RoadToSyracuse.com, a site of the New York State Sportswriters Association   
Support the NYSSWA via PayPal
 
  

Schedules and results:
2019 New York football schedule, Nov. 8-10


Class AA

 1. Freeport-8                         9-0   Def. Baldwin, 41-0*
 2. Iona Prep-CHS                      8-1   Lost to Cardinal Hayes, 45-34*
 3. New Rochelle-1                    10-0   Def. Carmel, 42-14*
 4. William Floyd-11                   9-0   Def. Commack, 48-19*
 5. Archbishop Stepinac-CHS            8-1   Def. Christ the King, 43-6*
 6. McQuaid Jesuit-5                  10-0   Def. Aquinas Institute, 30-27*
 7. Tottenville-PSAL                   9-1   Def. South Shore, 2-0 (forfeit)
 8. Aquinas Institute-5                8-2   Lost to McQuaid Jesuit, 30-27*
 9. Erasmus Hall-PSAL                  8-2   Def. Curtis, 40-0
10. Utica Proctor-3                    9-1   Lost to Cicero-N Syracuse, 28-25*
11. St. Francis-MMA                    8-1   Open
12. Lindenhurst-11                     9-0   Def. Half Hollow Hills East, 42-6*
13. Christ the King-CHS                7-3   Lost to Archbish Stepinac, 43-6*
14. Curtis-PSAL                        7-3   Lost to Erasmus Hall, 40-0
15. Corning-4                          9-1   Def. Elmira, 14-12*
16. Shenendehowa-2                     9-1   Def. Guilderland, 35-7*
17. Orchard Park-6                     8-2   Lost to Lancaster, 23-17*
18. Farmingdale-8                      7-2   Def. Plainview Kennedy, 41-7*
19. Oceanside-8                        7-2   Def. Port Washington, 12-0*
20. Carmel-1                           8-2   Lost to New Rochelle, 42-14*
21. Cicero-North Syracuse-3            7-3   Def. Utica Proctor, 28-25*
22. Guilderland-2                      6-4   Lost to Shenendehowa, 35-7*
23. Lancaster-6                        8-2   Def. Orchard Park, 23-17*
24. Shaker-2                           8-1   Season complete
25. Newburgh Free Academy-9            7-1   Season complete
26. Liverpool-3                        7-2   Season complete
27. Pine Bush-9&                       8-2   Def. Monroe-Woodbury, 46-14*
28. Massapequa-8                       7-2   Def. Uniondale, 43-36*
29. Jamestown-6                        7-2   Season complete
30. Middletown-9^                      4-5   Season complete

^ -- Includes 4 forfeit losses; & -- Includes 1 forfeit win

Class A

 1. Cornwall-9                         9-0   Def. Minisink Valley, 44-20*
 2. MacArthur-8                        9-0   Def. New Hyde Park, 41-0*
 3. Plainedge-8                        9-0   Def. Floral Park, 56-20*
 4. Carthage-3                         9-1   Def. Auburn, 55-7*
 5. Garden City-8                      8-1   Def. East Meadow, 42-14*
 6. Buffalo South Park-6              10-0   Def. McKinley, 38-0*
 7. Sayville-11                        9-0   Def. Rocky Point, 35-7*
 8. Buffalo McKinley-6                 9-1   Lost to South Park, 38-0*
 9. Troy-2                             8-2   Lost to Queensbury, 17-13*
10. Queensbury-2                      10-0   Def. Troy, 17-13*
11. Yorktown-1                         8-2   Lost to Rye, 41-7*
12. Westhampton-11                     8-1   Def. Hauppauge, 39-24
13. Rye-1                              9-1   Def. Yorktown, 41-7*
14. John Jay (Cross River)-1           8-1   Season complete
15. Chaminade-CHS                      7-2   Def. Fordham Prep, 40-14*
16. Rochester East-5                   8-2   Lost to Canandaigua, 21-13*
17. New Utrecht-PSAL                   9-0   Open
18. Canandaigua-5                      9-1   Def. Rochester East, 21-13*
19. East Islip-11                      7-2   Def. Comsewogue, 21-14*
20. Moore Catholic-CHS                 8-1   Def. St. John the Baptist, 50-14*
21. Somers-1                           7-2   Season complete
22. James Madison-PSAL                 8-1   Open
23. Tilden-PSAL                        8-1   Open
24. Rockville Centre South Side-8      8-1   Def. Mineola, 27-21*
25. Eastridge-5                        8-1   Season complete
26. Wantagh-8                          7-2   Def. Roosevelt, 27-21*
27. Auburn-3                           7-3   Lost to Carthage, 55-7*
28. West Seneca West-6                 7-2   Season complete
29. Ballston Spa-2                     6-3   Season complete
30. Indian River-3                     7-2   Season complete


