RoadToSyracuse.com, a site of the New York State Sportswriters Association   
Support the NYSSWA via PayPal
 
  

Schedules and results:
2019 New York football ranked teams schedule, Oct. 3-6


Class AA

 1. Freeport-8                         4-0   Def. Oceanside, 42-0
 2. Iona Prep-CHS                      5-0   Def. Msgr. Farrell, 49-20
 3. New Rochelle-1                     5-0   Def. John Jay (EF), 35-0
 4. William Floyd-11                   4-0   Def. Sachem East, 21-20
 5. Erasmus Hall-PSAL                  4-1   Def. New Dorp, 48-6
 6. Cardinal Hayes-CHS                 3-2   Lost to Christ The King, 39-22
 7. Christ the King-CHS                5-0   Def. Cardinal Hayes, 39-22
 8. Shaker-2                           5-0   Def. Ballston Spa, 21-7
 9. Archbishop Stepinac-CHS            4-1   Def. St. Anthony's, 42-7
10. Newburgh Free Academy-9            4-0   Def. Monroe-Woodbury, 21-3
11. McQuaid Jesuit-5                   5-0   Def. Rochester Monroe, 37-18
12. Orchard Park-6                     5-0   Def. Buffalo Hutch-Tech, 35-6
13. Aquinas Institute-5                4-1   Def. Pittsford, 42-21
14. Farmingdale-8                      4-0   Def. Port Washingtn, 35-16
15. Liverpool-3                        5-0   Def. Syracuse Corcoran, 22-21
16. Curtis-PSAL                        4-1   Def. Susan Wagner, 20-7
17. Utica Proctor-3                    5-0   Def. Baldwinsville, 34-17
18. Oceanside-8                        2-2   Lost to Freeport, 42-0
19. Middletown-9                       5-0   Def. Washingtonville, 31-7
20. St. Francis-MMA                    4-1   Def. St. Joseph's, 27-21
21. Lindenhurst-11                     4-0   Def. Bellport, 34-0
22. West Islip-11                      4-0   Def. Connetquot, 41-15
23. Tottenville-PSAL                   4-1   Def. Boys & Girls, 42-12
24. Shenendehowa-2                     4-1   Def. Guilderland, 35-13
25. Syracuse Corcoran-3                3-2   Lost to Liverpool, 22-21

Class A

 1. (tie) Cornwall-9                   5-0   Def. Pine Bush, 38-35
 1. (tie) Garden City-8                4-0   Def. Calhoun, 49-7
 3. Plainedge-8                        4-0   Def. Lawrence, 49-7
 4. Indian River-3                     4-1   Lost to Carthage, 51-8
 5. MacArthur-8                        4-0   Def. Mepham, 42-0
 6. Carthage-3                         4-1   Def. Indian River, 51-8
 7. Yorktown-1                         4-1   Lost to Nyack, 35-14
 8. John Jay (Cross River)-1           5-0   Def. Lakeland, 35-21
 9. Buffalo South Park-6               5-0   Def. Starpoint, 48-8
10. Eastridge-5                        5-0   Def. Rochester Wilson, 33-32
11. Bayside-PSAL                       4-1   Lost to McKee/S.I. Tech, 28-22
12. Sayville-11                        4-0   Def. East Islip, 28-27
13. Buffalo McKinley-6                 5-0   Def. Hamburg, 34-20
14. East Islip-11                      3-1   Lost to Sayville, 28-27
15. Rockville Centre South Side-8      4-0   Def. Valley Stream North, 41-13
16. Troy-2                             4-1   Def. Averill Park, 34-20
17. Queensbury-2                       5-0   Def. Gloversville, 52-15
18. Somers-1                           4-1   Def. Fox Lane, 28-7
19. Tilden-PSAL                        4-1   Lost to New Utrecht, 12-6
20. Averill Park-2                     4-1   Lost to Troy, 34-20
21. Goshen-9                           4-1   Lost to Wallkill, 23-21
22. Rochester Wilson-5                 4-1   Lost to Eastridge, 33-32
23. Ballston Spa-2                     3-2   Lost to Shaker, 21-7
24. Westhampton-11                     3-1   Def. Comsewogue, 12-7
25. (tie) Rye-1                        4-1   Def. Clarkstown South, 27-0
25. (tie) Shoreham-Wading River-11     4-0   Did not play


