RoadToSyracuse.com, a site of the New York State Sportswriters Association   
Support the NYSSWA via PayPal
 
  

Schedules and results:
2017 New York football schedule, Nov. 2-5


SECTION 1

Class AA Championship
New Rochelle 40, Clarkstown South 15
Class A Championship
Yorktown 21, Somers 7
Class B Championship
Pleasantville 27, Westlake 24 (2OT)
Class C Championship
Albertus Magnus 17, Dobbs Ferry 7
Class D Championship
Tuckahoe 36, Haldane 33

Crossover Games
Pearl River 28, Nanuet 20
11/4	Ossining at Sleepy Hollow

SECTION 2

Class AA Championship
Troy 28, Saratoga Springs 6
Class A Championship
Burnt Hills-Ballston Lake 27, Queensbury 20
Class B Championship
Glens Falls 40, Schuylerville 37 (OT)
Class C Championship
Holy Trinity 34, Stillwater 12
Class D Championship
Cambridge 40, Greenwich 7

SECTION 3

Class AA Championship
Cicero-North Syracuse 56, Baldwinsville 21
Class A Championship
Whitesboro 34, Indian River 14
Class B Championship
Homer 28, Cazenovia 20
Class C Championship
Skaneateles 66, General Brown 27
Class D Championship
Dolgeville 50, Bishop Ludden 38

Eight-Man League Championship
Bishop Grimes 44, New York Mills 22

Crossover Game
Oriskany 56, Pulaski 14
South Lewis 48, Cooperstown 27

SECTION 4

Class AA Championship
Elmira 38, Binghamton 31
Class A Championship
Union-Endicott 21, Vestal 17
Class B Championship
Chenango Forks 49, Norwich 21
Class C Championship
Newark Valley 26, Oneonta 14
Class D Championship
Tioga 63, Sidney 42

Crossover Game
Waverly 20, Ithaca 12

SECTION 5

Class AA Championship
Aquinas Institute 20, Pittsford 14
Class A Championship
Wilson 40, Irondequoit 19
Class B Championship
Hornell 22, Livonia 20
Class C Championship
Caledonia-Mumford-BB 27, E. Rochester/Gananda 26
Class D Championship
Clyde-Savannah 17, Alexander 13


