RoadToSyracuse.com, a site of the New York State Sportswriters Association   
Support the NYSSWA via PayPal
 
  

Schedules and results:
2018 New York football schedule, Sept. 20-23


(NOTE - Not all sectional schedules list specific dates; 
if in doubt, games are shown as Friday)

SECTION 1
9/21	Arlington at Suffern
9/21	Clarkstown North at Spring Valley
9/21	Clarkstown South at Rye
9/21	Dobbs Ferry at Valhalla
9/21	John Jay (CR) at Brewster
9/21	Lakeland at Hendrick Hudson
9/21	Ossining at White Plains
9/21	Peekskill at Poughkeepsie
9/21	Ramapo at John Jay (EF)
9/21	Roy C Ketcham at Mahopac
9/21	Sleepy Hollow at Harrison
9/21	Somers at Yorktown
9/21	Tappan Zee at Nyack
9/21	Walter Panas at Our Lady of Lourdes
9/21	Yonkers Brave at Scarsdale
9/22	Blind Brook at Irvington
9/22	Bronxville at Pleasantville
9/22	Fox Lane at Byram Hills
9/22	Haldane at Onteora (9)
9/22	Horace Greeley at Eastchester
9/22	Long Island Lutheran (A) at Woodlands
9/22	Mamaroneck at Port Chester
9/22	Mount Vernon at Beacon
9/22	Nanuet at Pearl River
9/22	North Rockland at Carmel
9/22	Pelham at Briarcliff
9/22	Putnam Valley at Ardsley
9/22	Rye Neck at Hastings 
9/22	Tuckahoe at Edgemont
9/22	Westlake at Albertus Magnus
9/22	Yonkers Force at New Rochelle

SECTION 2
9/20	Ravena-Coeymans-Selkirk at Schalmont
9/21	Amsterdam at Broadalbin-Perth
9/21	Ballston Spa at Burnt Hills-Ballston Lake
9/21	Canajoharie at Mechanicville
9/21	Chatham at Taconic Hills
9/21	Christian Brothers Academy at Colonie
9/21	Cobleskill-Richmondville at Ichabod Crane
9/21	Corinth at Stillwater
9/21	Fonda-Fultonville at Unatego/Franklin (4)
9/21	Gloversville at South Glens Falls
9/21	Helderberg Valley at Watervliet
9/21	Holy Trinity at Tamarac
9/21	Hoosick Falls at Greenwich
9/21	Hudson Falls at Lansingburgh
9/21	Ichabod Crane at Cobleskill-Richmondville
9/21	Johnstown at Hudson
9/21	LaSalle Institute at Averill Park
9/21	Niskayuna at Guilderland
9/21	Saratoga Springs at Bethlehem
9/21	Schenectady at Albany
9/21	Schuylerville at Columbia
9/21	Scotia-Glenville at Mohonasen
9/21	Shenendehowa at Shaker
9/21	Troy at Green Technology
9/22	Cairo-Durham at Voorheesville
9/22	Cohoes at Warrensburg/Bolton
9/22	Coxsackie-Athens at Hoosic Valley
9/22	Granville at Cambridge/Salem
9/22	Lake George/Hadley-Luzerne at Whitehall
9/22	Queensbury at Glens Falls
9/22	Rensselaer at Fort Edward

SECTION 3
9/21	Altmar-Parish-Willmstwn at Sherburne-Earlvlle
9/21	Auburn at East Syracuse-Minoa
9/21	Bishop Ludden at Skaneateles
9/21	Canastota at Mount Markham
9/21	Carthage at Watertown
9/21	Central Square at Whitesboro
9/21	Chittenango at Oneida
9/21	Christian Brothers Academy at Liverpool
9/21	Cicero-North Syracuse at Fayetteville-Manlius
9/21	Cooperstown at New York Mills
9/21	Fowler at Phoenix
9/21	General Brown/Imm. Heart at Jordan-Elbridge
9/21	Gouverneur (10) at Thousand Islands
9/21	Henninger at Nottingham
9/21	Herkimer at Frankfort-Schuyler
9/21	Honeoye Falls-Lima (5) at Fulton
9/21	Marcellus at Syracuse Tech
9/21	Mexico at Central Valley
9/21	New Hartford at Camden
9/21	Oriskany at South Lewis
9/21	Oswego at South Jefferson
9/21	Rome Free Academy at Baldwinsville
9/21	Solvay at Cortland
9/21	Southern Hills at Lowville
9/21	Tupper Lake (10) at Morrisville-Eaton
9/21	Waterville at Sauquoit Valley
9/21	Westhill at Homer
9/22	Adirondack at Little Falls-Lima
9/22	Beaver River at Dolgeville
9/22	Cato-Meridian at Westmoreland
9/22	Corcoran at Elmira (4)
9/22	Dansville (5) at Sandy Creek
9/22	Holland Patent at Onondaga
9/22	Indian River at Jamesville-DeWitt
9/22	Notre Dame at Clinton
9/22	Port Byron at Hannibal
9/22	Pulaski at Bishop Grimes
9/22	Vernon-Verona-Sherrill at Cazenovia
9/22	Weedsport at West Canada Valley
9/22	West Genesee at Utica Proctor

