RoadToSyracuse.com, a site of the New York State Sportswriters Association   
Support the NYSSWA via PayPal
 
  

Schedules and results:
2018 New York football schedule, Sept. 27-30


(NOTE - Not all sectional schedules list specific dates; 
if in doubt, games are shown as Friday)

9/28	Ardsley at Dobbs Ferry
9/28	Carmel at John Jay (EF)
9/28	Clarkstown South at Clarkstown North
9/28	Harrison at Byram Hills
9/28	Hastings at Haldane
9/28	Hendrick Hudson at Fox Lane
9/28	Lakeland at Walter Panas
9/28	Mamaroneck at Ossining
9/28	North Rockland at Suffern
9/28	Our Lady of Lourdes at Yorktown
9/28	Port Chester at Scarsdale
9/28	Ramapo at Mahopac
9/28	Roy C Ketcham at Arlington
9/28	Somers at Brewster
9/28	Spring Valley at Nyack
9/28	Tappan Zee at Sleepy Hollow
9/29	Albertus Magnus at Bronxville
9/29	Beacon at Yonkers Force
9/29	Briarcliff at Croton-Harmon
9/29	Edgemont at Blind Brook
9/29	Hendrick Hudson at Fox Lane
9/29	Horace Greeley at John Jay Cross River
9/29	Mount Vernon at New Rochelle
9/29	Pelham at Peekskill
9/29	Pleasantville at Putnam Valley
9/29	Poughkeepsie at Pearl River
9/29	Red Hook (9) at Woodlands
9/29	Rye at Eastchester
9/29	Rye Neck at Irvington
9/29	Valhalla at Tuckahoe
9/29	Westlake at Nanuet
9/29	White Plains at Yonkers Brave

SECTION 2
9/28	Albany at Colonie
9/28	Averill Park at Columbia
9/28	Bethlehem at Shenendehowa
9/28	Broadalbin-Perth at Hudson Falls
9/28	Burnt Hills-Ballston Lake at Mohonasen
9/28	Christian Brothers Academy at Schenectady
9/28	Green Tech at Amsterdam
9/28	Guilderland at Shaker
9/28	Hudson at Cobleskill-Richmondville
9/28	Ichabod Crane at LaSalle Institute
9/28	Lake George/Hadley-Luzerne at Hoosick Falls
9/28	Niskayuna at Saratoga Springs
9/28	Queensbury at Gloversville
9/28	Ravena-Coeymans-Selkirk at Lansingburgh
9/28	Schalmont at Schuylerville
9/28	Scotia-Glenville at South Glens Falls
9/28	Stillwater at Canajoharie
9/28	Troy at Ballston Spa
9/28	Voorheesville at Tamarac
9/28	Warrensburg/Bolton at Greenwich
9/29	Chatham at Helderberg Valley
9/29	Corinth at Cambridge/Salem
9/29	Fonda-Fultonville at Holy Trinity
9/29	Hoosic Valley at Cohoes
9/29	Johnstown at Glens Falls
9/29	Mechanicville at Granville
9/29	Rensselaer at Whitehall
9/29	Taconic Hills at Cairo-Durham
9/29	Watervliet at Coxsackie-Athens
OPEN	Fort Edward

SECTION 3
9/28	Adirondack at Onondaga
9/28	Bishop Gimes at South Lewis
9/28	Bishop Grimes at South Lewis
9/28	Bishop Ludden at Solvay
9/28	Camden at Vernon-Verona-Sherrill
9/28	Central Square at Indian River
9/28	Chittenango at Mexico
9/28	Cicero-North Syracuse at West Genesee
9/28	Cooperstown at Oriskany
9/28	Corcoran at Liverpool
9/28	Cortland at Westhill
9/28	Fayetteville-Manlius at Rome Free Academy
9/28	Fulton at Carthage
9/28	Hannibal at Thousand Islands
9/28	Henninger at Christian Brothers Academy
9/28	Homer at Marcellus
9/28	Ithaca (4) at Nottingham
9/28	Jamesville-DeWitt at Auburn
9/28	Jordan-Elbridge at Southern Hills
9/28	Lowville at Port Byron
9/28	New York Mills at Morrisville-Eaton
9/28	Notre Dame at Canastota
9/28	Ogdensburg FA (10) at General Brown/Imm. Ht
9/28	Oneida at Central Valley
9/28	Oswego at Waverly (4)
9/28	Phoenix at Cato-Meridian
9/28	South Jefferson at Frankfort-Schuyler
9/28	Syracuse Tech at Skaneateles
9/28	Tupper Lake (10) at Sherburne-Earlville
9/28	Watertown at Fowler
9/28	Waterville at Herkimer
9/28	West Canada Vly at Altmar-Parish-Wllmstwn
9/28	Westmoreland at Sandy Creek
9/28	Whitesboro at East Syracuse-Minoa
9/29	Baldwinsville at Utica Proctor
9/29	Little Falls at Clinton
9/29	Mount Markham at Holland Patent
9/29	New Hartford at Cazenovia
9/29	Sauquoit Valley at Dolgeville
9/29	Weedsport at Pulaski
9/29	Weedsport at Pulaski
OPEN	Beaver River

