RoadToSyracuse.com, a site of the New York State Sportswriters Association   
Support the NYSSWA via PayPal
 
  

Schedules and results:
2017 New York football ranked teams schedule, Oct. 26-28


Class AA

 1. Troy-2                             9-0   Def. Shenendehowa, 50-14*
 2. Lancaster-6                        9-0   Def. Jamestown, 61-12*
 3. Erasmus Hall-PSAL                  8-0   Def. South Shore, 35-7
 4. New Rochelle-1                     9-0   Def. John Jay (EF), 28-14*
 5. Oceanside-8                        8-0   Def. Hempstead, 42-27
 6. Cicero-North Syracuse-3            9-0   Def. Syracuse Corcoran, 41-7*
 7. Aquinas Institute-5                8-1   Def. Victor, 17-9*
 8. Lindenhurst-11                     8-0   Def. Ward Melville, 31-6
 9. Pittsford-5                        8-1   Def. McQuaid Jesuit, 35-27*
10. Victor-5                           7-2   Lost to Aquinas, 17-9*
11. St. Anthony-CHS                    7-1   Def. St. Peter's, 42-0
12. Cardinal Hayes-CHS                 6-1   Def. Chaminade, 41-40
13. William Floyd-11                   7-1   Def. Northport, 13-7
14. Massapequa-8                       7-1   Def. Plainview JFK, 33-7
15. Canisius-MMAA                      6-3   Lost to Cathedral (PA), 31-20
16. Williamsville North-6              9-0   Def. Niagara Falls, 31-8*
17. Monroe-Woodbury-9                  7-2   Lost to Newburgh Free, 42-20*
18. Archbishop Stepinac-CHS            6-2   Lost to Iona Prep, 38-34
19. Saratoga Springs-2                 9-0   Def. Shaker, 29-22*
20. McQuaid Jesuit-5                   7-2   Lost to Pittsford, 35-27*
21. Baldwinsville-3                    8-1   Def. Liverpool, 56-14*
22. Tottenville-PSAL                   6-2   Lost to Curtis, 42-35
23. Curtis-PSAL                        7-1   Def. Tottenville, 42-35
24. Shaker-2                           7-2   Lost to Saratoga, 29-22*
25. Arlington-1                        7-2   Lost to Clarkstwn South, 23-9*
26. Newburgh Free Academy-9            7-2   Def. Monroe-Woodbury, 42-20*
27. Freeport-8                         6-2   Def. Farmingdale, 35-7
28. Corcoran-3                         7-2   Lost to Cicero-N. Syracuse, 41-7*
29. North Babylon-11                   7-1   Def. Deer Park, 55-6
30. Abraham Lincoln-PSAL               7-1   Def. Fort Hamilton, 44-12

Class A

 1. Garden City-8                      8-0   Def. Mepham, 34-12
 2. Yorktown-1                         9-0   Def. Rye, 23-19*
 3. Cornwall-9                         8-0   Def. Hyde Park FDR, 49-0*
 4. Burnt Hills-Ballston Lake-2        9-0   Def. South Glens Falls, 62-21*
 5. West Seneca West-6                 9-0   Def. Iroquois, 35-14*
 6. Irondequoit-5                      9-0   Def. Canandaigua, 40-34*
 7. Lehman Campus-PSAL                 8-0   Def. Jamaica. 33-0
 8. Buffalo South Park-6               9-0   Def. West Seneca East, 36-6*
 9. Westhampton-11                     8-0   Def. Harborfields, 42-14
10. Lawrence-8                         7-1   Def. Glen Cove, 35-14
11. Averill Park-2                     7-2   Lost to Queensbury, 42-20*
12. Our Lady of Lourdes-1              7-2   Lost to Somers, 10-7*
13. Wantagh-8                          6-2   Lost to Plainedge, 17-14
14. Kellenberg-CHS                     8-0   Def. Moore Catholic, 42-20
15. Somers-1                           7-2   Def. Lourdes. 10-7*
16. Fordham Prep-CHS                   6-1   St. Francis Prep, Sunday
17. Rye-1                              6-3   Lost to Yorktown, 23-19*
18. Brockport-5                        6-3   Lost to Roch. Wilson, 40-14*
19. Rochester Wilson-5                 7-2   Def. Brockport, 40-14*
20. Roosevelt-8                        6-2   Def. Bethpage, 20-18
21. John Jay Cross River-1             8-1   Def. Walter Panas, 56-6
22. Indian River-3                     8-1   Def. Jamesville-DeWitt, 56-42*
23. Iroquois-6                         6-3   Lost to West Senaca West, 35-14*
24. Mepham-8                           6-2   Lost to Garden City, 34-12
25. West Babylon-11                    5-2   Lost to HHH West, 28-0


