RoadToSyracuse.com, a site of the New York State Sportswriters Association   
Support the NYSSWA via PayPal
 
  

Schedules and results:
2018 New York football schedule, Sept. 6-9


(NOTE - Not all sectional schedules list specific dates; 
if in doubt, games are shown as Friday)

SECTION 1
9/7	Arlington at Carmel
9/7	Beacon at Poughkeepsie
9/7	Brewster at Horace Greeley
9/7	Briarcliff at Edgemont
9/7	Clarkstown North at Tappan Zee
9/7	Clarkstown South at Spring Valley
9/7	Eastchester at Harrison
9/7	Fox Lane at John Jay Cross River
9/7	Hendrick Hudson at Our Lady of Lourdes
9/7	Mount Vernon at White Plains
9/7	New Rochelle at Scarsdale
9/7	Nyack at Walter Panas
97	Pawling at Fallsburg (9)
9/7	Peekskill at Mamaroneck
9/7	Roy C Ketcham at Ramapo
9/7	Rye at Somers
9/7	Suffern at John Jay (EF)
9/7	Yorktown at Lakeland
9/8	Byram Hills at Sleepy Hollow
9/8	Croton-Harmon at Rye Neck
9/8	Irvington at Hastings 
9/8	Mahopac at North Rockland
9/8	Nanuet at Ardsley
9/8	Ossining at Yonkers Brave
9/8	Pelham at Pearl River
9/8	Pleasantville at Albertus Magnus
9/8	Port Chester at Yonkers Force
9/8	Rondout Valley (9) at Dobbs Ferry
9/8	Tuckahoe at Haldane
9/8	Valhalla at Blind Brook
9/8	Westlake at Putnam Valley
9/8	Woodlands at Bronxville

SECTION 2
9/7	Averill Park at Schuylerville
9/7	Bethlehem at Christian Brothers Academy
9/7	Burnt Hills-Ballston Lake at Scotia-Glenville
9/7	Cambridge/Salem at Holy Trinity
9/7	Canajoharie at Hoosick Falls
9/7	Colonie at Shenendehowa
9/7	Columbia at LaSalle Institute
9/7	Coxsackie-Athens at Chatham
9/7	Glens Falls at Cobleskill-Richmondville
9/7	Gloversville at Ballston Spa
9/7	Granville at Corinth
9/7	Green Tech at Johnstown
9/7	Greenwich at Lake George/Hadley-Luzerne
9/7	Ichabod Crane at Hudson
9/7	Queensbury at Mohonasen
9/7	Ravena-Coeymans-Selkirk at Broadalbin-Perth
9/7	Rensselaer at Watervliet
9/7	Saratoga Springs at Albany
9/7	Schalmont at Lansingburgh
9/7	Schenectady at Guilderland
9/7	Shaker at Niskayuna
9/7	South Glens Falls at Hudson Falls
9/7	Stillwater at Mechanicville
9/7	Tamarac at Fonda-Fultonville
9/7	Troy at Amsterdam
9/8	Bainbridge-Guilford (4) at Cohoes
9/8	Cairo-Durham at Helderberg Valley
9/8	Taconic Hills at Voorheesville
9/8	Warrensburg/Bolton at Hoosic Valley
9/8	Whitehall at Fort Edward

SECTION 3
9/7	Baldwinsville at Nottingham
9/7	Beaver River at Sandy Creek
9/7	Bishop Ludden at Marcellus
9/7	Cato-Meridian at Onondaga
9/7	Cazenovia at Central Valley
9/7	Central Square at Auburn
9/7	Chittenango at New Hartford
9/7	Cicero-North Syracuse at Liverpool
9/7	Clinton at Canastota
9/7	Cortland at Syracuse Tech
9/7	Fayetteville-Manlius at Christian Brothers Acad
9/7	Fowler at South Jefferson
9/7	Frankfort-Schuyler at Waterville
9/7	Fulton at East Syracuse-Minoa
9/7	Homer at Skaneateles
9/7	Indian River at Watertown
9/7	Jamesville-DeWitt at Honeoye Falls-Lima (5)
9/7	Little Falls at Mount Markham
9/7	Lowville at Jordan-Elbridge
9/7	Massena (10) at Carthage
9/7	Oneida at Camden
9/7	Phoenix at Oswego
9/7	Solvay at Westhill
9/7	Southern Hills at Dryden (4)
9/7	Thousand Islands at Port Byron
9/7	Utica Proctor at Henninger
9/7	Vernon-Verona-Sherrill at Mexico
9/7	West Genesee at Corcoran
9/7	Westmoreland at Sauquoit Valley
9/7	Whitesboro at Rome Free Academy
9/8	General Brown/Immac. Heart at Hannibal
9/8	Herkimer at Whitney Point (4)
9/8	Holland Patent at Adirondack
9/8 Notre Dame at Bishop Timon-St. Jude (M)
OPEN	Dolgeville

