RoadToSyracuse.com, a site of the New York State Sportswriters Association   
Support the NYSSWA via PayPal
 
  

Schedules and results:
2018 New York football schedule, Oct. 4-7


(NOTE - Not all sectional schedules list specific dates; 
if in doubt, games are shown as Friday)

SECTION 1
10/5	Carmel at Ramapo
10/5	Hendrick Hudson at Walter Panas
10/5	Horace Greeley at Somers
10/5	John Jay (CR) at Our Lady of Lourdes
10/5	Lakeland at Tappan Zee
10/5	Mahopac at Arlington
10/5	Nyack at Clarkstown North
10/5	Poughkeepsie at Pelham 
10/5	Scarsdale at Yonkers Force
10/5	Suffern at Roy C Ketcham
10/5	White Plains at Mamaroneck
10/5	Yorktown at Clarkstown South
10/6	Albertus Magnus at Ardsley
10/6	Brewster at Fox Lane
10/6	Bronxville at Westlake
10/6	Byram Hills at Spring Valley
10/6	Dobbs Ferry at James O'Neill (9)
10/6	Eastchester at Sleepy Hollow
10/6	Haldane at Irvington
10/6	Hastings at Croton-Harmon
10/6	John Jay (EF) at North Rockland
10/6	New Rochelle at Port Chester
10/6	Ossining at Mount Vernon
10/6	Pearl River at Beacon
10/6	Pleasantville at Peekskill
10/6	Putnam Valley at Nanuet
10/6	Rye Neck at Briarcliff
10/6	Tuckahoe at Blind Brook
10/6	Woodlands at Valhalla
10/7	Harrison at Rye

SECTION 2
10/5	Amsterdam at Averill Park
10/5	Ballston Spa at Scotia-Glenville
10/5	Bethlehem at Albany
10/5	Cairo-Durham at Chatham
10/5	Cambridge/Salem at Lake George/Hadley-Luz
10/5	Canajoharie at Fonda-Fultonville
10/5	Cobleskill-Richmondville at Lansingburgh
10/5	Colonie at Niskayuna
10/5	Columbia at Troy
10/5	Glens Falls at Burnt Hills-Ballston Lake
10/5	Greenwich at Corinth
10/5	Hudson at Schalmont
10/5	Ichabod Crane at Ravena-Coeymans-Selkirk
10/5	Johnstown at Broadalbin-Perth
10/5	LaSalle Institute at Green Tech
10/5	Mohonasen at Gloversville
10/5	Saratoga Springs at Guilderland
10/5	Schuylerville at Hudson Falls
10/5	Shaker at Schenectady
10/5	Shenendehowa at Christian Brothers Academy
10/5	Stillwater at Tamarac
10/5	Voorheesville at Watervliet
10/5	Warrensburg/Bolton at Rensselaer
10/6	Cohoes at Whitehall
10/6	Hoosic Valley at Fort Edward
10/6	Hoosick Falls at Granville
10/6	Mechanicville at Holy Trinity
10/6	Sidney (4) at Helderberg Valley
10/6	South Glens Falls at Queensbury
10/6	Taconic Hills at Coxsackie-Athens

SECTION 3
10/5	Altmar-Parish-Willmstwn at Morrisville-Eaton
10/5	Auburn at Corning (4)
10/5	Baldwinsville at Cicero-North Syracuse
10/5	Bishop Grimes at Oriskany
10/5	Cazenovia at Oneida
10/5	Christian Brothers Academy at Corcoran
10/5	East Syracuse-Minoa at New Paltz (9)
10/5	Fulton at Central Square
10/5	Holland Patent at Notre Dame
10/5	Homer at Syracuse Tech
10/5	Indian River at Henninger
10/5	Jamesville-DeWitt at Carthage
10/5	Little Falls at Canastota
10/5	Liverpool at Nottingham
10/5	Marcellus at Cortland
10/5	Moravia (4) at Frankfort-Schuyler
10/5	Onondaga at Westmoreland
10/5	Oswego at Watertown
10/5	Pine Bush (9) at Whitesboro
10/5	Sandy Creek at Waterville
10/5	Skaneateles at Solvay
10/5	South Jefferson at Phoenix
10/5	Southern Hills at Port Byron
10/5	Thousand Isl at General Brown/Immac. Heart
10/5	Tupper Lake (10) at Weedsport
10/5	Utica Proctor at Rome Free Academy
10/5	Vernon-Verona-Sherrill at Chittenango
10/5	West Genesee at Fayetteville-Manlius
10/5	Westhill at Bishop Ludden
10/6	Cato-Meridian at Beaver River
10/6	Clinton at Adirondack
10/6	Cooperstown at South Lewis
10/6	Herkimer at Dolgeville
10/6	Jordan-Elbridge at Hannibal
10/6	Lowville at Canton (10)
10/6	Mexico at Camden
10/6	New York Mills at Pulaski
10/6	Sauquoit Valley at Mount Markham
10/6	Sherburne-Earlville at West Canada Valley
10/6	St. Matthews (ONT) at Fowler

