RoadToSyracuse.com, a site of the New York State Sportswriters Association   
Support the NYSSWA via PayPal
 
  

Reference: Record book, past champions and more
NYSPHSAA tournament scores, 2001-12
2001

CLASS AA

Quarterfinals

North Rockland, Bye

Bethlehem 32, Newburgh Free Academy 6

Fayetteville-Manlius 41, Vestal 13

Webster 13, Orchard Park 7

Semifinals

North Rockland 27, Bethlehem 7

Webster 44, Fayetteville-Manlius 18

Championship

Webster 32, North Rockland 14

CLASS A

Quarterfinals

Horace Greeley 43, Port Jervis 6

Amsterdam 38, Massena 12

Syracuse CBA 35, Elmira Free Academy 0

Aquinas 28, Pioneer 0

Semifinals

Horace Greeley 35, Amsterdam 6

Aquinas 37, Syracuse CBA 34

Championship

Aquinas 22, Horace Greeley 15

CLASS B

First Round

Peru 21, Gouverneur 6

Quarterfinals

Harrison 20, Red Hook 18

Peru 35, Hudson 0

Chenango Forks 27, Cazenovia 7

Bath 24, Olean 22

Semifinals

Peru 36, Harrison 29

Chenango Forks 7, Bath 0 (ot)

Championship

Peru 14, Chenango Forks 7

CLASS C

Quarterfinals

Edgemont 41, James O’Neill 14

Cambridge 49, AuSable Valley 7

Delhi 21, Weedsport 14

Salamanca 28, LeRoy 23

Semifinals

Cambridge 14, Edgemont 8

Delhi 28, Salamanca 8

Championship

Delhi 39, Cambridge 21

CLASS D

Quarterfinals

Dobbs Ferry 42, Millbrook 14

Lake George 38, Moriah 6

Onondaga 20, Newfield 14

Clymer 42, Clyde-Savannah 21

Semifinals

Dobbs Ferry 26, Lake George 13

Onondaga 33, Clymer 26

Championship

Onondaga 35, Dobbs Ferry 7

 

2002

CLASS AA

Quarterfinals

Newburgh Free Academy, Bye

Shenendehowa 42, North Rockland 0

Vestal 14, Corcoran 7

Webster Schroeder 27, North Tonawanda 0

Semifinals

Shenendehowa 42, Newburgh Free Academy 0

Webster Schroeder 48, Vestal 7

Championship

Webstr Schroeder 28, Shenendehowa 7

CLASS A

Quarterfinals

Nyack 34, Rondout Valley 0

Amsterdam 34, Canton 14

Elmira Free Academy 42, Syracuse CBA 27

Aquinas 56, Sweet Home 27

Semifinals

Nyack 34, Amsterdam 10

Aquinas 42, Elmira Free Academy 14

Championship

Aquinas 19, Nyack 15

CLASS B

First Round

Peru 52, Ogdensburg Free Academy 6

Quarterfinals

Harrison 41, New Paltz 8

Lansingburgh 22, Peru 18

Chenango Forks 36, Solvay 21

Bath 28, Olean 6

Semifinals

Harrison 31, Lansingburgh 21

Chenango Forks 28, Bath 14

Championship

Harrison 22, Chenango Forks 21

CLASS C

Quarterfinals

Briarcliff, Bye

Cambridge 28, Tupper Lake 7

Onondaga 38, Lansing 0

LeRoy 29, Gowanda 6

Semifinals

Briarcliff 10, Cambridge 7

Onondaga 13, LeRoy 10

Championship

Onondaga 35, Briarcliff 6

CLASS D

Quarterfinals

Dobbs Ferry 15, Livingston Manor 14

Salem 25, Plattsburgh Seton 0

Dolgeville 35, Newfield 0

Clymer 28, Lyons 6

Semifinals

Dobbs Ferry 28, Salem 0

Dolgeville 29, Clymer 22

Championship

Dobbs Ferry 38, Dolgeville 35

 

