RoadToSyracuse.com, a site of the New York State Sportswriters Association   
Support the NYSSWA via PayPal
 
  

Schedules and results:
2019 New York football schedule, Oct. 4-6


Section 1
10/4	Ardsley at Byram Hills
10/4	Brewster at Beacon
10/4	Carmel at Arlington
10/4	Clarkstown North at Pelham
10/4	Clarkstown South at Rye
10/4	Dobbs Ferry at Chester (9)
10/4	Mamaroneck at White Plains
10/4	Nyack at Yorktown
10/4	Our Lady of Lourdes at Walter Panas
10/4	Pearl River at Albertus Magnus
10/4	Port Chester at Ossining
10/4	Poughkeepsie at Hendrick Hudson
10/4	Roy C Ketcham at Ramapo
10/4	Somers at Fox Lane
10/4	Suffern at Mahopac
10/4	Yonkers Brave at Yonkers Force
10/5	Blind Brook at Tuckahoe
10/5	Briarcliff at Hastings
10/5	Eastchester at Tappan Zee
10/5	Edgemont at Irvington
10/5	Haldane at Croton-Harmon
10/5	Harrison at Sleepy Hollow
10/5	John Jay (CR) at Lakeland
10/5	Nanuet at Bronxville
10/5	New Rochelle at John Jay (EF)
10/5	Pawling at Dover (9)
10/5	Peekskill at Horace Greeley
10/5	Pleasantville at Westlake
10/5	Scarsdale at Mount Vernon
10/5	Spring Valley at North Rockland
10/5	Woodlands at Putnam Valley
OPEN	Valhalla

Section 2
10/4	Amsterdam at Green Tech
10/4	Cairo-Durham/Catskill at Rensselaer
10/4	Canajoharie/Fort Plain at Taconic Hills
10/4	Cobleskill-Richmond at LaSalle Institute
10/4	Cohoes at Corinth/Fort Edward
10/4	Colonie at Bethlehem
10/4	Coxsackie-Athens at Tamarac
10/4	Glens Falls at Johnstown
10/4	Helderberg Valley at Fonda-Fultonville
10/4	Hudson at Ravena-Coeymans-Selkirk
10/4	Hudson Falls at Broadalbin-Perth
10/4	Ichabod Crane at Schalmont
10/4	Lake George/Hadley-Luz at Hoosick Falls
10/4	Mechanicville at Greenwich
10/4	Mohonasen at Burnt Hills-Ballston Lake
10/4	Saratoga Springs at Christian Bros Acad
10/4	Schenectady at Niskayuna
10/4	Schuylerville at Lansingburgh
10/4	Shaker at Ballston Spa
10/4	Shenendehowa at Guilderland
10/4	South Glens Falls at Scotia-Glenville
10/4	Troy at Averill Park
10/4	Whitehall at Chatham
10/5	Cairo-Durham/Catskill at Voorheesville
10/5	Columbia at Albany
10/5	Gloversville at Queensbury
10/5	Granville at Hoosic Valley
10/5	Holy Trinity at Cambridge/Salem
10/5	Stillwater at Warrenburg

Section 3
10/4	Beaver River at Thousand Islands
10/4	Bishop Ludden at Syracuse Tech
10/4	Cazenovia at Camden
10/4	Central Square at East Syracuse-Minoa
10/4	Chittenango at Central Valley
10/4	Christian Brothers Academy at Henninger
10/4	Clinton at Canastota
10/4	Cortland at Home
10/4	Dolgeville at Onondaga
10/4	Dryden (4) at Southern Hills
10/4	Fowler at Phoenix
10/4	Frankfort-Schuyler at Sauquoit Valley
10/4	Holland Patent at Herkimer
10/4	Indian River at Carthage
10/4	Jamesville-DeWitt at Edison Tech (5)
10/4	Jordan-Elbridge at General Brown
10/4	Liverpool at Corcoran
10/4	Lowville at Adirondack
10/4	Mexico at Oneida
10/4	New Hartford at Vernon-Verona-Sherrill
10/4	Oswego at Fulton
10/4	Penfield (5) at Nottingham
10/4	Pulaski at Sherburne-Earlville
10/4	Rome Free Acad at Fayetteville-Manlius
10/4	Skaneateles at Cato-Meridian
10/4	Solvay at Marcellus
10/4	South Jefferson at Westhill
10/4	Tupper Lake (10) at South Lewis
10/4	Utica Proctor at Baldwinsville
10/4	West Canada Valley at Weedsport
10/4	West Genesee at Cicero-North Syracuse
10/4	Westmoreland/Oriskany at Mt Markham
10/4	Whitesboro at Auburn
10/5	Altmar-Parish-Williamstn at Cooperstown
10/5	Little Falls at Notre Dame
10/5	Morrisville-Eaton at Bishop Grimes
10/5	New York Mills at Lansing (4)
10/5	Port Byron/Union Springs at Hannibal