	
ADVERTISEMENT

Class B 1. Glens Falls-2 5-0 Def. Johnstown, 50-14 2. Chenango Forks-4 5-0 Def. Chenango Valley, 45-14 3. Cold Spring Harbor-8 4-0 Def. Seaford, 44-6 4. Ardsley-1 5-0 Def. Byram Hills, 24-17 5. Mount Sinai-11 4-0 Did not play 6. Byram Hills-1 4-1 Lost to Ardsley, 24-17 7. Holy Trinity-2 5-0 Def. Cambridge, 49-28 8. Seaford-8 3-1 Lost to Cold Spring Harbor, 44-6 9. Petrides-PSAL 5-0 Def. Stuyvesant, 25-16 10. Marcellus-3 4-1 Lost to Solvay, 42-35 11. Riverdale Country Day-AIS 4-1 Lost to L.I. Lutheran, 27-26 12. Marlboro-9 3-2 Lost to Minisnk Valley, 20-8 13. University Prep-5 4-1 Lost to Rochester East, 26-22 14. Cardozo-PSAL 5-0 Def. Long Island City, 32-20 15. Solvay-3 5-0 Def. Marcellus, 42-35 16. Batavia-5 4-1 Def. Kearney/Roch. Prep, 33-18 17. Maine-Endwell-4 3-2 Def. Johnson City, 70-34 18. Cheektowaga-6 4-1 Def. Grand Island, 44-31 19. Albion-6 5-0 Def. Olean, 49-26 20. New Hartford-3 5-0 Def. Vernon-Verona-Sherill, 35-12 Class C 1. Susquehanna Valley-4 5-0 Def. Harpursville/Afton, 61-0 2. Skaneateles-3 4-1 Lost to Cato-Meridian, 40-0 3. Southwestern-6 5-0 Def. Lackawanna, 47-0 4. Stillwater-2 5-0 Def. Warrensburg/N. Warren, 25-0 5. Cambridge/Salem-2 4-1 Lost to Holy Trnity, 49-28 6. Sidney-4 4-1 Lost to Windsor, 26-25 7. Lowville-3 5-0 Def. Adirondack, 65-8 8. Gouverneur-10 5-0 Def. Potsdam, 15-14 9. LeRoy-5 5-0 Def. Mynderse, 58-13 10. Canastota-3 4-1 Def. Clinton, 53-6 11. Cal-Mum/Byron-Bergen-5 3-2 Lost to Letchworth/Warsaw, 21-7 12. Cato-Meridian-3 5-0 Def. Skaneateles, 40-0 13. Wilson-6 5-0 Def. Cleveland Hill, 25-6 14. Windsor-4 5-0 Def. Sidney, 26-25 15. Dobbs Ferry-1 2-2 Lost to Chester, 28-6 16. Chester-9 4-1 Def. Dobbs Ferry, 28-6 17. Fonda-Fultonville-2 5-0 Def. Helderberg Valley, 34-0 18. Attica-5 5-0 Def. Dansville, 35-14 19. Clinton-3 3-2 Lost to Canastota, 53-6 20. Akron-6 3-2 Lost to Cheektowaga JFK, 22-0

ADVERTISEMENT

Class D 1. Tioga-4 5-0 Def. Groton, 55-14 2. Franklinville/Ellicottville-6 5-0 Def. Bolivar-Richburg, 46-0 3. Frankfort-Schuyler-3 5-0 Def. Sauquoit Valley, 43-20 4. Alexander-5 5-0 Def. Red Jacket, 11-8 5. Clymer/Sherman/Panama-6 4-1 Def. Salamanca, 41-0 6. Batavia Notre Dame-5 5-0 Def. Lyons, 51-6 7. Walton-4 4-1 Def. Bainbridge-Guilford, 36-6 8. Chatham-2 4-1 Def. Whitehall, 28-14 9. Warrensburg/North Warren-2 4-1 Lost to Stillwater, 25-0 10. Canisteo-Greenwood-5 4-1 Lost to Geneseo/Mt. Morris, 34-24 11. Dolgeville-3 4-1 Def. Onondaga, 22-20 12. Red Jacket-5 3-2 Lost to Alexander, 11-8 13. Delhi-4 3-2 Lost to Greene, 35-15 14. Whitehall-2 3-2 Lost to Chatham, 28-14 15. Onondaga-3 2-3 Lost to Dolgeville, 22-20 Eight-Man 1. Oakfield-Alabama/Elba-5 3-0 Def. Pembroke, 14-0 2. Pine Plains/Rhinebeck-9 5-0 Def. Millbrook/Web, 36-0 3. Lansing-4 3-0 Def. New York Mills, 47-18 4. Weedsport-3 3-0 Def. West Canada Valley, 62-30 5. Elmira Notre Dame-4 3-0 Def. Elmira Heights Edison, 34-0 6. Pawling-1 5-0 Def. Dover, 62-24 7. Spackenkill-9 3-2 Def. Onteora, 26-20 8. Tri-Valley-9 3-1 Def. Sullivan West, 30-8 9. West Canada Valley-3 2-1 Lost to Weedsprt, 62-30 10. Bishop Grimes-3 2-1 Def. Morrisville-Eaton, 50-30

  

more schedules & results
The 2019 season:

  • Week 1 (Sept. 6-8) Full schedule | Results
  • Week 2 (Sept. 13-15) Full schedule | Results
  • Week 3 (Sept. 20-22) Full schedule | Results | Ranked teams
  • Week 4 (Sept. 27-29) Full schedule | Results | Ranked teams
  • Week 4 (Sept. 27-29) Full schedule
  • Week 5 (Oct. 4-6) Full schedule
  • Week 6 (Oct. 11-13) Full schedule
  • Week 7 (Oct. 18-20) Full schedule
  • Week 8 (Oct. 25-27) Full schedule
  • Week 9 (Nov. 1-3) Full schedule
  • Week 10 (Nov. 8-10) Full schedule


  • search

    roadtosyracuse.com toolbox


    help us
    Pay Pal Want to help keep a good thing going? As a frequent visitor to this site, you know it is a leading source of news on high school sports across New York. You can help NewYorkSportswriters.org and its related sites by chipping in via PayPal or credit card.

    nysswa blog
    [ More blog entries ]
      
      
      
    HOME | 2013 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. | Terms of service (updated July 25, 2009) | Privacy policy (updated July 25, 2009)
    RoadToSyracuse.com is produced and maintained by Abbott Trento Online Media, Rochester, N.Y. | Refer questions or comments via e-mail.

    Be sure to visit NewYorkSportswriters.org (General sports)    |    RoadToGlensFalls.com (Boys basketball)    |    RoadToTroy.com (Girls basketball)    |    TenManRide.com (Boys lacrosse)