RoadToSyracuse.com, a site of the New York State Sportswriters Association   
Support the NYSSWA via PayPal
 
  

Schedules and results:
2019 New York football schedule, Sept. 13-15


Section 1

9/13	Albertus Magnus at Pleasantville
9/13	Brewster at Our Lady of Lourdes
9/13	Bronxville at Putnam Valley
9/13	Hendrick Hudson at John Jay (CR)
9/13	Horace Greeley at Fox Lane
9/13	Mahopac at Roy C Ketcham
9/13	Pelham at Clarkstown South
9/13	Rye at Clarkstown North
9/13	Suffern at Spring Valley
9/13	Tappan Zee at Nyack
9/13	Valhalla at Hackley (A)
9/13	Walter Panas at Beacon
9/13	Yonkers Brave at White Plains
9/14	Arlington at John Jay (EF)
9/14	Carmel at Port Chester
9/14	Croton-Harmon at Blind Brook
9/14	Harrison at Eastchester
9/14	Hastings at Haldane
9/14	Irvington at Briarcliff
9/14	Mamaroneck at Mount Vernon
9/14	Nanuet at Byram Hills
9/14	North Rockland at New Rochelle
9/14	Ossining at Yonkers Force
9/14	Pearl River at Ardsley
9/14	Peekskill at Sleepy Hollow
9/14	Poughkeepsie at Lakeland
9/14	Ramapo at Scarsdale
9/14	Roscoe/Liv. Manor/Down (9) at Pawling
9/14	Tuckahoe at Rye Neck
9/14	Westlake at Red Hook (9)
9/14	Yorktown at Somers
OPEN	Dobbs Ferry

Section 2
9/13	Albany at Averill Park
9/13	Amsterdam at Troy
9/13	Ballston Spa at Gloversville
9/13	Bethlehem at Saratoga Springs
9/13	Broadalbin-Perth at South Glens Falls
9/13	Canajoharie/FP at Fonda-Fultonville
9/13	Colonie at Christian Brothers Academy
9/13	Glens Falls at Schuylerville
9/13	Granville at Greenwich
9/13	Green Tech at Schenectady
9/13	Guilderland at Niskayuna
9/13	Hoosic Valley at Mechanicville
9/13	Johnstown at Lansingburgh
9/13	LaSalle Institute at Columbia
9/13	Mohonasen at Queensbury
9/13	Rensselaer at Taconic Hills
9/13	Schalmont at Hudson
9/13	Scotia-Glenville at Burnt Hills-Ballston Lk
9/13	Shaker at Shenendehowa
9/13	Tamarac at Stillwater
9/13	Voorheesville at Ichabod Crane
9/13	Watervliet at Coxsackie-Athens
9/13	Whitehall at Corinth/Fort Edward
9/14	Chatham at Helderberg Valley
9/14	Cobleskill-Richmondville at Holy Trinity
9/14	Hoosick Falls at Cairo-Durham/Catskill
9/14	Lake George/HL at Cambridge/Salem
9/14	Ravena-Coeymans-Selkirk at Hudson Falls
9/14	Warrensburg at Cohoes

Section 3
9/13	Bishop Luden at Westhill
9/13	Camden at Mexico
9/13	Canastota at Skaneateles
9/13	Cato-Meridian at Port Byron/Union Springs
9/13	Chittenango at Vernon-Verona-Sherrill
9/13	Christian Bros Acad at Fayetteville-Manlius
9/13	Corcoran at West Genesee
9/13	Cortland at Marcellus
9/13	Dolgeville at Sandy Creek
9/13	East Syracuse-Minoa at Jamesville-DeWitt
9/13	Hannibal at Moravia (4)
9/13	Henninger at Whitesboro
9/13	Herkimer at Jordan-Elbridge
9/13	Holland Patent at Mount Markham
9/13	Horseheads (4) at Baldwinsville
9/13	Liverpool at Cicero-North Syracuse
9/13	Lowville at General Brown
9/13	New Hartford at Central Valley
9/13	Nottingham at Central Square
9/13	Onondaga at Frankfort-Schuyler
9/13	Penfield (5) at Auburn
9/13	Phoenix at Oswego
9/13	Rome Free Academy at Indian River
9/13	Solvay at South Jefferson
9/13	Syracuse Tech at Homer
9/13	Whitney Point (4) at Fowler
9/14	Adirondack at Westmoreland/Oriskany
9/14	Clinton at Little Falls
9/14	Oneida at Cazenovia
9/14	Sauquoit Valley at Beaver River
9/14	Southern Hills at Notre Dame
9/14	Utica Proctor at Carthage
OPEN	Fulton