SECTION 4
9/28	Dryden at Clyde-Savannah (5)
9/28	Elmira at Binghamton
9/28	Harpursville/Afton at Greene
9/28	Honeyoe Falls-Lima (5) at Watkins Glen/O-M
9/28	Ithaca at Nottingham (3)
9/28	Lansing at Unadilla Valley
9/28	Newfield at Oxford/Gilbertsville-Mount Upton
9/28	Norwich at Chenango Valley
9/28	Oneonta at Johnson City
9/28	Oswego (3) at Waverly
9/28	Susquehanna Vly at Spencer-VanEtten/Candor
9/28	Thomas Edison at Moravia
9/28	Tioga at Groton
9/28	Unatego/Franklin at Bainbridge-Guilford
9/28	Vestal at Union-Endicott
9/28	Walton at Sidney
9/28	Windsor at Chenango Forks
9/29	Corning at Horseheads
9/29	Deposit/Hancock at Delhi
9/29	Owego at Maine-Endwell
9/29	Whitney Point at Newark Valley
OPEN	Notre Dame


	
ADVERTISEMENT

SECTION 5 9/28 Attica at Batavia 9/28 Bishop Kearney at Hornell 9/28 C.G. Finney/Northstar at Marcus Whitman 9/28 Caledonia-Mumford/Byron-Bergen at Avon 9/28 Canandaigua at Gates-Chili 9/28 Canisteo-Greenwood at Perry/Mount Morris 9/28 Clyde-Savannah at Dryden (4) 9/28 Cuba-Rushford at York/Pavilion 9/28 Geneseo at Bolivar-Richburg 9/28 Hilton at Brockport 9/28 Honeoye Falls-Lima at Watkins Glen/O-M (4) 9/28 LeRoy at Letchworth/Warsaw 9/28 Lyons at Mynderse 9/28 Midlakes at Palmyra-Macedon 9/28 Pembroke at Notre Dame 9/28 Penfield at Pittsford 9/28 Penn Yan at Newark 9/28 Rush-Henrietta at Irondequoit 9/28 Spencerport at Brighton 9/28 Victor at Webster Schroeder 9/28 Waterloo at Wayne 9/28 Wayland-Cohocton at Wellsville 9/28 Wilson at McQuaid Jesuit 9/29 Bath at Livonia 9/29 East at University Prep 9/29 Edison at Eastridge 9/29 Friendship Collegiate (DC) at Aquinas Jesuit 9/29 Geneva at East Rochester/Gananda 9/29 Greece Athena at Greece Arcadia 9/29 Greece Olympia/Odyssey at Churchville-Chili 9/29 James Monroe at Leadership Academy 9/29 Oakfield-Alabama/Elba at Holley 9/29 Red Jacket at Dundee 9/29 Tri Town at Dansville 9/29 Webster Thomas at Fairport OPEN Alexander SECTION 6 9/27 Lancaster at Bennett 9/27 Lockport at Hutch Tech 9/28 Albion at Springville 9/28 Allegany-Limestone at Randolph/Frewsburg 9/28 Amherst at Frontier 9/28 Chautauqua Lake/Westfield at Portville 9/28 Clymer/Sherman/Panama at Depew 9/28 East Aurora/Holland at Iroquois 9/28 Grand Island at Williamsville East 9/28 Hamburg at Dunkirk 9/28 Jamestown at West Seneca West 9/28 Kenmore West at Niagara-Wheatfield 9/28 Lake Shore at Maryvale 9/28 Lewiston-Porter at Pioneer 9/28 Maple Grove at Gowanda/Pine Valley 9/28 Newfane at Alden 9/28 North Tonawanda at McKinley 9/28 Royalton-Hartland at Akron 9/28 Salamanca at Cattaraugus/Little Valley 9/28 Southwestern at Olean 9/28 Starpoint at Williamsville South 9/28 Sweet Home at Kenmore East 9/28 Tonawanda at Eden/North Collins 9/28 West Seneca East at South Park 9/29 Clarence at Niagara Falls 9/29 Franklinville/Ellicott at Cassadaga Vly/Falconer 9/29 Fredonia/Brocton at Burgard 9/29 Lackawanna at Cheektowaga 9/29 Medina/Lynd/Barker at Health Sc/WNY Mar 9/29 Silver Creek/Forestville at Cleveland Hill 9/29 Williamsville North at Orchard Park 9/29 Wilson at John F. Kennedy MONSIGNOR MARTIN 9/28 Canisius vs. St. Joseph's Collegiate 9/28 Cardinal O'Hara at St. Mary's 9/29 Cathedral Prep (PA) at St. Francis OPEN Bishop Timon-St. Jude SECTION 7 9/28 Beekmantown at Plattsburgh 9/29 AuSable Valley at Peru 9/29 Moriah at Saranac Lake 9/29 Ticonderoga at Saranac SECTION 8 9/29 Baldwin at Port Washington 9/29 Bellmore Kennedy at MacArthur 9/29 Calhoun at Herricks 9/29 Carey at Garden City 9/29 Cold Spring Harbor at East Rockaway 9/29 Floral Park at Bethpage 9/29 Freeport at Hempstead 9/29 Glen Cove at Division 9/29 Island Trees at Clarke 9/29 Lawrence at Hewlett 9/29 Long Beach at Oceanside 9/29 Lynbrook at South Side 9/29 Malverne at Locust Valley 9/29 Manhasset at New Hyde Park 9/29 Massapequa at East Meadow 9/29 Mineola at Friends Academy 9/29 North Shore at Valley Stream South 9/29 Oyster Bay at Great Neck District 9/29 Plainedge at Wantagh 9/29 Plainview Kennedy at Westbury 9/29 Roosevelt at Valley Stream North 9/29 Seaford at Carle Place 9/29 Sewanhaka at Elmont 9/29 Syosset at Hicksville 9/29 Uniondale at Farmingdale 9/29 Valley Stream Central at Mepham 9/29 West Hempstead at Jericho

