RoadToSyracuse.com, a site of the New York State Sportswriters Association   
Support the NYSSWA via PayPal
 
  

Schedules and results:
2019 New York football schedule, Nov. 8-10


Section 1

Class AA Championship
11/9	New Rochelle vs. Carmel  
Class A Championship
11/8	Rye vs. Yorktown  
Class B Championship
11/9	Ardsley vs. Byram Hills  
Class C Championship
11/9	Valhalla vs. Dobbs Ferry  
Class D Championship
11/8	Tuckahoe vs. Haldane  

Section 2

Class AA Championship
11/8	Shenendehowa vs. Guilderland  
Class A Championship
11/9	Troy vs. Queensbury  
Class B Championship
11/9	Schuylerville vs. Holy Trinity  
Class C Championship
11/8	Stillwater vs. Cambridge/Salem
Class D Championship
11/9	Warrensburg/North Warren vs. Chatham

Section 3

Class AA Championship
11/9	Utica Proctor vs. Cicero-North Syracuse   
Class A Championship
11/8	Carthage vs. Auburn   
Class B Championship
11/9	Oneida vs. Solvay   
Class C Championship
11/9	Lowville vs. Cato-Meridian   
Class D Championship
11/9	Waterville vs. Frankfort-Schuyler   
Eight-Man Championship
11/9	Weedsport vs. WCV/SL winner   

Section 4

Class AA Championship
11/9	Elmira at Corning 
Class A Championship
11/9	Vestal at Union-Endicott 
Class B Championship
11/9	Chenango Forks vs. Maine-Endwell   
Class C Championship
11/9	Susquehanna Valley vs. Windsor   
Class D Championship
11/8	Tioga vs. Walton   
Eight-Man Championship
11/9	Lansing vs. Newfield   

Section 5

Class AA Championship
11/9	McQuaid Jesuit vs. Aquinas Institute
Class A Championship
11/8	East vs. Canandaigua
Class B Championship
11/9	Honeoye Falls-Lima vs. Livonia
Class C Championship
11/9	LeRoy vs. Letchworth/Warsaw
Class D Championship
11/8	Notre Dame vs. Alexander
Eight-Man Semifinals
TBA	Frewsburg at Oakfield-Alabama/Elba
TBA	Maple Grove at Pembroke


	
ADVERTISEMENT

Section 6 Class AA Championship 11/8 Orchard Park vs. Lancaster Class A Championship 11/9 South Park vs. McKinley Class B Championship 11/8 WNY Maritime/Health Sciences vs. Albion Class C Championship 11/9 Southwestern vs. Wilson Class D Championship 11/9 Franklinville/Ellicottville vs. Clymer/Sherman/Panama Monsignor Martin Association Class A Semifinal 11/9 Canisius at St. Joseph's Collegiate Class B Semifinal 11/9 Cardinal O'Hara at St. Mary's Section 7-10 Class B Playoff 11/8 Potsdam vs. Beekmantown Class C Playoff 11/8 Gouverneur vs. Saranac Lake Section 8 Conference I Quarterfinals 11/8 Port Washington at Oceanside 11/9 Baldwin at Freeport 11/9 Uniondale at Massapequa 11/9 Plainview Kennedy at Farmingdale Conference II Quarterfinals 11/9 New Hyde Park at MacArthur 11/9 East Meadow at Garden City 11/9 Carey at Valley Stream Central 11/9 Manhasset at Mepham Conference III Quarterfinals 11/9 Floral Park at Plainedge 11/9 Lynbrook at North Shore 11/9 Mineola at South Side 11/9 Roosevelt at Wantagh Conference IV Quarterfinals 11/8 West Hempstead at Seaford 11/9 Island Trees at Clarke 11/9 Malverne at Cold Spring Harbor 11/9 East Rockaway at Locust Valley Section 9 Class AA Championship 11/9 Pine Bush vs. Monroe-Woodbury Class A Championship 11/8 Cornwall vs. Minisink Valley Class B Championship 11/8 Port Jervis vs. Marlboro Eight-Man Championship 11/9 Tri-Valley vs. Ellenville

