RoadToSyracuse.com, a site of the New York State Sportswriters Association   
Support the NYSSWA via PayPal
 
  

Schedules and results:
2018 New York football schedule, Oct. 5-7


Class AA

 1. William Floyd-11                       5-0   Def. Central Islip, 47-7
 2. Freeport-8                             5-0   Def. Massapequa, 39-12
 3. St. Anthony's-CHSFL                    4-1   Lost to Spalding (MD), 43-42
 4. Cicero-North Syracuse-3                6-0   Def. Baldwinsville, 41-7
 5. Tottenville-PSAL                       4-1   Lost to South Shore, 33-28
 6. Iona Prep-CHS                          4-0   Def. Monsignor Farrell, 49-14
 7. New Rochelle-1                         5-1   Def. Port Chester, 49-6
 8. Aquinas Institute-5                    5-1   Def. McQuaid Jesuit, 22-19
 9. Monsignor Farrell-CHS                  4-1   Lost to Iona Prep, 49-14
10. Shaker-2                               6-0   Def. Schenectady, 67-16
11. Buffalo Bennett-6                      4-2   Lost to Orchard Park, 23-22
12. McQuaid Jesuit-5                       5-1   Lost to Aquinas Institute, 22-19
13. South Shore-PSAL                       5-0   Def. Tottenville, 33-28
14. Lancaster-6                            5-1   Def. Niagara Falls, 43-12
15. Newburgh Free Academy-9                5-1   Def. Valley Central, 35-7
16. Ward Melville-11                       5-0   Def. Walt Whitman, 32-10
17. Elmira-4                               6-0   Def. Ithaca, 64-7
18. Midwood-PSAL                           4-1   Lost to Erasmus Hall, 6-0
19. Erasmus Hall-PSAL                      4-1   Def. Midwood, 6-0
20. Lehman-PSAL                            4-1   Lost to Harry Truman, 14-8
21. West Islip-11                          5-0   Def. Half Hollow Hills East, 56-14
22. John Jay, East Fishkill-1              6-0   Def. North Rockland, 21-0
23. Farmingdale-8                          4-1   Def. Syosset, 28-0
24. Massapequa-8                           3-2   Lost to Freeport, 39-12
25. Shenendehowa-2                         5-1   Def. Albany CBA, 53-7
26. Hilton-5                               5-1   Def. Greece Athena, 36-7
27. Oceanside-8                            4-1   Def. Baldwin, 35-0
28. Saratoga Springs-2                     5-1   Def. Guilderland, 21-18
29. Orchard Park-6                         5-1   Def. Bennett, 23-22
30. Northport-11                           3-2   Lost to North Babylon, 26-20

Class A

 1. (tie) West Seneca West-6               6-0   Def. Niagara-Wheatfield, 42-0
 1. (tie) Garden City-8                    5-0   Def. Elmont, 28-7
 3. Cornwall-9                             6-0   Def. Hyde Park Roosevelt, 55-7
 4. Burnt Hills-Ballston Lake-2            6-0   Def. Glens Falls, 55-27
 5. Irondequoit-5                          6-0   Def. Brighton, 35-14
 6. Westhampton-11                         5-0   Def. Islip, 35-14
 7. Clarkstown South-1                     6-0   Def. Yorktown, 27-7
 8. Lawrence-8                             5-0   Def. Roosevelt, 49-28
 9. Victor-5                               4-2   Lost to Canandaigua, 12-0
10. Whitesboro-3                           6-0   Def. Pine Bush, 21-14
11. Our Lady of Lourdes-1                  5-1   Lost to John Jay (CR), 49-28
12. Moore Catholic-CHS                     5-0   Def. Mount St. Michael, 42-17
13. Queensbury-2                           6-0   Def. South Glens Falls, 63-19
14. Indian River-3                         6-0   Def. Syracuse Henninger, 53-6
15. Half Hollow Hills West-11              5-0   Def. East Islip, 21-0
16. Kellenberg Memorial-CHS                6-0   Def. Holy Cross, 41-3
17. Bayside-PSAL                           5-0   Def. James Madison, 25-20
18. West Seneca East-6                     6-0   Def. Maritime/Health Science, 42-0
19. Averill Park-2                         6-0   Def. Amsterdam, 54-27
20. Canandaigua-5                          6-0   Def. Victor, 12-0
21. Buffalo South Park-6                   4-2   Lost to Starpoint, 21-20
22. Rye-1                                  5-1   Def. Harrison 41-14
23. Rochester Wilson-5                     3-3   Lost to University Prep, 34-20
24. Warwick-9                              4-2   Lost to Goshen, 14-7
25. Plainedge-8                            5-0   Def. Hewlett, 34-22
26. Minisink Valley-9                      5-1   Def. Port Jervis, 44-7
27. John Jay, Cross River-1                6-0   Def. Our Lady of Lourdes, 49-28
28. James Madison-PSAL                     4-1   Lost to Bayside, 25-20
29. Starpoint-6                            5-1   Def. Buffalo South Park, 21-20
30. Goshen-9                               5-1   Def. Warwick, 14-7