ADVERTISEMENT

SECTION 9 9/28 Ellenville at Millbrook 9/28 Monroe-Woodbury at Cornwall 9/28 Monticello at New Paltz 9/28 Newburgh Free Academy at Kingston 9/28 Pine Bush at Middletown 9/28 Pine Plains at Fallsburg 9/28 Rondout Valley at Highland 9/28 Roscoe at Eldred 9/28 Saugerties at F.D. Roosevelt 9/28 Spackenkill at Chester 9/28 Valley Central at Washingtonville 9/28 Warwick at Minisink Valley 9/29 Liberty at Onteora 9/29 Marlboro at Burke Catholic 9/29 O`Neill at Port Jervis 9/29 Red Hook at Woodlands (1) 9/29 Sullivan West at Dover 9/29 Tri Valley at Pawling (1) 9/29 Wallkill at Goshen SECTION 10 9/28 Massena at Potsdam 9/28 Tupper Lake at Sherburne-Earlville (3) 9/28 Ogdensburg FA at Gen Brown/Imm.. Heart (3) 9/29 Canton at Gouverneur 9/29 St. Lawrence at Malone SECTION 11 9/28 Brentwood at Longwood 9/28 East Islip at Islip 9/28 Half Hollow Hills West at Miller Place 9/28 John Glenn at Shoreham-Wading River 9/28 Mount Sinai at Babylon 9/28 Patchogue-Medford at Ward Melville 9/28 Sayville at Westhampton 9/28 Southampton/Bridge/Pier at Greenport/So/Matt 9/29 Bayport-Blue Point at Wyandanch 9/29 Bellport at Smithtown West 9/29 Centereach at Half Hollow Hills East 9/29 Commack at Central Islip 9/29 Comsewogue at Amityville 9/29 Copiague at Huntington 9/29 Deer Park at Riverhead 9/29 East Hampton/Ross at Port Jefferson 9/29 Eastport-South Manor at Harborfields 9/29 Hampton Bays at Center Moriches 9/29 Hauppauge at West Babylon 9/29 Kings Park at Rocky Point 9/29 Lindenhurst at North Babylon 9/29 Newfield at Smithtown East 9/29 Northport at West Islip 9/29 Sachem East at William Floyd 9/29 Sachem North at Bay Shore 9/29 Walt Whitman at Connetquot PSAL 9/28 August Martin at Mott Havenn 9/28 Canarsie at Abraham Lincoln 9/28 John Adams at Tilden 9/28 McKee/SI Tech at Franklin D. Roosevelt 9/28 Petrides at Stuvesant 9/28 Susan Wagner at Tottenville 9/29 A. Philip Randolph at Evander Childs 9/29 Adlai Stevenson at George Washington 9/29 Automotive at Alfred E. Smith 9/29 Beach Channel at Springfield Gardens 9/29 Boys & Girls at Campus Magnet 9/29 Brooklyn Technical at Fort Hamilton 9/29 Curtis at Harry S. Truman 9/29 Eagle Academy III at Frederick Douglass 9/29 East Harlem Pride at Franklin K. Lane 9/29 Erasmus Hall at John F. Kennedy 9/29 Flushing at Lehman 9/29 Grand Street at Eagle Academy II 9/29 Information Tech at Long