Section 4
9/13	Bainbridge-Guilford at Watkins Glen/OM
9/13	Delhi at Groton
9/13	Deposit/Hancock at Windsor
9/13	Harpursville/Afton at Dryden
9/13	Horseheads at Baldwinsville (3)
9/13	Ithaca at Corning
9/13	Johnson City at Waverly
9/13	Newark Valley at Tioga
9/13	Oneonta at Chenango Forks
9/13	Owego at Norwich
9/13	Susquehanna Valley at Spencer-VE/Candor
9/13	Vestal at Binghamton
9/13	Whitney Point at Fowler (3)
9/14	Greene at Walton
9/14	Hannibal (3) at Moravia
9/14	Maine-Endwell at Chenango Valley
9/14	Unatego/Franklin at Sidney
9/14	Union-Endicott at Elmira

Section 5
9/13	Alexander at Bolivar-Richburg
9/13	Attica at Bath
9/13	Avon at Wayland-Cohocton
9/13	Brighton at Gates-Chili
9/13	Brockport at Eastridge
9/13	Caledonia-Mumford/By-Berg at Wellsville
9/13	Cuba-Rushford at Lyons
9/13	Dansville at Waterloo
9/13	Geneseo/Mt Morris at Clyde-Savannah
9/13	Hilton at Webster Schroeder
9/13	Hornell at Geneva
9/13	LeRoy at East Rochester/Gananda
9/13	Livonia at Batavia
9/13	Marcus Whitman at Letchworth/Warsaw
9/13	Mynderse at Penn Yan
9/13	Newark at Midlakes
9/13	Notre Dame at Perry
9/13	Palmyra-Macedon at Wayne
9/13	Penfield at Auburn (3)
9/13	Victor at Spencerport
9/13	Webster Thomas at Canandaigua
9/13	York/Pavilion at Canisteo-Greenwood
9/14	Churchville-Chili at Olympia/Odyssey
9/14	Edison at Leadership Academy
9/14	Fairport at James Monroe
9/14	Greece Arcadia at Greece Athena
9/14	Honeoye Falls-Lima at University Prep
9/14	Irondequoit at East
9/14	Pittsford at McQuaid Jesuit
9/14	Rush-Henrietta at Aquinas Institute
9/14	South Seneca/Romulus at Red Jacket
9/14	Wilson Magnet at Bishop Kearney