	
ADVERTISEMENT

Class B 1. Glens Falls-2 9-0 Def. Hudson Falls, 42-8* 2. Chenango Forks-4 9-0 Def. Susquehnna Valley, 28-7* 3. Homer-3 9-0 Def. V-V-S, 34-0* 4. Hornell-5 9-0 Def. Batavia, 26-7* 5. Cazenovia-3 9-0 Def. Marcellus, 14-3* 6. Babylon-11 8-0 Def. Southampton, 47-0 7. Marlboro-9 8-0 Def. Liberty, 35-27* 8. Schuylerville-2 8-1 Def. Schalmont, 35-21* 9. Pleasantville-1 8-1 Def. Valhalla, 41-14* 10. Cheektowaga-6 8-1 Def. Dunkirk, 52-15* 11. Cold Spring Harbor-8 8-0 Def. Mineola, 41-14 12. Maryvale-6 8-1 Def. Lackawanna, 23-8* 13. Westlake-1 8-1 Def. Ardsley, 26-22* 14. New Paltz-9 8-1 Def. Spackenkill, 35-17* 15. Gouverneur-10 9-0 Def. Potsdam, 30-0* 16. Vernon-Verona-Sherrill-3 7-2 Lost to Homer, 34-0* 17. Livonia-5 8-1 Def. Honeoye Falls-Lima, 40-14* 18. Ardsley-1 6-3 Lost to Westlake, 26-22* 19. Lackawanna-6 7-2 Lost to Maryvale, 23-8* 20. Dunkirk-6 7-2 Lost to Cheektowaga, 52-15* 21. Franklin K. Lane-PSAL 7-0 Def. William C. Bryant, 35-0 22. Batavia-5 6-3 Lost to Hornell, 26-7* 23. Marcellus-3 7-2 Lost to Cazenovia, 14-3* 24. Valhalla-1 6-3 Lost to Pleasntville, 41-14* 25. (tie) Fieldston-AIS 6-2 Lost to Hackley, 38-24 25. (tie) Susquehanna Valley-4 6-3 Lost to Chenango Forks, 28-7* Class C 1. Newark Valley-4 9-0 Def. Whitney Point, 63-6* 2. General Brown-3 9-0 Def. Sherburne-Earlville, 41-8* 3. Canastota-3 8-1 Lost to Skaneateles, 28-21* 4. Cleveland Hill-6 8-1 Def. Silver Creek/For'ville, 24-7* 5. Burke Catholic-9 7-1 Def. Pine Plains, 65-14* 6. LeRoy-5 7-2 Lost to Cal-Mum/B-B, 16-7* 7. East Rochester/Gananda-5 8-1 Def. Bath, 29-20* 8. Skaneateles-3 8-1 Def. Canastota, 28-21* 9. Albertus Magnus-1 8-1 Def. Rye Neck, 35-6* 10. Holy Trinity-2 8-1 Def. Chatham, 44-0* 11. Stillwater-2 8-1 Def. Hoosick Falls, 50-30* 12. Bath-5 6-3 Lost to E. Roch./Gananda, 29-20* 13. Ogdensburg Free Academy-10 8-1 Def. St. Lawrence, 24-0* 14. Dobbs Ferry-1 7-2 Def. Woodlands, 21-20* 15. Chatham-2 6-3 Lost to Holy Trinity, 44-0* 16. Chester-9 7-2 Def. Ellenville, 24-0* 17. Southwestern-6 7-2 Def. Wilson, 28-27* 18. Cal-Mum/Byron-Bergen-5 7-2 Def. LeRoy, 16-7* 19. Thousand Islands-3 6-2 DNP 20. Mechanicville-2 7-2 Def. Tamarac, 35-0