2003

CLASS AA

Quarterfinals

Shenendehowa, Bye

New Rochelle 24, Newburgh Free Academy 12

Corcoran 34, Union-Endicott 7

Webster Schroeder 32, Lockport 12

Semifinals

New Rochelle 14, Shenendehowa 7

Webster Schroeder 36, Corcoran 29

Championship

New Rochelle 32, Webster Schroeder 6

CLASS A

Quarterfinals

Nyack 41, Cornwall 7

Amsterdam 39, Massena 20

Corning East 46, Camden 15

Victor 31, Grand Island 28

Semifinals

Nyack 28, Amsterdam 11

Corning East 31, Victor 26

Championship

Nyack 43, Corning East 0

CLASS B

Quarterfinals

Rye 34, James O’Neill 7

Peru 43, Lansingburgh 42 (ot)

Chenango Forks 12, Westhill 7

Eden 38, Bath 8

Semifinals

Rye 35, Peru 22

Chenango Forks 19, Eden 9

Championship

Chenango Forks 16, Rye 0

CLASS C

Quarterfinals

Dobbs Ferry 42, Tri-Valley 0

Hoosick Falls 21, Tupper Lake 14

General Brown 28, Unatego 20

Caledonia-Mumford 12, Portville 7

Semifinals

Hoosick Falls 21, Dobbs Ferry 14

Caledonia-Mumford 48, General Brown 7

Championship

Caledonia-Mumford 30, Hoosick Falls 26

CLASS D

Quarterfinals

Tuckahoe 48, Chester 6

Cambridge 19, Plattsburgh Seton 6

Onondaga 56, Deposit 16

Lyons 30, Randolph 28

Semifinals

Cambridge 35, Tuckahoe 20

Onondaga 29, Lyons 22

Championship

Onondaga 41, Cambridge 21

 

2004

CLASS AA

Quarterfinals

New Rochelle, Bye

Monroe-Woodbury 42, Saratoga Springs 7

Syracuse CBA 48, Binghamton 16

Webster Thomas 28, Orchard Park 7

Semifinals

New Rochelle 41, Monroe-Woodbury 0

Syracuse CBA 44, Webster Thomas 14

Championship

Syracuse CBA 41, New Rochelle 35

CLASS A

Quarterfinals

Wallkill 21, Nyack 18

Amsterdam 25, Indian River 19

Maine-Endwell 27, Whitesboro 20

Iroquois 67, Eastridge 48

Semifinals

Wallkill 21, Amsterdam 18

Maine-Endwell 33, Iroquois 28

Championship

Maine-Endwell 39, Wallkill 36

CLASS B

Quarterfinals

Rye 14, Sullivan West 6

Ravena-Coeymans-Selkirk 43, Peru 7

Chenango Forks 48, Westhill 7

Hornell 12, Southwestern 7

Semifinals

Rye 21, Ravena-Coeymans-Selkirk 14

Chenango Forks 27, Hornell 7

Championship

Chenango Forks 48, Rye 0

CLASS C

Quarterfinals

Dobbs Ferry 47, Tri-Valley 0

Schuylerville 34, AuSable Valley 18

Walton 40, General Brown 15

LeRoy 14, Falconer 7

Semifinals

Dobbs Ferry 46, Schuylerville 8

LeRoy 25, Walton 14

Championship

Dobbs Ferry 14, LeRoy 6

CLASS D

Quarterfinals

Tuckahoe 14, Chester 0

Warrensburg 28, Plattsburgh Seton 14

Weedsport 48, Hancock 13

Oakfield-Alabama 20, Ellicottville 0

Semifinals

Tuckahoe 47, Warrensburg 6

Weedsport 28, Oakfield-Alabama 16

Championship

Weedsport 22, Tuckahoe 21

 

