RoadToSyracuse.com, a site of the New York State Sportswriters Association   
Support the NYSSWA via PayPal
 
  

Schedules and results:
2018 New York football schedule, Nov. 1-4


SECTION 1
Class AA Championship
11/3	New Rochelle vs. John Jay (EF)
Class A Championship
11/2	John Jay (CR) vs. Rye
Class B Championship
11/3	Ardsley vs, Putnam Valley
Class C Championship
11/2	Dobbs Ferry vs. Woodlands
Class D Championship
11/3	Haldane vs. Tuckahoe

Other Games
11/1	North Rockland at Clarkstown North
11/3	Blind Brook at Rye Neck

SECTION 2
Class AA Championship
11/2	Shaker vs. Saratoga Springs
Class A Championship
11/3	Queensbury vs. Burnt Hills-Ballston Lake
Class B Championship
11/3	Glens Falls vs. Cobleskill-Richmondville
Class C Championship
11/2	Cambridge vs. Chatham
Class D Championship
11/3	Warrensburg vs. Hoosic Valley

SECTION 3
Class AA Championship
11/3	Cicero-North Syracuse vs. West Genesee
Class A Championship
11/2	Indian River vs. Carthage
Class B Championship
11/3	Skaneateles vs. Cazenovia
Class C Championship
11/3	Holland Patent vs. General Brown/Imm. Heart
Class D Championship
11/2	Herkimer vs. Onondaga
Eight-Man Championship
11/3	Weedsport vs. Altmar-Parish-Williamstown

SECTION 4
Class AA Championship
11/3	Elmira vs. Horseheads
Class A Championship
11/2	Vestal vs. Union-Endicott
Class B Championship
11/3	Chenango Forks vs. Maine-Endwell
Class C Championship
11/3	Susquehanna Valley vs. Waverly
Class D Championship
11/2	Tioga vs. Greene
Eight-Man Championship
11/2	Lansing vs. Notre Dame

SECTION 5
Class AA Championship
11/3	Aquinas Institute vs. McQuaid Jesuit
Class A Championship
11/2	Irondequoit vs. Victor
Class B Championship
11/3	Batavia vs. Wayne
Class C Championship
11/3	Attica vs. Letchworth/Warsaw
Class D Championship
11/3	Alexander vs. York/Pavilion


	
ADVERTISEMENT

SECTION 6 Class AA Championship 11/2 Lancaster vs. Bennett Class A Championship 11/1 West Seneca West vs. West Seneca East Class B Championship 11/2 Pioneer vs. Cheektowaga Class C Championship 11/1 Southwestern vs. Cleveland Hill Class D Championship 11/2 Clymer/Sherman/Panama vs. Maple Grove Other Games 10/30 Springville at Alden SECTION 7/10 Class B Championship 11/2 Beekmantown vs. Potsdam Class C Championship 11/3 Ogdensburg Free Academy vs. Saranac SECTION 8 Conference I Quarterfinals 11/2 East Meadow at Farmingdale 11/2 Syosset at Freeport 11/3 Baldwin at Oceanside 11/3 Uniondale at Massapequa Conference II Quarterfinals 11/2 Valley Stream Central at Garden City 11/3 Calhoun at Mepham 11/3 Elmont at MacArthur 11/3 Manhasset at Carey Conference III Quarterfinals 11/3 Bethpage at Wantagh 11/3 Hewlett at Plainedge 11/3 Lynbrook at Lawrence 11/3 South Side at Roosevelt Conference IV Quarterfinals 11/2 Mineola at Cold Spring Harbor 11/3 Locust Valley at Seaford 11/3 Malverne at East Rockaway 11/3 West Hempstead at Clarke SECTION 9 Class AA Championship 11/3 Newburgh Free Acad. vs. Monroe-Woodbury Class A Championship 11/2 Cornwall vs. New Paltz Class B Championship 11/2 Marlboro vs. James O'Neill Class C Championship 11/3 Chester vs. Spackenkill Eight-Man Championship 11/3 Tri-Valley vs. Pine Plains/Rhinebeck SECTION 11 Division I Quarterfinals 11/2 Walt Whitman at Ward Melville 11/2 Commack at Longwood 11/2 Sachem East at Connetquot 11/3 Central Islip at William Floyd Division II Quarterfinals 11/2 Bellport vs. Centereach 11/3 Smithtown West at West Islip 11/3 Smithtown East at Lindenhurst 11/3 Northport at Nort Babylon Division III Quarterfinals 11/2 Kings Park at East Islip 11/2 Comsewogue at Westhampton 11/2 Eastport-South Manor at Sayville 11/3 Miller Place at Half Hollow East Division IV Quarterfinals 11/2 Bayport-Blue Point at Mount Sinai 11/3 Port Jefferson at Shoreham-Wading River 11/3 Wyandanch at Bellport 11/3 Center Moriches at John Glenn

