RoadToSyracuse.com, a site of the New York State Sportswriters Association   
Support the NYSSWA via PayPal
 
  

Schedules and results:
2023 New York football schedule, Sept. 22-24


SECTION 1
9/22	Arlington at Roy C. Ketcham 
9/22	Blind Brook at Westlake 
9/22	Carmel at John Jay (EF) 
9/22	Fox Lane at Brewster 
9/22	Harrison at Clarkstown South 
9/22	Hendrick Hudson at Nyack 
9/22	John Jay (CR) at Yorktown 
9/22	Mahopac at Somers 
9/22	Mamaroneck at New Rochelle 
9/22	Mount Vernon at Suffern 
9/22	Pelham at Horace Greeley 
9/22	Putnam Valley at Nanuet 
9/22	Rye at Pleasantville 
9/22	Sleepy Hollow at Lakeland 
9/22	Tuckahoe at Haldane 
9/22	Walter Panas at Spring Valley 
9/22	Woodlands at Valhalla 
9/22	Yonkers Brave at Scarsdale 
9/22	Yonkers Force at White Plains 
9/23	Albertus Magnus at Briarcliff/Hamil
9/23	Ardsley at Byram Hills 
9/23	Clarkstown North at Eastchester 
9/23	Dobbs Ferry at Bronxville 
9/23	Edgemont at Croton-Harmon 
9/23	Ossining at North Rockland 
9/23	Pearl River at Hastings
9/23	Peekskill at Port Chester 
9/23	Ramapo at Poughkeepsie 
9/23	Rye Neck at Irvington 

SECTION 2
9/22	Albany at South Glens Falls
9/22	Amsterdam at LaSalle Institute
9/22	Ballston Spa at Shenendehowa
9/22	Bethlehem at Averill Park
9/22	Broadalbin-Perth at Glens Falls
9/22	Burnt Hills-Ballston Lk at Niskayuna
9/22	Cambridge/Salem at Stillwater
9/22	Christian Bros Acad at Schenectady
9/22	Colonie at Shaker
9/22	Fonda-Fultonville at Cobleskill-Rich
9/22	Green Tech at Ichabod Crane
9/22	Greenwich at Warrensburg/LG/Bolt
9/22	Helderberg Valley at Chatham
9/22	Hoosick Falls/Tam at Johnstown
9/22	Hudson at Cairo-Durham/Catskill
9/22	Lansingburgh at Schalmont
9/22	Mechanicville/HV at Ravena-C-S
9/22	Queensbury at Mohonasen
9/22	Rensselaer/DS/LC at Schuylerville
9/22	Saratoga Springs at Guilderland
9/22	Scotia-Glenville at Cohoes
9/22	Taconic Hills at Coxsackie-Athens
9/22	Troy at Columbia
9/22	Watervliet at Granville/Whitehall
9/23	Canajoharie/FP at Voorheesville
9/23	Gloversville at Hudson Falls/FE

SECTION 3
9/21	Lowville at General Brown
9/21	Skaneateles at Cazenovia
9/21	Solvay at Marcellus
9/22	Altmar-Par-Will at Sherburne-Earl
9/22	Camden at Vernon-Verona-Sherrill
9/22	Cato-Meridian at Mount Markham
9/22	CBA at Fayetteville-Manlius
9/22	Central Square at Fowler
9/22	Central Valley at New Hartford
9/22	Chittenango at Homer
9/22	Cicero-North Syr at Baldwinsville
9/22	Cooperstown at Sauquoit Valley
9/22	Corcoran at Auburn
9/22	Cortland at Mexico
9/22	E Syracuse-Minoa at Nottingham
9/22	Fulton at Watertown
9/22	Hannibal at Port Byron
9/22	Morrisville-Eaton at Weedsport
9/22	Notre Dame at Southern Hills
9/22	Oneida at Carthage
9/22	Oswego at Jamesville-DeWitt
9/22	Phoenix at Jordan-Elbridge
9/22	Pulaski at Sandy Creek
9/22	Rome Free Academy at Henninger
9/22	South Lewis at Thousand Islands
9/22	Syracuse Tech at Adirondack
9/22	Westhill at Indian River
9/22	Whitesboro at West Genesee
9/23	Beaver River at Westmoreland/Oris
9/23	Canastota at Bishop Ludden
9/23	Frankfort-Schuyler at NY Mills
9/23	Herkimer at Dolgeville
9/23	Holland Patent at Little Falls
9/23	Liverpool at Proctor
9/23	Onondaga at Bishop Grimes
9/23	West Canada Valley at Clinton