SECTION 4
10/5	Auburn (3) at Corning
10/5	Binghamton at Vestal
10/5	Chenango Valley at Windsor
10/5	Deposit/Hancock at Bainbridge-Guilford
10/5	Dryden at Waverly
10/5	Groton at Greene
10/5	Harpursville/Afton at Spencer-VanEtten/Candor
10/5	Johnson City at Chenango Forks
10/5	Moravia at Frankfort-Schuyler (3)
10/5	Newark Valley at Susquehanna Valley
10/5	Norwich at Maine-Endwell
10/5	Oxford/Gilbertsville-Mount Upton at Lansing
10/5	Sidney at Helderberg Valley (2)
10/5	Unadilla Valley at Notre Dame
10/5	Walton at Unatego/Franklin
10/5	Watkins Glens/Odessa-Montour at Tioga
10/6	Clyde-Savannah (5) at Thomas Edison
10/6	Ithaca at Elmira
10/6	Owego at Oneonta
10/6	Union-Endicott at Horseheads
10/6	Whitney Point at Delhi
OPEN	Newfield


	
ADVERTISEMENT

SECTION 5 10/5 Avon at Attica 10/5 Batavia at Wellsville 10/5 Churchville-Chili at Brockport 10/5 Dundee at Mynderse 10/5 Eastridge at Spencerport 10/5 Greece Arcadia at Honeoye Falls-Lima 10/5 Greece Athena at Hilton 10/5 Holley at Marcus Whiitman 10/5 Hornell at Letchworth/Warsaw 10/5 Irondequoit at Brighton 10/5 LeRoy at Bath 10/5 Livonia at Caledonia-Mumford/Byron-Bergen 10/5 Lyons at Tri Town 10/5 Midlakes at East Rochester/Gananda 10/5 Notre Dame at Alexander 10/5 Palmyra-Macedon at Waterloo 10/5 Pembroke at Canisteo-Greenwood 10/5 Perry/Mount Morris at Cuba-Rushford 10/5 Pittsford at Gates-Chili 10/5 Red Jacket at Wayland-Cohocton 10/5 St. Mary's (M) vs. Dansville 10/5 Victor at Canandaigua 10/5 Webster Schroeder at Webster Thomas 10/5 Wilson at University Prep 10/5 York/Pavilion at Geneseo 10/6 Bolivar-Richburg at Bishop Kearney 10/6 Clyde-Savannah at Thomas Edison (4) 10/6 Edison at James Monroe 10/6 Fairport at Greece Olympia/Odyssey 10/6 Leadership Academy at East 10/6 McQuaid Jesuit at Aquinas Institute 10/6 Newark at Geneva 10/6 Oakfield-Ala/Elba at C.G. Finney/Northstar 10/6 Penfield at Rush-Henrietta 10/6 Wayne at Penn Yan SECTION 6 10/4 Depew at Springville 10/5 Alden at Eden/North Collins 10/5 Burgard at Dunkirk 10/5 Cassadaga Valley/Falconer at Portville 10/5 Cattaraugus/Little Vly at Allegany-Limestone 10/5 Chautauqua Lake/Westfield at Southwestern 10/5 Cheektowaga at Lewiston-Porter 10/5 Frontier at Jamestown 10/5 Gowanda/Pine Valley at Silver Creek/Forest 10/5 Health Sciences/WNY Mar at West Seneca East 10/5 Hutch Tech at Clarence 10/5 Iroquois at Albion 10/5 John F. Kennedy at Royalton-Hartland 10/5 Kenmore East at Grand Island 10/5 Lake Shore at Pioneer 10/5 Maryvale at East Aurora/Holland 10/5 McKinley at Sweet Home 10/5 Niagara Falls at Lancaster 10/5 Niagara-Wheatfield at West Seneca West 10/5 Olean at Salamanca 10/5 Orchard Park at Bennett 10/5 Randolph/Frewsburg at Franklinville/Ellicott 10/5 South Park at Starpoint 10/5 Tonawanda at Fredonia/Brocton 10/5 Williamsville East at North Tonawanda 10/5 Williamsville South at Amherst 10/6 Akron at Cleveland Hill 10/6 Hamburg at Kenmore West 10/6 Maple Grove at Clymer/Sherman/Panama 10/6 Medina/Lyndonville/Barker at Lackawanna 10/6 Williamsville North at Lockport 10/6 Wilson at Newfane MONSIGNOR MARTIN 10/5 Cardinal O'Hara at Bishop Timon-St. Jude 10/5 St. Mary's at Dansville (5) 10/6 Canisius at Erie (PA) 10/6 St. Francis at St. Joseph's Collegiate SECTION 7 10/5 AuSable Valley at Moriah 10/5 Plattsburgh at Ticonderoga 10/6 Peru at Saranac 10/6 Saranac Lake at Beekmantown SECTION 8 10/6 Bellmore Kennedy at Manhasset 10/6 Bethpage at Lynbrook 10/6 Carey at MacArthur 10/6 Carle Place at Malverne 10/6 Clarke at West Hempstead 10/6 Cold Spring Harbor at Seaford 10/6 Division at Floral Park 10/6 Elmont at Garden City 10/6 Friends Academy at Oyster Bay 10/6 Glen Cove at Valley Stream South 10/6 Great Neck District at Island Trees 10/6 Hempstead at Uniondale 10/6 Herricks at Sewanhaka 10/6 Hewlett at Plainedge 10/6 Hicksville at Plainview Kennedy 10/6 Jericho at East Rockaway 10/6 Massapequa at Freeport 10/6 Mepham at Calhoun 10/6 Mineola at Locust Valley 10/6 New Hyde Park at Valley Stream Central 10/6 North Shore at Wantagh 10/6 Oceanside at Baldwin 10/6 Port Washington at East Meadow 10/6 Roosevelt at Lawrence 10/6 South Side at Valley Stream North 10/6 Syosset at Farmingdale 10/6 Westbury at Long Beach

