RoadToSyracuse.com, a site of the New York State Sportswriters Association   
Support the NYSSWA via PayPal
 
  

Schedules and results:
2019 New York football ranked teams schedule, Sept. 26-29


Class AA

 1. Freeport-8                         3-0   Def. Syosset, 35-8
 2. Archbishop Stepinac-CHS            3-1   Lost to Iona Prep, 36-35
 3. New Rochelle-1                     4-0   Def. Yonkers Force, 43-13
 4. William Floyd-11                   3-0   Def. Commack, 37-13
 5. Erasmus Hall-PSAL                  3-1   Def. Canarsie, 40-0
 6. Cardinal Hayes-CHS                 3-1   Def. Fordham Prep, 53-14
 7. Christ the King-CHS                4-0   Def. St. Anthony's, 18-16
 8. Shaker-2                           4-0   Def. Niskayuna, 49-7
 9. Newburgh Free Academy-9            3-0   Def. Washingtonville, 27-7
10. McQuaid Jesuit-5                   4-0   Def. Rush-Henrietta, 28-7
11. Iona Prep-CHS                      4-0   Def. Arch. Stepinac, 36-35
12. Orchard Park-6                     4-0   Def. Buffalo Bennett, 28-0
13. Aquinas Institute-5                3-1   Def. Rochester Monroe, 55-12
14. Farmingdale-8                      3-0   Def. Uniondale, 35-7
15. Liverpool-3                        4-0   Def. Syracuse CBA, 38-15
16. Corning-4                          3-1   Lost to Syr. Corcoran, 47-30
17. Curtis-PSAL                        3-1   Def. Midwood, 25-24
18. Proctor-3                          4-0   Def. West Genesee, 42-14
19. Albany CBA-2                       3-1   Lost to Bethlehem, 33-6
20. Oceanside-8                        2-1   Def. Baldwin, 48-14
21. Middletown-9                       4-0   Def. Monroe-Woodbury, 18-14
22. St. Francis-MMA                    3-1   Def. Lake Cat (OH), 42-26
23. Lindenhurst-11                     3-0   Def. Newfield, 33-12
24. West Islip-11                      3-0   Def. HHH East, 40-19
25. Shenendehowa-2                     3-1   Def. Colonie, 42-0

Class A

 1.(tie) Cornwall-9                    4-0   Def. Hyde Park FDR, 63-0
 1.(tie) Garden City-8                 3-0   Def. Carey, 35-7
 3. Plainedge-8                        3-0   Def. Wantagh, 25-7
 4. Indian River-3                     4-0   Def. Auburn, 53-20
 5. MacArthur-8                        3-0   Def. V.S. Central, 28-7
 6. Carthage-3                         3-1   Def. Central Square, 63-14
 7. Yorktown-1                         4-0   Def. Horace Greeley, 49-7
 8. Burnt Hills-Ballston Lake-2        3-1   Lost to Ballston Spa, 9-7
 9. John Jay (Cross River)-1           4-0   Def. Walter Panas, 49-17
10. Buffalo South Park-6               4-0   Def. West Seneca E., 72-16
11. Eastridge-5                        4-0   Def. Irondequoit, 20-7
12. Bayside-PSAL                       4-0   Def. Macchiarola, 62-0
13. Sayville-11                        3-0   Def. West Babylon, 47-21
14. Auburn-3                           3-1   Lost to Indian River, 53-20
15. East Islip-11                      3-0   Def. Kings Park, 63-14
16. Starpoint-6                        3-1   Lost to Sweet Home, 45-36
17. Rockville Centre South Side-8      3-0   Def. Hewlett, 35-14
18. Troy-2                             3-1   Def. Green Tech, 42-0
19. Queensbury-2                       4-0   Def. Saratoga, 43-21
20. Somers-1                           3-1   Def. Tappan Zee, 35-8
21. Tilden-PSAL                        4-0   Def. Jefferson, 48-14
22. Averill Park-2                     4-0   Def. LaSalle Inst., 35-13
23. Goshen-9                           4-0   Def. Warwick, 28-14
24. Rochester Wilson-5                 4-0   Def. Greece Arcadia, 54-28
25. Rye-1                              3-1   Def. Pelham, 55-12