SECTION 4
9/21	Bainbridge-Guilford at Sidney
9/21	Batavia (5) at Windsor
9/21	Binghamton at Union-Endicott
9/21	Chenango Forks at Oneonta
9/21	Chenango Valley at Oswego
9/21	Fonda-Fultonville (2) at Unatego/Franklin
9/21	Groton at Deposit/Hancock
9/21	Horseheads at Ithaca
9/21	Johnson City at Norwich
9/21	Maine-Endwell at Vestal
9/21	Moravia at Tioga
9/21	Newfield at Lansing
9/21	Notre Dame at Oxford/G-MU
9/21	Susquehanna Valley at Dryden
9/21	Waverly at Greene
9/22	Corcoran (3) at Elmira
9/22	Delhi at Walton
9/22	F.D. Roosevelt (9) at Corning
9/22	Harpursville/Afton at Whitney Point
9/22	Spencer-VanEtten/Candor at Newark Valley
9/22	Watkins Glen/Odessa-Mont at Thomas Edison
OPEN	Unadilla Valley


	
ADVERTISEMENT

SECTION 5 9/21 Batavia vs. Windsor (4) 9/21 Bath at Hornell 9/21 Bolivar-Richburg at Alexander 9/21 Caledonia-Mumford/Byron-Bergen at LeRoy 9/21 Canisteo-Greenwood at York/Pavilion 9/21 Churchville-Chili at Webster Schroeder 9/21 Dundee at Lyons 9/21 Eastridge at Penfield 9/21 Geneseo at Notre Dame 9/21 Greece Olympia/Odyssey at Bishop Timon (M) 9/21 Honeoye Falls-Lima at Fulton (3) 9/21 Irondequoit at Victor 9/21 Leadership Academy at McQuaid Jesuit 9/21 Livonia at Attica 9/21 Mynderse at Clyde-Savannah 9/21 Oakfield-Alabama/Elba at Marcus Whitman 9/21 Penn Yan at Palmyra-Macedon 9/21 Perry/Mount Morris at Pembroke 9/21 Pittsford at Fairport 9/21 Rush-Henrietta at Hilton 9/21 St. Mary's (M) at Tri Town 9/21 Wayland-Cohocton at Letchworth/Warsaw 9/21 Wellsville at Avon 9/22 Bishop Kearney vs. University Prep 9/22 Brockport at Greece Athena 9/22 Dansville at Sandy Creek (3) 9/22 East Rochester/Gananda at Newark 9/22 Edison at East 9/22 Gates-Chili at Brighton 9/22 Geneva at Wayne 9/22 Greece Arcadia at Spencerport 9/22 Holley at C.G. Finney/Northstar Christian 9/22 James Monroe at Wilson 9/22 St. Joseph's Collegiate (M) at Aquinas Institute 9/22 Waterloo at Midlakes 9/22 Webster Thomas at Canandaigua OPEN Cuba-Rushford, Red Jacket SECTION 6 9/20 Akron at East Aurora/Holland 9/20 Health Sciences/WNY Mar at Williamsville So 9/21 Alden at Tonawanda 9/21 Bennett at Williamsville North 9/21 Cassadaga Valley/Falconer at Fredonia/Brocton 9/21 Cattaraugus/Little Valley at Maple Grove 9/21 Clarence at Lancaster 9/21 Clymer/Sherman/Panama at Salamanca 9/21 Depew at Albion 9/21 Eden/North Collins at Burgard 9/21 Franklinville/Ellicottville at Portville 9/21 Gowanda/Pine Valley at Wilson 9/21 Grand Island at North Tonawanda 9/21 Iroquois at Maryvale 9/21 John F. Kennedy at Silver Creek/Forestville 9/21 Kenmore West at Frontier 9/21 Lake Shore at Lewiston-Porter 9/21 McKinley at Kenmore East 9/21 Niagara-Wheatfield at Jamestown 9/21 Olean at Medina/Lyndonville/Barker 9/21 Pioneer at Cheektowaga 9/21 Randolph/Frewsburg at Chaut Lake/Westfield 9/21 South Park at Amherst 9/21 Southwestern at Allegany-Limestone 9/21 Starpoint at West Seneca East 9/21 West Seneca West at Hamburg 9/21 Williamsville East at Sweet Home 9/22 Dunkirk at Newfane 9/22 Hutch Tech at Niagara Falls 9/22 Lockport at Orchard Park 9/22 Royalton-Hartland at Cleveland Hill 9/22 Springville at Lackawanna MONSIGNOR MARTIN 9/21 Canisius at Cathedral Prep (PA) 9/21 Cardinal O'Hara at St. Francis 9/21 Greece Olympia/Odyssey (5) at Bishop Timon 9/21 St. Mary's at Tri-Town (5) 9/22 St. Joseph's Collegiate at Aquinas Institute (5) SECTION 7 9/21 Plattsburgh at Moriah 9/21 Saranac at AuSable Valley 9/21 Saranac Lake at Ticonderoga 9/22 Peru at Beekmantown SECTION 8 9/22 Bethpage at Lawrence 9/22 Clarke at Seaford 9/22 Division at North Shore 9/22 East Meadow at Long Beach 9/22 East Rockaway at Island Trees 9/22 Elmont at Carey 9/22 Farmingdale at Massapequa 9/22 Friends Academy at West Hempstead 9/22 Garden City at Kennedy Bellmore 9/22 Glen Cove at Hewlett 9/22 Great Neck District at Mineola 9/22 Herricks at Manhasset 9/22 Hicksville at Baldwin 9/22 Jericho at Malverne 9/22 Locust Valley at Cold Spring Harbor 9/22 MacArthur at Calhoun 9/22 Mepham at New Hyde Park 9/22 Oceanside at Freeport 9/22 Oyster Bay at Carle Place 9/22 Plainview Kennedy at Hempstead 9/22 Port Washington at Uniondale 9/22 South Side at Plainedge 9/22 Valley Stream Central at Sewanhaka 9/22 Valley Stream North at Floral Park 9/22 Valley Stream South at Lynbrook 9/22 Wantagh at Roosevelt 9/22 Westbury at Syosset