2005

CLASS AA

Quarterfinals

North Rockland 22, LaSalle 6

Monroe-Woodbury, Bye

Syracuse CBA 24, Union-Endicott 13

Webster Thomas 39, Orchard Park 14

Semifinals

Monroe-Woodbury 28, North Rockland 0

Webster Thomas 34, Syracuse CBA 21

Championship

Monroe-Woodbury 32, Webster Thomas 10

CLASS A

Quarterfinals

Harrison 40, Cornwall 7

Amsterdam 33, Indian River 8

Corning East 35, Whitesboro 14

Geneva 34, Grand Island 16

Semifinals

Amsterdam 20, Harrison 10

Geneva 26, Corning East 14

Championship

Amsterdam 35, Geneva 14

CLASS B

Quarterfinals

Rye 41, Burke Catholic 13

Lansingburgh 57, Beekmantown 16

Chenango Forks 34, Homer 7

Hornell 14, Lackawanna 0

Semifinals

Rye 41, Lansingburgh 8

Chenango Forks 21, Hornell 20

Championship

Rye 28, Chenango Forks 7

CLASS C

Quarterfinals

Dobbs Ferry 26, Sullivan West 0

Schuylerville 33, AuSable Valley 8

Sidney 41, General Brown 13

Marcus Whitman 13, Silver Creek 12

Semifinals

Dobbs Ferry 35, Schuylerville 0

Sidney 28, Marcus Whitman 22

Championship

Sidney 48, Dobbs Ferry 21

CLASS D

Quarterfinals

Tuckahoe 40, Eldred 7

Cambridge 27, Ticonderoga 20

Deposit 34, Immaculate Heart 14

Randolph 42, Elba 7

Semifinals

Cambridge 28, Tuckahoe 8

Randolph 28, Deposit 0

Championship

Randolph 35, Cambridge 6

 

2006

CLASS AA

Quarterfinals

Albany Christian Brothers Academy, Bye

Monroe-Woodbury 14, New Rochelle 7

Auburn 39, Union-Endicott 7

Marshall 32, Orchard Park 7

Semifinals

Monroe-Woodbury 21, Albany CBA 0

Auburn 20, Marshall 18

Championship

Auburn 27, Monroe-Woodbury 26 (ot)

CLASS A

Quarterfinals

Cornwall 13, Harrison 10

Indian River 30, Burnt Hills-Ballston Lake 7

Corning East 10, East Syracuse-Minoa 3

Aquinas 7, Iroquois 0

Semifinals

Cornwall 34, Indian River 6

Corning East 23, Aquinas 0

Championship

Corning East 27, Cornwall 14

CLASS B

Quarterfinals

Rye 35, Red Hook 14

Albany Academy 42, Peru 14

Chenango Forks 3, Cazenovia 0

Geneva 32, Lackawanna 8

Semifinals

Albany Academy 19, Rye 16

Geneva 26, Chenango Forks 21

Championship

Geneva 33, Albany Academy 7

CLASS C

Quarterfinals

Dobbs Ferry 48, Sullivan West 18

AuSable Valley 21, Hoosick Falls 12

Westmoreland 35, Sidney 34

Falconer 13, LeRoy 12

Semifinals

Dobbs Ferry 25, AuSable Valley 7

Falconer 20, Westmoreland 6

Championship

Dobbs Ferry 24, Falconer 0

CLASS D

Quarterfinals

Tuckahoe 47, Chester 0

Ticonderoga 34, Fort Edward 28

Onondaga 28, Delhi 0

Oakfield-Alabama 28, Cattaraugus-Little Valley 20

Semifinals

Tuckahoe 22, Ticonderoga 19

Oakfield-Alabama 17, Onondaga 8

Championship

Tuckahoe 27, Oakfield-Alabama 14

 

