RoadToSyracuse.com, a site of the New York State Sportswriters Association   
Support the NYSSWA via PayPal
 
  

Schedules and results:
2019 New York football schedule, Oct. 11-13


Section 1
10/11	Albertus Magnus at Valhalla
10/11	Arlington at Mahopac
10/11	Brewster at Hendrick Hudson
10/11	Clarkstown North at Clarkstown South
10/11	Dobbs Ferry at Highland (9)
10/11	Horace Greeley at Pelham
10/11	Mount Vernon at Roy C Ketcham
10/11	Nanuet at Putnam Valley
10/11	Ramapo at Spring Valley
10/11	Scarsdale at Carmel
10/11	Walter Panas at Lakeland
10/11	White Plains at Ossining
10/12	Beacon at John Jay (CR)
10/12	Blind Brook at Edgemont
10/12	Haldane at Briarcliff
10/12	Irvington at Rye Neck
10/12	Mamaroneck at New Rochelle
10/12	Millbrook/Webutuck (9) at Pawling
10/12	North Rockland at John Jay (EF)
10/12	Nyack at Somers
10/12	Our Lady of Lourdes at Poughkeepsie
10/12	Pleasantville at Pearl River
10/12	Rye at Harrison
10/12	Sleepy Hollow at Eastchester
10/12	Suffern at Yonkers Brave
10/12	Tappan Zee at Peekskill
10/12	Tuckahoe at Hastings
10/12	Westlake at Bronxville
10/12	Yonkers Force at Port Chester
10/12	Yorktown at Fox Lane
OPEN	Ardsley, Byram Hills, Woodlands

Section 2
10/11	Albany at Holy Trinity
10/11	Averill Park at Amsterdam
10/11	Burnt Hills-Ballston Lake at Bethlehem
10/11	Christian Brothers Acad at Shenendehowa
10/11	Corinth/Fort Edward at Greenwich
10/11	Fonda-Fultonville at Johnstown
10/11	Gloversville at Mohonasen
10/11	Guilderland at Saratoga Springs
10/11	Hoosic Valley at Lake George/Hadley-Luz
10/11	Ichabod Crane at Hudson
10/11	LaSalle Institute at Green Tech
10/11	Mechanicville at Stillwater
10/11	Niskayuna at Colonie
10/11	Queensbury at South Glens Falls
10/11	Rensselaer at Coxsackie-Athens
10/11	Schalmont at Ravena-Coeymans-Selkirk
10/11	Schenectady at Shaker
10/11	Schuylerville at Cobleskill-Richmondville
10/11	Scotia-Glenville at Ballston Spa
10/11	Taconic Hills at Watervliet
10/11	Tamarac at Canajoharie/Fort Plain
10/11	Troy at Columbia
10/12	Albany at Holy Trinity
10/12	Broadalbin-Perth at Glens Falls
10/12	Cambridge/Salem at Whitehall
10/12	Chatham at Warrensburg
10/12	Helderberg Valley at Cohoes
10/12	Hoosick Falls at Granville
10/12	Lansingburgh at Hudson Falls
10/12	Voorheesville at Cairo-Durham/Catskill

Section 3
10/11	Adirondack at Herkimer
10/11	Auburn at Central Square
10/11	Camden at Oneida
10/11	Carthage at East Syracuse-Minoa
10/11	Cato-Meridian at Hannibal
10/11	Cicero-North Syracuse at Baldwinsville
10/11	Clinton at Southern Hills
10/11	Corcoran at Christian Brothers Academy
10/11	Fayetteville-Manlius at West Genesee
10/11	Fowler at Oswego
10/11	Fulton at Jamesville-DeWitt
10/11	General Brown at Skaneateles
10/11	Henninger at Elmira (4)
10/11	Jordan-Elbridge at Port Byron/Union Spgs
10/11	Little Falls at Lowville
10/11	Marcellus at Bishop Ludden
10/11	Mexico at Vernon-Verona-Sherrill
10/11	Mount Markham at Canastota
10/11	New Hartford at Chittenango
10/11	Nottingham at Liverpool
10/11	Onondaga at Waterville
10/11	Oxford (4) at Morrisville-Eaton
10/11	Phoenix at Holland Patent
10/11	Sauquoit Valley at Sandy Creek
10/11	South Jefferson at Homer
10/11	Syracuse Tech at Cortland
10/11	Tupper Lake (10) at Altmar-Parish-William
10/11	Westhill at Solvay
10/11	Whitesboro at Indian River
10/12	Bishop Grimes at West Canada Valley
10/12	Central Valley at Cazenovia
10/12	Frankfort-Schuyler at Beaver River
10/12	Notre Dame at Westmoreland/Oriskany
10/12	Rome Free Academy at Utica Proctor
10/12	Sherburne-Earlville at Cooperstown
10/12	South Lewis at Pulaski
10/12	Thousand Islands at Dolgeville
10/12	Weedsport at New York Mills

