RoadToSyracuse.com, a site of the New York State Sportswriters Association   
Support the NYSSWA via PayPal
 
  

Schedules and results:
2018 New York football schedule, Nov. 8-11


Class AA

 1. William Floyd-11                       10-0   Def. Sachem East, 34-7
 2. Freeport-8                             10-0   Def. Uniondale, 41-13
 3. Cicero-North Syracuse-3                11-0   Def. Elmira, 42-20
 4. St. Anthony's-CHS                       7-2   Lost to Cardinal Hayes, 26-25
 5. Iona Prep-CHS                           7-2   Lost to Archbishop Stepinac, 37-26
 6. New Rochelle-1                         10-1   Def. Newburgh Free Academy, 42-7
 7. Aquinas Institute-5                    10-1   Def. Lancaster, 39-7
 8. South Shore-PSAL                        9-0   Did not play
 9. Shaker-2                               10-0   Did not play
10. Lancaster-6                             9-2   Lost to Aquinas Institute, 39-7
11. Newburgh Free Academy-9                 9-2   Lost to New Rochelle, 42-7
12. Erasmus Hall-PSAL                       8-1   Did not play
13. West Islip-11                          10-0   Def. North Babylon, 54-7
14. Ward Melville-11                        9-1   Def. Longwood, 28-7
15. Midwood-PSAL                            8-1   Did not play
16. John Jay, East Fishkill-1               9-1   Season complete
17. Tottenville-PSAL                        7-2   Did not play
18. McQuaid Jesuit-5                        8-2   Season complete
19. Farmingdale-8                           7-3   Lost to Oceanside, 62-33
20. Elmira-4                                9-2   Lost to Cicero-North Syracuse, 42-20
21. Oceanside-8                             8-2   Def. Farmingdale, 62-33
22. Lindenhurst-11                          8-2   Def. Centereach, 14-7
23. West Genesee-3                          8-2   Season complete
24. Buffalo Bennett-6                       7-3   Season complete
25. Saratoga Springs-2                      7-3   Season complete
26. Hilton-5                                7-2   Season complete
27. Pittsford-5                             6-3   Season complete
28. Shenendehowa-2                          7-2   Season complete
29. Orchard Park-6                          6-3   Season complete
30. Archbishop Stepinac-CHS                 6-4   Def. Iona Prep,  37-26


	
ADVERTISEMENT

Class A 1. Garden City-8 10-0 Def. Calhoun, 42-14 2. Cornwall-9 10-0 Def. John Jay, Cross River, 35-14 3. Irondequoit-5 10-1 Lost to West Seneca East, 15-8 4. Westhampton-11 10-0 Def. Kings Park, 33-9 5. Kellenberg-CHS 10-0 Def. Fordham Prep, 47-20 6. Indian River-3 11-0 Def. Vestal, 48-7 7. John Jay, Cross River-1 10-1 Lost to Cornwall, 35-14 8. Plainedge-8 10-0 Def. Lynbrook, 34-7 9. West Seneca East-6 10-1 Def. Irondequoit, 15-8 10. Burnt Hills-Ballston Lake-2 9-1 Did not play 11. Bayside-PSAL 9-0 Did not play 12. West Seneca West-6 9-1 Season complete 13. Queensbury-2 9-1 Season complete 14. Rye-1 8-2 Season complete 15. Half Hollow Hills West-11 9-1 Def. Sayville, 9-0 16. Clarkstown South-1 8-1 Season complete 17. Victor-5 7-3 Season complete 18. Carey-8 8-2 Def. MacArthur, 13-7 19. Shoreham-Wading River-11 9-1 Def. John Glenn, 44-7 20. Starpoint-6 7-2 Season complete 21. Canandaigua-5 8-1 Season complete 22. James Madison-PSAL 8-1 Did not play 23. Holy Trinity-CHS 8-2 Lost to Xavier, 7-0 24. Carthage-3 7-3 Season complete 25. Whitesboro-3 8-1 Season complete 26. Troy-2 7-2 Season complete 27. Grand Island-6 7-2 Season complete 28. Rochester East-5 7-2 Season complete 29. Averill Park-2 7-2 Season complete 30. Sayville-11 6-4 Lost to Half Hollow Hills W., 9-0 Class B 1. Chenango Forks-4 10-1 Lost to Skaneateles, 27-26 2. Skaneateles-3 11-0 Def. Chenago Forks, 27-26 3. Ardsley-1 9-1 Lost to Marlboro, 27-19 4. Batavia-5 11-0 Def. Cheektowaga, 56-28 5. Marlboro-9 10-1 Def. Ardsley, 271-9 6. Mount Sinai-11 10-0 Def. Babylon, 28-0 7. Cheektowaga-6 9-2 Lost to Batavia, 56-28 8. Glens Falls-2 9-2 Def. Beekmantown, 21-7 9. Pioneer-6 9-1 Season complete 10. Maine-Endwell-4 8-2 Season complete 11. KIPP Prep-PSAL 9-0 Def. Alfred E. Smith, 38-6 12. Cazenovia-3 8-2 Season complete 13. Cobleskill-Richmondville-2 7-3 Season complete 14. Wayne-5 8-2 Season complete 15. Rye Country Day-AIS 8-1 Season complete 16. Livonia-5 7-2 Season complete 17. Albion-6 8-1 Season complete 18. John Glenn-11 7-3 Season complete 19. Fredonia/Brocton-6 8-1 Season complete 20. Petrides-PSAL 8-1 Def. Long Island City, 37-6 21. Cold Spring Harbor-8 8-2 Def. East Rockaway, 34-22 22. Seaford-8 8-2 Def. West Hempstead, 28-0 23. James I' O'Neill-9 7-3 Season complete 24. Schuylerville-2 6-3 Season complete 25. Owego-4 6-3 Season complete 26. Honeoye Falls-Lima-5 7-2 Season complete 27. Vernon-Verona-Sherrill-3 6-3 Season complete 28. Beekmantown-7 8-2 Lost to Glens Falls, 21-7 29. Oneida-3 6-3 Season complete 30. (tie) Dunkirk-6 6-2 Season complete 30. (tie) Babylon-11 6-4 Lost to Mount Sinai, 28-0