	
ADVERTISEMENT

Section 6 9/13 Akron at Bishop Timon-St. Jude (M) 9/13 Amherst at South Park 9/13 Chaut Lake/West/Broct at Gowanda/PV 9/13 Clarence at Frontier 9/13 Cleveland Hill at Royalton-Hartland 9/13 Depew at Tonawanda 9/13 Franklinville/Ellicottville at Randolph 9/13 Fredonia at Allegany-Limestone 9/13 Hamburg at West Seneca West 9/13 Hutch-Tech/City at Jamestown 9/13 Iroquois at Medina/Lyndonville/Barker 9/13 Kenmore East at Grand Island 9/13 Kenmore West at McKinley 9/13 Lake Shore at East Aurora/Holland 9/13 Lewiston-Porter at Cheektowaga 9/13 Maple Grove at Cassadaga Valley/Falcon 9/13 Maritime/Health Science at Dunkirk 9/13 North Tonawanda at Williamsville East 9/13 Pioneer at Olean 9/13 Salamanca at Cattaraugus-Little Valley 9/13 Southwestern at Portville 9/13 Springville/West Valley at Albion 9/13 Sweet Home at West Seneca East 9/13 Williamsville South at Starpoint 9/14 Alden at Newfane 9/14 Bennett/City at St. Joseph's Coll (M) 9/14 Clymer/Sher/Pan at Silver Creek/Forest 9/14 Eden/North Collins at Lackawanna 9/14 Lancaster at Niagara Falls 9/14 Maryvale at Burgard 9/14 Orchard Park at Lockport 9/14 Williamsville North at Niagara-Wheatfield 9/14 Wilson at John F. Kennedy Monsignor Martin 9/13 Akron (6) at Bishop Timon-St. Jude 9/13 Canisius at Erie McDowell (PA) 9/13 St. Francis at Steubenville (OH) 9/14 Bennett/City (6) at St. Joseph's Collegiate 9/14 Chaminade College (CAN) at St. Mary's 9/14 Huron Heights (CAN) at Cardinal O'Hara Section 7 9/13 AuSable Valley at Plattsburgh 9/13 Peru at Moriah 9/13 Ticonderoga at Beekmantown 9/14 Saranac at Saranac Lake Section 8 9/14 Baldwin at Massapequa 9/14 Bethpage at Levittown Division 9/14 Calhoun at MacArthur 9/14 Cold Spring Hrbr at Carle Place/Wheatley 9/14 East Rockaway at Clarke 9/14 Elmont at Sewanhaka 9/14 Freeport at Port Washington 9/14 Glen Cove at Hewlett 9/14 Herricks/Roslyn at Bellmore Kennedy 9/14 Island Trees at Oyster Bay 9/14 Lawrence at South Side 9/14 Long Beach at Garden City 9/14 Lynbrook at Roosevelt 9/14 Manhasset at East Meadow 9/14 Mepham at Carey 9/14 Mineola at Plainedge 9/14 New Hyde Park at Valley Stream Central 9/14 North Shore at Floral Park 9/14 Oceanside at Hempstead 9/14 Plainview Kennedy at Hicksville 9/14 Seaford at Malverne 9/14 Syosset at Farmingdale 9/14 Uniondale at Westbury 9/14 Valley Stream North at Wantagh 9/14 Valley Stream South at Locust Valley 9/14 West Hempstead at Friends Academy Section 9 9/13 Burke Catholic at Warwick 9/13 Dover at Fallsburg 9/13 Ellenville at Millbrook/Webutuck 9/13 Goshen at Washingtonville 9/13 Kingston at Middletown 9/13 Liberty at Chester 9/13 Marlboro at Highland 9/13 Minisink Valley at F.D. Roosevelt 9/13 Monticello at Wallkill 9/13 New Paltz at Cornwall 9/13 Pine Bush at Monroe-Woodbury 9/13 Port Jervis at James O'Neill 9/13 Valley Central at Newburgh Free Acad 9/14 Eldred at Onteora 9/14 Pine Plains/Rhinebeck at Tri Valley 9/14 Roscoe/Liv Manor/Down at Pawling (1) 9/14 Saugerties at Rondout Valley 9/14 Sullivan West at Spackenkill 9/14 Westlake (1) at Red Hook Section 10 9/13 Canton at Watertown 9/13 Potsdam at Massena 9/14 Gouverneur at Malone 9/14 Ogdensburg Free Academy at St. Lawrence Section 11 9/13 Amityville at Hauppauge 9/13 Bellport at Centereach 9/13 Deer Park at Copiague 9/13 East Islip at Islip 9/13 Eastport-South Manor at Sayville 9/13 Hampton Bays at Babylon 9/13 Harborfields at Westhampton 9/13 John Glenn at Mount Sinai 9/13 Rocky Point at Miller Place 9/13 Smithtown East at Newfield 9/13 West Babylon at Kings Park 9/13 Wyandanch at Greenport/Southold/Matt 9/14 Bayport-Blue at Center Moriches 9/14 Comsewogue at Half Hollow Hills West 9/14 Longwood at Bay Shore 9/14 North Babylon at Lindenhurst 9/14 Northport at Connetquot 9/14 Patchogue-Medford at Sachem North 9/14 Riverhead at Central Islip 9/14 Sachem East at Commack 9/14 Shoreham-Wading River at Port Jefferson 9/14 Smithtown West at Half Hollow Hills East 9/14 Walt Whitman at William Floyd 9/14 Ward Melville at Brentwood 9/14 West Islip at Huntington OPEN Southampton/Bridgehampton/Pierson

