RoadToSyracuse.com, a site of the New York State Sportswriters Association   
Support the NYSSWA via PayPal
 
  

Schedules and results:
2023 New York football schedule, Sept. 13-18


SECTION 1
9/14	Briarcliff/Hamilton at Port Chester 
9/14	Carmel at Arlington 
9/14	Clarkstown North at Harrison 
9/14	Croton-Harmon at Rye Neck 
9/14	Eastchester at Pelham 
9/14	Horace Greeley at Clarkstown So 
9/14	Lakeland at Hendrick Hudson 
9/14	Mahopac at Yorktown 
9/14	Mount Vernon at New Rochelle 
9/14	Nanuet at Rye 
9/14	North Rockland at Yonkers Force 
9/14	Nyack at Sleepy Hollow 
9/14	Ossining at Mamaroneck 
9/14	Pearl River at Pleasantville 
9/14	Peekskill at Walter Panas 
9/14	Scarsdale at Roy C. Ketcham 
9/14	Somers at Fox Lane 
9/14	Spring Valley at Ramapo 
9/14	Suffern at Yonkers Brave 
9/14	White Plains at John Jay (EF) 
9/16	Tappan Zee at Poughkeepsie 
9/18	Hen Hudson at Croton-Harmon
9/19	Hastings at Rye Neck

SECTION 2
9/14	Averill Park at Niskayuna
9/14	Ballston Spa at Saratoga Springs
9/14	Columbia at Mohonasen
9/14	Guilderland at Colonie
9/14	Shaker at Christian Bros Academy
9/14	Shenendehowa at Schenectady
9/15	Bethlehem at Queensbury
9/15	Broad-Perth at Mechanicville/HV
9/15	Burnt Hills-BL at LaSalle Institute
9/15	Cobleskill-Richmond at Taconic Hills
9/15	Glens Falls at Gloversville
9/15	Granville/Whitehall at Coxsackie-Ath
9/15	Greenwich at Canajoharie/FP
9/15	Hudson Falls/FE at Scotia-Glenville
9/15	Ichabod Crane at Hudson
9/15	Lansingburgh at Cohoes
9/15	Ravena-Coey-Selk at Green Tech
9/15	Rensselaer at Hoosick Falls/Tamarac
9/15	Schalmont at Cairo-Durham/Cat
9/15	Schuylerville at Johnstown
9/15	South Glens Falls at Troy
9/15	Voorheesville at Stillwater
9/15	Watervliet at Fonda-Fultonville
9/16	Albany at Amsterdam
9/16	Chatham at Cambridge/Salem
9/16	Warren/LG/Bolt at Helderberg Vly

SECTION 3
9/14	Homer at New Hartford
9/15	Adirondack at Canastota
9/15	Altmar-Parish-William at Phoenix
9/15	Auburn at Binghamton (4)
9/15	Bishop Grimes at South Lewis
9/15	Bishop Ludden at Lowville
9/15	Camden at Westhill
9/15	CBA at Corning (4)
9/15	Chittenango at Central Valley
9/15	Cicero-N Syr at Union-Endicott (4)
9/15	Cooperstown at Waterville
9/15	Dolgeville at Beaver River
9/15	East Syracuse-Minoa at Fowler
9/15	Elmira (4) at Baldwinsville
9/15	Henninger at Liverpool
9/15	Holland Patent at Solvay
9/15	Indian River at Camden
9/15	Jamesville-DeWitt at Cortland
9/15	Jordan-Elbridge at Skaneateles
9/15	Little Falls at Cazenovia
9/15	Marcellus at General Brown
9/15	Mexico at Oswego
9/15	Morrisville-Eaton at Onondaga
9/15	Nottingham at Fulton
9/15	Port Byron at Marcus Whitman (5)
9/15	Proctor at Whitesboro
9/15	Rome FA at Fayetteville-Manlius
9/15	Sandy Creek at Herkimer
9/15	Sauquoit Valley at Clinton
9/15	South Jefferson at Oneida
9/15	Southern Hills at Sherburne-Earl
9/15	Syracuse Tech at Vernon-Ver-Sher
9/15	Thousand Islands vs. Newfield (4)
9/15	Watertown at Central Square
9/15	Weedsport at Trumansburg (4)
9/15	Westmore/Orisk at Cato-Meridian
9/16	Frankfort-Schuyler at W Canada Vly
9/16	Mount Markham at Pulaski
9/16	Notre Dame at Hannibal
9/16	Unadilla Vly (4) at New York Mills