	
ADVERTISEMENT

Class B 1. Chenango Forks-4 10-0 Def. Maine-Endwell, 28-12* 2. Ardsley-1 9-0 Def. Byram Hills, 55-27* 3. Mount Sinai-11 9-0 Def. Hampton Bays, 27-6* 4. Byram Hills-1 7-2 Lost to Ardsley, 55-27* 5. Solvay-3 10-0 Def. Oneida, 14-6* 6. Cold Spring Harbor-8 8-1 Def. Malverne, 38-6* 7. Seaford-8 8-1 Def. West Hempstead, 42-0* 8. Holy Trinity-2 8-2 Lost to Schuylerville, 28-22* 9. Oneida-3 9-1 Lost to Solvay, 14-6* 10. Glens Falls-2 8-1 Season complete 11. Marlboro-9 7-3 Lost to Port Jervis, 27-24* 12. WNY Maritime/Health Sciences-6 9-1 Def. Albion, 34-20* 13. Schuylerville-2 9-1 Def. Holy Trinity, 28-22* 14. Albion-6 8-2 Lost to WNY Maritime, 34-20* 15. Livonia-5 8-2 Def. Honeoye Falls-Lima, 12-0* 16. Petrides-PSAL 8-1 Open 17. Honeoye Falls-Lima-5 7-3 Lost to Livonia, 12-0* 18. New Hartford-3 7-2 Season complete 19. Marcellus-3 7-2 Season complete 20. University Prep-5 7-2 Season complete 21. Pioneer-6 7-2 Season complete 22. Port Jervis-9 8-2 Def. Marlboro, 27-24* 23, Maine-Endwell-4 6-4 Lost to Chenango Forks, 28-12* 24. Beach Channel-PSAL 7-2 Open 25. (tie) A.P. Randolph-PSAL 8-2 Lost to Stuyvesant, 34-14 25. (tie) L.I. Lutheran-AIS 8-1 Season complete Class C 1. Susquehanna Valley-4 10-0 Def. Windsor, 50-8* 2. Southwestern-6 10-0 Def. Wilson, 53-21* 3. Stillwater-2 10-0 Def. Cambridge/Salem, 21-0* 4. Lowville-3 10-0 Def. Cato-Meridian, 41-6* 5. Cato-Meridian-3 9-1 Lost to Lowville, 41-6* 6. LeRoy-5 9-1 Lost Letchworth-Warsaw, 26-6* 7. Cambridge/Salem-2 8-2 Lost to Stillwater, 21-0* 8. Gouverneur-10 9-0 Def. Saranac Lake, 60-20* 9. Wilson-6 9-1 Lost to Southwestern, 53-21* 10. Letchworth/Warsaw-5 9-1 Def. LeRoy, 26-6* 11. Windsor-4 7-3 Lost to Susquehanna Vly, 50-8* 12. Chester-9 6-2 Open 13. Greenwich-2 7-2 Season complete 14. Attica-5 8-1 Season complete 15. Canastota-3 7-2 Season complete 16. Valhalla-1 7-2 Def. Dobbs Ferry, 21-7* 17. Portville-6 7-2 Season complete 18. Ogdensburg Free Academy-10 7-2 Season complete 19. Saranac Lake-7 6-4 Lost to Gouverneur, 60-20* 20. East Rochester/Gananda-5 6-3 Season complete