SECTION 4
9/6	Greene at Moravia
9/7	Chenango Valley at Oneonta
9/7	Corning at Union-Endicott
9/7	Maine-Endwell at Johnson City
9/7	Owego at Windsor
9/7	Sidney at Unatego/Franklin
9/7	Southern Hills (3) at Dryden
9/7	Spencer-VanEtten/Candor at Tioga
9/7	Vestal at Ithaca
9/7	Walton at Groton
9/7	Waverly at Thomas Edison
9/8	Aquinas Institute (5) at Binghamton
9/8	Bainbridge-Guilford at Cohoes (2)
9/8	Delhi at Harpursville/Afton
9/8	Deposit/Hancock at Newark Valley
9/8	Herkimer (3) at Whitney Point
9/8	Horseheads at Elmira
9/8	Norwich at Chenango Forks
9/8	Susquehanna Valley at Watkins Glen/O-M


	
ADVERTISEMENT

SECTION 5 9/7 Attica at Hornell 9/7 Avon at Wayland-Cohocton 9/7 Batavia at Livonia 9/7 Bishop Kearney at Cardinal O'Hara (M) 9/7 Brockport at Eastridge 9/7 Canisius (M) at McQuaid Jesuit 9/7 Canisteo-Greenwood at Alexander 9/7 Dansville at Bath 9/7 Fairport at Churchville-Chili 9/7 Gates-Chili at Victor 9/7 Jamesville-DeWitt (3) at Honeoye Falls-Lima 9/7 Letchworth/Warsw at Caledonia-Mumford/B-B 9/7 Lyons at Red Jacket 9/7 Midlakes at Wayne 9/7 Palmyra-Macedon at Newark 9/7 Pembroke at Cuba-Rushford 9/7 Penn Yan at Geneva 9/7 Perry/Mount Morris at Geneseo 9/7 Pittsford at Hilton 9/7 Rush-Henrietta at Canandaigua 9/7 Tri Town at Mynderse 9/7 University Prep at St. Mary's (M) 9/7 Waterloo at East Rochester/Gananda 9/7 Webster Schroeder at Spencerport 9/7 Wellsville at LeRoy 9/7 Wilson at Brighton 9/7 York/Pavilion at Bolivar-Richburg 9/8 Aquinas Institute at Binghamton (4) 9/8 Clyde-Savannah at Dundee 9/8 East at James Monroe 9/8 Edison at Leadership Academy 9/8 Irondequoit at Greece Athena 9/8 Penfield at Greece Arcadia 9/8 Webster Thomas at Greece Olympia/Odyssey OPEN Notre Dame SECTION 6 9/6 Lockport at Bennett 9/6 Newfane at Burgard 9/7 Akron at Silver Creek/Forestville 9/7 Allegany-Limestone at Portville 9/7 Amherst at Starpoint 9/7 Chaut Lake/Westfld at Cassadaga Vly/Falconer 9/7 Clymer/Sherman/Panama at Maple Grove 9/7 Dunkirk at Tonawanda 9/7 East Aurora/Holl at Cheektowaga 9/7 Fredonia/Broc at Alden 9/7 Hamburg at Jamestown 9/7 John F. Kennedy at Gowanda/Pine Valley 9/7 Kenmore East at Williamsville East 9/7 Kenmore West at West Seneca West 9/7 Lackawanna at Albion 9/7 Lancaster at Hutch Tech 9/7 Lewiston-Porter at Maryvale 9/7 McKinley at Grand Island 9/7 Medina/Lyndonville/Barker at Springville 9/7 Niagara Falls at Orchard Park 9/7 North Tonawanda at Sweet Home 9/7 Olean at Depew 9/7 Pioneer at Iroquois 9/7 Randolph/Frews at Southwestern 9/7 Royalton-Hartland at Cattaraugus/Little Valley 9/7 Salamanca at Franklinville/Ellicottville 9/7 West Seneca East at Williamsville South 9/7 Williamsville North at Clarence 9/8 Frontier at Niagara Wheatfield 9/8 Health Sciences/WNY Maritime at South Park 9/8 Lake Shore at Eden/North Collins 9/8 Wilson at Cleveland Hill MONSIGNOR MARTIN 9/7 Bishop Kearney (5) at Cardinal O'Hara 9/7 Canisius at McQuaid Jesuit (5) 9/7 Erie (PA) at St. Francis 9/8 Notre Dame (3) at Bishop Timon-St. Jude 9/8 University Prep (5) at St. Mary's SECTION 7 9/7 Beekmantown at Ticonderoga 9/7 Plattsburgh at AuSable Valley 9/8 Moriah at Peru 9/8 Saranac Lake at Saranac SECTION 8 9/8 Bellmore Kennedy at Calhoun 9/8 Bethpage at Division 9/8 Carey at Valley Stream Central 9/8 Carle Place at Jericho 9/8 Clarke at Great Neck District 9/8 Cold Spring Harbor at Island Trees 9/8 East Meadow at Baldwin 9/8 East Rockaway at West Hempstead 9/8 Elmont at Mepham 9/8 Freeport at Farmingdale 9/8 Garden City at Herricks 9/8 Hempstead at Port Washington 9/8 Hewlett at South Side 9/8 Lawrence at Wantagh 9/8 MacArthur at Manhasset 9/8 Massapequa at Long Beach 9/8 Mineola at Malverne 9/8 New Hyde Park at Sewanhaka 9/8 North Shore at Plainedge 9/8 Oceanside at Westbury 9/8 Oyster Bay at Friends Academy 9/8 Plainview Kennedy at Hicksville 9/8 Roosevelt at Floral Park 9/8 Seaford at Locust Valley 9/8 Syosset at Uniondale 9/8 Valley Stream North at Lynbrook 9/8 Valley Stream South at Glen Cove