Island City 9/29 Jamaica at Far Rockaway 9/29 Lafayette at James Madison 9/29 Macchiarola at Christopher Columbus 9/29 Midwood at Dewitt Clinton 9/29 New Dorp at Port Richmond 9/29 South Shore at New Utretcht 9/29 Thomas Jefferson at Bayside 9/29 William C. Bryant at KIPP College Prep 9/29 William E. Grady at Benjamin N. Cardozo CHSFL 9/28 Archbishop Stepinac at St. Anthony's 9/28 Cardinal Hayes at Monsignor Farrell 9/28 Mount St. Michael at Xaverian 9/29 Holy Cross at Holy Trinity 9/29 Kennedy Cath at Cardinal Spellman 9/29 Moore Catholic at Xavier 9/29 St. Dominic at Nazareth 9/29 St. John the Baptist at Kellenberg Memorial 9/29 St. Joseph by the Sea at Fordham Prep 9/30 Chaminade at Christ the King 9/30 St. Peter's at St. Francis Prep OPEN: Iona Prep NYSAIS 9/29 Dalton at Dwight Englewood (NJ) 9/29 Fieldston at Montclair Kimberley (NJ) 9/29 Hackley at Hopkins (CT) 9/29 Morristown Beard (NJ) at Rye Country Day 9/29 Newark Academy (NJ) at Harvey 9/29 Riverdale Country Day at Poly Prep 9/29 St. Luke's (CT) at LI Lutheran OPEN Horace Mann

  

more schedules & results
The 2018 season:

  • Week 1 (Aug. 30-Sept. 2) Results
  • Week 2 (Sept. 6-9) Results
  • Week 3 (Sept. 13-16) Results
  • Week 4 (Sept. 20-23) Results
  • Week 5 (Sept. 27-30) Results
  • Week 6 (Oct. 4-7) Results
  • Week 7 (Oct. 11-14) Full schedule
  • Week 8 (Oct. 18-17) Full schedule
  • Week 9 (Oct. 25-28) Full schedule
  • Week 10 (Nov. 1-4) Full schedule
  • Week 11 (Nov. 8-11) Full schedule


  • search

    roadtosyracuse.com toolbox


    help us
    Pay Pal Want to help keep a good thing going? As a frequent visitor to this site, you know it is a leading source of news on high school sports across New York. You can help NewYorkSportswriters.org and its related sites by chipping in via PayPal or credit card.

    nysswa blog
    [ More blog entries ]
      
      
      
    HOME | 2013 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. | Terms of service (updated July 25, 2009) | Privacy policy (updated July 25, 2009)
    RoadToSyracuse.com is produced and maintained by Abbott Trento Online Media, Rochester, N.Y. | Refer questions or comments via e-mail.

    Be sure to visit NewYorkSportswriters.org (General sports)    |    RoadToGlensFalls.com (Boys basketball)    |    RoadToTroy.com (Girls basketball)    |    TenManRide.com (Boys lacrosse)