ADVERTISEMENT

Class D 1. Clyde-Savannah-5 9-0 Def. Pembroke, 42-24* 2. Greenwich-2 9-0 Def. Hoosic Valley, 49-12* 3. Alexander-5 9-0 Def. Red Jacket, 42-14* 4. Sidney-4 8-1 Def. Greene, 14-6* 5. Cambridge-2 8-1 Def. Warrensburg, 75-30* 6. Dolgeville-3 9-0 Def. Onondaga, 32-28* 7. Ticonderoga-7 8-1 Lost to Moriah, 28-22* 8. Franklinville/Ellicottville-6 9-0 Def. Chautauqua Lake, 43-14* 9. Bishop Ludden-3 9-0 Def. Sauquoit Valley, 33-21* 10. Maple Grove-6 8-1 Def. Clymer/Sher./Panama, 26-20* 11. Moriah-7 8-1 Def. Ticonderoga, 28-22* 12. Onondaga-3 7-2 Lost to Dolgeville, 32-28* 13. Tioga-4 7-1 Def. Harpursville/Afton, 35-14* 14. Red Jacket-5 7-2 Lost to Alexander, 42-14* 15. Pembroke-5 7-2 Lost to Clyde-Savannah, 42-24* 16. Warrensburg/Bolton-2 7-2 Lost to Cambridge, 75-30* 17. Clymer/Sherman/Panama-6 6-3 Lost to Maple Grove, 26-20* 18. Greene-4 6-3 Lost to Sidney, 14-6* 19. Sauquoit Valley-3 6-3 Lost to Bishop Ludden, 33-21* 20. Harpursville/Afton-4 6-3 Lost to Tioga, 35-14* * -- playoff game

  

more schedules & results
The 2017 season:

  • Week 1 (Aug. 31-Sept. 3): All results
  • Week 2 (Sept. 7-10): All results
  • Week 3 (Sept. 14-17): All results
  • Week 4 (Sept. 21-24): All results | Ranked teams
  • Week 5 (Sept. 28-Oct. 1): All results | Ranked teams
  • Week 6 (Oct. 5-8): All results | Ranked teams
  • Week 7 (Oct. 12-15): All results | Ranked teams
  • Week 8 (Oct. 19-22): All results | Ranked teams
  • Week 9 (Oct. 26-29): All results | Ranked teams
  • Week 11 (Nov. 9-12): Full schedule | Ranked teams
  • Week 12 (Nov. 16-19): Full schedule | Ranked teams


  • search

    roadtosyracuse.com toolbox
    Share |


    help us
    Pay Pal Want to help keep a good thing going? As a frequent visitor to this site, you know it is a leading source of all the latest news and info on high school sports across New York. You can help NewYorkSportswriters.org and its related sites to continue operating by chipping in via PayPal.

    nysswa blog
    [ More blog entries ]
      
      
      
    HOME | 2013 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. | Terms of service (updated July 25, 2009) | Privacy policy (updated July 25, 2009)
    RoadToSyracuse.com is produced and maintained by Abbott Trento Online Media, Rochester, N.Y. | Refer questions or comments via e-mail.

    Be sure to visit NewYorkSportswriters.org (General sports)    |    RoadToGlensFalls.com (Boys basketball)    |    RoadToTroy.com (Girls basketball)    |    TenManRide.com (Boys lacrosse)