ADVERTISEMENT

SECTION 9 9/7 Burke Catholic at New Paltz 9/7 Eldred at Sullivan West 9/7 F.D. Roosevelt at Minisink Valley 9/7 Marlboro at Cornwall 9/7 Middletown at Newburgh Free Academy 9/7 Monroe-Woodbury at Pine Bush 9/7 O`Neill at Millbrook 9/7 Pawling (1) at Fallsburg 9/7 Red Hook at Ellenville 9/7 Roscoe at Pine Plains 9/7 Spackenkill at Port Jervis 9/7 Warwick at Valley Central 9/7 Washingtonville at Kingston 9/8 Chester at Liberty 9/8 Dover at Tri Valley 9/8 Goshen at Saugerties 9/8 Highland at Onteora 9/8 Rondout Valley at Dobbs Ferry (1) 9/8 Wallkill at Monticello SECTION 10 9/7 Malone at Ogdensburg Free Academy 9/7 Massena at Carthage (3) 9/8 Gouverneur at Potsdam 9/8 St. Lawrence at Canton SECTION 11 9/7 Amityville at Kings Park 9/7 Brentwood at Walt Whitman 9/7 Deer Park at Smithtown West 9/7 East Hampton/Ross at Hampton Bays 9/7 Hauppauge at Rocky Point 9/7 Huntington at Lindenhurst 9/7 Islip at Sayville 9/7 John Glenn at Center Moriches 9/7 North Babylon at Centereach 9/7 Patchogue-Medford at Connetquot 9/7 Port Jefferson at Babylon 9/7 Riverhead at Newfield 9/7 Shoreham-WR at Southampton/Bridge/Pierson 9/7 Ward Melville at Sachem North 9/8 Bay Shore at Central Islip 9/8 Comsewogue at Harborfields 9/8 Copiague at Smithtown East 9/8 Greenport/Southold/Mattituck at Wyandanch 9/8 Half Hollow Hills East at Northport 9/8 Longwood at William Floyd 9/8 Miller Place at East Islip 9/8 Mount Sinai at Bayport-Blue Point 9/8 Sachem East at Commack 9/8 West Babylon at Half Hollow Hills West 9/8 West Islip at Bellport 9/8 Westhampton at Eastport-South Manor PSAL 9/7 Erasmus Hall at Curtis 9/7 Flushing at Midwood 9/7 Franklin D. Roosevelt at Jamaica 9/7 Tottenville at Abraham Lincoln 9/8 Boys & Girls at South Shore 9/8 Christopher Columbus at Franklin K. Lane 9/8 Eagle Academy III at James Madison 9/8 Far Rockaway at East Harlem Pride 9/8 Harry S. Truman at Brooklyn Technical 9/8 John Adams at Beach Channel 9/8 John F. Kennedy at Susan Wagner 9/8 Lafayette at Grand Street 9/8 Lehman at Campus Magnet 9/8 McKee/Staten Island Tech at Bayside 9/8 New Dorp at Fort Hamilton 9/8 New Utrecht at Canarsie 9/8 Port Richmond at Dewitt Clinton 9/8 Springfield