Palisade Prep 0 (forfeit)

Crossover Games
Briarcliff/Hamilton 28, Irvington 20
Croton-Harmon 21, Hastings 14
Dobbs Ferry 35, Red Hook 7
Eastchester 28, Brewster 14
Hendrick Hudson 32, Byram Hills 15
Horace Greeley 28, White Plains 26
Lakeland 35, Sleepy Hollow 27
Mahopac 34, Fox Lane 18
Nanuet 33, Yonkers Montessori 6
Nyack 26, Pearl River 14
Ossining 46, Mamaroneck 33
Port Chester 36, Suffern 17
Poughkeepsie 32, Beacon 30
Roy C. Ketcham 28, Mount Vernon 27
Rye Neck 44, Eldred 14
Spring Valley 44, Ramapo 42 (OT)
Tuckahoe 40, Tri-Valley 8
Woodlands 56, Millbrook 22
 
SECTION 2

Class AA Quarterfinals
Saratoga Springs 34, Bethlehem 13
Shaker 27, Guilderland 16
Shenendehowa 31, Colonie 12
Troy 25, Christian Brothers Academy 7

Class B Quarterfinals
Glens Falls 51, Ravena-Coeymans-Selkirk 14
Hudson Falls 30, Hudson 0
Schalmont 48, Broadalbin-Perth 7
Schuylerville 49, Cobleskill-Richmondville 21

Class C Quarterfinals
Chatham 49, Mechanicville 14
Holy Trinity 42, Voorheesville 0
Hoosick Falls 26, Watervliet 12
Stillwater 56, Tamarac 7

Regular Season
Averill Park 47, Green Tech 0
Burnt Hills-Ballston Lake 48, Gloversville 15
Cambridge 62, Granville 6
Fort Edward/Argyle 20, Rensselaer 6
Greenwich 53, Helderberg Valley 0
Hoosic Valley 28, Canajoharie/Fort Plain 20
Lansingburgh 27, Scotia-Glenville 22
Moriah 51, Whitehall 0
Queensbury 52, Mohonasen 6
South Glens Falls 34, Amsterdam 6
Warrensburg/Bolton 44, Cohoes 6

Crossover Games
Ballston Spa 14, Columbia 6
Corinth 28, Taconic Hills 24
Ichabod Crane 41, Cairo-Durham 13
Johnstown 40, Fonda-Fultonville 13
Lake George/HL 54, Coxsackie-Athens 18
Schenectady 28, Albany 20
Ticonderoga 39, Niskayuna 20
 
SECTION 3

Class AA Quarterfinals
Baldwinsville 24, Fayetteville-Manlius 17
Cicero-No Syracuse 61, Christian Bros. Academy 7
Corcoran 45, Utica Proctor 19
Liverpool 26, Central Square 22

Class B Quarterfinals
Cazenovia 61, Westhill 18
Homer 42, Mexico 18
Marcellus 43, Notre Dame 30
Vernon-Verona-Sherrill 27, Chittenango 0

Class C Quarterfinals
Canastota 14, Thousand Islands 7
General Brown 47, Southern Hills 26
Sherburne-Earlville 31, Jordan-Elbridge 19
Skaneateles 48, Little Falls 6

Class D Quarterfinals
Bishop Ludden 49, Waterville 21
Dolgeville 62, Sandy Creek 26
Onondaga 52. Beaver River 6
Sauquoit Valley 12, Mount Markham 6

Regular Season
East Syracuse-Minoa 35, Carthage 28
Fulton 40, Fowler 0
Jamesville-DeWitt 36, Watertown 26
Johnson City 60, Oswego 12
Pulaski 1, Seton Catholic 0 (forfeit)
Whitesboro 41, Indian River 20
Bishop Grimes 48, Cooperstown 6
Oriskany 38. South Lewis 16

Crossover Games
Altmar-Parish-Williamstown 51, Phoenix 12
Auburn 38, West Genesee 20
Cato-Meridian 47, Hannibal 0
Central Valley 30, Lowville 18
Cortland 23, Camden 13
Frankfort-Schuyler 47, Clinton 0
Herkimer 28, Port Byron/Union Springs 14
Horseheads 38, Henninger 22
Immaculate Heart/SH 18, South Jefferson 8
Institute of Technology 44, New Hartford 18
Nottingham 40, Rome Free Academy 34
Oneida 35, Solvay 30
Weedsport 52, Morrisville-Eaton 35
West Canada Valley 43, Holland Patent 20
Westmoreland 42, Adirondack 20
 