Section 4
10/11	Bainbridge-Guilford at Unatego/Franklin
10/11	Binghamton at Ithaca
10/11	Chenango Forks at Johnson City
10/11	Corning at Union-Endicott
10/11	Horseheads at Vestal
10/11	Maine-Endwell at Norwich
10/11	Newfield at Trumansburg
10/11	Notre Dame at Lansing
10/11	Owego at Chenango Valley
10/11	Oxford at Morrisville-Eaton (3)
10/11	Sidney at Whitney Point
10/11	Tioga at Greene
10/11	Unadilla Valley at Thomas Edison
10/11	Watkins Glen/OM at Spencer-VE/Candor
10/11	Waverly at Oneonta
10/11	Windsor at Susquehanna Valley
10/12	Delhi at Deposit/Hancock
10/12	Dryden at Newark Valley
10/12	Groton at Moravia
10/12	Harpursville/Afton at Walton
10/12	Henninger (3) at Elmira

Section 5
10/11	Aquinas Institute at Hilton
10/11	Avon at Attica
10/11	Churchville-Chili at Spencerport
10/11	Clyde-Savannah at So. Seneca/Romulus
10/11	Cuba-Rushford at Alexander
10/11	Dansville at Mynderse
10/11	East Rochester/Gananda at Penn Yan
10/11	Edison at Penfield
10/11	Frewsburg (6) at Dundee
10/11	Honeoye Falls-Lima at Wayne
10/11	Irondequoit at Brockport
10/11	LeRoy at Letchworth/Warsaw
10/11	Lyons at Bolivar-Richburg
10/11	Olympia/Odyssey at Canandaigua
10/11	Palmyra-Macedon at Midlakes
10/11	Pembroke at C.G. Finney/Northstar
10/11	Perry at York/Pavilion
10/11	Red Jacket at Geneseo/Mount Morris
10/11	University Prep at Hornell
10/11	Victor at Gates-Chili
10/11	Wayland-Cohocton at Cal-Mum/Byr-Berg
10/11	Webster Schroeder at McQuaid Jesuit
10/11	Webster Thomas at Brighton
10/12	Batavia at Greece Arcadia
10/12	Canisteo-Greenwood at Notre Dame
10/12	East at Wilson Magnet
10/12	Eastridge at Greece Athena
10/12	Holley at Oakfield-Alabama/Elba
10/12	James Monroe at Rush-Henrietta
10/12	Livonia at Bishop Kearney
10/12	Newark at Geneva
10/12	Pittsford at Fairport
10/12	St. Mary's (M) at Leadership Academy
10/12	Waterloo at Bath
10/12	Wellsville at Marcus Whitman