ADVERTISEMENT

SECTION 9 10/5 Burke Catholic at Chester 10/5 Dover at Pine Plains 10/5 F.D. Roosevelt Hyde Park 10/5 Goshen at Warwick 10/5 Middletown at Kingston 10/5 Minisink Valley at Port Jervis 10/5 Newburgh Free Academy at Valley Central 10/5 Onteora at Millbrook 10/5 Pawling (1) at Eldred 10/5 Pine Bush at Whitesboro (3) 10/5 Red Hook at Highland 10/5 Rondout Valley at Ellenville 10/5 Spackenkill at Marlboro 10/5 Washingtonville at Monroe-Woodbury 10/6 Dobbs Ferry (1) at O`Neill 10/6 East Syracuse-Minoa (3) at New Paltz 10/6 Fallsburg at Roscoe 10/6 Monticello at Saugerties 10/6 Tri Valley at Sullivan West 10/6 Wallkill at Liberty SECTION 10 10/5 St. Lawrence at Ogdensburg Free Academy 10/5 Tupper Lake at Weedsport (3) 10/6 Gouverneur at Massena 10/6 Lowville (3) at Canton 10/6 Potsdam at Malone SECTION 11 10/5 Bay Shore at Patchogue-Medford 10/5 Center Moriches at Southampton/Bridg/Pierson 10/5 Commack at Longwood 10/5 Connetquot at Sachem North 10/5 Harborfields at Hauppauge 10/5 Huntington at Newfield 10/5 Lindenhurst at Centereach 10/5 Sayville at Miller Place 10/5 Smithtown East at Deer Park 10/5 Smithtown West at Copiague 10/5 Westhampton at Islip 10/6 Amityville at Eastport-South Manor 10/6 Babylon at Wyandanch 10/6 Bayport-Blue Point at Port Jefferson 10/6 Greenport/Southold/Mattituck at John Glenn 10/6 Half Hollow Hills West at East Islip 10/6 Hampton Bays at Shoreham-Wading River 10/6 Mount Sinai at East Hampton/Ross 10/6 Northport at North Babylon 10/6 Riverhead at Bellport 10/6 Rocky Point at Comsewogue 10/6 Sachem East at Brentwood 10/6 Walt Whitman at Ward Melville 10/6 West Babylon at Kings Park 10/6 West Islip at Half Hollow Hills East 10/6 William Floyd at Central Islip PSAL 10/5 August Martin at Stuyvesant 10/5 Erasmus Hall at Midwood 10/5 Fort Hamilton at Curtis 10/5 Franklin K. Lane at Franklin D. Roosevelt 10/5 George Washington at Mott Haven 10/5 James Madison at Bayside 10/5 Tottenville at South Shore 10/7 Abraham Lincoln at Boys & Girls 10/7 Adlai Stevenson vs. William C. Bryant 10/7 Alfred E. Smith at William E. Grady 10/7 Benjamin N. Cardozo at Automotive 10/7 Canarsie at Campus Magnet 10/7 Christopher Columbus at Lafayette 10/7 Eagle Academy II at Frederick Douglass 10/7 Eagle Academy III at Macchiarola 10/7 East Harlem Pride at Beach Channel 10/7 Evander Childs at Long Island City 10/7 Far Rockaway at John Adams 10/7 