RoadToSyracuse.com, a site of the New York State Sportswriters Association   
Support the NYSSWA via PayPal
 
  

Schedules and results:
2023 New York football schedule, Sept. 7-10


SECTION 1
9/7	Horace Greeley at Fox Lane 
9/8	Albertus Magnus at Putnam Valley 
9/8	Ardsley at Nyack 
9/8	Clarkstown South at Somers 
9/8	Edgemont at Pearl River 
9/8	Lakeland at Rye 
9/8	Mahopac at Harrison 
9/8	Pelham at Brewster 
9/8	Roscoe/LM/Down (9) at Pawling
9/8	Scarsdale at Arlington 
9/8	Suffern at New Rochelle 
9/8	Walter Panas at Port Chester 
9/8	White Plains at Carmel 
9/8	Yorktown at Clarkstown North 
9/9	Briarcliff/Hamilton at Irvington 
9/9	Haldane at Blind Brook 
9/9	Hastings at Rye Neck 
9/9	Hend Hudson at Croton-Harmon 
9/9	John Jay (CR) at Eastchester 
9/9	John Jay (EF) at Ossining 
9/9	Mamaroneck at North Rockland 
9/9	Pleasantville at Byram Hills 
9/9	Roy C. Ketcham at Mount Vernon 
9/9	Sleepy Hollow at Nanuet 
9/9	Spring Valley at Peekskill 
9/9	Tappan Zee at Ramapo 
9/9	Tuckahoe at Bronxville 
9/9	Woodlands at Dobbs Ferry 
9/9	Yonkers Force at Yonkers Brave 
9/11	Valhalla at Westlake 

SECTION 2
9/8	Amsterdam at Ballston Spa
9/8	Averill Park at Shaker
9/8	Cairo-Durham/Cat at Ravena-C-S
9/8	Cobleskill-Richmond at Schuylerville
9/8	Colonie at Mohonasen
9/8	Columbia at South Glens Falls
9/8	Coxsackie-Athens at Watervliet
9/8	Gloversville at Cohoes
9/8	Granvlle/White at Rensselaer/DS/LC
9/8	Green Tech at Hudson
9/8	Guilderland at Bethlehem
9/8	Ichabod Crane at Lansingburgh
9/8	Johnstown at Fonda-Fultonville
9/8	LaSalle Inst at Christian Bros Acad
9/8	Mechanicville/HV at Scotia-Glenvill
9/8	Niskayuna at Shenendehowa
9/8	Saratoga Springs at Burnt Hills-BL
9/8	Schalmont at Broadalbin-Perth
9/8	Schenectady at Albany
9/8	Stillwater at Chatham
9/8	Taconic Hills at Hoosick Falls/Tam
9/8	Voorheesville at Warren/LG/Bolt
9/9	Canajoharie/FP at Cambridge/Sal
9/9	Glens Falls at Hudson Falls/FE
9/9	Greenwich at Helderberg Valley

SECTION 3
9/7	Dolgeville at Sandy Creek
9/8	Adirondack at Bishop Ludden
9/8	Altmar-Parish-Will at Jordan-Elbridge
9/8	Baldwinsville at Vestal (4)
9/8	Canastota at Southern Hills
9/8	Carthage at Indian River
9/8	Cazenovia at General Brown
9/8	Central Square at Auburn
9/8	Central Valley at Syracuse Tech
9/8	Corcoran at Fulton
9/8	Corning (4) at Cicero-N Syracuse
9/8	Cortland at South Jefferson
9/8	Fayetteville-Man at Horseheads (4)
9/8	Fowler at Rome Free Academy
9/8	Hannibal at Phoenix
9/8	Henninger at Nottingham
9/8	Homer at Oneida
9/8	Jamesvile-DeW vs. Newark/Mar (5)
9/8	Little Falls at Solvay
9/8	Liverpool at Elmira (4)
9/8	Lowville at Skaneateles
9/8	Mexico at Waterloo (5)
9/8	New Hartford at Chittenango
9/8	Onondaga at Unatego/Franklin (4)
9/8	Sherburne-Earlville at Port Byron
9/8	Union-Endicott (4) at CBA
9/8	Vernon-Verona-Sherrill at Oswego
9/8	Waterville at Sauquoit Valley
9/8	Weedsport at South Lewis
9/8	Westhill at Camden
9/8	Whitesboro at East Syracuse-Minoa
9/9	Beaver River at Pulaski
9/9	Binghamton (4) at Proctor
9/9	Clinton at Bishop Grimes
9/9	Cooperstown at Frankfort-Schuyler
9/9	Herkimer at Cato-Meridian
9/9	Marcellus at Holland Patent
9/9	Moravia (4) at Thousand Islands
9/9	Morrisville-Eaton at Groton (4)
9/9	New York Mills at West Canada Vly
9/9	Westmore/Orisk at Mt Markham