SECTION 4
9/22	Deposit/Hancock at Spencer-VE/Can
9/22	Elmira at Waverly
9/22	Groton at Oxford
9/22	Horseheads at Norwich
9/22	Ithaca at Montrose (PA)
9/22	Johnson City at Binghamton
9/22	Maine-Endwell at Corning
9/22	Newfield at Unatego/Franklin
9/22	Schuyler Storm at Owego
9/22	Sidney at Lansing
9/22	South Seneca (5) at Dryden
9/22	Susquehanna Valley at Windsor
9/22	Union-Endicott at Vestal
9/22	Waterville (3) at Greene
9/22	Whitney Point at Chenango Valley
9/23	Bainbridge-Guilford at Walton
9/23	Chenango Forks at Oneonta
9/23	Newark Valley at Harpursvlle/Afton
9/23	Tioga at Delhi
9/23	Trumansburg at Thomas Edison
9/23	Unadilla Valley at Moravia


	
ADVERTISEMENT

SECTION 5 9/22 Avon at Geneseo 9/22 Aquinas Institute at Fairport 9/22 Brockport at Churchville-Chili 9/22 Caledonia-Mum/BB at Bolivar-Rich 9/22 Canisteo-Greenwood at York/Pavilion 9/22 East/WOI at Canandaigua 9/22 Frewsburg (6) at Pembroke 9/22 Hilton at Penfield 9/22 Honeoye Falls-Lima at Vertus 9/22 Hornell at Bath 9/22 LeRoy at East Rochester/Gananda 9/22 Livonia at Lyons/Sodus 9/22 M Whitman/Bloomfld at Mynderse 9/22 Monroe at Batavia 9/22 Notre Dame at Oakfield-Ala/Elba 9/22 Palmyra-Macedon at Bish Timon (M) 9/22 Penn Yan/Dun at Letchwth/War/Per 9/22 South Seneca at Dryden (4) 9/22 University Prep at Pittsford 9/22 Victor at Brighton 9/22 Wayne at Geneva 9/22 Webster Thomas at Web Schroeder 9/22 Wilson Magnet at Gates Chili 9/23 Attica/Alex at Bishop Kearney/RA 9/23 C.G. Finney/NS at Allegany-Limes (6) 9/23 Clyde-Savannah at Midlakes 9/23 Dansville/Way-Coh at Roch Prep 9/23 Eastridge at Irondequoit 9/22 Greece Arcadia at Edison 9/23 Greece Athena at Spencerport 9/23 McQuaid Jesuit at Rush-Henrietta 9/23 St. Mary's (M) at Gr Olympia/Odyss 9/23 Waterloo at Newark/Marion 9/23 Wellsville at Red Jacket SECTION 6 9/21 Albion at Maryvale 9/21 Dunkirk at Burgard/Arts 9/22 Alden at Depew 9/22 Cattaraugus-Little Vly at Randolph 9/22 Cheektowaga at Kenmore East 9/22 Cleveland Hill at Eden 9/22 East Aurora at Olean 9/22 Frewsburg (6) at Pembroke 9/22 Frontier at Jamestown 9/22 Hutch Tech at Starpoint 9/22 Iroquois at Lewiston-Porter 9/22 John F. Kennedy at Royal-Hart/Bark 9/22 Kenmore West at Williamsville No 9/22 Lake Shore at Newfane 9/22 Lockport at McKinley 9/22 Medina at Akron 9/22 North Tonawanda at