RoadToSyracuse.com, a site of the New York State Sportswriters Association   
Support the NYSSWA via PayPal
 
  

Schedules and results:
2018 New York football schedule, Oct. 11-14


(NOTE - Not all sectional schedules list specific dates; 
if in doubt, games are shown as Friday)

SECTION 1
10/12	Croton-Harmon at Edgemont
10/12	Mahopac at Carmel
10/12	Roy C Ketcham at John Jay (EF)
10/12	Scarsdale at White Plains
10/12	Suffern at Ramapo
10/13	Ardsley at Bronxville
10/13	Arlington at North Rockland
10/13	Blind Brook at Briarcliff
10/13	Haldane at Rye Neck
10/13	Irvington at Tuckahoe
10/13	Mamaroneck at Mount Vernon
10/13	Nanuet at Albertus Magnus
10/13	Ossining at Port Chester
10/13	Pleasantville at Westlake
10/13	Putnam Valley at Woodlands
10/13	Timber Creek (NJ) at New Rochelle
10/13	Valhalla at Spackenkill (9)
10/13	Yonkers Force at Yonkers Brave

SECTION 2
10/12	Averill Park at Troy
10/12	Cambridge/Salem at Greenwich
10/12	Chatham at Greene (4)
10/12	Cobleskill-Richmondville at Schalmont
10/12	Columbia at Green Tech
10/12	Corinth at Hoosick Falls
10/12	Fonda-Fultonville at Mechanicville
10/12	Glens Falls at Broadalbin-Perth
10/12	Gloversville at Scotia-Glenville
10/12	Guilderland at Colonie
10/12	Helderberg Valley at Taconic Hills
10/12	Holy Trinity at Stillwater
10/12	Hoosic Valley at Rensselaer
10/12	Hudson Falls at Mohonasen
10/12	Johnstown at Schuylerville
10/12	Lansingburgh at Ichabod Crane
10/12	LaSalle Institute at Amsterdam
10/12	Niskayuna at Bethlehem
10/12	Queensbury at Burnt Hills-Ballston Lake
10/12	Ravena-Coeymans-Selkirk at Hudson
10/12	Schenectady at Saratoga Springs
10/12	Shaker at Christian Brothers Academy
10/12	Shenendehowa at Albany
10/12	South Glens Falls at Ballston Spa
10/12	Tamarac at Canajoharie
10/13	Fort Edward at Cohoes
10/13	Lake George/Hadley-Luzerne at Granville
10/13	Voorheesville at Coxsackie-Athens
10/13	Watervliet at Cairo-Durham
10/13	Whitehall at Warrensburg

SECTION 3
10/12	Auburn at Indian River
10/12	Bishop Ludden at Homer
10/12	Camden at Central Valley
10/12	Carthage at Whitesboro
10/12	Cazenovia at Chittenango
10/12	East Syracuse-Minoa at Jamesville-DeWitt
10/12	Fayetteville-Manlius at Baldwinsville
10/12	Frankfort-Schuyler at Sauquoit Valley
10/12	Fulton at Norwich (4)
10/12	General Brown/Immac. Heart at Lowville
10/12	Hannibal at Phoenix
10/12	Horseheads (4) at Liverpool
10/12	New Hartford at Mexico
10/12	Nottingham at Christian Brothers Academy
10/12	Oneida at Vernon-Verona-Sherrill
10/12	Oriskany at Altmar-Parish-Williamstown
10/12	Oswego at Fowler
10/12	Port Byron at Jordan-Elbridge
10/12	Rome Free Academy at West Genesee
10/12	Sandy Creek at Morrisville-Eaton
10/12	Skaneateles at Cortland
10/12	Solvay at Syracuse Tech
10/12	South Jefferson at St. Lawrence (10)
10/12	Thousand Islands at Southern Hills
10/12	Watertown at Central Square
10/12	West Canada at Herkimer
10/12	Westhill at Marcellus
10/12	Westmoreland at Waterville
10/13	Bishop Grimes at Pulaski
10/13	Canastota at Holland Patent
10/13	Cato-Meridian vs. Attica (5)
10/13	Cicero-North Syracuse at Utica Proctor
10/13	Cooperstown at Tupper Lake (10)
10/13	Mount Markham at Clinton
10/13	Notre Dame at Adirondack
10/13	Onondaga at Beaver River
10/13	Sherburne-Earlville at Little Falls
10/13	South Lewis at New York Mills
OPEN: Dolgeville