SECTION 4
9/15	Auburn (3) at Binghamton
9/15	CBA (3) at Corning
9/15	Chenango Forks at Schuyler Storm
9/15	Cicero-N Syra (3) at Union-Endicott
9/15	Delhi at Bainbridge-Guilford
9/15	Dryden at Whitney Point
9/15	Elmira at Baldwinsville (3)
9/15	Groton at Greene
9/15	Harpursville/Afton at Tioga
9/15	Horseheads at Corcoran (3)
9/15	Johnson City at Norwich
9/15	Lansing at Chenango Valley
9/15	Newfield vs. Thousand Islands (3)
9/15	Oneonta at Susquehanna Valley
9/15	Owego at Maine-Endwell
9/15	Oxford at Moravia
9/15	Spencer-VE/Candor at Newark Vly
9/15	Thomas Edison at Unatego/Frank
9/15	Unadilla Valley at New York Mills (3)
9/15	Vestal at West Genesee (3)
9/15	Walton at Deposit/Hancock
9/15	Waverly at Sidney
9/15	Weedsport (3) at Trumansburg
9/15	Windsor at Ithaca


	
ADVERTISEMENT

SECTION 5 9/14 Allegany-Lime (6) at Wellsville 9/14 Brighton at Eastridge 9/14 Canandaigua at Greece Arcadia 9/14 Fairport at McQuaid Jesuit 9/14 Gates Chili at Greece Athena 9/14 Holley/Lyndonville at Caledonia-Mumford/Byron-Bergen 9/14 Irondequoit at Brockport 9/14 Notre Dame at Oakfield-Alabama/Elba 9/14 Pembroke at Bolivar-Richburg 9/14 Penfield at Webster Thomas 9/14 Pittsford at Aquinas Institute 9/14 Spencerport at East/WOI 9/14 Webster Schroeder at Victor 9/15 Batavia at Honeoye Falls-Lima 9/15 Bish Kearney/Roch Acad at Hornell 9/15 E Rochester/Gananda at Attica/Alexander 9/15 Edison at University Prep 9/15 Geneva at Dansville/Wayland-Coh 9/15 Letchworth/Warsaw/Per at Livonia 9/15 Lyons/Sodus at LeRoy 9/15 Midlakes at Waterloo 9/15 Newark/Marion at Mynderse 9/15 Port Byron (3) at M Whitman/Bloom 9/15 Rush-Henrietta at Hilton 9/15 South Seneca at Clyde-Savannah 9/15 Vertus at Wayne 9/16 Bath at Penn Yan/Dundee 9/16 Canisteo-Greenwood at Notre Dame 9/16 C.G. Finney at Frewsburg (6) 9/16 Churchville-Chili at Wilson Magnet 9/16 Geneseo at York/Pavilion 9/16 Oakfield-Alabama/Elba at Avon 9/16 Rochester Prep at Monroe SECTION 6 9/14 Allegany-Lime at Wellsville (5) 9/14 Health Science/Global at Amherst 9/14 Orchard Park at Bennett 9/14 Jamestown at Williamsville East 9/14 Kenmore East at Williamsville South 9/14 Williamsville No at No Tonawanda 9/15 Alden at Olean 9/15 Burgard/Arts at Lake Shore 9/15 Chaut Lake at Cattaraugus-Little Vly 9/15 Cheektowaga at Pioneer 9/15 Clymer/Sherman/Panama at Wilson 9/15 Dunkirk at Iroquois 9/15 