Hamburg 9/22 Orchard Park at Lancaster 9/22 Pioneer at Health Science/Global 9/22 Portville at Fredonia 9/22 Salamanca at Silver Creek 9/22 Southwestern at Chautauqua Lake 9/22 Sweet Home at Grand Island 9/22 West Seneca East at Amherst 9/22 West Seneca West at Clarence 9/22 Williamsville East at Niagara Wheat 9/22 Williamsville South at South Park 9/22 Wilson at Franklinville/Ellicottville 9/23 Bennett at Niagara Falls 9/23 C.G. Finney/NS (5) at Allegany-Limes 9/23 Falconr/CV/MG at Clymer/Sher/Pan 9/23 Gowanda at O'Hara (M) 9/23 Springville at Lackawanna 9/23 Tonawanda at WNY Maritime/Tap SECTION 7 9/22 Beekmantown at Plattsburgh 9/22 Saranac Lk/Lk Placid at AuSable Vly 9/22 Tupper Lake (10) at Ticonderoga 9/23 Peru at Saranac/No Adirondack SECTION 8 9/22 Baldwin at Westbury 9/22 Farmingdale at Freeport 9/22 Garden City at MacArthur 9/22 Herricks at Jericho 9/22 Hicksville at Oceanside 9/22 Island Trees at East Rockaway 9/22 Lawrence at Carle Place 9/22 Uniondale at Syosset 9/23 Bellmore Kennedy at Roosevelt 9/23 Bethpage at Valley Stream North 9/23 Carey at Long Beach 9/23 Clarke at Division 9/23 Cold Spring Harbor at Locust Valley 9/23 East Meadow at Massapequa 9/23 Glen Cove at Floral Park 9/23 Hempstead at Port Washington 9/23 Lynbrook at Hewlett 9/23 Manhasset at Elmont 9/23 Mineola at South Side 9/23 New Hyde Park at Roslyn/Friends 9/23 North Shore at Valley Stream South 9/23 Plainedge at Wantagh 9/23 Seaford at Oyster Bay 9/23 Sewanhaka at Calhoun 9/23 Valley Stream Cent at Plainview JFK 9/23 West Hempstead at Malverne SECTION 9 9/21 Pine Bush at Newburgh FA 9/22 Beacon at James O'Neill 9/22 Dover at New Paltz 9/22 F.D. Roosevelt at Highland 9/22 Fallsburg at Eldred 9/22 Marlboro at Goshen 9/22 Pawling at Ellenville 9/22 Port Jervis at Minisink Valley 9/22 Sullivan West at Rondout Valley 9/22 Wallkill at Cornwall 9/22 Washingtonville at Lourdes 9/23 Chester at Burke Catholic 9/23 Kingston at Middletown 9/23 Liberty at Saugerties 9/23 Millbrook/Webutuck at Onteora 9/23 Spackenkill at Red Hook 9/23 Tri-Valley at Roscoe/LM/Down 9/23 Valley Central at Monroe-Wood 9/23 Warwick at Monticello SECTION 10 9/22 Tupper Lake at Ticonderoga (7) 9/22 Potsdam at South Jefferson (3) 9/23 Malone at Massena 9/23 Ogdensburg FA at Gouverneur 9/23 St. Lawrence at Canton