ADVERTISEMENT

SECTION 9 9/21 Burke Catholic at Ellenville 9/21 Eldred at Pine Plains 9/21 Highland at Wallkill 9/21 Kingston at Valley Central 9/21 Monroe-Woodbury at Middletown 9/21 Pawling (1) at Sullivan West 9/21 Port Jervis at Marlboro 9/21 River Dell (NJ) at Newburgh Free Academy 9/21 Saugerties at New Paltz 9/21 Warwick at Cornwall 9/21 Washingtonville at Pine Bush 9/22 Chester at Red Hook 9/22 Dover at Roscoe 9/22 F.D. Roosevelt at Corning (4) 9/22 Fallsburg at Tri Valley 9/22 Haldane (1) at Onteora 9/22 Millbrook at Spackenkill 9/22 Minisink Valley at Goshen 9/22 Monticello at Rondout Valley 9/22 O`Neill at Liberty SECTION 10 9/21 Canton at Ogdensburg Free Academy 9/21 Gouverneur at Thousand Islands (3) 9/21 Malone at Massena 9/21 Potsdam at St. Lawrence 9/21 Tupper Lake at Morrisville-Eaton (3) SECTION 11 9/21 Comsewogue at Sayville 9/21 Half Hollow Hills West at Kings Park 9/21 Hampton Bays at Greenport/Southold/Matt 9/21 Harborfields at Westhampton 9/21 John Glenn at Southampton/Bridge/Pierson 9/21 Longwood at Sachem East 9/21 Miller Place at West Babylon 9/21 Port Jefferson at Mount Sinai 9/21 Shoreham-Wading River at Center Moriches 9/21 Ward Melville at Connetquot 9/22 Babylon at Bayport-Blue Point 9/22 Bellport at Centereach 9/22 Central Islip at Brentwood 9/22 Copiague at Half Hollow Hills East 9/22 Deer Park at Northport 9/22 Eastport-South Manor at East Islip 9/22 Hauppauge at Islip 9/22 Lindenhurst at Newfield 9/22 North Babylon at Huntington 9/22 Patchogue-Medford at Sachem North 9/22 Rocky Point at Amityville 9/22 Smithtown East at Riverhead 9/22 Smithtown West at West Islip 9/22 Walt Whitman at Bay Shore 9/22 William Floyd at Commack 9/22 Wyandanch at East Hampton/Ross PSAL 9/21 Flushing at Tottenville 9/21 New Dorp at Midwood 9/21 South Shore at Erasmus Hall 9/22 Abraham Lincoln at Curtis 9/22 August Martin at A. Philip Randolph 9/22 Beach Channel at Grand Street 9/22 Brooklyn Technical at Susan Wagner 9/22 Campus Magnet at Harry S. Truman 9/22 Christopher Columbus at East Harlem Pride 9/22 Dewitt Clinton at Lehman 9/22 Eagle Academy II at Bayside 9/22 Evander Childs at Petrides 9/22 Far Rockaway at Lafayette 9/22 Fort Hamilton at Boys & Girls 9/22 Franklin D. Roosevelt at John Adams 9/22 Franklin K. Lane at Jamaica 9/22 Information Technology at Adlai Steveson 9/22 James Madison at Thomas Jefferson 9/22 John F. Kennedy at