SECTION 4
10/12	Bainbridge-Guilford at Walton
10/12	Chenango Forks at Chenango Valley
10/12	Corning at Vestal
10/12	Elmira at Union-Endicott
10/12	Fulton (3) at Norwich
10/12	Greene vs. Chatham (2)
10/12	Holley (5) at Newfield
10/12	Horseheads at Liverpool (4)
10/12	Ithaca at Binghamton		
10/12	Lansing at Marcus Whitman (5)
10/12	Maine-Endwell at Windsor
10/12	Moravia at Watkins Glen/Odessa-Montour
10/12	Notre Dame at C.G. Finney/Northstar (5)
10/12	Oneonta at Newark Valley
10/12	Owego at Johnson City
10/12	Oxford/G-MU at Unadilla Valley
10/12	Sidney at Delhi
10/12	Spencer-VanEtten/Candor at Whitney Point
10/12	Susquehanna Valley at Harpursville/Afton
10/12	Thomas Edison at Dryden
10/12	Tioga at Waverly
10/12	Unatego/Franklin at Deposit/Hancock
OPEN	Groton


	
ADVERTISEMENT

SECTION 5 10/12 Alexander at Perry/Mount Morris 10/12 Brighton at Hilton 10/12 Brockport at Irondequoit 10/12 Canandaigua at Churchville-Chili 10/12 Clyde-Savannah at Lyons 10/12 Cuba-Rushford at Canisteo-Greenwood 10/12 East at McQuaid Jesuit 10/12 East Rochester/Gananda at Palmyra-Macedon 10/12 Fairport at Penfield 10/12 Gates-Chili at Webster Schroeder 10/12 Geneseo at Oakfield-Alabama/Elba 10/12 Geneva at Waterloo 10/12 Greece Arcadia at Eastridge 10/12 Greece Olympia/Odyssey at Victor 10/12 Holley at Newfield (4) 10/12 Hornell at Livonia 10/12 James Monroe at Webster Thomas 10/12 Lansing (4) at Marcus Whitman 10/12 Letchworth/Warsaw at Avon 10/12 Newark at Wayne 10/12 Notre Dame at Bolivar-Richburg 10/12 Notre Dame (4) at C.G. Finney/Northstar 10/12 Penn Yan at Midlakes 10/12 Rush-Henrietta at Pittsford 10/12 Wayland-Cohocton at LeRoy 10/12 Wellsville at Caledonia-Mumford/Byron-Berg 10/12 York/Pavilion at Pembroke 10/13 Aquinas Institute at St. Francis (M) 10/13 Attica vs. Cato-Meridian (3) 10/13 Batavia at Bath 10/13 Bishop Kearney at Leadership Academy 10/13 Dansville at Dundee 10/13 Mynderse at Nichols (A) 10/13 Spencerport at Greece Athena 10/13 Tri Town at Red Jacket 10/13 University Prep at Honeoye Falls-Lima 10/13 Wilson at Edison SECTION 6 10/11 South Park at Sweet Home 10/12 Albion at Medina/Lyndonville/Barker 10/12 Burgard at Alden 10/12 Depew at Lancaster 10/12 Dunkirk at Fredonia/Brocton 10/12 Franklinville/Ellicott at Allegany-Limestone 10/12 Frontier at Hamburg 10/12 Gowanda/Pine Valley at Akron 10/12 Health Sciences/WNY Maritime at Amherst 10/12 Iroquois at Lake Shore 10/12 Kenmore West at Kenmore East 10/12 Lewiston-Porter at East Aurora/Holland 10/12 Lockport at Starpoint 10/12 Maple Grove at Cattaraugus/Little Valley 10/12 Maryvale at Cheektowaga 10/12 Niagara Falls at Williamsville North 10/12 North Tonawanda at Tonawanda 10/12 Orchard Park at Clarence 10/12 Pioneer at Springville 10/12 Portville at Randolph/Frewsburg 10/12 Royalton-Hartland at Wilson 10/12 Silver Creek/Forest at Chaut Lake/Westfield 10/12 Southwestern at Cassadaga Valley/Falconer 10/12 West Seneca West at West Seneca East 10/12 Williamsville South at Williamsville East 10/13 Bennett at Hutch-Tech 10/13 Cleveland Hill at John F. Kennedy 10/13 Eden/North Collins at Newfane 10/13 Grand Island at Niagara Wheatfield 10/13 Jamestown at McKinley 10/13 Olean at Lackawanna 10/13 Salamanca at Clymer/Sherman/Panama MONSIGNOR MARTIN 10/12 St. Joseph's Coll at Bishop Timon-St. Jude 10/13 Mynderse (5) at Nichols (A) 10/13 St. Mary's at Canisius 10/13 Aquinas Institute (5) at St. Francis 10/13 Gilman (MD) at Cardinal O'Hara SECTION 7 10/12 Saranac at Plattsburgh 10/12 Ticonderoga at AuSable Valley 10/13 Moriah at Beekmantown 10/13 Peru at Saranac Lake SECTION 8 10/13 Baldwin at Long Beach 10/13 Carle Place at Mineola 10/13 Division at Valley Stream South 10/13 East Meadow at Freeport 10/13 East Rockaway at Seaford 10/13 Elmont at Valley Stream Central 10/13 Farmingdale at Oceanside 10/13 Garden City at Calhoun 10/13 Glen Cove at South Side 10/13 Great Neck District at Friends Academy 10/13 Hempstead at Syosset 10/13 Hewlett at North Shore 10/13 Locust Valley at Clarke 10/13 Lynbrook at Floral Park 10/13 MacArthur at Herricks 10/13 Malverne at Cold Spring Harbor 10/13 Manhasset at Mepham 10/13 New Hyde Park at Carey 10/13 Oyster Bay at Jericho 10/13 Plainedge at Roosevelt 10/13 Plainview Kennedy at Port Washington 10/13 Sewanhaka at Kennedy Bellmore 10/13 Uniondale at Massapequa 10/13 Valley Stream North at Lawrence 10/13 Wantagh at Bethpage 10/13 West Hempstead at Island Trees 10/13 Westbury at Hicksville