ADVERTISEMENT

SECTION 11 9/22 Amityville at Kings Park 9/22 Bay Shore at Walt Whitman 9/22 Bayport-Blue Pt at Shoreham WR 9/22 Bellport at Newfield 9/22 Comsewogue at Hauppauge 9/22 Deer Park at Copiague 9/22 East Islip at Westhampton 9/22 Half Hollow Hills E at Centereach 9/22 Islip at Center Moriches 9/22 Lindenhurst at Connetquot 9/22 Miller Place at Babylon 9/22 Riverhead at Patchogue-Medford 9/22 Rocky Point at Eastport-So Manor 9/23 Brentwood at Sachem North 9/23 Central Islip at Ward Melville 9/23 Commack at Longwood 9/23 Green/South/Matt at Southampton 9/23 Harborfields at E Hampton/Bridge 9/23 Huntington at North Babylon 9/23 Mount Sinai at John Glenn 9/23 Port Jefferson at Wyandanch 9/23 Sayville at Half Hollow Hills West 9/23 West Babylon at Smithtown East 9/23 West Islip at Northport 9/23 William Floyd at Sachem East PSAL 9/23 Adlai Stevenson at Alfred E. Smith 9/23 Beach Channel at East Harlem 9/23 Boys & Girls at Fort Hamilton 9/23 Brooklyn Tech at Stuyvesant 9/23 Canarsie at Abraham Lincoln 9/23 Curtis at Midwood 9/23 Eagle Acad III at Frank Macchiarola 9/23 Erasmus Hall at James Madison 9/23 Far Rockaway at A. Philip Randolph 9/23 Franklin D. Roosevelt at Lehman 9/23 Franklin K. Lane at Dewitt Clinton 9/23 George Washington at A-Tech 9/23 Grand Street at Frederick Douglass 9/23 Harry Truman at Flushing 9/23 John Adams at Columbus 9/23 John F. Kennedy at New Utrecht 9/23 KIPP College Prep at Lafayette 9/23 Long Island City at Evander Childs 9/23 McKee/SI Tech at Benj Cardozo 9/23 Mott Haven at Jamaica 9/23 New Dorp at Eagle Academy II 9/23 Petrides at August Martin 9/23 Port Richmond at Tottenville 9/23 South Shore at Campus Magnet 9/23 Susan Wagner at Bayside 9/23 Tilden at Information Technology 9/23 Transit Tech at Springfield Gardens 9/23 William Grady at Thomas Jefferson NYCHSFL 9/23 Cardinal Hayes at St. Joseph by Sea 9/23 Cardinal Spellman at Holy Cross 9/23 Fordham Prep at St. Francis Prep 9/23 Holy Trinity at Archbishop Stepinac 9/23 Iona Prep at St. Anthony's 9/23 Kellenberg at Christ the King 9/23 Kennedy Catholic at St. Peter's 9/23 Moore Catholic at Msgr Farrell 9/23 St. John the Baptist at Chaminade 9/23 Xaverian at Xavier MONSIGNOR MARTIN ASSOCIATION 9/22 St. Francis at Catholic Mem (MA) 9/22 Palmyra-Macedon (5) at B Timon 9/23 Gowanda (6) at Cardinal O'Hara 9/23 St. Joseph's Collegiate at Canisius 9/23 St. Mary's at Gr Olympia/Odyss (5) AIS 9/22 Newark Academy (NJ) at Hackley 9/22 Poly Prep at Hopkins (CT) 9/23 Dalton at Horace Mann 9/23 King (CT) at Riverdale Country Day 9/23 Long Island Lutheran at Rye CD 9/23 Pingry (NJ) at Fieldston

  

more schedules & results
The 2022 season:

  • Week 0 (Sept. 1-4): All results
  • Week 1 (Sept. 8-11): All results
  • Week 2 (Sept. 15-18): All results
  • Week 3 (Sept. 22-25): All results
  • Week 4 (Sept. 29-Oct. 2): All results
  • Week 4 (Oct. 7-9): All results


  • search

    roadtosyracuse.com toolbox


    help us
    Pay Pal Want to help keep a good thing going? As a frequent visitor to this site, you know it is a leading source of news on high school sports across New York. You can help NewYorkSportswriters.org and its related sites by chipping in via PayPal or credit card.

    nysswa blog
    [ More blog entries ]
      
      
      
    HOME | 2013 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. | Terms of service (updated July 25, 2009) | Privacy policy (updated July 25, 2009)
    RoadToSyracuse.com is produced and maintained by Abbott Trento Online Media, Rochester, N.Y. | Refer questions or comments via e-mail.

    Be sure to visit NewYorkSportswriters.org (General sports)    |    RoadToGlensFalls.com (Boys basketball)    |    RoadToTroy.com (Girls basketball)    |    TenManRide.com (Boys lacrosse)