RoadToSyracuse.com, a site of the New York State Sportswriters Association   
Support the NYSSWA via PayPal
 
  

Schedules and results:
2018 New York football schedule, Oct. 18-21


SECTION 1
Blind Brook 34, Croton-Harmon 14
Briarcliff/Hamilton 25, Irvington 6
Dobbs Ferry 14, Chester 6
Haldane 26, Valhalla 10
Hastings 1, Edgemont 0 (forfeit)
Pawling 38, Dover 0
Rye Neck 54, Tuckahoe 44
OPEN	Woodlands

Class AA Quarterfinals
Arlington 35, Yonkers Force 20
Carmel 27, Mamaroneck 20
John Jay (EF) 45, Port Chester 0
New Rochelle 49, White Plains 14
Class A Quarterfinals
Clarkstown South 42, Fox Lane 13
John Jay (CR) 35, Spring Valley 23
Rye 32, Nyack 16
Somers 19, Our Lady of Lourdes 18
Class B Quarterfinals
Pleasantville 43, Bronxville 20
Putnam Valley 14, Nanuet 8 (OT)
Westlake 48, Albertus Magnus 20
BYE	Ardsley

Bowl Series II
Lakeland 34, Horace Greeley 19
Sleepy Hollow 48, Poughkeepsie 44
Bowl Series III
Hendrick Hudson 21, Clarkstown North 12
Yorktown 35, Byram Hills 20
Bowl Series IV
Brewster 27, Tappan Zee 14
Pearl River 31, Harrison 28

Non-Playoff Games
Eastchester 31, Pelham 6
North Rockland 13, Mahopac 7
Ossining 61, Ramapo 36
Roy C. Ketcham 45, Mount Vernon 38
Suffern 27, Beacon 18
Walter Panas 34, Peekskill 12
Yonkers Brave 28, Scarsdale 19

SECTION 2
Bethlehem 38, Schenectady 16
Guilderland 41, Christian Brothers Academy 19
Hudson 42, Schalmont 30
Niskayuna 31, Albany 12
Shaker 31, Colonie 7
Shenendehowa 35, Saratoga Springs 7

Class A Quarterfinals
Averill Park 22, Ballston Spa 0
Burnt Hills-Ballston Lake 49, Columbia 16
Queensbury 62, LaSalle Academy 8
Troy 14, Scotia-Glenville 7
Class B Quarterfinals
Cobleskill-Richmondville 34, Broadalbin-Perth 14
Glens Falls 61, Ravena-Coeymans-Selkirk 6
Hudson Falls 40, Hudson 38
Schuylerville 40, Schalmont 6
Class C Quarterfinals
Cambridge/Salem 59, Helderberg Valley 6
Chatham 26, Stillwater 21
Holy Trinity 35, Voorheesvillle 18
Hoosick Falls 18, Lake George/Hadley-Luzerne 6

Crossover Games
Amsterdam 51, South Glens Falls 20
Fonda-Fultonville 35, Cairo-Durham/Catskill 30
Fort Edward/Argyle 26, Corinth 20
Gloversville 22, Green Tech 18
Greenwich 1, Cohoes 0 (forfeit)
Hoosic Valley 49, Watervliet 14
Johnstown 44, Ichabod Crane 27
Lansingburgh 42, Mohonasen 12
Moriah 46, Granville 18
Rensselaer 27, Coxsackie-Athens 18
Tamarac 20, Taconic Hills 0
Ticonderoga 27, Mechanicville 20
Whitehall 28, Canajoharie/Fort Plain 6
OPEN	Warrensburg

SECTION 3
Bishop Grimes 34, Altmar-Parish-Williamstown 20
Cooperstown 20, Pulaski 14
Oriskany 36, New York Mills 14
South Lewis 28, Tupper Lake 27
Weedsport 42, Sherburne-Earlville 14
West Canada Valley 34, Morrisville-Eaton 28

Class AA Quarterfinals
Cicero-North Syracuse 48, Henninger 6
Fayetteville-Manlius 22, Corcoran 14
Liverpool 20, Utica Proctor 14
West Genesee 38, Christian Brothers Academy 8
Class A Quarterfinals
Auburn 28, Central Square 23
Carthage 38, Jamesville-DeWitt 15
Indian River 65, Fulton 18
Whitesboro 41, East Syracuse-Minoa 0
Class B Quarterfinals
Cazenovia 61, Homer 21
Oneida 18, Marcellus 7
Skaneateles 51, Chittenango 18
Vernon-Verona-Sherrill 19, Westhill 7
Class C Quarterfinals
General Brown/Immaculate Heart 42, Little Falls 14
Holland Patent 42, Thousand Islands 6
Lowville 30, Mount Markham 0
Notre Dame 36, Jordan-Elbridge 27
Class D Quarterfinals
Beaver River 28, Sauquoit Valley 22
Cato-Meridian 22, Frankfort-Schuyler 14
Herkimer 36, Sandy Creek 8
Onondaga 43, Dolgeville 8