Section 4
10/4	Chenango Valley at Chenango Forks
10/4	Delhi at Greene
10/4	Deposit/Hancock at Unatego/Franklin
10/4	Dryden at Southern Hills (4)
10/4	Groton at Tioga
10/4	Horseheads at Corning
10/4	Johnson City at Maine-Endwell
10/4	New York Mills (3) at Lansing
10/4	Owego at Waverly
10/4	Thomas Edison at Notre Dame
10/4	Trumansburg at Oxford
10/4	Union-Endicott at Vestal
10/4	Walton at Bainbridge-Guilford
10/4	Watkins Glen/Odessa-Montour at Ithaca
10/4	Windsor at Sidney
10/5	Binghamton at Elmira
10/5	Harpursville/Afton at Susquehanna Valley
10/5	Norwich at Oneonta
10/5	Spencer-VE/Candor at Newark Valley
10/5	Unadilla Valley at Newfield
10/5	Whitney Point at Moravia

Section 5
10/4	Attica at Dansville
10/4	Avon at Wellsville
10/4	Bath at Wayland-Cohocton
10/4	Bishop Kearney at Batavia
10/4	Bolivar-Richburg at So. Seneca/Romulus
10/4	Brighton at Churchville-Chili
10/4	Caledonia-Mum/B-B at Letchworth/War
10/4	Canandaigua at Gates-Chili
10/4	Cuba-Rushford at Perry
10/4	Fairport at Webster Schroeder
10/4	Geneseo/Mt. Morris at Canisteo-Grnwd
10/4	Geneva at Palmyra-Macedon
10/4	Hornell at Wayne
10/4	Marcus Whitman at LeRoy
10/4	Mynderse at East Rochester/Gananda
10/4	Newark at Livonia
10/4	Notre Dame at Lyons
10/4	Pembroke at Holley
10/4	Penfield at Nottingham (3)
10/4	Penn Yan at Waterloo
10/4	Pittsford at Aquinas Institute
10/4	Rush-Henrietta at Hilton
10/4	Victor at Webster Thomas
10/4	York/Pavilion at Clyde-Savannah
10/5	Alexander at Red Jacket
10/5	Bishop Timon (M) at Leadership Academy
10/5	Brockport at Greece Arcadia
10/5	C.G. Finney/Northstar at Dundee
10/5	East at University Prep
10/5	Irondequoit at Greece Athena
10/5	McQuaid Jesuit at James Monroe
10/5	Midlakes at Honeoye Falls-Lima
10/5	Oakfield-Alabama/Elba at Frewsburg (6)
10/5	Spencerport at Olympia/Odyssey
10/5	Wilson Magnet at Eastridge