	
ADVERTISEMENT

Section 6 10/10 Kenmore East at Sweet Home 10/11 Alden at Burgard 10/11 Allegany-Lime at Cassadaga Valley/Falcon 10/11 Bennett/City at Frontier 10/11 Chaut. Lake/Westfield/Broc at Randolph 10/11 Dunkirk at Iroquois 10/11 East Aurora/Holland at Pioneer 10/11 Eden/North Collins at Tonawanda 10/11 Franklinville/Ellicott at Cattaraugus-LV 10/11 Frewsburg at Dundee (5) 10/11 Grand Island at Starpoint 10/11 Kenmore West at Hamburg 10/11 Lake Shore at Cheektowaga 10/11 Lockport at Clarence 10/11 Maritime/Health Science at Maryvale 10/11 McKinley at Williamsville East 10/11 McKinley at Williamsville East 10/11 Medina/Lyndonville/Barker at Akron 10/11 Olean at Springville/West Valley 10/11 Orchard Park at Lancaster 10/11 Portville at Fredonia 10/11 Salamanca at Maple Grove 10/11 Southwestern at Gowanda/Pine Valley 10/11 Williamsville North at North Tonawanda 10/11 Williamsville South at West Seneca East 10/11 Wilson at Silver Creek/Forestville 10/12 Albion at Amherst 10/12 Cleveland Hill at Clymer/Sherman/Pan 10/12 Depew at Lackawanna 10/12 Hutch-Tech/City at South Park 10/12 Jamestown at Niagara Falls 10/12 Lewiston-Porter at Newfane 10/12 Royalton-Hartland at John F. Kennedy 10/12 West Seneca West at Niagara-Wheatfield Monsignor Martin 10/11 Cardinal O'Hara at Bishop Timon-St. Jude 10/11 St. Francis at Dover (OH) 10/12 Cathedral Prep (PA) at Canisius 10/12 St. Joseph's Collegiate at Erie (PA) 10/12 St. Mary's at Leadership Academy (5)

ADVERTISEMENT

Section 7 10/11 Moriah at AuSable Valley 10/11 Saranac at Peru 10/11 Ticonderoga at Plattsburgh 10/12 Beekmantown at Saranac Lake Section 8 10/12 Baldwin at Freeport 10/12 Bellmore Kennedy at Sewanhaka 10/12 Calhoun at New Hyde Park 10/12 Carey at MacArthur 10/12 Carle Place/Wheatley at Oyster Bay 10/12 East Meadow at Garden City 10/12 East Rockaway at Friends Academy 10/12 Floral Park at Levittown Division 10/12 Herricks/Roslyn at Elmont 10/12 Island Trees at Malverne 10/12 Lawrence at Glen Cove 10/12 Locust Valley at Clarke 10/12 Lynbrook at Hewlett 10/12 Manhasset at Valley Stream Central 10/12 Massapequa at Farmingdale 10/12 Mepham at Long Beach 10/12 North Shore at Bethpage 10/12 Oceanside at Uniondale 10/12 Plainview Kennedy at Hempstead 10/12 Port Washington at Hicksville 10/12 Roosevelt at Plainedge 10/12 Seaford at West Hempstead 10/12 Syosset at Westbury 10/12 Valley Stream North at Mineola 10/12 Valley Stream South at Cold Spring Harbr 10/12 Wantagh at South Side Section 9 10/11 Cornwall at Warwick 10/11 Dobbs Ferry (1) at Highland 10/11 Eldred at Sullivan West 10/11 Monroe-Woodbury at Kingston 10/11 Monticello at Goshen 10/11 New Paltz at Minisink Valley 10/11 Newburgh Free Academy at Pine Bush 10/11 Onteora at Pine Plains/Rhinebeck 10/11 Red Hook at F.D. Roosevelt 10/11 Rondout Valley at Marlboro 10/11 Roscoe/Living. Manor/Down at Fallsburg 10/11 Washingtonville at Valley Central 10/12 Chester at Burke Catholic 10/12 Ellenville at Tri Valley 10/12 James O'Neill at Liberty 10/12 Middletown at Port Jervis 10/12 Millbrook/Webutuck at Pawling (1) 10/12 Spackenkill at Dover 10/12 Wallkill at Saugerties Section 10 10/11 Canton at Potsdam 10/11 Tupper Lake at Altmar-Parish-William (3) 10/11 Watertown at Ogdensburg Free Academy 10/12 Malone at St. Lawrence 10/12 Massena at Gouverneur