ADVERTISEMENT

Class C 1. Cambridge/Salem-2 10-1 Lost to Ogdensburg Free Acad., 16-6 2. Susquehanna Valley-4 11-0 Def. Holland Patent, 43-7 3. Cleveland Hill-6 10-1 Def. Letchworth/Warsaw, 54-6 4. Holland Patent-3 10-1 Lost to Susquehanna Valley, 43-7 5. Southwestern-6 9-1 Season complete 6. Ogdensburg Free Academy-10 10-1 Def. Cambridge/Salem, 16-6 7. Dobbs Ferry-1 7-2 Def. Chester, 35-14 8. Letchworth/Warsaw-5 9-2 Lost to Cleveland Hill, 54-6 9. General Brown-3 8-2 Season complete 10. Attica-5 7-3 Season complete 11. Chatham-2 8-2 Season complete 12. Gouverneur-10 8-1 Season complete 13. East Rochester/Gananda-5 7-2 Season complete 14. Holy Trinity-2 7-2 Season complete 15. Chester-9 8-3 Lost to Dobbs Ferry, 35-14 16. Saranac-7 7-2 Season complete 17. Utica Notre Dame-3 7-2 Season complete 18. Woodlands-1 7-2 Season complete 19. East Rockaway-8 6-4 Lost to Cold Spring Harbor, 34-22 20. Penn Yan-5 7-2 Season complete 21. Wilson-6 7-2 Season complete 22. Waverly-4 7-3 Season complete 23. Hoosick Falls-2 7-2 Season complete 24. Stillwater-2 7-2 Season complete 25. Lowville-3 7-2 Season complete Class D 1. Clymer/Sherman/Panama-6 11-0 Def. Alexander, 29-6 2. Alexander-5 10-1 Lost to Clymer/Sherman/Panama, 29-6 3. Tioga-4 9-2 Def. Onondaga, 56-6 4. Warrensburg-2 8-2 Lost to Moriah, 34-16 5. Moriah-7 8-2 Def. Warrensburg, 34-16 6. Onondaga-3 7-3 Lost to Tioga, 56-6 7. Greene-4 6-4 Season complete 8. Sidney-4 8-1 Season complete 9. Haldane-1 7-1 Did not play 10. Herkimer-3 7-3 Season complete 11. Maple Grove-6 6-4 Season complete 12. York/Pavilion-5 6-4 Season complete 13. Beaver River-3 5-3 Season complete 14. Canisteo/Greenwood-5 6-3 Season complete 15. Hoosic Valley-2 6-4 Season complete

  

more schedules & results
The 2018 season:

  • Week 1 (Aug. 30-Sept. 2) Results
  • Week 2 (Sept. 6-9) Results
  • Week 3 (Sept. 13-16) Results
  • Week 4 (Sept. 20-23) Results
  • Week 5 (Sept. 27-30) Results
  • Week 6 (Oct. 4-7) Results
  • Week 7 (Oct. 11-14) Results
  • Week 8 (Oct. 18-17) Results
  • Week 9 (Oct. 25-28) Results
  • Week 10 (Nov. 1-4) Results
  • Week 11 (Nov. 8-11) Results
  • Week 12 (Nov. 15-18) Results
  • Week 13 (Nov. 22-24) Schedule


  • search

    roadtosyracuse.com toolbox


    help us
    Pay Pal Want to help keep a good thing going? As a frequent visitor to this site, you know it is a leading source of news on high school sports across New York. You can help NewYorkSportswriters.org and its related sites by chipping in via PayPal or credit card.

    nysswa blog
    [ More blog entries ]
      
      
      
    HOME | 2013 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. | Terms of service (updated July 25, 2009) | Privacy policy (updated July 25, 2009)
    RoadToSyracuse.com is produced and maintained by Abbott Trento Online Media, Rochester, N.Y. | Refer questions or comments via e-mail.

    Be sure to visit NewYorkSportswriters.org (General sports)    |    RoadToGlensFalls.com (Boys basketball)    |    RoadToTroy.com (Girls basketball)    |    TenManRide.com (Boys lacrosse)