RoadToSyracuse.com, a site of the New York State Sportswriters Association   
Support the NYSSWA via PayPal
 
  

Schedules and results:
2019 New York football schedule, Sept. 20-22


Section 1

9/20	Ardsley at Putnam Valley
9/20	Arlington at Mamaroneck
9/20	Harrison at Clarkstown South
9/20	Hendrick Hudson at Our Lady of Lourdes
9/20	Horace Mann (A) at Dobbs Ferry
9/20	John Jay (CR) at Brewster
9/20	Lakeland at Beacon
9/20	Nanuet at Chester (9)
9/20	Port Chester at Ramapo
9/20	Roy C Ketcham at Carmel
9/20	Sleepy Hollow at Pelham
9/20	Tappan Zee at Yorktown
9/20	Valhalla at Highland (9)
9/20	White Plains at Spring Valley
9/21	Albertus Magnus at Westlake
9/21	Blind Brook at Hastings
9/21	Byram Hills at Pearl River
9/21	Eastchester at Clarkstown North
9/21	Edgemont at Briarcliff
9/21	Fox Lane at Peekskill
9/21	Irvington at Haldane
9/21	Mahopac at John Jay (EF)
9/21	Mount Vernon at Yonkers Brave
9/21	Nyack at Horace Greeley
9/21	Pawling at Spackenkill (9)
9/21	Ossining at Suffern
9/21	Pleasantville at Bronxville
9/21	Rye at Somers
9/21	Rye Neck at Croton-Harmon
9/21	Scarsdale at New Rochelle
9/21	Walter Panas at Poughkeepsie
9/21	Yonkers Force at North Rockland
OPEN	Woodlands

Section 2
9/20	Averill Park at Green Tech
9/20	Ballston Spa at Mohonasen
9/20	Bethlehem at Guilderland
9/20	Burnt Hills-Ballston Lake at So. Glens Falls
9/20	Cairo-Durham/Catskill at Coxsackie-Ath
9/20	Canajoharie/Fort Plain at Stillwater
9/20	Chatham at Lake George/Hadley-Luzerne
9/20	Christian Brothers Academy at Troy
9/20	Columbia at Amsterdam
9/20	Glens Falls at Glovesville
9/20	Greenwich at Hoosick Falls
9/20	Holy Trinity at Ravena-Coeymans-Selkirk
9/20	Ichabod Crane at Cobleskill-Richmondville
9/20	Lansingburgh at Schalmont
9/20	Mechanicville at Fonda-Fultonville
9/20	Niskayuna at Shenendehowa
9/20	Queensbury at Scotia-Glenville
9/20	Saratoga Springs at Shaker
9/20	Schenectady at Colonie
9/20	Schuylerville at Broadalbin-Perth
9/20	Tamarac at Rensselaer
9/20	Warrensburg at Corinth/Fort Edward
9/20	Watervliet at Hudson
9/21	Cambridge/Salem at Hoosic Valley
9/21	Granville at Cohoes
9/21	Johnstown at Hudson Falls
9/21	LaSalle Institute at Albany
9/21	Taconic Hills at Voorheesville
9/21	Whitehall at Helderberg Valley

Section 3
9/20	Altmar-Parish-Williamstown at Weedsport
9/20	Auburn at Fulton
9/20	Beaver River at Onondaga
9/20	Central Square at Edison Tech (5)
9/20	Central Valley at Camden
9/20	Cicero-North Syracuse at Rome Free Acad.
9/20	East Syracuse-Minoa at Fowler
9/20	General Brown at Cato-Meridian
9/20	Hannibal at Jordan-Elbridge
9/20	Henninger at Liverpool
9/20	Jamesville-DeWitt at Carthage
9/20	Leadership Academy (5) at Oswego
9/20	Lowville at Holland Patent
9/20	Marcellus at Homer
9/20	Mexico at New Hartford
9/20	Morrisville-Eaton at Tupper Lake (10)
9/20	Mount Markham at Southern Hills
9/20	Phoenix at Herkimer
9/20	Sandy Creek at Thousand Islands
9/20	Solvay at Bishop Ludden
9/20	South Jefferson at Syracuse Tech
9/20	Vernon-Verona-Sherrill at Oneida
9/20	West Canada Valley at Sherburne-Earlville
9/20	West Genesee at Baldwinsville
9/20	Westhill at Cortland
9/20	Westmoreland/Oriskany at Canastota
9/20	Whitesboro at Union-Endicott (4)
9/21	Bishop Grimes at Pulaski
9/21	Chittenango at Cazenovia
9/21	Christian Bros Academy at Indian River
9/21	Clinton at Notre Dame
9/21	Corcoran at Nottingham
9/21	Fayetteville-Manlius at Utica Proctor
9/21	Frankfort-Schuyler at Dolgeville
9/21	Little Falls at Adirondack
9/21	South Lewis at New York Mills
9/21	Unadilla Valley (4) at Cooperstown