Gardens at Macchiarola Complex 9/8 Thomas Jefferson at Frederick Douglass 9/8 Tilden at Eagle Academy II CHSFL 9/7 Delbarton (NJ) at St. Anthony's 9/7 Fordham Prep at Xaverian 9/7 LaSalle Academy (RI) at Monsignor Farrell 9/7 St. Dominic at Kennedy Catholic 9/8 Bishop Hendricksen (RI) at Iona Prep 9/8 Central Dauphin (PA) at Archbishop Stepinac 9/8 Chaminade at Moses Brown (RI) 9/8 Hamden Hall (CT) at Cardinal Hayes 9/8 Kellenberg Memorial at Holy Trinity 9/8 Moore Catholic at St. Peter's 9/8 Nazareth at Cardinal Spellman 9/8 St. Joseph by the Sea at Mount St. Michael 9/8 Xavier at Holy Cross 9/9 St. John the Baptist at St. Francis Prep OPEN Christ the King NYSAIS 9/7 Poly Prep at Hackley 9/8 Hopkins (CT) at Harvey 9/8 King (CT) at Fieldston 9/8 Riverdale Country Day at Horace Mann 9/8 St. Luke's (CT) at Rye Country Day OPEN Dalton, Long Island Lutheran

  

more schedules & results
The 2018 season:

  • Week 1 (Aug. 30-Sept. 2) Results
  • Week 2 (Sept. 6-9) Results
  • Week 3 (Sept. 13-16) Results
  • Week 4 (Sept. 20-23) Results
  • Week 5 (Sept. 27-30) Results
  • Week 6 (Oct. 4-7) Results
  • Week 7 (Oct. 11-14) Full schedule
  • Week 8 (Oct. 18-17) Full schedule
  • Week 9 (Oct. 25-28) Full schedule
  • Week 10 (Nov. 1-4) Full schedule
  • Week 11 (Nov. 8-11) Full schedule


  • search

    roadtosyracuse.com toolbox


    help us
    Pay Pal Want to help keep a good thing going? As a frequent visitor to this site, you know it is a leading source of news on high school sports across New York. You can help NewYorkSportswriters.org and its related sites by chipping in via PayPal or credit card.

    nysswa blog
    [ More blog entries ]
      
      
      
    HOME | 2013 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. | Terms of service (updated July 25, 2009) | Privacy policy (updated July 25, 2009)
    RoadToSyracuse.com is produced and maintained by Abbott Trento Online Media, Rochester, N.Y. | Refer questions or comments via e-mail.

    Be sure to visit NewYorkSportswriters.org (General sports)    |    RoadToGlensFalls.com (Boys basketball)    |    RoadToTroy.com (Girls basketball)    |    TenManRide.com (Boys lacrosse)