SECTION 4

Class B Quarterfinals

Chenango Forks 53, Chenango Valley 7
Maine-Endwell 38, Waverly 12
Norwich 38, Windsor 22
Susquehanna Valley 21, Owego 7

Class D Quarterfinals
Greene 21, Deposit/Hancock 14
Harpursville/Afton 19, Unatego/Franklin 13
Sidney 40, Bainbridge-Guilford 32
Tioga 33, Notre Dame 14

Regular Season
Binghamton 49, Ithaca 6
Dryden 34, Watkins Glen/Odessa-Montour 14
Elmira 34, Vestal 28
Horseheads 38, Henninger 22
Johnson City 60, Oswego 12
Newark Valley 42. Spencer-VE/Candor 14
Oneonta 44, Lansing 28
Pulaski 1, Seton Catholic 0 (forfeit)
Thomas Edison 38, Whitney Point 26
Union-Endicott 24, Corning 6

Crossover Games
Groton 46, Oxford/Gilbertsville-Mt Upton 6
Walton 36, Moravia 22
 

	
ADVERTISEMENT

SECTION 5 Class AA Quarterfinals Aquinas Institute 48, Hilton 14 McQuaid Jesuit 20, Webster Schroeder 7 Pittsford 27, Churchville-Chili 7 Victor 49, Edison 6 Class A Quarterfinals Brockport 24, Brighton 21 Canandaigua 28, Spencerport 7 Irondequoit 35, Greece Athena 21 Wilson 33, Eastridge 22 Class B Quarterfinals Batavia 36, Wayne 28 Honeoye Falls-Lima 27, Geneva 13 Hornell 44, Newark 0 Livonia 61, Waterloo 12 Class C Quarterfinals Bath 36, Marcus Whitman 14 Caledonia-Mumford/B-B 27, Penn Yan 18 East Rochester/Gananda 42, Mynderse 13 LeRoy 7, Letchworth/Warsaw 0 Class D Quarterfinals Alexander 42, C.G. Finney/Northstar 22 Clyde-Savannah 63, Perry/Mt Morris 21 Pembroke 54, Canisteo-Greenwood 28 Red Jacket 54, Cuba-Rushford 33 Connors & Ferris Bowls Attica 23, Wayland-Cohocton 0 Avon 28, Lyons/Sodus 6 Bolivar-Richburg 33, York/Pavilion 8 Dundee 59, Nichols 0 East 34, Greece Olympia 6 Fairport 35, Webster Thomas 0 Greece Arcadia 33, Monroe 28 Holley 37, Wellsville 0 Oakfield-Alabma/Elba 62, Notre Dame 12 Penfield 40, Leadership Academy 14 Rush-Henrietta 32, Gates-Chili 7 So Seneca/Romulus/Tburg 41, Dansville 24 University Prep 48, Midlakes 12 SECTION 6 Class AA Quarterfinals Jamestown 53, Clarence 52 (OT) Lancaster 35. Hutch-Tech 0 Niagara Falls 22, Orchard Park 17 Williamsville North 35, Bennett 6 Class A Quarterfinals Iroquois 34, Starpoint 21 South Park 6, Williamsville East 0 West Seneca East 28, Grand Island 14 West Seneca West 59. Sweet Home 24 Class B Quarterfinals Cheektowaga 49, Depew 0 Dunkirk 25, Albion 7 Lackawanna 32, Pioneer 0 Maryvale 18, Newfane 15 Class C Quarterfinals Cleveland Hill 60, Allegany-Limestone 10 Silver Creek/Forestvll 41, John F. Kennedy 14 Southwestern 28, Akron 20 Wilson 57, Cassadaga Valley/Falconer 43 