ADVERTISEMENT

SECTION 9 10/12 Chester at Millbrook 10/12 Ellenville at O`Neill 10/12 Highland at Marlboro 10/12 Middletown at Washingtonville 10/12 Minisink Valley at Cornwall 10/12 Pine Bush at Newburgh Free Academy 10/12 Saugerties at Wallkill 10/12 Sullivan West at Fallsburg 10/12 Valley Central at Monroe-Woodbury 10/12 Warwick at Kingston 10/13 Eldred at Dover 10/13 F.D. Roosevelt at Monticello 10/13 Liberty at Burke Catholic 10/13 New Paltz at Goshen 10/13 Pine Plains at Tri Valley 10/13 Port Jervis at Rondout Valley 10/13 Red Hook at Onteora 10/13 Roscoe at Pawling (1) 10/13 Valhalla (1) at Spackenkill SECTION 10 10/12 Ogdensburg Free Academy at Potsdam 10/13 Cooperstown (3) at Tupper Lake 10/13 Malone at Gouverneur 10/13 Massena at Canton 10/13 South Jefferson (3) at St. Lawrence SECTION 11 10/12 Eastport-South Manor at Islip 10/12 Harborfields at Rocky Point 10/12 Port Jefferson at Hampton Bays 10/12 Shoreham-Wading River at Babylon 10/12 West Islip at Lindenhurst 10/13 Bay Shore at Brentwood 10/13 Bayport-Blue Point at John Glenn 10/13 Bellport at Half Hollow Hills East 10/13 Center Moriches at Mount Sinai 10/13 Centereach at Riverhead 10/13 Commack at Patchogue-Medford 10/13 Comsewogue at Miller Place 10/13 Connetquot at Sachem East 10/13 Deer Park at North Babylon 10/13 East Islip at Amityville 10/13 Greenport/Southold/Matt at East Hampton/Ross 10/13 Huntington at Northport 10/13 Kings Park at Hauppauge 10/13 Longwood at Walt Whitman 10/13 Newfield at Copiague 10/13 Sachem North at Central Islip 10/13 Smithtown West at Smithtown East 10/13 Southampton/Bridge/Pierson at Wyandanch 10/13 Ward Melville at William Floyd 10/13 West Babylon at Sayville 10/13 Westhampton at Half Hollow Hills West PSAL 10/12 A. Philip Randolph at Mott Haven 10/12 Curtis at South Shore 10/12 Fort Hamilton at Erasmus Hall 10/12 Harry S. Truman at John F. Kennedy 10/12 Jamaica at Springfield Gardens 10/13 Abraham Lincoln at Midwood 10/13 August Martin at Evander Childs 10/13 Automotive at Adlai Stevenson 10/13 Bayside at Grand Street 10/13 Benj N. Cardozo at KIPP College Prep 10/13 Brooklyn Technical at New Utrecht 10/13 Canarsie at Susan Wagner 10/13 Dewitt Clinton at Campus Magnet 10/13 Eagle Acad II at Christopher Columbus 10/13 Flushing at Boys & Girls 10/13 Franklin D. Roosevelt at James Madison 10/13 Frederick Douglass at Far Rockaway 10/13 Information Technology at Petrides 10/13 John Adams at Eagle