Section 4
9/20	Chenango Forks at Norwich
9/20	Chenango Valley at Ithaca
9/20	Corning at Binghamton
9/20	Deposit/Hancock at Groton
9/20	Johnson City at Oneonta
9/20	Newfield at Oxford
9/20	Notre Dame at Trumansburg
9/20	Sidney at Greene
9/20	Tioga at Bainbridge-Guilford
9/20	Vestal at Owego
9/20	Waverly at Maine-Endwell
9/20	Whitesboro (3) at Union-Endicott
9/20	Windsor at Watkins Glen/Odessa-Montour
9/21	Dryden at Whitney Point
9/21	Elmira at Horseheads
9/21	Lansing at Thomas Edison
9/21	Moravia at Delhi
9/21	Spencer-VanEtten/Candor at Walton
9/21	Susquehanna Valley at Newark Valley
9/21	Unadilla Valley at Cooperstown (3)
9/21	Unatego/Franklin at Harpursville/Afton

Section 5
9/20	Aquinas Institute at Fairport
9/20	Batavia at Honeoye Falls-Lima
9/20	Bath at Mynderse
9/20	Bishop Kearney at Palmyra-Macedon
9/20	Caledonia-Mumford/Byron-Berg at LeRoy
9/20	Canisteo-Greenwood at Cuba-Rushford
9/20	Clyde-Savannah at Alexander
9/20	Eastridge at Newark
9/20	Frewsburg (6) at Pembroke
9/20	Geneseo/Mt Morris at Bolivar-Richburg
9/20	Greece Athena at Brockport
9/20	James Monroe at Pittsford
9/20	Leadership Academy at Jamesville-Dewitt
9/20	Letchworth/Warsaw at Avon
9/20	Livonia at Hornell
9/20	Lyons at York/Pavilion
9/20	McQuaid Jesuit at Hilton
9/20	Olympia/Odyssey at Victor
9/20	Penn Yan at Attica
9/20	Perry at South Seneca/Romulus
9/20	Spencerport at Gates-Chili
9/20	Waterloo at East Rochester/Gananda
9/20	Wayne at Geneva
9/20	Webster Thomas at Churchville-Chili
9/20	Wellsville at Dansville
9/20	Wilson Magnet at Irondequoit
9/21	Brighton at Canandaigua
9/21	C.G. Finney/Northstar at Holley
9/21	Central Square (3) at Edison
9/21	Dundee at Oakfield-Alabama/Elba
9/21	East at Greece Arcadia
9/21	Penfield at St. Mary's (M)
9/21	Red Jacket at Notre Dame
9/21	University Prep at Midlakes
9/21	Wayland-Cohocton at Marcus Whitman
9/21	Webster Schroeder at Rush-Henrietta