2007

CLASS AA

Quarterfinals

New Rochelle, Bye

Monroe-Woodbury 42, LaSalle Institute 20

West Genesee 21, Union-Endicott 7

Orchard Park 49, Canandaigua 27

Semifinals

Monroe-Woobury 22, New Rochelle 16

West Genesee 30, Orchard Park 27

Championship

West Genesee 42, Monroe-Woodbury 21

CLASS A

Quarterfinals

Ossining 13, Cornwall 0

Lansingburgh 37, Indian River 36

Carthage 19, Corning East 7

Aquinas 28, Sweet Home 7

Semifinals

Lansingburgh 49, Ossining 20

Aquinas 17, Carthage 0

Championship

Aquinas 34, Lansingburgh 12

CLASS B

Quarterfinals

Rye 35, New Paltz 14

Peru 21, Cobleskill-Richmondville 7

Chenango Forks 12, Cazenovia 7

Geneva 32, Depew 14

Semifinals

Rye 24, Peru 7

Chenango Forks 14, Geneva 13

Championship

Rye 19, Chenango Forks 12

CLASS C

Quarterfinals

Dobbs Ferry 33, Tri-Valley 0

Cambridge 24, Tupper Lake 8

Bishop Ludden 30, Unatego 21

LeRoy 47, Cleveland Hill 20

Semifinals

Dobbs Ferry 47, Cambridge 0

Bishop Ludden 34, LeRoy 33 (OT)

Championship

Bishop Ludden 21, Dobbs Ferry 16

CLASS D

Quarterfinals

Haldane 19, Eldred 14

Ticonderoga 27, Fort Edward 16

Walton 52, Onondaga 14

Bolivar-Richburg 35, Randolph 14

Semifinals

Ticonderoga 35, Haldane 8

Walton 42, Bolivar-Richburg 0

Championship

Walton 64, Ticonderoga 6

 

2008

CLASS AA

Quarterfinals

New Rochelle 33, LaSalle Institute 7

Monroe-Woodbury, Bye

Binghamton 28, Syracuse Henninger 20

Orchard Park 34, Gates Chili 12

Semifinals

Monroe-Woodbury 10, New Rochelle 8

Orchard Park 37, Binghamton 21

Championship

Orchard Park 21, Monroe-Woodbury 17

CLASS A

Quarterfinals

Nyack 24, Cornwall 21

Burnt Hills-Ballston Lake 35, Indian River 12

Corning West 28, New Hartford 26

Sweet Home 23, Aquinas 6

Semifinals

Burnt Hills-Ballston Lake 14, Nyack 13

Sweet Home 48, Corning West 8

Championship

Sweet Home 35, Burnt Hills-Ballston Lake 28

CLASS B

Quarterfinals

Rye 35, Highland 6

Hudson Falls 54, Beekmantown 20

Oneida 27, Waverly 21

Bath 28, Lackawanna 12

Semifinals

Rye 34, Hudson Falls 7

Oneida 27, Bath 0

Championship

Rye 16, Oneida 12

CLASS C

Quarterfinals

Croton-Harmon 42, Ellenville 20

Saranac Lake 14, Watervliet 7

Elmira Notre Dame 48, Westmoreland 21

Jamestown Southwestern 38, LeRoy 35

Semifinals

Croton-Harmon 23, Saranac Lake 14

Jamestown Southwestern 20, Elmira Notre Dame 7

Championship

Jamestown Southwestern 35, Croton-Harmon 7

CLASS D

Quarterfinals

Tuckahoe 47, Chester 20

Moriah 19, Rensselaer 0

Walton 44, Dolgeville 21

Maple Grove 57, Dundee 12

Semifinals

Moriah 21, Tuckahoe 6

Maple Grove 49, Walton 14

Championship

Maple Grove 55, Moriah 7

 