SECTION 4
9/8	Baldwinsville (3) at Vestal
9/8	Chenango Valley at Maine-Endwell
9/8	Corning at Cicero-North Syracuse (3)
9/8	Delhi at Harpursville/Afton
9/8	Fayetteville-Man (3) at Horseheads
9/8	Greene at Newfield
9/8	Ithaca at Walton
9/8	Lansing at Schuyler Storm
9/8	Liverpool (3) at Elmira
9/8	Moravia at Thousand Islands (3)
9/8	Morrisville-Eaton (3) at Groton
9/8	Norwich at Oneonta
9/8	Onondaga (3) at Unatego/Franklin
9/8	Owego at Newark Valley
9/8	Oxford at Thomas Edison
9/8	Sidney at Bainbridge-Guilford\
9/8	Spencer-VE/Candor at Dryden
9/8	Susquehanna Valley at Johnson City
9/8	Tioga at Waverly
9/8	Trumansburg at Unadilla Valley
9/8	Union-Endicott at CBA (3)
9/8	Whitney Point at Deposit/Hancock
9/8	Windsor at Chenango Forks
9/9	Binghamton at Proctor (3)


	
ADVERTISEMENT

SECTION 5 9/7 Livonia at Bath 9/8 Bolivar-Richburg at Wellsville 9/8 Brockport at Brighton 9/8 Caledonia-Mumford/BB at Pembroke 9/8 Canandaigua at University Prep 9/8 East/WOI at Gates Chili 9/8 Eastridge at Webster Schroeder 9/8 Geneseo at Canisteo-Greenwood 9/8 Greece Arcadia at Spencerport 9/8 Greece Athena at Churchville-Chili 9/8 Hilton at Fairport 9/8 Jamesville-DeW (3) at Newark/Mar 9/8 M Whitman/Bloom at South Seneca 9/8 McQuaid Jesuit at Pittsford 9/8 Mexico (3) at Waterloo 9/8 Monroe at Honeoye Falls-Lima 9/8 Mynderse at Clyde-Savannah 9/8 Palmyra-Mac at Gr Olympia-Odys 9/8 Rochester Prep at Geneva 9/8 Victor at Webster Thomas 9/8 Wayne at Batavia 9/8 Wilson Magnet at Irondequoit 9/9 Aquinas Institute at Edison 9/9 Attica/Alexander at Lyons/Sodus 9/9 Avon at Notre Dame 9/9 Dansville/Wayland-Coh at Vertus 9/9 E Roch/Gan at B Kearney/Roch Acad 9/9 Holley/Lyndonville at C.G. Finney/NS 9/9 LeRoy at Letchworth/Perry/Warsaw 9/9 Penfield at Rush-Henrietta 9/9 Penn Yan/Dundee at Hornell 9/9 Red Jacket at Allegany-Limestone (6) 9/9 York/Pavilion at Oakfield-Ala/Elba SECTION 6 9/7 Cattaraugus-Little Vly at Gowanda 9/7 Iroquois at Burgard/Arts 9/7 Maryvale at Lake Shore 9/7 Williamsville South at Cheektowaga 9/8 Albion at Dunkirk 9/8 Cleveland Hill at Lewiston-Porter 9/8 Clymer/Sherman/Pan at Randolph 9/8 Depew at Olean 9/8 Eden at Medina 9/8 Fredonia at Falconer/Cass Vly/MG 9/8 Grand Island at