Crossover Games
Adirondack 20, Westmoreland 0
Baldwinsville 31, Nottingham 27
Camden 19, Bishop Ludden 13
Canastota 14, Hannibal 8
Clinton 24, Port Byron/Union Springs 6
Fowler 42, Phoenix 16
New Hartford 56, Cortland 0
Rome Free Academy 39, Watertown 0
Solvay 28, Central Valley 7
South Jefferson 49, Oswego 0
Southern Hills 17, Waterville 0

SECTION 4
Binghamton 50, Corning 21
Chenango Forks 24, Maine-Endwell 14
Horseheads 60, Johnson City 18
Lansing 15, Notre Dame 14
Moravia 26, Bainbridge-Guilford 6
Oneonta 32, Windsor 27
Owego 25, Norwich 13
Sidney 53, Newark Valley 46
Spencer-VanEtten/Candor 27, Chenango Valley 13
Susquehanna Valley 66, Whitney Point 0
Thomas Edison 32, Groton 18
Tioga 41, Greene 14
Unadilla Valley 40, Newfield 20
Unatego/Franklin 34, Delhi 13
Union-Endicott 49, Ithaca 0
Vestal 30, Elmira 28
Walton 20, Deposit/Hancock 14
Watkins Glen/Odessa-Montour 27, Dryden 12
Waverly 34, Harpursville/Afton 12
OPEN	Oxford

SECTION 5
C.G. Finney/Northstar 87, Marcus Whitman 38
Oakfield-Alabama/Elba 50, Holley 0

Class AA Quarterfinals
Aquinas Institute 35, Edison 8
Hilton 35, Penfield 14
McQuaid Jesuit 33, Rush-Henrietta 17
Pittsford 28, Fairport 27 (OT)
Class A Quarterfinals
Canandaigua 24, Webster Schroeder 21
East 14, Greece Arcadia 7
Irondequoit 35, Wilson 27
Victor 44, Eastridge 14
Class B Quarterfinals
Batavia 51, Newark 14
Honeoye Falls-Lima 25, University Prep 8
Livonia 48, Monroe 20
Wayne 27, Hornell 8
Class C Quarterfinals
Attica 31, Wayland-Cohocton 28
East Rochester/Gananda 62, Waterloo 32
Letchworth/Warsaw 35, Mynderse 7
Penn Yan 48, Dansville 0
Class D Quarterfinals
Alexander 25, Red Jacket 12
Canisteo-Greenwood 20, Dundee 8
Perry/Mount Morris 34, Lyons 26
York/Pavilion 18, Notre Dame 0

Connors & Ferris A1 Bowl
Brockport 23, Greece Athena 7
Webster Thomas 29, Leadership 28
Connors & Ferris A2 Bowl
Brighton 27, Spencerport 6
Gates-Chili 49, Greece Olympia/Odyssey 40
Connors & Ferris B Bowl
Churchville-Chili 34, Geneva 19
Palmyra-Macedon 38, Midlakes 19
Connors & Ferris C1 Bowl
Caledonia-Mumfrd/BB 40, Bish Kearney/Roch Prep 20
LeRoy 21, Wellsville 12
Connors & Ferris C2 Bowl
Avon 28, Geneseo 22
Bath 51, Tri Town 6
Connors & Ferris D Bowl
Bolivar-Richburg 1, Clyde-Savannah 0 (forfeit)
Cuba-Rushford 33, Pembroke 0