	
ADVERTISEMENT

Class B 1. Glens Falls-2 4-0 Def. Hudson, 49-16 2. Chenango Forks-4 4-0 Def. Maine-Endwell, 7-6 3. Cold Spring Harbor-8 3-0 Def. East Rockaway, 48-6 4. Ardsley-1 4-0 Def. Bronxville, 35-12 5. Mount Sinai-11 4-0 Def. Port Jefferson, 39-20 6. Byram Hills-1 4-0 Def. Westlake, 26-14 7. Holy Trinity-2 4-0 Def. Ichabod Crane, 63-7 8. Seaford-8 3-0 Def. V.S. South, 41-0 9. Petrides-PSAL 4-0 Def. Mott Haven, 14-8 10. Marcellus-3 4-0 Def. Westhill, 34-6 11. Pioneer-6 3-1 Lost to Cheektowaga, 14-7 12. Maine-Endwell-4 2-2 Lost to Chenango Forks, 7-6 13. Riverdale CD-AIS 4-0 Def. Poly Prep, 35-25 14. Marlboro-9 3-1 Def. Red Hook, 50-0 15. University Prep-5 4-0 Def. Livonia, 38-22 16. Cardozo-PSAL 4-0 Def. August Martin, 32-12 17. Honeoye Falls-Lima-5 3-1 Lost to Brockport, 21-7 18. Solvay-3 4-0 Def. Syracuse Tech, 49-8 19. Mott Haven-PSAL 3-1 Lost to Petrides, 7-6 20. Batavia-5 3-1 Def. Geneva, 44-7 Class C 1. Susquehanna Valley-4 4-0 Def. Whitney Point, 58-0 2. Skaneateles-3 4-0 Def. Hannibal, 48-14 3. Southwestern-6 4-0 Def. Fredonia, 42-0 4. Stillwater-2 4-0 Def. Lake George/H-L, 45-26 5. Dobbs Ferry-1 2-1 Lost to Pearl River, 45-0 6. Cambridge/Salem-2 4-0 Def. Hoosick Falls, 55-12 7. Sidney-4 4-0 Def. Dryden, 35-32 8. Lowville-3 4-0 Def. Syracuse Fowler, 41-6 9. Gouverneur-10 4-0 Def. Ogdensburg FA, 42-14 10. LeRoy-5 4-0 Def. Avon, 14-13 11. Canastota-3 3-1 Def. Utica Notre Dame, 69-6 12. Caledonia-Mum/Byron-Bergen-5 2-1 Def. Mynderse, 47-0 13. Ogdensburg Free Academy-10 3-0 Lost to Gouvernr, 42-14 14. Akron-6 3-1 Lost to Wilson, 20-6 15. Cato-Meridian-3 4-0 Def. Jordan-Elbridge, 48-7 16. Wilson-6 4-0 Def. Akron, 20-6 17. Windsor-4 4-0 Def. Harp'ville/Afton, 29-15 18. Mount Markham-3 3-1 Lost to Clinton, 21-0 19. Chester-9 3-1 Def. Woodlands, 20-8 20. Watervliet-2 2-2 Lost to Fonda-Ful'ville, 41-30

ADVERTISEMENT

Class D 1. Tioga-4 4-0 Def. Unatego, 57-26 2. Franklinville/Ellicottville-6 4-0 Def. Cheektowaga JFK , 40-12 3. Frankfort-Schuyler-3 4-0 Def. Thousand Isl, 36-12 4. Alexander-5 4-0 Def. York/Pavilion, 24-0 5. Clymer/Sherman/Panama-6 3-1 Def. Cattaraugus-LV, 48-0 6. Batavia Notre Dame-5 4-0 Def. Clyde-Savannah, 34-12 7. Walton-4 3-1 Def. Delhi, 38-35 8. Chatham-2 3-1 Def. Canajohrie/FP, 39-20 9. Warrensburg/North Warren-2 4-0 Def. Whitehall, 30-13 10. Canisteo-Greenwood-5 4-0 Def. Bolivar-Richburg, 34-7 11. Dolgeville-3 3-1 Def. Waterville, 28-0 12. Delhi-4 3-1 Lost to Walton, 38-35 13. Onondaga-3 2-2 Lost to Sauqoit Vly, 12-6 14. Whitehall-2 3-1 Lost to Warrensburg, 30-13 15. Red Jacket-5 3-1 Def. Lyons, 54-6

  

more schedules & results
The 2019 season:

  • Week 1 (Sept. 6-8) Full schedule | Results
  • Week 2 (Sept. 13-15) Full schedule | Results
  • Week 3 (Sept. 20-22) Full schedule | Results | Ranked teams
  • Week 4 (Sept. 27-29) Full schedule | Results | Ranked teams
  • Week 4 (Sept. 27-29) Full schedule
  • Week 5 (Oct. 4-6) Full schedule
  • Week 6 (Oct. 11-13) Full schedule
  • Week 7 (Oct. 18-20) Full schedule
  • Week 8 (Oct. 25-27) Full schedule
  • Week 9 (Nov. 1-3) Full schedule
  • Week 10 (Nov. 8-10) Full schedule


  • search

    roadtosyracuse.com toolbox


    help us
    Pay Pal Want to help keep a good thing going? As a frequent visitor to this site, you know it is a leading source of news on high school sports across New York. You can help NewYorkSportswriters.org and its related sites by chipping in via PayPal or credit card.

    nysswa blog
    [ More blog entries ]
      
      
      
    HOME | 2013 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. | Terms of service (updated July 25, 2009) | Privacy policy (updated July 25, 2009)
    RoadToSyracuse.com is produced and maintained by Abbott Trento Online Media, Rochester, N.Y. | Refer questions or comments via e-mail.

    Be sure to visit NewYorkSportswriters.org (General sports)    |    RoadToGlensFalls.com (Boys basketball)    |    RoadToTroy.com (Girls basketball)    |    TenManRide.com (Boys lacrosse)