North Tonawanda 9/8 Health Scien/Glob at West Seneca E 9/8 Kenmore East at Amherst 9/8 Lackawanna at East Aurora 9/8 Lancaster at Hutch Tech 9/8 McKinley at Bennett 9/8 Niagara Wheatfield at Clarence 9/8 Orchard Park at Frontier 9/8 Portville at Southwestern 9/8 Royalton-Hartland/Bark at Newfane 9/8 Salamanca at Chautauqua Lake 9/8 Silver Creek at Franklinville/Ellicott 9/8 Starpoint at Williamsville East 9/8 Tonawanda at Springville 9/8 West Seneca W at Williamsville No 9/8 WNY Maritime/Tapestry at Alden 9/9 Akron at John F. Kennedy 9/9 Hamburg at Sweet Home 9/9 Jamestown at Niagara Falls 9/9 Lockport at Kenmore West 9/9 Pioneer at South Park 9/9 Red Jacket (5) at Allegany-Limestone 9/9 Wilson at O'Hara (M) SECTION 7 9/8 Moriah at AuSable Valley 9/8 Peru at Beekmantown 9/8 Saranac Lk/Lk Placid at Plattsburgh 9/8 Ticonderoga at Tupper Lake (10) 9/9 Ogdensburg FA (10) at Saranac/NA SECTION 8 9/8 Hewlett at South Side 9/8 Island Trees at Seaford 9/8 Lynbrook at Bethpage 9/8 Malverne at East Rockaway 9/8 Oceanside at Freeport 9/8 Uniondale at Farmingdale 9/8 Valley Stream Central at Westbury 9/9 Carle Place at Oyster Bay 9/9 Clarke at Valley Stream No 9/9 Cold Spring Harbor at Nor Shore 9/9 Division at Mineola 9/9 Elmont at Mepham 9/9 Floral Park at Bellmore Kennedy 9/9 Garden City at Calhoun 9/9 Glen Cove at Plainedge 9/9 Hempstead at Baldwin 9/9 Herricks at Manhasset 9/9 Jericho at Long Beach 9/9 MacArthur at Carey 9/9 Plainview JFK at East Meadow 9/9 Port Washington at Massapequa 9/9 Roosevelt at Wantagh 9/9 Sewanhaka at New Hyde Park 9/9 Syosset at Hicksville 9/9 Valley Stream South at Lawrence 9/9 West Hempstead at Locust Valley SECTION 9 9/8 Beacon at Port Jervis 9/8 Ellenville at Fallsburg 9/8 F.D. Roosevelt at Marlboro 9/8 Kingston at Warwick 9/8 Liberty at Chester 9/8 Millbrook/Webutuck at Eldred 9/8 Minisink Valley at Wallkill 9/8 Our Lady of Lourdes at Pine Bush 9/8 Roscoe/LM/Down at Pawling (1) 9/8 Spackenkill at Dover 9/8 Tri-Valley at Pine Plains/Rhinebeck 9/8 Valley Central at Washingtonville 9/9 Cornwall at Monticello 9/9 Goshen at Middletown 9/9 Highland at Burke Catholic 9/9 James O'Neill at Red Hook 9/9 New Paltz at Saugerties 9/9 Sullivan West at Onteora