	
ADVERTISEMENT

Section 6 10/3 Clarence at Williamsville North 10/3 East Aurora/Holland at Lewiston-Porter 10/4 Bennett/City at Lancaster 10/4 Burgard at Eden/North Collins 10/4 Cassadaga Vly/Falconer at Gowanda/PV 10/4 Cleveland Hill at Wilson 10/4 Clymer/Sherman/Panama at Salamanca 10/4 Fredonia at Chaut Lake/Westfield/Broc 10/4 Grand Island at Cheektowaga 10/4 Hamburg at McKinley 10/4 Hutch-Tech/City at Orchard Park 10/4 Iroquois at Alden 10/4 John F. Kennedy at Akron 10/4 Lackawanna at Southwestern 10/4 Lockport at Jamestown 10/4 Maple Grove at Franklinville/Ellicottville 10/4 Maritime/Health Sc at Medina/Lyn/Bark 10/4 Maryvale at Dunkirk 10/4 Newfane at Tonawanda 10/4 North Tonawanda at West Seneca West 10/4 Olean at Albion 10/4 Pioneer at Lake Shore 10/4 Portville at Allegany-Limestone 10/4 Randolph at Cattaraugus-Little Valley 10/4 Royalton-Hartland at Silver Creek/Forestv 10/4 Springville/West Valley at Depew 10/4 Starpoint at South Park 10/4 Sweet Home at Amherst 10/4 West Seneca East at Kenmore East 10/4 Williamsville East at Williamsville South 10/5 Frontier at Niagara Falls 10/5 Niagara-Wheatfield at Kenmore West 10/5 Oakfield-Alabama/Elba (5) at Frewsburg Monsignor Martin 10/5 Bishop Timon-St. Jude at Leadership (5) 10/5 Erie (PA) at Canisius 10/5 St. Joseph's Collegiate at St. Francis 10/5 St. Mary's at Cardinal O'Hara Section 7 10/4 Peru at AuSable Valley 10/4 Plattsburgh at Beekmantown 10/4 Saranac at Ticonderoga 10/4 Saranac Lake at Moriah Section 8 10/5 Bellmore Kennedy at Long Beach 10/5 Bethpage at Roosevelt 10/5 Carey at Manhasset 10/5 Clarke at Carle Place/Wheatley 10/5 East Rockaway at West Hempstead 10/5 Elmont at East Meadow 10/5 Farmingdale at Port Washington 10/5 Floral Park at Mineola 10/5 Friends Academy at Island Trees 10/5 Garden City at Calhoun 10/5 Glen Cove at Levittown Division 10/5 Hempstead at Massapequa 10/5 Hewlett at North Shore 10/5 Hicksville at Baldwin 10/5 MacArthur at Mepham 10/5 Malverne at Locust Valley 10/5 New Hyde Park at Sewanhaka 10/5 Oceanside at Freeport 10/5 Oyster Bay at Valley Stream South 10/5 Plainedge at Lawrence 10/5 Seaford at Cold Spring Harbor 10/5 South Side at Valley Stream North 10/5 Syosset at Uniondale 10/5 Valley Stream Central at Herricks/Roslyn 10/5 Wantagh at Lynbrook 10/5 Westbury at Plainview Kennedy Section 9 10/4 Dobbs Ferry (1) at Chester 10/4 Fallsburg at Eldred 10/4 Goshen at Wallkill 10/4 Marlboro at Minisink Valley 10/4 Newburgh FA at Monroe-Woodbury 10/4 Pine Bush at Cornwall 10/4 Pine Plains/Rhinebeck at Millbrook/Web 10/4 Rondout Valley at James O'Neill 10/4 Tri Valley at Sullivan West 10/4 Valley Central at Kingston 10/4 Warwick at F.D. Roosevelt 10/4 Washingtonville at Middletown 10/5 Ellenville at Roscoe/Living. Manor/Down 10/5 Highland at Burke Catholic 10/5 Monticello at Liberty 10/5 New Paltz at Saugerties 10/5 Pawling (1) vs. Dover 10/5 Port Jervis at Red Hook 10/5 Spackenkill at Onteora Section 10 10/4 St. Lawrence at Watertown 10/4 Tupper Lake at South Lewis (3) 10/5 Massena at Canton 10/5 Ogdensburg Free Academy at Malone 10/5 Potsdam at Gouverneur