Grand Street at Jamaica 10/7 Information Tech at A. Philip Randolph 10/7 John F. Kennedy at Dewitt Clinton 10/7 KIPP College Prep at Petrides 10/7 Lehman at Harry S. Truman 10/7 New Dorp at Flushing 10/7 New Utrecht at Susan Wagner 10/7 Port Richmond at Brooklyn Technical 10/7 Springfield Gardens at McKee/SI Tech 10/7 Tilden at Thomas Jefferson CHSFL 10/5 Archbishop Spalding (MD) at St. Anthony's 10/5 Christ the King at Cardinal Hayes 10/5 Xaverian at St. Joseph by the Sea 10/6 Chaminade at Archbishop Stepinac 10/6 Holy Cross at Kellenberg Memorial 10/6 Iona Prep at Monsignor Farrell 10/6 Mount St. Michael at Moore Catholic 10/6 Nazareth at Kennedy Catholic 10/6 St. Dominic at Cardinal Spellman 10/6 St. Francis Prep at Fordham Prep 10/6 Xavier at St. Peter's 10/7 Holy Trinity at St. John the Baptist NYSAIS 10/5 Hopkins (CT) at Rye Country Day 10/6 Hackley at Montclair Kimberley (NJ) 10/6 Harvey at Horace Mann 10/6 Pingry (NJ) at Poly Prep 10/6 Riverdale Country Day at Fieldston 10/6 Tenafly (NJ) at Long Island Lutheran OPEN Dalton

  

more schedules & results
The 2018 season:

  • Week 1 (Aug. 30-Sept. 2) Results
  • Week 2 (Sept. 6-9) Results
  • Week 3 (Sept. 13-16) Results
  • Week 4 (Sept. 20-23) Results
  • Week 5 (Sept. 27-30) Results
  • Week 6 (Oct. 4-7) Results
  • Week 7 (Oct. 11-14) Results
  • Week 8 (Oct. 18-17) Results
  • Week 9 (Oct. 25-28) Results
  • Week 10 (Nov. 1-4) Results
  • Week 11 (Nov. 8-11) Results
  • Week 12 (Nov. 15-18) Results
  • Week 13 (Nov. 22-24) Schedule


  • search

    roadtosyracuse.com toolbox


    help us
    Pay Pal Want to help keep a good thing going? As a frequent visitor to this site, you know it is a leading source of news on high school sports across New York. You can help NewYorkSportswriters.org and its related sites by chipping in via PayPal or credit card.

    nysswa blog
    [ More blog entries ]
      
      
      
    HOME | 2013 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. | Terms of service (updated July 25, 2009) | Privacy policy (updated July 25, 2009)
    RoadToSyracuse.com is produced and maintained by Abbott Trento Online Media, Rochester, N.Y. | Refer questions or comments via e-mail.

    Be sure to visit NewYorkSportswriters.org (General sports)    |    RoadToGlensFalls.com (Boys basketball)    |    RoadToTroy.com (Girls basketball)    |    TenManRide.com (Boys lacrosse)