	
ADVERTISEMENT

SECTION 6 Bennett 30, Niagara Falls 14 Clarence 61, Lockport 34 Clymer/Sherman/Pan 40, Cattaraugus/Little Vly 0 Lancaster 26, Orchard Park 16 Salamanca 23, Maple Grove 21 Williamsville North 35, Hutch-Tech 34 Class A Quarterfinals Grand Island 38, South Park 32 Starpoint 52, McKinley 21 West Seneca East 42, Kenmore West 7 West Seneca West 39, Jamestown 18 Class B Quarterfinals Albion 34, Lackawanna 14 Cheektowaga 40, Dunkirk 8 Fredonia/Brocton 14, Maryvale 0 Pioneer 42, Olean 7 Class C Quarterfinals Cleveland Hill 32, Chautauqua Lake/Westfield 6 Randolph/Frewsburg 21, Akron 12 Southwestern 49, Gowanda/Pine Valley 0 Wilson 40, Cassadaga Valley/Falconer 12 Funke Bowl Class A Niagara-Wheatfield 34, Williamsville South 33 Williamsville East 18, Kenmore East 7 Funke Bowl Class B Medina/Lyndonville/Barker 28, Burgard 22 Newfane 54, Iroquois 22 Funke Bowl Class C Franklinville/Ellicottville 28, Silver Creek/Forest 6 Portville 20, John F. Kennedy 14 Matchup Games Allegany-Limestone 46, Royalton-Hartland 22 Amherst 21, Frontier 13 East Aurora/Holland 9, Alden 6 Hamburg 27, North Tonawanda 14 Lake Shore 48, Eden/North Collins 32 Lewiston-Porter 36, Depew 7 Tonawanda 14, Springville 7 WNY Maritime/Health Science 28, Sweet Home 9 Monsignor Martin Association Bishop Timon-St. Jude 46, St. Mary's 15 Canisius 25, St. Francis 22 St. Joseph's Collegiate 42, Chaminade Coll (ONT) 0 Steubenville (OH) 54, Cardinal O'Hara 18 SECTION 7 Class B Semifinal Peru 8, Plattsburgh 7 BYE Beekmantown Class C Semifinal AuSable Valley 12, Saranac Lake 6 (OT) BYE Saranac Crossover Games Moriah 46, Granville 18 Ticonderoga 27, Mechanicville 20 SECTION 8 Bethpage 9, Valley Stream North 8 Carey 34, Bellmore Kennedy 14 Clarke 34, East Rockaway 30 Cold Spring Harbor 40, West Hempstead 8 Elmont 29, Calhoun 21 Farmingdale 35, Hempstead 6 Floral Park 27, Glen Cove 22 Freeport 44, Syosset 14 Friends Academy 1, Jericho 0 (forfeit) Garden City 34, Valley Stream Central 0 Herricks 24, New Hyde Park 14 Lawrence 35, North Shore 21 Locust Valley 20, Carle Place/Wheatley 0 Malverne 40, Great Neck District 0 Manhasset 21, Sewanhaka 13 Massapequa 47, Baldwin 26 Mepham 35, MacArthur 34 Oceanside 37, East Meadow 20 Oyster Bay 27, Island Trees 16 Plainedge 28, Division 6 Plainview Kennedy 22, Long Beach 0 Port Washington 35, Hicksville 14 Roosevelt 14, Lynbrook 0 Seaford 28, Mineola 0 South Side 39, Valley Stream South 20 Uniondale 34, Westbury 10 Wantagh 21, Hewlett 6 SECTION 9 Dobbs Ferry 14, Chester 6 Eldred 42, Fallsburg 0 F.D. Roosevelt 34, Monticello 0 James O`Neill 23, Burke Catholic 3 Liberty 51, Ellenville 22 Marlboro 41, Rondout Valley 0 Middletown 24, Valley Central 21 Millbrook 16, Red Hook 14 Newburgh Free Academy 21, Monroe-Woodbury 17 Pawling 38, Dover 0 Pine Bush 48, Kingston 0 Pine Plains 40, Sullivan West 22 Port Jervis 43, Highland 20 Spackenkill 56, Onteora 6 Tri-Valley 28, Roscoe/Livingston Manor/Downsvlle 18 Washingtonville 35, Wallkill 7 Class A Quarterfinals Minisink Valley 23, Saugerties 20 (OT) New Paltz 21, Warwick 6 BYE Cornwall, Goshen SECTION 10 Ogdensburg Free Academy 37, Massena 14 South Lewis 28, Tupper Lake 27 OPEN Canton, Malone, Potsdam Class C Semifinal Gouverneur 54, St. Lawrence 14