	
ADVERTISEMENT

Section 6 9/19 Cleveland Hill at Akron 9/19 Williamsville East at West Seneca West 9/20 Albion at Depew 9/20 Allegany-Limestone at Southwestern 9/20 Amherst at Williamsville South 9/20 Bishop Timon-St. Jude (M) at Wilson 9/20 Cattaraugus-Little Valley at Maple Grove 9/20 Cheektowaga at East Aurora/Holland 9/20 Clymer/Sherman/Pan at Franklin/Ellicott 9/20 Frewsburg at Pembroke (5) 9/20 Gowanda/Pine Valley at Salamanca 9/20 Grand Island at Sweet Home 9/20 Jamestown at Bennett/City 9/20 Lackawanna at Springville/West Valley 9/20 Lake Shore at Dunkirk 9/20 Lancaster at Clarence 9/20 Lockport at Frontier 9/20 Maritime/Health Science at Iroquois 9/20 Medina/Lyndonville/Barker at Maryvale 9/20 Newfane at Eden/North Collins 9/20 Olean at Randolph 9/20 Pioneer at Lewiston-Porter 9/20 Portville at Chautauqua/Westfield/Broc 9/20 Royalton-Hartland at Alden 9/20 South Park at Kenmore East 9/20 Tonawanda at Burgard 9/20 West Seneca East at Starpoint 9/20 Williamsville North at Hamburg 9/21 Fredonia at Cassadaga Valley/Falconer 9/21 McKinley at Cardinal O'Hara 9/21 Niagara Falls at Hutch-Tech 9/21 North Tonawanda at Kenmore West 9/21 Orchard Park at Niagara-Wheatfield 9/21 Silver Creek/Forest at John F. Kennedy Monsignor Martin 9/20 Bishop Timon-St. Jude at Wilson (6) 9/20 Walsh Jesuit (OH) at St. Francis 9/21 McKinley (6) at Cardinal O'Hara 9/21 Penfield (5) at St. Mary's 9/21 St. Joseph's Collegiate at Canisius Section 7 9/20 Moriah at Ticonderoga 9/20 Plattsburgh at Peru 9/20 Saranac Lake at AuSable Valley 9/21 Beekmantown at Saranac Section 8 9/21 Bellmore Kennedy at Manhasset 9/21 Bethpage at Plainedge 9/21 Calhoun at Valley Stream Central 9/21 Carey at Herricks/Roslyn 9/21 Carle Place/Wheatley at East Rockaway 9/21 Clarke at Seaford 9/21 Elmont at Garden City 9/21 Farmingdale at Oceanside 9/21 Floral Park at Lynbrook 9/21 Friends Academy at Malverne 9/21 Hicksville at Uniondale 9/21 Island Trees at Valley Stream South 9/21 Lawrence at Hewlett 9/21 Levittown Division at Mineola 9/21 Locust Valley at Cold Spring Harbor 9/21 MacArthur at East Meadow 9/21 Massapequa at Freeport 9/21 Mepham at New Hyde Park 9/21 Oyster Bay at West Hempstead 9/21 Plainview Kennedy at Baldwin 9/21 Port Washington at Syosset 9/21 Sewanhaka at Long Beach 9/21 South Side at Roosevelt 9/21 Valley Stream North at Glen Cove 9/21 Wantagh at North Shore 9/21 Westbury at Hempstead Section 9 9/20 Burke Catholic at James O'Neill 9/20 Cornwall at Marlboro 9/20 Dover at Pine Plains/Rhinebeck 9/20 F.D. Roosevelt at Wallkill 9/20 Kingston at Washingtonville 9/20 Middletown at Pine Bush 9/20 Minisink Valley at Warwick 9/20 Monroe-Woodbury at Valley Central 9/20 Nanuet (1) at Chester 9/20 Onteora at Millbrook/Webutuck 9/20 Rondout Valley at Port Jervis 9/20 Saugerties at Goshen 9/20 Sullivan West at Ellenville 9/20 Tri Valley at Fallsburg 9/20 Valhalla (1) at Highland 9/21 Liberty at Red Hook 9/21 New Paltz at Monticello 9/21 Pawling (1) at Spackenkill 9/21 Roscoe/Liv Manor/Downsville at Eldred OPEN Newburgh Free Academy Section 10 9/20 Morrisville-Eaton (3) at Tupper Lake 9/20 Watertown at Potsdam 9/21 Massena at Malone 9/21 Ogdensburg Free Academy at Canton 9/21 St. Lawrence at Gouverneur