Canarsie 9/22 KIPP College Prep at George Washington 9/22 Long Island City at Alfred E. Smith 9/22 Macchiarola at McKee/Staten Island Tech 9/22 Mott Haven at William E. Grady 9/22 Port Richmond at New Utretcht 9/22 Springfield Gardens at Frederick Douglass 9/22 Stuyvesant at Benjamin N. Cardozo 9/22 Tilden at Eagle Academy III 9/22 William C. Bryant at Automotive CHSFL 9/21 Holy Trinity at St. Joseph by the Sea 9/21 Kennedy Catholic at St. Dominic 9/22 Archishop Stepinac at Xaverian Bros (MA) 9/22 Cardinal Hayes at Iona Prep 9/22 Fordham Prep at St. Peter's 9/22 Kellenberg Memorial at Xavier 9/22 Monsignor Farrell at Chaminade 9/22 St. Anthony's at Christ the King 9/22 St. Francis Prep at Moore Catholic 9/22 St. John the Baptist at Nazareth 9/22 St. Mary's (MD) at Xaverian 9/23 Mount St. Michael at Holy Cross OPEN Cardinal Spellman NYSAIS 9/22 Hopkins (CT) at Riverdale Country Day 9/22 Horace Mann at Dwight Englewood (NJ) 9/22 Long Island Lutheran at Woodlands (1) 9/22 Newark Academy (NJ) at Dalton 9/22 Poly Prep at Fieldston 9/22 Rye Country Day at Hackley OPEN Harvey

  

more schedules & results
The 2018 season:

  • Week 1 (Aug. 30-Sept. 2) Results
  • Week 2 (Sept. 6-9) Results
  • Week 3 (Sept. 13-16) Results
  • Week 4 (Sept. 20-23) Results
  • Week 5 (Sept. 27-30) Results
  • Week 6 (Oct. 4-7) Results
  • Week 7 (Oct. 11-14) Full schedule
  • Week 8 (Oct. 18-17) Full schedule
  • Week 9 (Oct. 25-28) Full schedule
  • Week 10 (Nov. 1-4) Full schedule
  • Week 11 (Nov. 8-11) Full schedule


  • search

    roadtosyracuse.com toolbox


    help us
    Pay Pal Want to help keep a good thing going? As a frequent visitor to this site, you know it is a leading source of news on high school sports across New York. You can help NewYorkSportswriters.org and its related sites by chipping in via PayPal or credit card.

    nysswa blog
    [ More blog entries ]
      
      
      
    HOME | 2013 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. | Terms of service (updated July 25, 2009) | Privacy policy (updated July 25, 2009)
    RoadToSyracuse.com is produced and maintained by Abbott Trento Online Media, Rochester, N.Y. | Refer questions or comments via e-mail.

    Be sure to visit NewYorkSportswriters.org (General sports)    |    RoadToGlensFalls.com (Boys basketball)    |    RoadToTroy.com (Girls basketball)    |    TenManRide.com (Boys lacrosse)