Franklinville/Ellicott at Gowanda 9/15 Frontier at Lancaster 9/15 Grand Island at Hamburg 9/15 Kenmore West at West Seneca W 9/15 Lackawanna at Tonawanda 9/15 Lewiston-Porter at Maryvale 9/15 McKinley at Niagara Wheatfield 9/15 Newfane at Akron 9/15 Niagara Falls at Hutch Tech 9/15 Royalton-Hartland/Barker at Albion 9/15 Silver Creek at Portville 9/15 Southwestern at Fredonia 9/15 Springville at Depew 9/15 Sweet Home at Starpoint 9/15 West Seneca East at South Park 9/16 C.G. Finney (5) at Frewsburg 9/16 Clarence at Lockport 9/16 East Aurora at WNY Maritime/Tap 9/16 Eden at John F. Kennedy 9/16 Falconer/Cass Vly/MG at Salamanca 9/16 Medina at Cleveland Hill 9/16 Randolph at Bishop Timon-SJ (M) SECTION 7 9/15 Beekmantown at Moriah 9/15 Plattsburgh at Peru 9/16 AuSable Valley at Massena (10) 9/16 Saranac/NA at Saranac Lk/Lk Placid SECTION 8 9/14 Bellmore Kennedy at Glen Cove 9/14 Calhoun at Mepham 9/14 Carey at New Hyde Park 9/14 East Rockaway at Carle Place 9/14 Elmont at Sewanhaka 9/14 Floral Park at Plainedge 9/14 Freeport at Valley Stream Central 9/14 Hewlett at Mineola 9/14 Hicksville at Uniondale 9/14 Lawrence at Cold Spring Harbor 9/14 Locust Valley at Malverne 9/14 Long Beach at Garden City 9/14 Manhasset at Jericho 9/14 Massapequa at Baldwin 9/14 North Shore at Seaford 9/14 Oceanside at Plainview JFK 9/14 Oyster Bay at Island Trees 9/14 Port Washington at East Meadow 9/14 Roosevelt at Division 9/14 Roslyn/Friends at MacArthur 9/14 South Side at Bethpage 9/14 Syosset at Farmingdale 9/14 Valley Stream North at Lynbrook 9/14 Valley Stream So at W Hempstead 9/14 Wantagh at Clarke 9/14 Westbury at Hempstead SECTION 9 9/14 Burke Catholic at Beacon 9/14 Chester at Spackenkill 9/14 Dover at Highland 9/14 F.D. Roosevelt at James O'Neill 9/14 Kingston at Washingtonville 9/14 Middletown at Port Jervis 9/14 Monroe-Woodbury at Lourdes 9/14 Monticello at Liberty 9/14 New Paltz at Marlboro 9/14 Newburgh FA at Minisink Valley 9/14 Onteora at Pawling 9/14 Pine Bush at Cornwall 9/14 Pine Plains/Rhinebeck at Ellenville 9/14 Rondout Valley at Millbrook/Web 9/14 Saugerties at Red Hook 9/14 Tri-Valley at Fallsburg 9/14 Wallkill at Valley Central 9/14 Warwick at Goshen 9/15 Roscoe/LM/Down at Sullivan West SECTION 10 9/15 St. Lawrence at Ogdensburg FA 9/16 AuSable Valley (7) at Massena 9/16 Malone at Gouverneur 9/16 Potsdam at Canton