ADVERTISEMENT

Section 11 10/11 Amityville at Islip 10/11 Center Moriches at Southamp/Brid/Pier 10/11 Commack at Walt Whitman 10/11 Half Hollow Hills East at Deer Park 10/11 Kings Park at Rocky Point 10/11 Miller Place at West Babylon 10/11 Sachem North at Longwood 10/11 Wyandanch at Hampton Bays 10/12 Brentwood at Bay Shore 10/12 Connetquot at Bellport 10/12 Copiague at Smithtown West 10/12 East Islip at Eastport-South Manor 10/12 Greenport/Southold/Matt at Babylon 10/12 Harborfields at Hauppauge 10/12 Lindenhurst at Centereach 10/12 Mount Sinai at Shoreham-Wading River 10/12 North Babylon at Newfield 10/12 Port Jefferson at John Glenn 10/12 Riverhead at Ward Melville 10/12 Sachem East at Patchogue-Medford 10/12 Sayville at Comsewogue 10/12 Smithtown East at Huntington 10/12 West Islip at Northport 10/12 Westhampton at Half Hollow Hills West 10/12 William Floyd at Central Islip OPEN Bayport-Blue Point PSAL 10/11 Beach Channel at Stuyvesant 10/11 Eagle Academy III at Samuel Tilden 10/11 Erasmus Hall at Abraham Lincoln 10/11 Fort Hamilton at Midwood 10/11 Information Technology at Mott Haven 10/11 John F. Kennedy at New Dorp 10/12 Alfred E. Smith at Christopher Columbus 10/12 August Martin at George Washington 10/12 Automotive at A. Philip Randolph 10/12 Benjamin Cardozo at William Grady 10/12 Boys & Girls at Harry Truman 10/12 Brooklyn Tech at Lehman 10/12 Franklin K. Lane at Frederick Douglass 10/12 Grand Street Campus at F.D. Roosevelt 10/12 Jamaica at John Adams 10/12 James Madison at East Harlem Pride 10/12 KIPP College Prep at Macchiarola 10/12 Lafayette at Flushing 10/12 Long Island City at Far Rockaway 10/12 McKee/SI Tech at Dewitt Clinton 10/12 New Utrecht at Eagle Academy II 10/12 Petrides at Evander Childs 10/12 Port Richmond at Bayside 10/12 South Shore at Curtis 10/12 Springfield Gardens at Thomas Jefferson 10/12 Susan Wagner at Campus Magnet 10/12 Tottenville at Canarsie 10/12 William C. Bryant at Adlai Stevenson NYCHSFL 10/11 St. Dominic at Kennedy Catholic 10/12 Cardinal Spellman at Nazareth 10/12 Chaminade at Kellenberg 10/12 Holy Trinity at Moore Catholic 10/12 Monsignor Farrell at Cardinal Hayes 10/12 Mount St. Michael at St. Joseph by Sea 10/12 St. Anthony's at Iona Prep 10/12 St. Francis Prep at St. Peter's 10/12 Xaverian at Fordham Prep 10/13 Archbishop Stepinac at Christ the King 10/13 Holy Cross at St. John the Baptist OPEN Xavier NYSAIS 10/12 Dalton at Horace Mann 10/12 Gunnery (CT) at Harvey 10/12 Hackley at Rye Country Day 10/12 Montclair Kimberley (NJ) at LI Lutheran 10/12 Poly Prep at Fieldston 10/12 Riverdale Country Day at Hopkins (CT)

  

more schedules & results
The 2019 season:

  • Week 1 (Sept. 6-8) Full schedule
  • Week 2 (Sept. 13-15) Full schedule
  • Week 3 (Sept. 20-22) Full schedule
  • Week 4 (Sept. 27-29) Full schedule
  • Week 5 (Oct. 4-6) Full schedule
  • Week 6 (Oct. 11-13) Full schedule
  • Week 7 (Oct. 18-20) Full schedule
  • Week 8 (Oct. 25-27) Full schedule
  • Week 9 (Nov. 1-3) Full schedule
  • Week 10 (Nov. 8-10) Full schedule


  • search

    roadtosyracuse.com toolbox


    help us
    Pay Pal Want to help keep a good thing going? As a frequent visitor to this site, you know it is a leading source of news on high school sports across New York. You can help NewYorkSportswriters.org and its related sites by chipping in via PayPal or credit card.

    nysswa blog
    [ More blog entries ]
      
      
      
    HOME | 2013 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. | Terms of service (updated July 25, 2009) | Privacy policy (updated July 25, 2009)
    RoadToSyracuse.com is produced and maintained by Abbott Trento Online Media, Rochester, N.Y. | Refer questions or comments via e-mail.

    Be sure to visit NewYorkSportswriters.org (General sports)    |    RoadToGlensFalls.com (Boys basketball)    |    RoadToTroy.com (Girls basketball)    |    TenManRide.com (Boys lacrosse)