RoadToSyracuse.com, a site of the New York State Sportswriters Association   
Support the NYSSWA via PayPal
 
  

Schedules and results:
2019 New York football ranked teams schedule, Oct. 23-27


Class AA

 1. Freeport-8                        7-0   Def. Hempstead, 42-7
 2. Iona Prep-CHS                     8-0   Def. Cardinal Hayes, 58-41
 3. New Rochelle-1                    8-0   Def. Arlington, 42-7*
 4. William Floyd-11                  7-0   Def. Bay Shore, 42-26
 5. Archbishop Stepinac-CHS           7-1   Def. Monsignor Farrell, 35-17
 6. Shaker-2                          8-0   Def. Colonie, 49-6
 7. Newburgh Free Academy-9           7-0   Def. Middletown, 27-20
 8. McQuaid Jesuit-5                  8-0   Def. Rochester Monroe, 57-0*
 9. Tottenville-PSAL                  7-1   Def. New Dorp, 55-14
10. Aquinas Institute-5               7-1   Def. Rush-Henrietta, 35-14*
11. Erasmus Hall-PSAL                 6-2   Def. Lehman, 35-0
12. Curtis-PSAL                       7-1   Def. Bronx Kennedy, 42-6
13. Utica Proctor-3                   8-0   Def. Syracuse CBA, 39-12*
14. Middletown-9^                     3-5   Lost to Newburgh FA, 27-20
15. St. Francis-MMA                   7-1   Def. Canisius, 38-27
16. Lindenhurst-11                    7-0   Def. Northport, 24-0
17. Christ the King-CHS               6-2   Def. Kellenberg, 67-34
18. Massapequa-8                      6-1   Def. Uniondale, 42-22
19. Corning-4                         7-1   Def. Elmira, 8-0
20. Liverpool-3                       7-1   Def. West Genesee, 21-6*
21. Shenendehowa-2                    7-1   Def. Saratoga Springs, 40-13
22. Syracuse Corcoran-3               5-3   Lost to Baldwinsville, 28-23*
23. Jamestown-6                       7-1   Def. Frontier, 49-7*
24. Cardinal Hayes-CHS                4-4   Lost to Iona Prep, 58-41
25. West Islip-11                     6-1   Def. Bellport, 38-34
26. Orchard Park-6                    7-1   Def. Buffalo Hutch-Tech, 41-6*
27. Farmingdale-8                     5-2   Def. Baldwin, 42-0
28. Oceanside-8                       5-2   Def. Syosset, 49-35
29. Carmel-1                          7-1   Def. Roy C. Ketcham, 30-0*
30. Midwood-PSAL                      6-2   Def. Campus Magnet, 35-12