	
ADVERTISEMENT

SECTION 6 Class AA Championship Lancaster 35, Williamsville North 6 Class A Championship West Seneca West 27, South Park 18 Class B Championship Cheektowaga 28, Maryvale 27 (OT) Class C Championship Cleveland Hill 42, Southwestern 16 Class D Championship Maple Grove 26, Franklinville/Ellicottville 15 SECTION 7/10 Class B Gouverneur 52, Peru 31 Class C Ogdensburg Free Academy 50, Saranac 20 Class D Moriah 57, Tupper Lake 6 SECTION 8 Conference I Quarterfinals Farmingdale 49, Uniondale 34 Freeport 27, East Meadow 7 Massapequa 42, Hempstead 18 Oceanside 14, Baldwin 7 Conference II Quarterfinals Calhoun 27, MacArthur 19 Carey 28, Elmont 25 Garden City 31, Bellmore Kennedy 0 Mepham 48, South Side 7 Conference III Quarterfinals Bethpage 28, Plainedge 12 Lawrence 41, Hewlett 7 Roosevelt 28, Lynbrook 7 Wantagh 36, Valley Stream North 12 Conference IV Quarterfinals Carle Place/Wheatley 35, North Shore 14 Cold Spring Harbor 42, Malverne 12 Locust Valley 14, Clarke 0 Seaford 14, West Hempstead 12 SECTION 9 Class AA Championship Newburgh Free Academy 33, Pine Bush 6 Class A Championship Cornwall 52, Port Jervis 14 Class B Championship Marlboro 27, New Paltz 25 Class C Championship Burke Catholic 40, Chester 12 Class D Championship Millbrook 1, Eldred 0 (forfeit) SECTION 11 Division I Quarterfinals Connetquot 36, Ward Melville 20 Lindenhurst 38, Commack 0 Northport 22, Sachem East 21 William Floyd 34, Patchogue-Medford 6 Division II Quarterfinals Centereach 37, Bay Shore 14 Half Hollow Hills East 14, Huntington 10 North Babylon 33, Smithtown West 24 West Islip 47, Newfield 6 Division III Quarterfinals Half Hollow Hills West 55, Eastport-South Manor 6 Sayville 31, Harborfields 20 West Babylon 27, East Islip 0 Westhampton 56, Rocky Point 21 Division IV Quarterfinals Babylon 15, Amityville 14 John Glenn 27, Mount Sinai 8 Miller Place 41, Center Moriches 6 Shoreham-Wading River 42, Port Jefferson 12 PSAL Abraham Lincoln 30, Canarsie 0 Brooklyn Tech 30, John F. Kennedy 28 East Harlem Pride 64, Mott Haven 40 Franklin Roosevelt 14, James Madison Frederick Douglass 42, Stuyvesant 0 Harry S. Truman 28, Dewitt Clinton 26 Lehman Campus 42, Tilden 6 Midwood 20, Fort Hamilton 6 New Dorp 32, Susan Wagner 0 Springfield Gardens 12, Jamaica 0 Tottenville 20, South Shore 17 11/5 Alfred E. Smith at Evander Childs 11/5 Beach Channel at Bayside 11/5 Christopher Columbus at Geo. Washington 11/5 Curtis at Port Richmond 11/5 Eagle Academy III at John Adams 11/5 Flushing at Campus Magnet 11/5 Frank Macchiarola at Thomas Jefferson 11/5 Grand Street Campus at Erasmus Hall 11/5 Inform Tech at Benjamin Cardozo 11/5 KIPP College Prep at Adlai Stevenson 11/5 Lafayette at Eagle Academy II 11/5 Long Island City at Franklin K. Lane 11/5 McKee/Staten Island Tech at Petrides 11/5 New Utrecht at Boys & Girls 11/5 William C. Bryant at Far Rockaway 11/5 William E. Grady at Automotive NYCHSFL Class AAA Quarterfinals St. Anthony's 31, Christ the King 21 Iona Prep 52, Monsignor Farrell 50 Cardinal Hayes 50, St. Peter's 14 11/5 Chaminade at Archbishop Stepinac Class AA Quarterfinals Fordham Prep 35, St. John the Baptist 6 Kellenberg 27, St. Joseph by the Sea 6 Xavier 26, Holy Cross 22 11/5 St. Francis Prep at Mount St. Michael Regular Season Kennedy Catholic 20, St. Dominic 0 Xaverian 20, Cardinal Spellman 6 MONSIGNOR MARTIN ASSOCIATION Quarterfinals Cardinal O'Hara 45, Bishop Timon-St. Jude 12 St. Joseph's 34, St. Mary's 13 NYSAIS Hudson Valley League Championship Horace Mann 7, Dalton 0 Regular Season Fieldston 42, Riverdale Country Day 14 Harvey 20, Newark Academy (NJ) 0 King-Low Heywood-Thomas (CT) 24, Rye CD 0

  

more schedules & results
The 2017 season:

  • Week 1 (Aug. 31-Sept. 3): All results
  • Week 2 (Sept. 7-10): All results
  • Week 3 (Sept. 14-17): All results
  • Week 4 (Sept. 21-24): All results | Ranked teams
  • Week 5 (Sept. 28-Oct. 1): All results | Ranked teams
  • Week 6 (Oct. 5-8): All results | Ranked teams
  • Week 7 (Oct. 12-15): All results | Ranked teams
  • Week 8 (Oct. 19-22): All results | Ranked teams
  • Week 9 (Oct. 26-29): All results | Ranked teams
  • Week 10 (Nov. 2-4): Full schedule | Ranked teams
  • Week 11 (Nov. 9-11): Full schedule


  • search

    roadtosyracuse.com toolbox
    Share |


    help us
    Pay Pal Want to help keep a good thing going? As a frequent visitor to this site, you know it is a leading source of all the latest news and info on high school sports across New York. You can help NewYorkSportswriters.org and its related sites to continue operating by chipping in via PayPal.

    nysswa blog
    [ More blog entries ]
      
      
      
    HOME | 2013 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. | Terms of service (updated July 25, 2009) | Privacy policy (updated July 25, 2009)
    RoadToSyracuse.com is produced and maintained by Abbott Trento Online Media, Rochester, N.Y. | Refer questions or comments via e-mail.

    Be sure to visit NewYorkSportswriters.org (General sports)    |    RoadToGlensFalls.com (Boys basketball)    |    RoadToTroy.com (Girls basketball)    |    TenManRide.com (Boys lacrosse)