ADVERTISEMENT

Section 11 9/20 Central Islip at Walt Whitman 9/20 Harborfields at West Babylon 9/20 North Babylon at Smithtown West 9/20 Sachem East at Longwood 9/20 Sayville at Westhampton 9/20 Shoreham-WR at Southampton/Brid/Pier 9/21 Amityville at Rocky Point 9/21 Babylon at Port Jefferson 9/21 Bay Shore at Sachem North 9/21 Brentwood at Riverhead 9/21 Center Moriches at Hampton Bays 9/21 Centereach at West Islip 9/21 Connetquot at Lindenhurst 9/21 Copiague at Huntington 9/21 Eastport-South Manor at Kings Park 9/21 Greenport/SH/Matt at Bayport-Blue Pt 9/21 Half Hollow Hills West at East Islip 9/21 Hauppauge at Comsewogue 9/21 Miller Place at Islip 9/21 Mount Sinai at Wyandanch 9/21 Newfield at Bellport 9/21 Northport at Half Hollow Hills East 9/21 Patchogue-Medford at Commack 9/21 Smithtown East at Deer Park 9/21 William Floyd at Ward Melville OPEN John Glenn PSAL 9/20 A. Philip Randolph at William C. Bryant 9/20 Adlai Stevenson at Christopher Columbus 9/20 August Martin at Information Technology 9/20 Brooklyn Tech at John F. Kennedy 9/20 Far Rockaway at Stuyvesant 9/20 George Washington at Automotive 9/20 Lehman at New Dorp 9/20 Mott Haven at Alfred E. Smith 9/20 William Grady at Petrides 9/21 Abraham Lincoln at South Shore 9/21 Bayside at Eagle Academy II 9/21 Beach Channel at Evander Childs 9/21 Benjamin Cardozo at Jamaica 9/21 Campus Magnet at Boys & Girls 9/21 Canarsie at Curtis 9/21 Dewitt Clinton at Eagle Academy III 9/21 Erasmus Hall at Fort Hamilton 9/21 F.D. Roosevelt at Flushing 9/21 Franklin K. Lane at Macchiarola 9/21 Frederick Douglass at Springfield Gardens 9/21 Harry Truman at Susan Wagner 9/21 James Madison at Port Richmond 9/21 KIPP College Prep at Thomas Jefferson 9/21 Lafayette at Grand Street Campus 9/21 Long Island City at John Adams 9/21 New Utrecht at McKee/SI Tech 9/21 Samuel Tilden at East Harlem Pride 9/21 Tottenville at Midwood NYCHSFL 9/20 Christ the King at Monsignor Farrell 9/21 Chaminade at Iona Prep 9/21 Holy Cross at Mount St. Michael 9/21 Holy Trinity at Xaverian 9/21 Kennedy Catholic at St. Dominic 9/21 Moore Catholic at Kellenberg 9/21 Nazareth at Cardinal Spellman 9/21 St. Anthony's at Cardinal Hayes 9/21 St. Joseph by Sea at St. John the Baptist 9/21 St. Peter's at Archbishop Stepinac 9/22 Xavier at St. Francis Prep OPEN Fordham Prep NYSAIS 9/20 Horace Mann at Dobbs Ferry (1) 9/20 Riverdale Country Day at Hackley 9/21 Fieldston at Montclair Kimberley (NJ) 9/21 Gunnery (CT) at Harvey 9/21 Hopkins (CT) at Poly Prep 9/21 LI Lutheran at Morristown Beard (NJ) 9/21 Newark Academy (NJ) at Dalton 9/21 Pingry (NJ) at Rye Country Day

  

more schedules & results
The 2019 season:

  • Week 1 (Sept. 6-8) Full schedule
  • Week 2 (Sept. 13-15) Full schedule
  • Week 3 (Sept. 20-22) Full schedule
  • Week 4 (Sept. 27-29) Full schedule
  • Week 5 (Oct. 4-6) Full schedule
  • Week 6 (Oct. 11-13) Full schedule
  • Week 7 (Oct. 18-20) Full schedule
  • Week 8 (Oct. 25-27) Full schedule
  • Week 9 (Nov. 1-3) Full schedule
  • Week 10 (Nov. 8-10) Full schedule


  • search

    roadtosyracuse.com toolbox


    help us
    Pay Pal Want to help keep a good thing going? As a frequent visitor to this site, you know it is a leading source of news on high school sports across New York. You can help NewYorkSportswriters.org and its related sites by chipping in via PayPal or credit card.

    nysswa blog
    [ More blog entries ]
      
      
      
    HOME | 2013 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. | Terms of service (updated July 25, 2009) | Privacy policy (updated July 25, 2009)
    RoadToSyracuse.com is produced and maintained by Abbott Trento Online Media, Rochester, N.Y. | Refer questions or comments via e-mail.

    Be sure to visit NewYorkSportswriters.org (General sports)    |    RoadToGlensFalls.com (Boys basketball)    |    RoadToTroy.com (Girls basketball)    |    TenManRide.com (Boys lacrosse)