	
ADVERTISEMENT

Class A 1. (tie) Cornwall-9 7-0 Open 1. (tie) Garden City-8 6-1 Lost to MacArthur, 27-7 3. Plainedge-8 7-0 Def. Rockville Centre South Side, 61-13 4. MacArthur-8 7-0 Def. Garden City, 27-7 5. Carthage-3 7-1 Def. Auburn, 49-14 6. John Jay (Cross River)-1 8-0 Def. Our Lady of Lourdes, 45-20* 7. Buffalo South Park-6 8-0 Def. Williamsville North, 14-7* 8. Eastridge-5 8-0 Def. Brighton, 40-35* 9. Sayville-11 7-0 Def. Half Hollow Hills West 28-7 10. Buffalo McKinley-6 8-0 Def. Sweet Home, 19-18* 11. Rockville Centre South Side-8 6-1 Lost to Plainedge, 61-13 12. Troy-2 7-1 Def. Scotia-Glenville, 48-13* 13. Queensbury-2 8-0 Def. LaSalle Institute, 42-21* 14. Somers-1 7-1 Def. Clarkstown North, 35-0* 15. Yorktown-1 7-1 Def. Brewster, 35-7* 16. Westhampton-11 6-1 Def. Eastport-South Manor, 21-7 17. Rye-1 7-1 Def. Fox Lane, 38-20* 18. Chaminade-CHS 6-2 Def. Fordham Prep, 42-23 19. Ballston Spa-2 6-2 Def. Amsterdam, 35-12* 20. Indian River-3 7-1 Def. East Syracuse-Minoa, 46-12 21. Rochester East-5 7-1 Def. Greece Arcadia, 50-8* 22. New Utrecht-PSAL 8-0 Def. Port Richmond, 20-14 23. Victor-5 6-2 Lost to Canandaigua, 24-20 24. Auburn-3 6-2 Lost to Carthage, 49-14 25. Averill Park-2 5-3 Lost to Burnt Hills-Ballston Lk, 17-7* 26. East Islip-11 5-2 Def. Comsewogue, 21-7 27. Kellenberg-CHS 5-3 Lost to Christ the King, 67-34 28. Moore Catholic-CHS 7-1 Def. St. John the Baptist, 38-16 29. James Madison-PSAL 7-1 Def. Bayside, 42-0 30. West Seneca West-6 7-1 Def. Starpoint, 27-9* Class B 1. Glens Falls-2 8-0 Def. Hudson, 49-13* 2. Chenango Forks-4 8-0 Def. Waverly, 27-7 3. Ardsley-1 7-0 Def. Putnam Valley, 27-0* 4. Mount Sinai-11 7-0 Def. Hampton Bays, 35-0 5. Byram Hills-1 6-1 Def. Bronxville, 29-13* 6. Solvay-3 8-0 Def. Cazenovia, 42-28* 7. Petrides-PSAL 7-1 Lost to Jamaica, 16-14 8. Cold Spring Harbor-8 6-1 Def. Malverne, 45-6 9. Seaford-8 6-1 Def. East Rockaway, 40-8 10. Cheektowaga-6 6-2 Lost to Pioneer, 31-28* 11. University Prep-5 7-1 Def. Kearney/Roch. Prep, 48-0* 12. Oneida-3 8-0 Def. Homer, 49-14* 13. Marlboro-9 6-2 Def. Port Jervis, 28-20 14. New Hartford-3 7-1 Def. South Jefferson, 35-12* 15. Marcellus-3 7-1 Def. Central Valley, 17-14* 16. Batavia-5 5-3 Lost to Palmyra-Macedon, 32-15* 17. WNY Maritime/Health Sciences-6 7-1 Def. Iroquois, 36-12* 18. Owego-4 6-2 Def. Johnson City, 35-0 19. William Grady-PSAL 7-1 Def. Stuyvesant, 76-50 20. Holy Trinity-2 7-1 Def. Broadalbin-Perth, 47-13* 21. Port Jervis-9 6-2 Lost to Marlboro, 28-20 22. Pioneer-6 7-1 Def. Cheektowaga, 31-28* 23. Schuylerville-2 7-1 Def. Cobleskill-Richmond, 28-0* 24. Central Valley-3 5-3 Lost to Marcellus, 17-14* 25. Benjamin Cardozo-PSAL 7-1 Def. Evander Childs, 47-8