ADVERTISEMENT

PSAL 9/13 Benjamin Cardozo at Stuyvesant 9/13 Curtis at Abraham Lincoln 9/13 Fort Hamilton at Tottenville 9/13 William C. Bryant at Mott Haven 9/14 A. Philip Randolph at Information Tech. 9/14 Adlai Stevenson at George Washington 9/14 Alfred E. Smith at August Martin 9/14 Automotive at Christopher Columbus 9/14 Beach Channel at John Adams 9/14 Brooklyn Tech at Campus Magnet 9/14 Eagle Academy II at Port Richmond 9/14 East Harlem Pride at Bayside 9/14 Erasmus Hall at South Side 9/14 Evander Childs at William Grady 9/14 Flushing at Springfield Gardens 9/14 Frederick Douglass at F.D. Roosevelt 9/14 Grand Street Campus at Franklin K. Lane 9/14 John F. Kennedy at Harry Truman 9/14 KIPP College Prep at Lafayette 9/14 Lehman at Susan Wagner 9/14 Long Island City at Jamaica 9/14 Macchiarola at Thomas Jefferson 9/14 McKee/SI Tech at Eagle Academy III 9/14 Midwood at Canarsie 9/14 New Dorp at Boys & Girls 9/14 New Utrecht at James Madison 9/14 Petrides at Far Rockaway 9/14 Samuel Tilden at Dewitt Clinton NYCHSFL 9/13 Christ the King at Pottsgrove (PA) 9/13 Monsignor Farrell at LaSalle Academy (RI) 9/13 Mount St. Michael at Kennedy 9/13 Xaverian at St. John the Baptist 9/14 Archbishop Stepinac at Chaminade 9/14 Card. Hayes vs. St. Joseph Regional (NJ) 9/14 Cardinal Spellman at St. Dominic 9/14 Fordham Prep at St. Peter's 9/14 Holy Trinity at Holy Cross 9/14 Iona Prep at Pope John (NJ) 9/14 Moore Catholic at Xavier 9/14 Nazareth at St. Joseph by the Sean 9/14 St. Anthony's vs. Delbarton (NJ) 9/15 Kellenberg at St. Francis Prep NYSAIS 9/13 Capital Prep Harbor (CT) at Poly Prep 9/13 Valhalla (1) at Hackley 9/14 Amistad (CT) at Long Island Lutheran 9/14 Dalton at Riverdale Country Day 9/14 Horace Mann at Fieldston 9/14 Woodlands (1) at Rye Country Day

  

more schedules & results
The 2019 season:

  • Week 1 (Sept. 6-8) Full schedule
  • Week 2 (Sept. 13-15) Full schedule
  • Week 3 (Sept. 20-22) Full schedule
  • Week 4 (Sept. 27-29) Full schedule
  • Week 5 (Oct. 4-6) Full schedule
  • Week 6 (Oct. 11-13) Full schedule
  • Week 7 (Oct. 18-20) Full schedule
  • Week 8 (Oct. 25-27) Full schedule
  • Week 9 (Nov. 1-3) Full schedule
  • Week 10 (Nov. 8-10) Full schedule


  • search

    roadtosyracuse.com toolbox


    help us
    Pay Pal Want to help keep a good thing going? As a frequent visitor to this site, you know it is a leading source of news on high school sports across New York. You can help NewYorkSportswriters.org and its related sites by chipping in via PayPal or credit card.

    nysswa blog
    [ More blog entries ]
      
      
      
    HOME | 2013 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. | Terms of service (updated July 25, 2009) | Privacy policy (updated July 25, 2009)
    RoadToSyracuse.com is produced and maintained by Abbott Trento Online Media, Rochester, N.Y. | Refer questions or comments via e-mail.

    Be sure to visit NewYorkSportswriters.org (General sports)    |    RoadToGlensFalls.com (Boys basketball)    |    RoadToTroy.com (Girls basketball)    |    TenManRide.com (Boys lacrosse)