Class D Quarterfinals Chautauqua Lake 40, Salamanca 0 Clymer/Sherman/Pan 54, Cattaraugus/LV 6 Franklinville/Ellicottville 54, Portville 13 Maple Grove 40, Randolph/Frewsburg 21 Chuck Funke Memorial Classic Gowanda/Pine Valley 47, Eden/N. Collins 26 McKinley 22, North Tonawanda 14 Medina/Lyndonville 24, Alden 21 Olean 36, Burgard/MST 24 Williamsville South 42, Amherst 26 Matchup Games Fredonia/West/Broc 24, Lewiston-Porter 14 Kenmore East 55, Lockport 23 Kenmore West 61, Hamburg 39 Niagara-Wheatfield 41, Frontier 26 Royalton-Hart/Bark 28, Aurora/Holland 14 Springville 22, Tonawanda 0 SECTION 7 Class B Semifinal Peru 26, Beekmantown 21 Class C Semifinal Saranac Lake 35, AuSable Valley 6 Crossover Games Gouverneur 36, Saranac 7 Moriah 51, Whitehall 0 Ogdensburg Free Academy 45, Plattsburgh 14 Ticonderoga 39, Niskayuna 20 SECTION 8 Bellmore Kennedy 35, Jericho 6 Bethpage 28, Plainedge 21 Calhoun 29, MacArthur 26 Carle Place/Wheatley 14, Locust Valley 7 Cold Spring Harbor 17, Malverne 0 East Rockaway 52, Friends Academy 20 Elmont 48, Mepham 28 Farmingdale 21, Baldwin 20 Freeport 34, East Meadow 6 Garden City 42, Valley Stream Central 7 Glen Cove 30, Roslyn 8 Hempstead 41, Herricks 7 Hewlett 27, Division 7 Island Trees 31, Mineola 28 Lawrence 28, Lynbrook 7 Massapequa 42, Uniondale 7 New Hyde Park 21, Manhasset 7 Oceanside 42, Long Beach 14 Plainview Kennedy 27, Hicksville 7 Port Washington 28, Riverside 0 Roosevelt 33, Floral Park 7 Seaford 33, North Shore 7 Sewanhaka 1, Great Neck District 0 (forfeit) South Side 28, Carey 21 Syosset 33, Westbury 6 Valley Stream South 32, Oyster Bay 14 Wantagh 34, Valley Stream North 13 West Hempstead 41, Clarke 28 SECTION 9 Class AA Quarterfinals Monroe-Woodbury 38, Valley Central 7 Newburgh Free Acad. 41, Washingtonville 0 Pine Bush 2, Minisink Valley 0 Warwick 34, Middletown 7 Class A Quarterfinals F.D. Roosevelt 26, Saugerties 24 Port Jervis 34, Monticello 7 Class B Quarterfinals Liberty 57, James O’Neill 31 New Paltz 58, Rondout Valley 27 Class C Quarterfinals Chester 42, Roscoe/SullW/LM/Down 18 Pine Plains/Rhinebeck 14, Dover 7 Crossover Games Dobbs Ferry 35, Red Hook 7 Highland 26, Onteora 14 Kingston 39, Wallkill 3 Rye Neck 44, Eldred 14 Tuckahoe 40, Tri-Valley 8 Woodlands 56, Millbrook 22 SECTION 10 Class B Semifinal Potsdam 18, Malone 14 Class C Semifinal St. Lawrence 26, Canton 7 Regular Season Massena 1, Tupper Lake 0 (forfeit) Crossover Games Gouverneur 36, Saranac 7 Ogdensburg Free Academy 45, Plattsburgh 14