ADVERTISEMENT

Class C 1. Susquehanna Valley-4 8-0 Def. Vestal, 22-7 2. Southwestern-6 8-0 Def. Silver Creek/Forestville, 49-21* 3. Stillwater-2 8-0 Def. Granville, 42-16* 4. Lowville-3 8-0 Def. Skaneateles, 58-26* 5. Cato-Meridian-3 8-0 Def. Mount Markham, 14-7* 6. LeRoy-5 8-0 Def. Avon, 19-0* 7. Cambridge/Salem-2 7-1 Def. Voorheesville, 36-14* 8. Gouverneur-10 7-0 Open 9. Canastota-3 7-1 Def. General Brown, 42-6* 10. Wilson-6 8-0 Def. Allegany-Limestone, 37-21* 11. Attica-5 8-0 Def. Penn Yan, 41-20* 12. Greenwich-2 7-1 Def. Fonda-Fultonville, 45-7* 13. Ogdensburg Free Academy-10 7-1 Def. St. Lawrence, 46-7* 14. Portville-6 7-1 Def. Akron, 26-7* 15. Letchworth/Warsaw-5 7-1 Def. Dansville, 33-0* 16. Windsor-4 6-2 Def. Whitney Point, 42-14 17. Whitney Point-4 5-3 Lost to Windsor, 42-14 18. Chester-9 5-2 Def. Highland, 46-10 19. Clinton-3 5-3 Lost to Herkimer, 28-21* 20. Fonda-Fultonville-2 6-2 Lost to Greenwich, 45-7* Class D 1. Tioga-4 8-0 Def. Deposit/Hancock, 47-12 2. Franklinville/Ellicottville-6 7-0 Open 3. Clymer/Sherman/Panama-6 6-1 Open 4. Batavia Notre Dame-5 8-0 Def. York/Pavilion, 26-0* 5. Walton-4 7-1 Def. Unatego/Franklin, 55-22 6. Alexander-5 7-1 Def. Clyde-Savannah, 30-0* 7. Red Jacket-5 6-2 Def. Geneseo/Mount Morris, 54-0* 8. Warrensburg/North Warren-2 7-1 Def. Lake George/Hadley-Luzerne, 74-6 9. Chatham-2 6-2 Def. Mechanicville, 43-0 10. Tuckahoe-1 6-1 Def. Edgemont, 50-42 11. Greene-4 5-3 Def. Moravia, 28-6 12. Delhi-4 6-2 Def. Bainbridge-Guilford, 41-21 13. Moriah-7 5-3 Def. Whitehall, 24-12 14. Beaver River-3 6-2 Def. Thousand Islands, 14-6* 15. Frankfort-Schuyler-3 6-2 Def. Onondaga, 28-6*

ADVERTISEMENT

Eight-Man 1. Oakfield-Alabama/Elba-5 6-0 Def. Holley, 41-6 2. Lansing-4 6-0 Def. Trumansburg, 48-20 3. Weedsport-3 6-0 Def. Morrisville-Eaton, 42-20 4. Pawling-1 8-0 Def. Millbrook/Webutuck, 43-0* 5. Elmira Notre Dame-4 5-1 Def. Unadilla Valley, 2-0 (forfeit) 6. Pine Plains/Rhinebeck-9 6-1 Def. Sullivan West, 43-18* 7. Spackenkill-9 5-3 Lost to Tri-Valley, 43-28* 8. South Lewis-3 6-0 Def. Sherburne-Earlville, 46-6 9. West Canada Valley-3 5-1 Def. New York Mills, 52-32 10. Ellenville-9 5-2 Def. Fallsburg, 48-24* * -- Playoff game ^ -- Includes 4 forfeit losses

  

more schedules & results
The 2019 season:

  • Week 1 (Sept. 6-8) Full schedule | Results
  • Week 2 (Sept. 13-15) Full schedule | Results
  • Week 3 (Sept. 20-22) Full schedule | Results | Ranked teams
  • Week 4 (Sept. 27-29) Full schedule | Results | Ranked teams
  • Week 5 (Oct. 4-6) Full schedule | Results | Ranked teams
  • Week 6 (Oct. 11-13) Full schedule | Results | Ranked teams
  • Week 7 (Oct. 18-20) Full schedule | Results | Ranked teams
  • Week 8 (Oct. 25-27) Full schedule | Results | Ranked teams
  • Week 9 (Nov. 1-3) Full schedule | Ranked teams
  • Week 10 (Nov. 8-10) Full schedule


  • search

    roadtosyracuse.com toolbox


    help us
    Pay Pal Want to help keep a good thing going? As a frequent visitor to this site, you know it is a leading source of news on high school sports across New York. You can help NewYorkSportswriters.org and its related sites by chipping in via PayPal or credit card.

    nysswa blog
    [ More blog entries ]
      
      
      
    HOME | 2013 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. | Terms of service (updated July 25, 2009) | Privacy policy (updated July 25, 2009)
    RoadToSyracuse.com is produced and maintained by Abbott Trento Online Media, Rochester, N.Y. | Refer questions or comments via e-mail.

    Be sure to visit NewYorkSportswriters.org (General sports)    |    RoadToGlensFalls.com (Boys basketball)    |    RoadToTroy.com (Girls basketball)    |    TenManRide.com (Boys lacrosse)