ADVERTISEMENT

PSAL 11/2 A. Philip Randolph at Stuyvesant 11/2 Beach Channel at Far Rockaway 11/2 Erasmus Hall at Tottenville 11/2 Lafayette at Franklin D. Roosevelt 11/2 Lehman at John F. Kennedy 11/2 Petrides at Mott Haven 11/2 South Shore at Abraham Lincoln 11/3 Brooklyn Technical at Canarsie 11/3 Fort Hamilton at New Utrecht 11/3 McKee/Staten Island Tech at Tilden 11/4 Automotive at William E. Grady 11/4 Bayside at Jamaica 11/4 Campus Magnet at Flushing 11/4 Curtis at New Dorp 11/4 Dewitt Clinton at Harry S. Truman 11/4 Franklin K. Lane at John Adams 11/4 Frederick Douglass at East Harlem Pride 11/4 George Washington at Alfred E. Smith 11/4 Grand Street at Christopher Columbus 11/4 Information Tech at Benjamin Cardozo 11/4 James Madison at Eagle Academy II 11/4 KIPP College Prep at Evander Childs 11/4 Long Island City at Adlai Stevenson 11/4 Midwood at Boys & Girls 11/4 Springfield Gardens at Eagle Academy III 11/4 Susan Wagner at Port Richmond 11/4 Thomas Jefferson at Frank Macchiarola 11/4 William C. Bryant at August Martin NYCHSFL Class AAA Quarterfinals 11/3 Cardinal Hayes at Monsignor Farrell 11/3 Chaminade at Iona Prep 11/3 Christ the King at Archbishop Stepinac Class AA Quarterfinals 11/3 St. Peter's at Kellenberg Memorial 11/4 Moore Catholic at Holy Trinity 11/4 Xavier at Xaverian TBA St. John the Baptist at Fordham Prep Other Games 11/3 Mount St. Michael at Holy Cross MONSIGNOR MARTIN ASSOCIATION Class A Semifinal 11/3 St. Francis at St. Joseph's Collegiate Class B Semfinal 11/2 St. Mary's at Bishop Timon-St. Jude NYSAIS Metropolitan Championship 11/2 Poly Prep at Rye Country Day Metropolitan Consolation 11/3 Hopkins (CT) at Hackley Hudson Valley Championship 11/3 Dalton at Horace Mann Other Games 11/3 Long Island Lutheran at Concordia Prep (MD)

  

more schedules & results
The 2018 season:

  • Week 1 (Aug. 30-Sept. 2) Results
  • Week 2 (Sept. 6-9) Results
  • Week 3 (Sept. 13-16) Results
  • Week 4 (Sept. 20-23) Results
  • Week 5 (Sept. 27-30) Results
  • Week 6 (Oct. 4-7) Results
  • Week 7 (Oct. 11-14) Results
  • Week 8 (Oct. 18-17) Results
  • Week 9 (Oct. 25-28) Results
  • Week 10 (Nov. 1-4) Results
  • Week 11 (Nov. 8-11) Results
  • Week 12 (Nov. 15-18) Results
  • Week 13 (Nov. 22-24) Schedule


  • search

    roadtosyracuse.com toolbox


    help us
    Pay Pal Want to help keep a good thing going? As a frequent visitor to this site, you know it is a leading source of news on high school sports across New York. You can help NewYorkSportswriters.org and its related sites by chipping in via PayPal or credit card.

    nysswa blog
    [ More blog entries ]
      
      
      
    HOME | 2013 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. | Terms of service (updated July 25, 2009) | Privacy policy (updated July 25, 2009)
    RoadToSyracuse.com is produced and maintained by Abbott Trento Online Media, Rochester, N.Y. | Refer questions or comments via e-mail.

    Be sure to visit NewYorkSportswriters.org (General sports)    |    RoadToGlensFalls.com (Boys basketball)    |    RoadToTroy.com (Girls basketball)    |    TenManRide.com (Boys lacrosse)