ADVERTISEMENT

Class D 1. Tioga-4 10-0 Def. Walton, 44-36* 2. Franklinville/Ellicottvlle-6 8-1 Lost to Clymer/Sherm/Pan, 22-0* 3. Clymer/Sherman/Panama-6 8-1 Def. Franklinville/Ellicottvle, 22-0* 4. Batavia Notre Dame-5 10-0 Def. Alexander, 14-7* 5. Walton-4 8-2 Lost to Tioga, 44-36* 6. Alexander-5 8-2 Lost to Bat. Notre Dame, 14-7* 7. Warrensburg/North Warren-2 9-1 Def. Chatham, 28-18* 8. Chatham-2 7-3 Lost to Warrensburg/NW, 28-18* 9. Tuckahoe-1 8-1 Def. Haldane, 28-6* 10. Red Jacket-5 6-3 Season complete 11. Moriah-7 6-3 Open 12. Frankfort-Schuyler-3 8-2 Def. Waterville, 22-6* 13. Waterville-3 7-3 Lost to Frankfort-Schuyler, 22-6* 14. Greene-4 5-4 Season complete 15. Beaver River-3 6-3 Season complete Eight-Man 1. Oakfield-Alabama/Elba-5 7-0 Def. Frewsburg, 55-0* 2. Lansing-4 8-0 Def. Newfield, 55-26* 3. Weedsport-3 8-0 Def. West Canada Valley, 68-44* 4. West Canada Valley-3 6-2 Lost to Weedsport, 68-44* 5. Ellenville-9 7-2 Def. Tri-Valley, 46-36* 6. Tri-Valley-9 6-3 Lost to Ellenville, 46-36* 7. Pawling-1 8-1 Season complete 8. Pine Plains/Rhinebeck-9 7-2 Season complete 9. South Lewis-3 6-1 Season complete 10. Newfield-4 5-3 Lost to Lansing, 55-26*

  

more schedules & results
The 2019 season:

  • Week 1 (Sept. 6-8) Full schedule | Results
  • Week 2 (Sept. 13-15) Full schedule | Results
  • Week 3 (Sept. 20-22) Full schedule | Results | Ranked teams
  • Week 4 (Sept. 27-29) Full schedule | Results | Ranked teams
  • Week 5 (Oct. 4-6) Full schedule | Results | Ranked teams
  • Week 6 (Oct. 11-13) Full schedule | Results | Ranked teams
  • Week 7 (Oct. 18-20) Full schedule | Results | Ranked teams
  • Week 8 (Oct. 25-27) Full schedule | Results | Ranked teams
  • Week 9 (Nov. 1-3) Full schedule | Results | Ranked teams
  • Week 10 (Nov. 8-10) Full schedule | Results | Ranked teams
  • Week 11 (Nov. 15-17) Results
  • Week 12 (Nov. 22-24) Full schedule| Results | Ranked teams


  • search

    roadtosyracuse.com toolbox


    help us
    Pay Pal Want to help keep a good thing going? As a frequent visitor to this site, you know it is a leading source of news on high school sports across New York. You can help NewYorkSportswriters.org and its related sites by chipping in via PayPal or credit card.

    nysswa blog
    [ More blog entries ]
      
      
      
    HOME | 2013 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. | Terms of service (updated July 25, 2009) | Privacy policy (updated July 25, 2009)
    RoadToSyracuse.com is produced and maintained by Abbott Trento Online Media, Rochester, N.Y. | Refer questions or comments via e-mail.

    Be sure to visit NewYorkSportswriters.org (General sports)    |    RoadToGlensFalls.com (Boys basketball)    |    RoadToTroy.com (Girls basketball)    |    TenManRide.com (Boys lacrosse)