ADVERTISEMENT

SECTION 11 Babylon 42, Southampton/Bridgehampton/Pierson 7 Bayport-Blue Point 31, Greenport/South/Matt 28 Bellport 53, Copiague t Center Moriches 1, East Hampton/Ross 0 (forfeit) Commack 28, Bay Shore 6 Connetquot 27, Brentwood 26 Eastport-South Manor 35, Hauppauge 0 Half Hollow Hills West 41, Islip 0 Harborfields 34, Amityville 14 Huntington 32, Smithtown East 20 Kings Park 42, Comsewogue 14 Lindenhurst 23, Half Hollow Hills East 13 Mount Sinai 21, John Glenn 6 Newfield 49, Deer Park 38 Northport 35, Centereach 6 Sachem East 27, Patchogue-Medford 0 Sayville 20, East Islip 0 Shoreham-Wading River 40, Port Jefferson 14 Smithtown West 25, Riverhead 13 Walt Whitman 28, Central Islip 21 Ward Melville 30, Longwood 20 West Babylon 51, Rocky Point 16 West Islip 42, North Babylon 19 Westhampton 41, Miller Place 0 William Floyd 42, Sachem North 0 Wyandanch 46, Hampton Bays 6 PSAL Adlai Stevenson 34, A. Philip Randolph 14 Automotive 44, Information Technology 14 Bayside 34, Frank Macchiarola 6 Benjamin Cardozo 22, August Martin 6 Campus Magnet 22, Port Richmond 18 Canarsie 44, Dewitt Clinton 6 Eagle Academy II 14, Eagle Academy III 6 East Harlem Pride 28, Jamaica 8 Erasmus Hall 51, Abraham Lincoln 14 Evander Childs 28, Alfred E. Smith 6 Franklin K. Lane 38, Far Rockaway 8 Franklin Roosevelt 41, Christopher Columbus 6 Grand Street Campus 44, John Adams 18 Harry S. Truman 8, Susan Wagner 6 James Madison 44, Springfield Gardens 0 John F. Kennedy 24, Brooklyn Tech 6 KIPP College Prep 38, Mott Haven 0 Lafayette 12, Beach Channel 0 Lehman 32, New Utrecht 20 Long Island City 20, George Washington 14 McKee/Staten Island Tech 28, Thomas Jefferson 20 Midwood 28, Fort Hamilton 6 New Dorp 20, Boys & Girls 14 Petrides 28, William E. Grady 26 South Shore 57, Flushing 0 Stuyvesant 53, William C. Bryant 0 Tilden 34, Frederick Douglass 12 Tottenville 40, Curtis 14 CHSFL Archbishop Stepinac 52, Christ the King 26 Cardinal Hayes 47, Chaminade 10 Cardinal Spellman 9, Nazareth 8 Holy Trinity 35, St. Francis Prep 14 Kellenberg Memorial 33, St. Peter's 32 Kennedy Catholic 37, St. Joseph by the Sea 34 (OT) Monsignor Farrell 48, Fordham Prep 21 St. Anthony's 43, Iona Prep 33 St. John the Baptist 17, Holy Cross 14 Xaverian 12, Moore Catholic 9 Xavier 48, Mount St. Michael 27 OPEN St. Dominic NYSAIS Fieldston 27, Pingry (NJ) 26 Hackley 9, Riverdale Country Day 0 Horace Mann 26, Dalton 19 Long Island Lutheran 47, Amistad (CT) 0 Poly Prep 23, Hopkins (CT) 16 (OT) Rye Country Day 26, King (CT) 14 OPEN Harvey

  

more schedules & results
The 2018 season:

  • Week 1 (Aug. 30-Sept. 2) Results
  • Week 2 (Sept. 6-9) Results
  • Week 3 (Sept. 13-16) Results
  • Week 4 (Sept. 20-23) Results
  • Week 5 (Sept. 27-30) Results
  • Week 6 (Oct. 4-7) Results
  • Week 7 (Oct. 11-14) Results
  • Week 8 (Oct. 18-17) Results
  • Week 9 (Oct. 25-28) Results
  • Week 10 (Nov. 1-4) Results
  • Week 11 (Nov. 8-11) Results
  • Week 12 (Nov. 15-18) Results
  • Week 13 (Nov. 22-24) Schedule


  • search

    roadtosyracuse.com toolbox


    help us
    Pay Pal Want to help keep a good thing going? As a frequent visitor to this site, you know it is a leading source of news on high school sports across New York. You can help NewYorkSportswriters.org and its related sites by chipping in via PayPal or credit card.

    nysswa blog
    [ More blog entries ]
      
      
      
    HOME | 2013 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. | Terms of service (updated July 25, 2009) | Privacy policy (updated July 25, 2009)
    RoadToSyracuse.com is produced and maintained by Abbott Trento Online Media, Rochester, N.Y. | Refer questions or comments via e-mail.

    Be sure to visit NewYorkSportswriters.org (General sports)    |    RoadToGlensFalls.com (Boys basketball)    |    RoadToTroy.com (Girls basketball)    |    TenManRide.com (Boys lacrosse)