ADVERTISEMENT

SECTION 11 9/13 Connetquot at Central Islip 9/13 East Hampton/Bridgehampton at Hauppauge 9/13 Eastport-So Manor at Kings Park 9/13 Half Hollow Hills West at Amityville 9/13 Harborfields at Rocky Point 9/13 Longwood at Sachem North 9/13 Patchogue-Medford at Bay Shore 9/13 Riverhead at Commack 9/13 Sachem East at Lindenhurst 9/13 Sayville at Smithtown West 9/13 Walt Whitman at Brentwood 9/13 Ward Melville at William Floyd 9/14 Babylon at Southampton 9/14 Bayport-Blue Point at Islip 9/14 Center Moriches at Green/Southold/Mattituck 9/14 Centereach at Copiague 9/14 John Glenn at Miller Place 9/14 Newfield at Deer Park 9/14 North Babylon at Half Hollow Hills East 9/14 Port Jefferson at Mount Sinai 9/14 Smithtown East at Northport 9/14 West Babylon at Huntington 9/14 West Islip at Bellport 9/14 Wyandanch at Shoreham-Wading River PSAL 9/14 Abraham Lincoln at Tottenville 9/14 Benj Cardozo at Dewitt Clinton 9/14 Brooklyn Tech at Columbus 9/14 Canarsie at Midwood 9/14 Eagle Acadeomy II at Susan Wagner 9/14 Flushing at John Adams 9/14 Fort Hamilton at F.D. Roosevelt 9/14 Harry Truman at Boys & Girls 9/14 James Madison at Curtis 9/14 John F. Kennedy at Bayside 9/14 McKee/SI Tech at Lehman 9/14 New Dorp at Erasmus Hall 9/14 New Utrecht at Port Richmond 9/14 Stuyvesant at Franklin K. Lane 9/18 Adlai Stevenson at A-Tech 9/18 Alfred E. Smith at William Bryant 9/18 Beach Channel at Eagle Academy III 9/18 Campus Magnet at A.P. Randolph 9/18 East Harlem at William Grady 9/18 Evander Childs at Petrides 9/18 Frank Macchiarola at KIPP Coll Prep 9/18 Frederick Douglass at Far Rockaway 9/18 Grand Street at Jefferson 9/18 Information Tech at Washington 9/18 Jamaica at Springfield Gardens 9/18 Long Island City at Transit Tech 9/18 Mott Haven at August Martin 9/18 South Shore at Lafayette NYCHSFL 9/14 Hackley (A) at St. Dominic's 9/15 Hudson Catholic (NJ) at Msgr Farrell 9/15 Morris Catholic (NJ) at St. Peter's 9/15 St. Joseph's Reg (NJ) at St. Anthony's 9/16 Cardinal Spellman at Kennedy Catholic 9/16 Christ the King at Moore Catholic 9/16 DePaul Cath (NJ) at Archbishop Stepinac 9/16 Fordham Prep at St. John Baptist 9/16 Holy Cross at Xaverian 9/16 Immaculata (NJ) at Holy Trinity 9/16 Immaculate Conception at St. Joseph by Sea 9/16 Paramus Catholic (NJ) at Chaminade 9/16 Pope John XXIII (NJ) at Cardinal Hayes 9/16 Springfield Cent (MA) at Iona Prep 9/16 St. Francis Prep at Kellenberg 9/16 Xavier at Mount St. Michael MONSIGNOR MARTIN ASSOCIATION 9/15 Canisius at LaSalle (OH) 9/15 Cardinal O'Hara at Upper Canada (CAN) 9/15 St. Andrew's (CAN) at St. Joseph's 9/15 St. Francis at Cathedral Prep (PA) 9/16 Randolph (6) at St. Mary's AIS 9/14 Hackley at St. Dominic's (C) 9/14 Horace Mann at Riverdale CD 9/14 Poly Prep at Pennington (NJ) 9/16 Fieldston at Montclair Kimberly (NJ) 9/16 LI Lutheran vs. Hamden Hall (CT)

  

more schedules & results
The 2022 season:

  • Week 0 (Sept. 1-4): All results
  • Week 1 (Sept. 8-11): All results
  • Week 2 (Sept. 15-18): All results
  • Week 3 (Sept. 22-25): All results
  • Week 4 (Sept. 29-Oct. 2): All results
  • Week 4 (Oct. 7-9): All results


  • search

    roadtosyracuse.com toolbox


    help us
    Pay Pal Want to help keep a good thing going? As a frequent visitor to this site, you know it is a leading source of news on high school sports across New York. You can help NewYorkSportswriters.org and its related sites by chipping in via PayPal or credit card.

    nysswa blog
    [ More blog entries ]
      
      
      
    HOME | 2013 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. | Terms of service (updated July 25, 2009) | Privacy policy (updated July 25, 2009)
    RoadToSyracuse.com is produced and maintained by Abbott Trento Online Media, Rochester, N.Y. | Refer questions or comments via e-mail.

    Be sure to visit NewYorkSportswriters.org (General sports)    |    RoadToGlensFalls.com (Boys basketball)    |    RoadToTroy.com (Girls basketball)    |    TenManRide.com (Boys lacrosse)