2009

CLASS AA

Quarterfinals

Baldwinsville 49, Union-Endicott 34

North Tonawanda 26, Webster Schroeder 24

New Rochelle 21, MOnroe-Woodbury 14

Semifinals

North Tonawanda 28, Baldwinsville 7

New Rochelle 28, Saratoga 21

Final

North Tonawanda 17, New Rochelle 7

CLASS A

Quarterfinals

Whiteboro 27, Corning East 19

Sweet Home 33, Aquinas 7

Cornwall 31, Yonkers Roosevelt 21

Burnt Hills-Ballston Lake 54, Malone Franklin 13

Semifinals

Seet Home 36, Whitesboro 13

Burnt Hills-Ballston Lake 41, Cornwall 16

Final

Sweet Home 34, Burnt Hills-Ballston Lake 7

CLASS B

Quarterfinals

Westhill 41, Johnson City 14

Hornell 48, Cheektowaga 12

Nanuet 35, James I. O'Neil 0

Schalmont 34, Beekmantown 20

Semifinals

Hornell 49, Westhill 7

Nanuet 28, Schalmont 7

Final

Hornell 16, Nanuet 14

CLASS C

Quarterfinals

Chenango Forks 27, General Brown 0

Southwestern 28, Letchworth 14

Bronxville 34, Ellenville 6

Hoosick Falls 51, Ogdensburg Free 6

Semifinals

Southwestern 21, Chenango Forks 0

Bronxville 28, Hoosick Falls 27

Final

Southwestern 40, Bronxville 14

CLASS D

Quarterfinals

Groton 40, Westmoreland 11

Randolph 14, Dundee 6

Eldred 21, Tuckahoe 14

Moriah 28, Rensselaer 25

Semifinals

Randolph 61, Groton 8

Moriah 22, Eldred 13

Final

Randolph 41, Moriah 0

 

2010

CLASS AA

Quarterfinals
Troy 32, Monroe-Woodbury 21
Baldwinsville 49, Corning 20
Rush-Henrietta 42, Clarence 34

Semifinals
Troy 20, New Rochelle 19
Rush-Henrietta 55, Baldwinsville 28

Championship
Rush-Henrietta 40, Troy 28

CLASS A

Quarterfinals
Harrison 35, Wallkill 13
Burnt Hills-Ballston Lake 42, Potsdam 0
Whitesboro 40, Maine-Endwell 14
Aquinas 36, Sweet Home 6

Semifinals
Harrison 17, Burnt Hills-Ballston Lake 7
Aquinas 35, Whitesboro 12

Championship
Aquinas 24, Harrison 13

CLASS B

Quarterfinals
Croton-Harmon 27, New Paltz 0
Schalmont 38, Ogdensburg Free Acad. 7
Chenango Valley 27, Cazenovia 14
Hornell 21, Alden 14

Semifinals
Schalmont 28, Croton-Harmon 14
Hornell 45, Chenango Valley 12

Championship
Hornell 50, Schalmont 20

CLASS C

Quarterfinals
Bronxville 42, Millbrook 0
Saranac Lake 15, Hoosick Falls 12 (OT)
General Brown 21, Chenango Forks 20
Fredonia 18, Letchworth 13

Semifinals
Bronxville 49, Saranac Lake 14
General Brown 19, Fredonia 14

Championship
Bronxville 34, General Brown 14

CLASS D

Quarterfinals
Tuckahoe 43, Chester 8
Moriah 14, Cambridge 6
Walton 20, Onondaga 0
Caledonia-Mumford 20, Silver Creek 13

Semifinals
Tuckahoe 31, Moriah 10
Caledonia-Mumford 24, Walton 10

Championship
Tuckahoe 27, Caledonia-Mumford 0

 

2011

CLASS AA

Quarterfinals
Shenendehowa 13, North Rockland 10 (2OT)
Newburgh Free Academy, bye
Binghamton 36, West Genesee 35
Orchard Park 42, Rush-Henrietta 35

Semifinals
Newburgh Free Academy 16, Shenendehowa 6
Orchard Park 35, Binghamton 6

Final
Orchard Park 21, Newburgh Free Academy 13

CLASS A

Quarterfinals
Cornwall 44, Poughkeepsie 19
Burnt Hills-Ballston Lake 63, Malone 20
Maine-Endwell 21, East Syracuse-Minoa 7
Aquinas 49, Sweet Home 20

Semifinals
Burnt Hills-Ballston Lake 35, Cornwall 14
Maine-Endwell 19, Aquinas Institute 16