ADVERTISEMENT

Section 11 10/4 Commack at Central Islip 10/4 Islip at Kings Park 10/4 Newfield at Copiague 10/4 Southampton/Brid/Pier at Hampton Bays 10/4 Ward Melville at Longwood 10/4 Westhampton at Comsewogue 10/5 Bay Shore at Riverhead 10/5 Center Moriches at Wyandanch 10/5 Centereach at Northport 10/5 Connetquot at West Islip 10/5 Deer Park at North Babylon 10/5 Greenport-SH/Matt at Port Jefferson 10/5 Half Hollow Hills W at Eastport-So. Manor 10/5 Hauppauge at Miller Place 10/5 Huntington at Half Hollow Hills East 10/5 John Glenn at Bayport-Blue Point 10/5 Lindenhurst at Bellport 10/5 Patchogue-Medford at Walt Whitman 10/5 Rocky Point at Harborfields 10/5 Sachem East at William Floyd 10/5 Sachem North at Brentwood 10/5 Sayville at East Islip 10/5 Smithtown West at Smithtown East 10/5 West Babylon at Amityville OPEN Babylon, Mount Sinai, Shoreham-Wading River PSAL 10/4 John F. Kennedy at Abraham Lincoln 10/4 Stuyvesant at Petrides 10/5 Adlai Stevenson at Automotive 10/5 August Martin at A. Philip Randolph 10/5 Benjamin Cardozo at Long Island City 10/5 Christopher Columbus at Wm C. Bryant 10/5 Evander Childs at Far Rockaway 10/5 F.D. Roosevelt at KIPP College Prep 10/5 Information Tech at Alfred E. Smith 10/5 Jamaica at Beach Channel 10/5 Midwood at Lehman 10/5 Mott Haven at George Washington 10/5 William Grady at John Adams 10/6 Bayside at McKee/SI Tech 10/6 Campus Magnet at South Shore 10/6 Canarsie at Brooklyn Tech 10/6 Curtis at Susan Wagner 10/6 Dewitt Clinton at James Madison 10/6 East Harlem Pride at Eagle Academy II 10/6 Flushing at Macchiarola 10/6 Frederick Douglass at Grand St. Campus 10/6 Harry Truman at Fort Hamilton 10/6 Lafayette at Springfield Gardens 10/6 New Dorp at Erasmus Hall 10/6 Port Richmond at Eagle Academy III 10/6 Samuel Tilden at New Utrecht 10/6 Thomas Jefferson at Franklin K. Lane 10/6 Tottenville at Boys & Girls NYCHSFL 10/4 Cardinal Spellman at Kennedy Catholic 10/4 Holy Cross at Hanover Park (NJ) 10/4 Moore Catholic at Xaverian 10/5 Cardinal Hayes at Christ the King 10/5 Kellenberg at Fordham Prep 10/5 Monsignor Farrell at Iona Prep 10/5 Mount St. Michael at Holy Trinity 10/5 Nazareth at St. Dominic 10/5 St. Peter's at St. Joseph by the Sea 10/6 St. Anthony's at Archbishop Stepinac 10/6 St. Francis Prep at Chaminade 10/6 Xavier at St. John the Baptist NYSAIS 10/4 Horace Mann at Newark Academy (NJ) 10/5 Fieldston at Hopkins (CT) 10/5 Hackley at Poly Prep 10/5 Harvey at Pomfret (CT) 10/5 Riverdale Country Day at LI Lutheran 10/5 Rye Country Day at Morristown Beard (NJ) OPEN Dalton

  

more schedules & results
The 2019 season:

  • Week 1 (Sept. 6-8) Full schedule
  • Week 2 (Sept. 13-15) Full schedule
  • Week 3 (Sept. 20-22) Full schedule
  • Week 4 (Sept. 27-29) Full schedule
  • Week 5 (Oct. 4-6) Full schedule
  • Week 6 (Oct. 11-13) Full schedule
  • Week 7 (Oct. 18-20) Full schedule
  • Week 8 (Oct. 25-27) Full schedule
  • Week 9 (Nov. 1-3) Full schedule
  • Week 10 (Nov. 8-10) Full schedule


  • search

    roadtosyracuse.com toolbox


    help us
    Pay Pal Want to help keep a good thing going? As a frequent visitor to this site, you know it is a leading source of news on high school sports across New York. You can help NewYorkSportswriters.org and its related sites by chipping in via PayPal or credit card.

    nysswa blog
    [ More blog entries ]
      
      
      
    HOME | 2013 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. | Terms of service (updated July 25, 2009) | Privacy policy (updated July 25, 2009)
    RoadToSyracuse.com is produced and maintained by Abbott Trento Online Media, Rochester, N.Y. | Refer questions or comments via e-mail.

    Be sure to visit NewYorkSportswriters.org (General sports)    |    RoadToGlensFalls.com (Boys basketball)    |    RoadToTroy.com (Girls basketball)    |    TenManRide.com (Boys lacrosse)