ADVERTISEMENT

SECTION 11 Babylon 29, Shoreham-Wading River 26 Bayport-Blue Point 41, Mercy 6 Center Moriches 48, Hampton Bays 0 Centereach 62, Copiague 6 Central Islip 21, Brentwood 6 Comsewogue 28, Hauppauge 21 Deer Park 26, Smithtown East 14 East Islip 20, Rocky Point 7 Half Hollow Hills East 13, West Islip 7 Half Hollow Hills West 21, Bellport 7 Harborfields 28, Eastport-South Manor 21 Huntington 20, Riverhead 19 Islip 38, Kings Park 23 John Glenn 41, Amityville 13 Lindenhurst 34, Sachem North 7 Miller Place 28, Mount Sinai 14 North Babylon 33, Newfield 10 Northport 24, Connetquot 7 Patchogue-Medford 68, Walt Whitman 19 Port Jefferson 42, Southampton/Pierson 13 Smithtown West 23, Bay Shore 3 Ward Melville 35, Longwood 12 Westhampton 23, Sayville 8 William Floyd 35, Sachem East 7 Wyandanch 32, Greenport/Southold/Matt 6 PSAL Abraham Lincoln 36, Midwood 16 Alfred E. Smith 14, Benjamin Cardozo 12 Automotive 22, Adlai Stevenson 8 Bayside 27, Thomas Jefferson 12 Boys & Girls 20, Canarsie 14 Curtis 35, Grand Street Campus 0 Eagle Academy II 45, Christopher Columbus 0 Eagle Academy III 28, Frank J. Macchiarola 0 East Harlem Pride 14, Far Rockaway 12 Erasmus Hall 41, Tottenville 20 Evamder Childs 52, William C. Bryant 0 Fort Hamilton 26, Flushing 18 Franklin K. Lane 42, Information Technology 8 Franklin Roosevelt 38, George Washington 0 Frederick Douglass 14, Lafayette 12 Harry S. Truman 30, John F. Kennedy 28 Jamaica 24, John Adams 6 KIPP College Prep 30, Mott Haven 20 Lehman 28, James Madison 16 Long Island City 12, William E. Grady 6 McKee/SI Tech 24, Springfield Gardens 22 New Dorp 38, Dewitt Clinton 0 Petrides 38, Stuyvesant 20 Port Richmond 38, Brooklyn Tech 8 South Shore 25, New Utrecht 0 Susan Wagner 28, Campus Magnet 12 Tilden 48, Beach Channel 0 NYCHSFL Albertus Magnus 38, Cardinal Spellman 6 Archbishop Stepinac 28, Christ the King 7 Cardinal Hayes 34, Monsignor Farrell 7 Fordham Prep 38, Holy Trinity 6 Iona Prep 70, St. Peter's 13 Kellenberg 42. Holy Cross 25 Mt. St. Michael 36. St. Joseph by the Sea 28 St. Anthony’s 28, Chaminade 3 St. Dominic 12, Nazareth 6 (OT) St. Francis Prep 14, Xavier 7 St. John Baptist 19, Moore Catholic 12 Xaverian 25, Kennedy Catholic 15 MONSIGNOR MARTIN ASSOCIATION Canisius 38, St. Francis 9 St. Joseph’s 55, Bishop Timon-St. Jude 0 Steubenville (OH) 48, Cardinal O'Hara 16 NYSAIS Dalton 1, Dwight-Englewood (NJ) 0 (forfeit) Dundee 59, Nichols 0 Fieldston 35, Montclair Kimberley (NJ) 14 Hackley 33, Riverdale Country Day 8 Horace Mann 21, Harvey 0 Poly Prep 35, St. Mary (NJ) 13 Rye Country Day 19, Hopkins (CT) 0 St. Luke’s (CT) 44. LI Lutheran 20

  

more schedules & results
The 2017 season:

  • Week 1 (Aug. 31-Sept. 3): All results
  • Week 2 (Sept. 7-10): All results
  • Week 3 (Sept. 14-17): All results
  • Week 4 (Sept. 21-24): All results | Ranked teams
  • Week 5 (Sept. 28-Oct. 1): All results | Ranked teams
  • Week 6 (Oct. 5-8): All results | Ranked teams
  • Week 7 (Oct. 12-15): All results | Ranked teams
  • Week 8 (Oct. 19-22): All results | Ranked teams
  • Week 9 (Oct. 26-29): All results | Ranked teams
  • Week 11 (Nov. 9-12): Full schedule | Ranked teams
  • Week 12 (Nov. 16-19): Full schedule | Ranked teams


  • search

    roadtosyracuse.com toolbox
    Share |


    help us
    Pay Pal Want to help keep a good thing going? As a frequent visitor to this site, you know it is a leading source of all the latest news and info on high school sports across New York. You can help NewYorkSportswriters.org and its related sites to continue operating by chipping in via PayPal.

    nysswa blog
    [ More blog entries ]
      
      
      
    HOME | 2013 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. | Terms of service (updated July 25, 2009) | Privacy policy (updated July 25, 2009)
    RoadToSyracuse.com is produced and maintained by Abbott Trento Online Media, Rochester, N.Y. | Refer questions or comments via e-mail.

    Be sure to visit NewYorkSportswriters.org (General sports)    |    RoadToGlensFalls.com (Boys basketball)    |    RoadToTroy.com (Girls basketball)    |    TenManRide.com (Boys lacrosse)