Final
Maine-Endwell 27, Burnt Hills-Ballston Lake 20

CLASS B

Quarterfinals
Croton-Harmon 46, Marlboro 3
Schalmont 25, Peru 0
Chittenango 42, Chenango Valley 0
Hornell 20, Alden 14 (OT)

Semifinals
Croton-Harmon 15, Schalmont 12
Hornell 35, Chittenango 27

Final
Hornell 22, Croton-Harmon 6

CLASS C

Quarterfinals
Dobbs Ferry 47, James O'Neill 13
Hoosick Falls 47, Saranac Lake 13
Waverly 26, Herkimer 13
Southwestern 24, Wellsville 6

Semifinals
Dobbs Ferry 13, Hoosick Falls 12
Southwestern 19, Waverly 13

Final
Dobbs Ferry 39, Southwestern 0

CLASS D

Quarterfinals
Chester 54, Haldane 8
Cambridge 44, Ticonderoga 25
Tioga 55, Westmoreland 34
Letchworth 30, Maple Grove 14

Semifinals

Chester 38, Cambridge 22
Letchworth 14, Tioga 6

Final
Letchworth 27, Chester 0

2012

CLASS AA

Quarterfinals
New Rochelle 39, Pine Bush 7
Syracuse CBA 31, Binghamton 7
Orchard Park 14, Aquinas 7

Semifinals
New Rochells 28, Shaker 21
Orchard Park 26, Syracuse CBA 14

Final

New Rochelle 34, Orchard Park 6

CLASS A

Quarterfinals
Cornwall 34, Somers 13
Burnt Hills-Ballston Lake 42, Potsdam 0
Union-Endicott 34, Syracuse Nottingham 23
Sweet Home 28, Eastridge 21 (OT)

Semifinals
Burnt Hills-Ballston Lake 28, Cornwall 13
Sweet Home 40, Union-Endicott 22

Final

Burnt Hills-Ballston Lake 40, Sweet Home 20

CLASS B

Quarterfinals
Marlboro 23, Our Lady of Lourdes 20 (OT)
Glens Falls 36, Peru 20
Maine-Endwell 50, Cazenovia 14
Alden 35, East Rochester-Gananda 7

Semifinals
Glens Falls 28, Marlboro 17
Maine-Endwell 49, Alden 14

Final

Maine-Endwell 42, Glens Falls 12

CLASS C

Quarterfinals
James I. O'Neill 25, Woodlands 18
Hoosick Falls 20, Saranac Lake 12
Chenango Forks 28, Skaneateles 21
Hornell 27, Cleveland Hill 6

Semifinals
Hoosick Falls 43, James I. O'Neill 21
Hornell 20, Chenango Forks 7

Final

Hoosick Falls 34, Hornell 21

CLASS D

Quarterfinals
Tuckahoe 34, Chester 18
Rensselaer 50, Moriah 0
Tioga 54, Sandy Creek 13
Randolph 34, Avon 14

Semifinals
Tuckahoe 14, Rensselaer 12
Randolph 7, Tioga 6

Final

Randolph 28, Tuckahoe 7

  

more reference


search

roadtosyracuse.com toolbox
Share |


help us
Pay Pal Want to help keep a good thing going? As a frequent visitor to this site, you know it is a leading source of all the latest news and info on high school sports across New York. You can help NewYorkSportswriters.org and its related sites to continue operating by chipping in via PayPal.

nysswa blog
[ More blog entries ]
  
  
  
HOME | ©2013 New York State Sportswriters Association. All rights reserved. | Terms of service (updated July 25, 2009) | Privacy policy (updated July 25, 2009)
RoadToSyracuse.com is produced and maintained by Abbott Trento Online Media, Rochester, N.Y. | Refer questions or comments via e-mail.

Be sure to visit NewYorkSportswriters.org (General sports)    |    RoadToGlensFalls.com (Boys basketball)    |    RoadToTroy.com (Girls basketball)    |    TenManRide.com (Boys lacrosse)