ADVERTISEMENT

Section 11 Divsion I Quarterfinals 11/8 Brentwood at Sachem East 11/8 Riverhead at Longwood 11/9 Commack at William Floyd 11/9 Ward Melville at Patchogue-Medford Divsion II Quarterfinals 11/8 Half Hollow Hills East at Lindenhurst 11/8 Newfield at West Islip 11/8 Connetquot at Centereach 11/9 Huntington at North Babylon Divsion III Quarterfinals 11/8 Rocky Point at Sayville 11/8 Hauppauge at Westhampton 11/9 Comsewogue at East Islip 11/9 Kings Park at Half Hollow Hills West Divsion IV Quarterfinals 11/8 Hampton Bays at Mount Sinai 11/8 Center Moriches at Shoreham-Wading Rvr 11/8 Port Jefferson at Bayport-Blue Point 11/8 John Glenn at Babylon PSAL 11/8 Campus Magnet at New Dorp 11/8 John F. Kennedy at Lehman 11/8 Midwood at Abraham Lincoln 11/8 South Shore at Tottenville 11/9 Boys & Girls at Susan Wagner 11/9 Brooklyn Tech at Harry Truman 11/9 Canarsie at Fort Hamilton 11/9 Curtis at Erasmus Hall Bowl Division First Round 11/9 Frederick Douglass at Port Richmond 11/9 Thomas Jefferson at Bayside 11/9 KIPP College Prep at Eagle Academy II 11/9 Lafayette at Eagle Academy III Cup Division First Round 11/9 Christopher Columbus at Far Rockaway 11/9 Mott Haven at Jamaica 11/9 A. Philip Randolph at Stuyvesant 11/9 Adlai Stevenson at John Adams NYCHSFL Class AAA Semifinals 11/9 Christ the King at Archbishop Stepinac 11/9 Cardinal Hayes at Iona Prep Class AA-1 Semifinals 11/9 Fordham Prep at Chaminade 11/9 St. Peter's at Kellenberg Class AA-2 Semifinals 11/9 St. John the Baptist at Moore Catholic 11/9 Holy Trinity at St. Joseph's by the Sea Class A Championship 11/10 Cardinal Spellman at Kennedy Catholic

  

more schedules & results
The 2019 season:

  • Week 1 (Sept. 6-8) Full schedule | Results
  • Week 2 (Sept. 13-15) Full schedule | Results
  • Week 3 (Sept. 20-22) Full schedule | Results | Ranked teams
  • Week 4 (Sept. 27-29) Full schedule | Results | Ranked teams
  • Week 5 (Oct. 4-6) Full schedule | Results | Ranked teams
  • Week 6 (Oct. 11-13) Full schedule | Results | Ranked teams
  • Week 7 (Oct. 18-20) Full schedule | Results | Ranked teams
  • Week 8 (Oct. 25-27) Full schedule | Results | Ranked teams
  • Week 9 (Nov. 1-3) Full schedule | Ranked teams
  • Week 10 (Nov. 8-10) Full schedule


  • search

    roadtosyracuse.com toolbox


    help us
    Pay Pal Want to help keep a good thing going? As a frequent visitor to this site, you know it is a leading source of news on high school sports across New York. You can help NewYorkSportswriters.org and its related sites by chipping in via PayPal or credit card.

    nysswa blog
    [ More blog entries ]
      
      
      
    HOME | 2013 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. | Terms of service (updated July 25, 2009) | Privacy policy (updated July 25, 2009)
    RoadToSyracuse.com is produced and maintained by Abbott Trento Online Media, Rochester, N.Y. | Refer questions or comments via e-mail.

    Be sure to visit NewYorkSportswriters.org (General sports)    |    RoadToGlensFalls.com (Boys basketball)    |    RoadToTroy.com (Girls basketball)    |    TenManRide.com (Boys lacrosse)