ADVERTISEMENT

SECTION 10 9/8 Canton at Malone 9/8 Gouverneur at St. Lawrence 9/8 Ticonderoga (7) at Tupper Lake 9/9 Massena at Potsdam 9/9 Ogdensburg FA at Saranac/NA (7) SECTION 11 9/8 Amityville at Hauppauge 9/8 Bellport at Centereach 9/8 Copiague at West Babylon 9/8 East Islip at Half Hollow Hills West 9/8 Huntington at West Islip 9/8 Islip at Babylon 9/8 John Glenn at Shoreham WR 9/8 Kings Park at Sayville 9/8 Lindenhurst at Longwood 9/8 Mount Sinai at Bayport-Blue Point 9/8 Patchogue-Med at Sachem East 9/8 Sachem North at Commack 9/8 Smithtown East at Deer Park 9/8 Walt Whitman at Ward Melville 9/8 Westhampton at Comsewogue 9/8 Wyandanch at Green/South/Matt 9/9 Bay Shore at Riverhead 9/9 Central Islip at Brentwood 9/9 Connetquot at William Floyd 9/9 Half Hollow Hills East at Newfield 9/9 Miller Place at Center Moriches 9/9 North Babylon at Northport 9/9 Rocky Point at E Hampton/Bridge 9/9 Smithtown West at Harborfields 9/9 Southampton at Pt Jefferson PSAL 9/8 F.D. Roosevelt at New Utrecht 9/8 Tottenville at Wayne Valley (NJ) 9/8 Susan Wagner at Abraham Lincoln 9/9 A.P. Randolph at James Madison 9/9 Curtis at Dover (DE) 9/9 Holy Cross (C) at Bayside 9/9 J.F. Kennedy at Monroe-Wood (9) 9/9 Lehman at Harry Truman 9/9 Long Island City at William Bryant 9/9 Neumann-Goretti (PA) at Canarsie 9/9 St. John's (DC) at Erasmus Hall NYCHSFL 9/8 Gonzaga (DC) at Fordham Prep 9/8 St. Dominic's at Fieldston (A) 9/8 St. Francis Prep at Bishop Timon (M) 9/9 Archbishop Stepinac at Mgsr Farrell 9/9 Bish Hendricken (RI) at Kellenberg 9/9 Cardinal Hayes at St. Anthony's 9/9 Cardinal Spellman at Mt St Michael 9/9 Christ the King at St. Joseph by Sea 9/9 Conwell-Egan (PA) at Moore Cath 9/9 Holy Cross at Bayside (P) 9/9 Iona Prep at Chaminade 9/9 St. John the Baptist at St. Peter's 9/9 Xaverian at Kennedy Catholic 9/9 Xavier at Holy Trinity Monsignor Martin Association 9/8 Erie (PA) at St. Joseph's Collegiate 9/8 St. Andrew's (CAN) at St. Mary's 9/8 St. Francis at Chardon (OH) 9/8 St. Francis Prep (C) at B Timon-SJ 9/9 Walsh Jesuit (OH) at Canisius 9/9 Wilson (6) at Cardinal O'Hara AIS 9/8 Rye Country Day at Hackley 9/8 St. Dominic's (C) at Fieldston 9/9 Dalton at Montclair Kimberley (NJ) 9/9 Hopkins (CT) at Horace Mann 9/9 LI Lutheran vs. Hudson Catholic (NJ) 9/9 Poly Prep at Pingry (NJ) 9/9 Riverdale CD at Newark Acad (NJ)

  

more schedules & results
The 2022 season:

  • Week 0 (Sept. 1-4): All results
  • Week 1 (Sept. 8-11): All results
  • Week 2 (Sept. 15-18): All results
  • Week 3 (Sept. 22-25): All results
  • Week 4 (Sept. 29-Oct. 2): All results
  • Week 4 (Oct. 7-9): All results


  • search

    roadtosyracuse.com toolbox


    help us
    Pay Pal Want to help keep a good thing going? As a frequent visitor to this site, you know it is a leading source of news on high school sports across New York. You can help NewYorkSportswriters.org and its related sites by chipping in via PayPal or credit card.

    nysswa blog
    [ More blog entries ]
      
      
      
    HOME | 2013 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. | Terms of service (updated July 25, 2009) | Privacy policy (updated July 25, 2009)
    RoadToSyracuse.com is produced and maintained by Abbott Trento Online Media, Rochester, N.Y. | Refer questions or comments via e-mail.

    Be sure to visit NewYorkSportswriters.org (General sports)    |    RoadToGlensFalls.com (Boys basketball)    |    RoadToTroy.com (Girls basketball)    |    TenManRide.com (Boys lacrosse)