	
ADVERTISEMENT

Class B 1. Chenango Forks-4 6-0 Def. Johnson City, 52-20 2. Skaneateles-3 6-0 Def. Solvay, 49-14 3. Maine-Endwell-4 6-0 Def. Norwich, 36-14 4. Seaford-8 4-1 Lost to Cold Spring Harbor, 34-14 5. Ardsley-1 6-0 Def. Albertus Magnus, 48-0 6. Pioneer-6 6-0 Def. Lake Shore, 42-0 7. Glens Falls-2 4-2 Lost to Burnt Hills-B. Lake, 55-27 8. Batavia-5 6-0 Def. Wellsville, 61-7 9. Marlboro-9 5-1 Def. Spackenkill, 41-13 10. Wayne-5 5-1 Lost to Penn Yan, 49-21 11. Mount Sinai-11 5-0 Def. East Hampton, 1-0 (forfeit) 12. Pleasantville-1 5-1 Def. Peekskill, 26-6 13. Cheektowaga-6 5-1 Def. Lewiston-Porter, 44-0 14. Albion-6 6-0 Def. Iroquois, 56-20 15. John Glenn-11 4-1 Def. Greenport/South./Matt., 41-14 16. Schuylerville-2 4-2 Def. Hudson Falls, 48-24 17. Schalmont-2 4-1 vs. Hudson (ppd. to 10/16) 18. Livonia-5 5-1 Def. Calednia-Mumford/B-B, 33-20 19. KIPP College Prep-PSAL 4-0 Def. Petrides, 34-14 20. Maryvale-6 5-1 Def. East Aurora/Holland, 49-7 21. Dunkirk-6 6-0 Def. Buffalo Burgard, 36-14 22. Cazenovia-3 5-1 Def. Oneida, 28-12 23. Babylon-11 3-2 Def. Wyandanch, 48-14 24. Oneida-3 5-1 Lost to Cazenovia, 28-12 25. Cold Spring Harbor-8 4-1 Def. Seaford, 34-14 26. Burke Catholic-9 4-2 Def. Chester, 30-12 27. Petrides-PSAL 3-1 Lost to KIPP Prep, 34-14 28. Rye Country Day-AIS 4-1 Def. Hopkins (CT), 25-14 29. Owego Free Academy-4 4-2 Def. Oneonta, 42-17 30. Marcellus-3 5-1 Def. Cortland, 53-8 Class C 1. Cambridge/Salem-2 6-0 Def. Lake George/HL, 54-0 2. Susquehanna Valley-4 6-0 Def. Newark Valley, 62-0 3. Southwestern-6 6-0 Def. Chaut Lake/West, 42-18 4. Newark Valley-4 5-1 Lost to Susquhnna Vly, 62-0 5. Holy Trinity-2 5-1 Def. Mechanicville, 23-0 6. Cleveland Hill-6 5-1 Def. Akron, 36-7 7. Utica Notre Dame-3 5-1 Lost to Holland Patnt, 42-16 8. Chester-9 5-1 Lost to Burke Cath, 30-12 9. Stillwater-2 6-0 Def. Tamarac, 42-22 10. Gouverneur-10 6-0 Def. Massena, 52-0 11. Dobbs Ferry-1 4-2 Def. James O'Neill, 22-13 12. Ogdensburg Free Academy-10 5-1 Def. St. Lawrence, 27-6 13. Chatham-2 6-0 Def. Cairo-Durham/Cats, 54-0 14. General Brown/Immac. Heart-3 5-1 Def. Thousand Islands, 76-12 15. East Rochester/Gananda-5 5-1 Def. Midlakes, 40-6 16. Lowville-3 6-0 Def. Canton, 38-6 17. East Rockaway-8 4-1 Def. Jericho, 1-0 (forfeit) 18. Canastota-3 4-2 Lost to Little Falls, 28-24 19. Penn Yan-5 5-1 Def. Wayne, 49-21 20. Waverly-4 5-1 Def. Dryden, 30-14

ADVERTISEMENT

Class D 1. Clymer/Sherman/Panama-6 6-0 Def. Maple Grove, 25-20 2. Alexander-5 6-0 Def. Bat. Notre Dame, 26-6 3. Sidney-4 6-0 Def. Helderberg Valley, 34-0 4. Maple Grove-6 3-2 Lost to Clymer/S/P, 25-20 5. Dolgeville-3 3-2 Lost to Herkimer, 14-12 6. Tioga-4 4-2 Def. Watkins Glen/O-M, 42-0 7. Herkimer-3 5-1 Def. Dolgeville, 14-12 8. Onondaga-3 4-1 Def. Westmoreland, 32-0 9. Tuckahoe-1 2-2 Lost to Blind Brook, 30-0 10. Warrensburg-2 5-1 Def. Renssealer, 52-0

  

more schedules & results
The 2018 season:

  • Week 1 (Aug. 30-Sept. 2) Results
  • Week 2 (Sept. 6-9) Results
  • Week 3 (Sept. 13-16) Results
  • Week 4 (Sept. 20-23) Results
  • Week 5 (Sept. 27-30) Results
  • Week 6 (Oct. 4-7) Results
  • Week 7 (Oct. 11-14) Results
  • Week 8 (Oct. 18-17) Results
  • Week 9 (Oct. 25-28) Results
  • Week 10 (Nov. 1-4) Results
  • Week 11 (Nov. 8-11) Results
  • Week 12 (Nov. 15-18) Results
  • Week 13 (Nov. 22-24) Schedule


  • search

    roadtosyracuse.com toolbox


    help us
    Pay Pal Want to help keep a good thing going? As a frequent visitor to this site, you know it is a leading source of news on high school sports across New York. You can help NewYorkSportswriters.org and its related sites by chipping in via PayPal or credit card.

    nysswa blog
    [ More blog entries ]
      
      
      
    HOME | 2013 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. | Terms of service (updated July 25, 2009) | Privacy policy (updated July 25, 2009)
    RoadToSyracuse.com is produced and maintained by Abbott Trento Online Media, Rochester, N.Y. | Refer questions or comments via e-mail.

    Be sure to visit NewYorkSportswriters.org (General sports)    |    RoadToGlensFalls.com (Boys basketball)    |    RoadToTroy.com (Girls basketball)    |    TenManRide.com (Boys lacrosse)