Academy III 10/13 Lafayette Complex at McKee/SI Tech 10/13 Macchiarola Complex at Beach Channel 10/13 Port Richmond at Lehman 10/13 Stuyvesant at George Washington 10/13 Thomas Jefferson at East Harlem Pride 10/13 Tilden at Franklin K. Lane 10/13 Tottenville at New Dorp 10/13 William C. Bryant at Alfred E. Smith 10/13 William E. Grady at Long Island City CHSFL 10/12 Cardinal Hayes at St. Anthony's 10/12 Kennedy Cath at Out of Door Academy (FL) 10/12 Nazareth at St. Dominic 10/12 St. John Baptist at St. Joseph by the Sea 10/12 St. Peter's at Xaverian 10/13 Christ the King at Iona Prep 10/13 Holy Trinity at Xavier 10/13 Monsignor Farrell at Archbishop Stepinac 10/13 Moore Catholic at Fordham Prep 10/13 Mount St. Michael at Cardinal Spellman 10/14 Chaminade at Kellenberg Memorial 10/14 Holy Cross at St. Francis Prep NYSAIS 10/13 Dalton at Harvey 10/13 Fieldston at Hackley 10/13 Horace Mann at Newark Academy (NJ) 10/13 Pennington (NJ) at Long Island Lutheran 10/13 Poly Prep at Rye County Day 10/13 Riverdale CD at Morristown-Beard (NJ)

  

more schedules & results
The 2018 season:

  • Week 1 (Aug. 30-Sept. 2) Full schedule
  • Week 2 (Sept. 6-9) Full schedule
  • Week 3 (Sept. 13-16) Full schedule
  • Week 4 (Sept. 20-23) Full schedule
  • Week 5 (Sept. 27-30) Full schedule
  • Week 6 (Oct. 4-7) Full schedule
  • Week 7 (Oct. 11-14) Full schedule
  • Week 8 (Oct. 18-17) Full schedule
  • Week 9 (Oct. 25-28) Full schedule
  • Week 10 (Nov. 1-4) Full schedule
  • Week 11 (Nov. 8-11) Full schedule


  • search

    roadtosyracuse.com toolbox
    Share |


    help us
    Pay Pal Want to help keep a good thing going? As a frequent visitor to this site, you know it is a leading source of all the latest news and info on high school sports across New York. You can help NewYorkSportswriters.org and its related sites to continue operating by chipping in via PayPal.

    nysswa blog
    [ More blog entries ]
      
      
      
    HOME | 2013 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. | Terms of service (updated July 25, 2009) | Privacy policy (updated July 25, 2009)
    RoadToSyracuse.com is produced and maintained by Abbott Trento Online Media, Rochester, N.Y. | Refer questions or comments via e-mail.

    Be sure to visit NewYorkSportswriters.org (General sports)    |    RoadToGlensFalls.com (Boys basketball)    |    RoadToTroy.com (Girls basketball)    |    TenManRide.com (Boys lacrosse)